پنج شنبه 30 شهریور 1396

محمدی، عباس

متولد: 1338 / تحصیلات: کارشناس کشاورزی / سوابق:‌ عضو هیات موسس انجمن کوهنوردان ایران، مدیر گروه دیده‌بان کوهستان، فعال محیط زیست / تالیفات: مقالات علمی در زمینه محیط زیست در روزنامه‌ها و مجلات تخصصی و عمومی
 • بیطرف برای وزارت نیرو؟!

  - آقای روحانی در روز 12 تیر در «همایش بین‌المللی مقابله با گردوغبار» ضمن آن که برای چندمین بار دولت خود را دولتی محیط زیستی خواند، در سخنرانی خود گفت: «احداث سدها و آب‌بندها بدون مطالعه، محیط‌زیست را دچار مشکل می‌کند... این که همسایه‌ی ما طرح ساخت ۲۲ سد را بر دجله و فرات دارد، برای ایران و عراق و بسیاری از کشورهای دیگر مشکل‌زا خواهد شد». جای خوشوقتی است که بالاترین مقام اجرایی کشور، سخنی را بر زبان می‌آورد که از حدود سی سال پیش کنشگران محیط زیست و امور اجتماعی به آن پرداخته‌اند و در این راه البته زخم‌زبان زیادی شنیده و به‌ویژه از سوی مدیران آب کشور به بی‌دانشی و نداشتن تخصص متهم شده‌اند.

 • آن «سِلفی» خوب بود!

  - پیش از هرچیز، از دوستانی که یادداشت‌های مرا (که معمولاً در حوزه‌ی محیط زیست است) پیگیری می‌کنند، به خاطر این یادداشتِ غیرعادی عذرخواهی می‌کنم. دلیل نوشتنِ این چند خط، ناراحتیِ بی‌حدم از این بوده که گاه ما از این که بتوانیم با دیدن حرکتی از رقیب او را تحقیر کنیم، خوشحال می‌شویم؛ ولو این که خودمان آن جنس حرکت را ذاتاً بد ندانیم... . این شیوه‌ی برخورد را گاه در محفل‌های مدافعان محیط زیست هم دیده‌ام.

 • روحانی ناامیدمان نمی‌کند...؟!

  - از کابینه‌ا‌ی که آقای روحانی به مجلس معرفی کرده، شوربختانه نمی‌توان خیر خاصی برای محیط زیست کشور انتظار داشت؛ اگر ۳ عنصر اصلی محیط زیست را آب، خاک، و هوا بدانیم و وزیرانی را که حیطه‌ عمل‌شان بیشترین تأثیر را بر این ۳ عنصر دارد، در نظر بگیریم، درمی‌یابیم که چه خطری در پیش است.

 • دولت دوازدهم: موضوع آب، محیط‌زیست‌ومیراث‌فرهنگی

  - آن دسته از کنشگران و کارشناسان محیط زیست که همچون اکثریت مردم ایران، در روز 29 خرداد گذشته به امید اصلاحات به حسن روحانی رأی دادند (که به نظر من، بیشتر فعالانِ این حوزه در این گروه جای می‌گیرند)، نه‌تنها نگران شخصی هستند که بر صندلی ریاست سازمان محیط زیست خواهد نشست، بلکه همچنین برایشان بسیار مهم است که چه کسانی وزیر نیرو، وزیر کشاورزی، و رییس سازمان میراث فرهنگی خواهند شد.

 • چه کسی رییس سازمان محیط زیست شود؟

  - جامعه‌ی محیط زیستی کشور، سخت نگران است که در دولت دوازدهم چه کسی رییس سازمان حفاظت محیط زیست حواهد شد. به نظر می‌رسد که آقای روحانی و مجموعه‌ی مشاوران‌شان، به دلایلی جز موافقت یا مخالفت کارشناسان و کنشگران محیط زیست، پست دیگری را برای خانم ابتکار رییس کنونی این سازمان در نظر گرفته‌اند. عوض شدن رییس سازمان محیط زیست و باقی ماندن خانم ابتکار در هیأت دولت می‌تواند نکته‌ی مثبتی برای دل‌نگرانانِ آب‌وخاک کشور باشد...، چرا که در این‌صورت دست‌کم دو فرد محیط زیستیِ فعال در کابینه خواهیم داشت.

