چهارشنبه 1 آذر 1396

بذرافکن، مهدی

کارشناس مدیریت تبلیغات فرهنگی/دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات و روزنامه نگاری/سوابق: دبیر تحریریه هفته نامه سیاحت و تجارت / عضویت در هیات رییسه خانه مطبوعات فارس/دبیر سرویس جوان روزنامه خبرجنوب /سردبیر فعلی پایگاه خبری-تحلیلی توریسم آنلاین
 • حاشیه‌های یک «جن زیبا»

  - با وجود زمین‌لرزه سهمگین کرمانشاه که تقریبا تمام جامعه ایرانی را در بر گرفته و همه تحت تاثیر این رویداد غم‌انگیز هستند، شاید نوشتن از یک بازیگر زن ترکیه‌ای در این بازه زمانی چندان محلی از اعراب نداشته باشد. اما واقعیت این مطلب یک مساله فرهنگی است که در صورت به وقوع پیوستن آن می‌تواند بازتاب بدی در میان جامعه هنری و مردمان یکی ازکشورهای همسایه داشته باشد.

 • پنج برداشت از زمین لرزه گسترده شب گذشته

  - برداشت اول: در حالی که شاید پیش بینی می شد مهمترین اتفاق یکشنبه شب منطقه خاورمیانه، گفت و گوی سعد الحریری نخست وزیر مستعفی لبنان با شبکه المستقبل باشد و همه منتظر بودند تا ببینند حرف حساب این سیاستمدار جوان دوتابعیتی چیست اما تقریبا همزمان با پخش این مصاحبه نیمی از ایران و تمام عراق و بخش هایی از عربستان و کویت و لبنان و سوریه و فلسطین و ترکیه و افغانستان و... به ناگاه لرزید ، لرزشی که نزدیک به 180 میلیون نفر آن را احساس کردند.

 • چقدر جایشان خالی است

  - قبل از آغاز محرم و صفر قابل پیش بینی بود که برنامه های شاد و مفرح تلویزیون که مخاطبان میلیونی هم دارند لااقل برای دو ماه تعطیل شوند؛مشخصا منظور بنده "دورهمی" مهران مدیری و "خندوانه" رامبد جوان است.

 • آیا این عکس واقعیت تلخ سیستم آموزش و پرورش ماست؟

  - هر سال اوایل مهرماه که می شود همه کارشناسان و صاحب نظران به همین بهانه یادشان می افتد که سیستم آموزش و پرورش کشورمان نفص های اساسی دارد و بیمار است. هر سال اوایل مهر عادت کرده ایم به اظهار نظرهای کارشناسی جورواجور که آموزش و پرورش مان را با کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه می کنند و نیاز به "نوسازی" و "بازسازی" را لازمه آن می دانند.

 • شیراز؛ شهر بی‌ثبات کاکوها

  - شیراز کلان شهری به بزرگی تهران نیست -که البته بی حساب و کتاب بزرگ شده و به حد انفجار رسیده است- اما با هر متر و معیاری هم در نظر بگیریم؛ قدمت، شهرت، فرهنگوری و...، یکی از پرآوازه ترین شهرهای ایران و حتی جهان است و این سخنی به گزاف نیست.

 • بازتاب‌های ماندگار بانوی اول آسیا

  - همه چیز از این پیام تلگرامی شروع شد:«سلام. در خواست زیر را یکی از دوستان از من کرده که چون شماره تلفنش مربوط به فارس است گفتم شاید برای شما سوژه خوبی باشد»؛ این پیام را آقای محمد مهاجری برایم ارسال و در ادامه عینا پیام آن دوست را فوروارد کرد: «این خانم سال‌هاست که قهرمان دو هست و در مسابقات بین‌المللی و منطقه‌ای ده‌ها مدال طلا و نقره هم گرفته، اما هیچ وقت فدراسیون کمکی بهش نمی‌کنه برای شرکت در مسابقات و همیشه دوست و آشنا پول جمع می‌کنن هزینه بلیتش رو می‌دن».

 • دخترانگی پسران، پسرانگی دختران

  - زمانی چیز عجیبی بود؛ خیلی هم عجیب بود. نه این که اصلا نبود، بود، اما کم بود. حالا اما ظاهرا چیز خیلی عجیبی نیست. کم هم نیست. متاسفانه زیاد است. شما هم به احتمال خیلی زیاد دیده یا لااقل شنیده اید.

 • «شرخر» انسان عجیبی است

  - باید اعتراف کنم با وجود گذشت ۳۷ بهار از زندگی، تا همین پریروز، هنوز «شرخر» ندیده بودم؛ آن هم در حال اجرای وظیفه! تنها درباره‌اش شنیده بودم و حتی نتوانسته بودم یک تصویر ذهنی درست و حسابی هم از ایشان داشته باشم.

 • تصویری از یک بانوی نمونهٔ ایرانی

  - عکس ها نه "همیشه"؛ اما "همواره" خاطره اند؛ بعضی عکس ها را باید قاب گرفت و چسباند به دیوار اتاقت؛ اتاق کار و اتاق منزل:فرقی نمی کند.

 • مرد سایهٔ فوتبال ایران

  - زمانی او را مرد «لابی» و «رایزنی» فوتبال ایران می‌نامیدند و این البته حرفی به گزاف نبود.خیلی‌ها فکر می‌کنند «لار»ی است در صورتی که نیست. در قم به دنیا آمده اما اصالتاً شیرازی است.

x