شنبه 31 تیر 1396

محمدی، عباس

متولد: 1338 / تحصیلات: کارشناس کشاورزی / سوابق:‌ عضو هیات موسس انجمن کوهنوردان ایران، مدیر گروه دیده‌بان کوهستان، فعال محیط زیست / تالیفات: مقالات علمی در زمینه محیط زیست در روزنامه‌ها و مجلات تخصصی و عمومی
 • مطالبه‌ محیط‌زیستی از دولت دوازدهم

  - موضوع محیط زیست، مهم‌ترین موضوع ملی ایران است؛ به این دلیل که هر یک از معضل‌های زیست‌محیطی که هم‌اینک به سخت‌ترین شکلِ ممکن بر کشور ما حاکم است، مانند معضل آب، معضل فرسایش خاک، و معضل آلودگی هوا... اگر درست مدیریت نشود، به‌تنهایی می‌تواند امنیت ملی یک کشور را برهم زند. تردیدی نیست که ایران با داشتن مجموعه‌ای از این مشکلات، سخت در معرض خطر است.

 • جشن تیرگان ۹۶؛ یک دست‌آورد و یک مطالبه

  - جشن روز ملی دماوند و روز تیرگان، به یک رویدادِ مردمی و بزرگِ طبیعت‌دوستانه، یک فرصت کم‌مانندِ هم‌اندیشی مدیران دولتی و کنشگران محیط زیست، و به فرصتی برای طرح مطالبه‌های محیط زیستی بدل شده است. این مطالبه‌ها تاکنون توانسته به نتیجه‌های مشخص و مهمی مانند تعطیل شدن معدن‌های پوکه‌ی دماوند، ثبت ملی دماوند، جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرقانونی در دامنه‌ی شمالی این کوه، انجام اقدام‌های مختلف برای حفاظت از «دشت شقایق»، و مطرح شدن ضرورت ثبت جهانی دماوند برسد.

 • ۱۳ تیر؛ روز جشن تیرگان و روز ملی دماوند

  - کوه دماوند به ارتفاع 5619 متر، بلندترین چَکاد ایران، نماد سرزمینیِ این کهن زادبوم‌ تمدن بشری، و از این‌رو دارای ارزش‌های طبیعی و فرهنگی کم‌مانند است. این کوه با چشم‌اندازی بس دلکش، بستر تنوع زیستیِ ارزشمند و یک جاذبه‌ی گردشگری و ورزشی جهانی است که در سال 1381 از سوی سازمان حفاظت محیط زیست «اثر طبیعی ملی» اعلام شد و از سال 1387 به عنوان نخستین اثر طبیعی، از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست «آثار ملی» کشور جای گرفته است.

 • چه اصلاحی در سازمان محیط زیست لازم است؟

  - در حدود سی سال فعالیت ترویجی و آموزشی و اعتراضیِ گروه‌های مردمی (سازمان‌های غیردولتی، رسانه‌ها، و شخصیت‌های منفرد) تا اندازه‌ای به نتیجه رسیده و اینک بحث محیط زیست، همگانی و بلکه بدل به یک جنبش شده و مسوولان قوای سه‌گانه هم به‌صورت جدی در این موضوعات سخن می‌گویند. اکنون که روحانی باید برای بار دوم کابینه‌ای را معرفی کند، جا دارد که کنشگران محیط زیست پیشنهادهای خود را برای اصلاح سازمان محیط زیست و به‌سازی شیوه‌ی مدیریت آن ارایه دهند.

 • کوهِ شاهوار را بدل به کانون گردوغبار نکنید

  - کوه شاهوار به ارتفاع 3940 متر در شمال غربی شهر شاهرود (استان سمنان، هم‌مرز با استان گلستان) قرار دارد. معدن بوکسیت که در یک جبهه از این کوه (در بالادست روستای تاش) فعال است، به شکل بسیار بی‌ضابطه‌ای که مشابه آن را در هیچ یک از معدن‌های کشور ندیده‌ام، در حال تخریب این کوهستان است.

 • هم‌میهن، امضا کن... همه با همیم!

  - با اظهار هم‌دردی با بازماندگان حمله‌‌های مسلحانه‌ی 17 خرداد تهران؛ آشوبی که ناشی از جنگ‌افروزی‌های سرمایه‌سالارانِ زورمدار جهان و آزمندی‌های بی‌پایان و بی‌تدبیری‌های سران منطقه است، و بی‌ارتباط با تباهی زیست‌محیطی «میان‌رودان» هم نیست... .

 • با طبیعت باشیم!

  - 15 خرداد (5 جون) روز جهانی محیط زیست است. تشکیلات مسوول برگزاری این روز (وابسته به سازمان ملل) هدف از تعیین این شعار را تشویق مردم به برگزاری برنامه‌های طبیعت‌پیمایی برای دیدن و لمس کوه و دشت یا برقرار ساختن ارتباط با طبیعت، اگرچه کوچک در خانه و شهر، اعلام کرده است.

 • نگاهی به کشتار پرندگان وحشی در درازنای تاریخ

  - هدف از این یادداشت، اشاره به این نکته است که تا مردم سخت‌کوشانه در پی حفظ میراث‌های طبیعی (و فرهنگی) نباشند، در این زمینه هم مانند دیگر زمینه‌های اجتماعی، قدرت‌های حاکم به‌سادگی زیر بار تعهد و مسئولیت نمی‌روند.

 • ۲۹ اردیبهشت؛ روز رودخانه‌ها، روز کوه و روز انتخابات!

  - چه روزی بود این 29 اردیبهشت! استثنایی و به‌یادماندنی؛ من هیچ‌گاه به مدت پنج ساعت در صف نایستاده بودم، و شگفت آن که از این موضوع نه گله داشتم و نه کسل شدم! با همشهریان بسیاری گفتگو کردم، چندین صفحه مجله خواندم، و حس کردم که به دست ما کاری بزرگ در حال انجام است!

 • تغییرهای زیان‌بار، و نیاز ما به ثبات

  - رسم شده است که رقیبان سیاسی غالباً دم از ضرورت «تغییر» بزنند و آینده‌ی بهتر را با برنامه‌هایی که قرار است همه چیز را دگرگون سازد، وعده‌ دهند. این میل به تغییر دادن (یا تظاهر به آن)، شاید ریشه در فرهنگ سرمایه‌داری داشته باشد که پیوسته خواستار ایجاد ارزش افزوده است و به این دلیل می‌خواهد که مدام شیوه‌های زیست را تغییر دهد، نیازهای نو پدید آورد، کالاهای متنوع تولید کند، و مبادله را افزایش دهد. اما تغییرهای بزرگ، بیشتر اوقات زیانبار و مخرب هستند.