 • مدیریت سازمان محیط زیست؛ تغییر یا تحول؟

  - امر محیط زیست، باوجود آن که از نظر ماهیتی به نظر من مهم‌ترین موضوع کشور ما و جهان است، و اگرچه در چند سال اخیر تا اندازه‌ای در ایران برجسته شده، اما همچنان در مظلومیت به سر می‌برد. در نظر بیشترِ سیاستمردان، موضوع حفظ محیط زیست در برابر توسعه‌ اقتصادی قرار دارد و از آن‌جا که «توسعه» فقط در چارچوب ساخت‌وساز، آن هم با بهره‌کشیِ حداکثری از منابع طبیعی زیرزمینی و روزمینی تعریف می‌شود، «حفظ» طبیعت، در نظر ایشان خوشایند نمی‌آید. نه‌تنها خودِ محیط زیست، یعنی آب‌وخاک، در نهایت مظلومیت مورد بهره‌برداری بی‌رویه و تخریب قرار دارد، بلکه صداها و نوشته‌ها و اعتراض‌های محیط زیستی، هنوز هم در جامعه‌ی ما مهجور هستند و بسیار کم مورد توجه قرار می‌گیرند.

 • مطالبه‌ محیط‌زیستی از دولت دوازدهم

  - موضوع محیط زیست، مهم‌ترین موضوع ملی ایران است؛ به این دلیل که هر یک از معضل‌های زیست‌محیطی که هم‌اینک به سخت‌ترین شکلِ ممکن بر کشور ما حاکم است، مانند معضل آب، معضل فرسایش خاک، و معضل آلودگی هوا... اگر درست مدیریت نشود، به‌تنهایی می‌تواند امنیت ملی یک کشور را برهم زند. تردیدی نیست که ایران با داشتن مجموعه‌ای از این مشکلات، سخت در معرض خطر است.

 • جشن تیرگان ۹۶؛ یک دست‌آورد و یک مطالبه

  - جشن روز ملی دماوند و روز تیرگان، به یک رویدادِ مردمی و بزرگِ طبیعت‌دوستانه، یک فرصت کم‌مانندِ هم‌اندیشی مدیران دولتی و کنشگران محیط زیست، و به فرصتی برای طرح مطالبه‌های محیط زیستی بدل شده است. این مطالبه‌ها تاکنون توانسته به نتیجه‌های مشخص و مهمی مانند تعطیل شدن معدن‌های پوکه‌ی دماوند، ثبت ملی دماوند، جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرقانونی در دامنه‌ی شمالی این کوه، انجام اقدام‌های مختلف برای حفاظت از «دشت شقایق»، و مطرح شدن ضرورت ثبت جهانی دماوند برسد.

 • ۱۳ تیر؛ روز جشن تیرگان و روز ملی دماوند

  - کوه دماوند به ارتفاع 5619 متر، بلندترین چَکاد ایران، نماد سرزمینیِ این کهن زادبوم‌ تمدن بشری، و از این‌رو دارای ارزش‌های طبیعی و فرهنگی کم‌مانند است. این کوه با چشم‌اندازی بس دلکش، بستر تنوع زیستیِ ارزشمند و یک جاذبه‌ی گردشگری و ورزشی جهانی است که در سال 1381 از سوی سازمان حفاظت محیط زیست «اثر طبیعی ملی» اعلام شد و از سال 1387 به عنوان نخستین اثر طبیعی، از سوی سازمان میراث فرهنگی در فهرست «آثار ملی» کشور جای گرفته است.

 • چه اصلاحی در سازمان محیط زیست لازم است؟

  - در حدود سی سال فعالیت ترویجی و آموزشی و اعتراضیِ گروه‌های مردمی (سازمان‌های غیردولتی، رسانه‌ها، و شخصیت‌های منفرد) تا اندازه‌ای به نتیجه رسیده و اینک بحث محیط زیست، همگانی و بلکه بدل به یک جنبش شده و مسوولان قوای سه‌گانه هم به‌صورت جدی در این موضوعات سخن می‌گویند. اکنون که روحانی باید برای بار دوم کابینه‌ای را معرفی کند، جا دارد که کنشگران محیط زیست پیشنهادهای خود را برای اصلاح سازمان محیط زیست و به‌سازی شیوه‌ی مدیریت آن ارایه دهند.

x