یکشنبه 26 آذر 1396

فاتح، ابوالفضل

 • امام می‌فرمودند روحانیت مراقب اتهام استبداد دینی باشد/ اگر شورای نگهبان نمی‌تواند، مجمع وارد شود

  - امام تاکید می‌کنند که نارضایتی اقلیت‌ها در جامعه ایران به دلیل آن است که حکومت‌ها اسلامی نبوده‌اند و اگر آنها حکومت اسلامی را تجربه کنند، عدالت اسلامی و جایگاه محترم اقلیت‌ها را در آن شاهد خواهند بود.

 • آینده‌ رسانه‌ها در ایران

  - گویا زلزله‌ای در راه است. جهان قبل از اینترنت با جهان بعد از آن متفاوت است اما توسعه‌ی «کهکشانی» شبکه، سیستم‌های هوشمند، سایر وسایل ارتباطی جدید و کلان داده‌ها تحولات عظیم‌تری را در بیست‌ سال آینده گواهی می‌دهند. کهکشان‌هایی فراتر از «کهکشان اینترنتی» آقای کاستلز در راه است.

 • درباره حکیم و خروج او از مجلس اعلاء

  - سیدعمار حکیم چندی پیش با اعلام تاسیس حزب الحکمه الوطنی خروج خود را از مجلس اعلاء انقلاب اسلامی عراق اعلام کرد.

 • حسرتی تلخ برای فقدان نابغه ایرانی

  - بارها برای شهیدانمان گریسته ام. برای امام، علمای دردآشنا و نخبگان دلسوز و دانشمندان غریب و مردمان سرآمدمان گریسته ام.

 • هم غزه هم لبنان، جانم فدای انسان / برای بندگان یکسان خداوند

  - بیش از شصت سال است که اسرائیل و فلسطین به دو نماد تبدیل شده اند. نماد تقابل قدرت مداران و ستم دیدگان. آنچه امروز در غزه می گذرد صحنه نمایشی است از تمامی آنچه در گوشه و کنار زمین رخ می دهد. گویی خداوند برای مردم زجر دیده غزه رسالتی قائل شده است تا با زجر و درد خود نماد تمامی ظلمی باشند که نمی شنویم و نمی بینیم. آری٬ غزه نماد است. نماد یورش ظلم. غزه پرچم است. پرچم تمامی مظلومین جهان. به همین دلیل است که تنها هنگامی که در جایگاه ستم دیده گان باشید می توانید آنان را درک کنید. آنگاه که به تو می گویند «تو که می دانی زورت نمیرسد پس بیخیال». آنگاه که له میشوی و صدای شکسته شدن استخوان هایت را می شنوند اما بر فریادت نیز ایراد می گیرند.

 • در جستجوی رسانه‌ی معرفت بنیاد

  - استاد دکتر کاظم معتمد نژاد ملول از رسانه های "قدرت بنیاد" و" ثروت بنیاد"، عمری را در آرزو و جستجوی "رسانه های معرفت" بنیاد گذراند و برای تحقق آن در کشور عزیزمان، بسیار معلمی کرد.

 • آمریکا و اصول اخلاقی! در نقد تهاجم احتمالی نظامی به سوریه

  - این یادداشت به نقد سخنان جان کری پرداخته و در حمایت از صلح، خواهان شکل گیری کمپین مبارزه با جنگ شده است. ابولفضل فاتح می گوید همه گرایش ها باید با جنگمخالفت کنند و در این حال حقوق ملت سوریه را از اسد مطالبه داشته باشند. او می نویسد: کسی منکر خطاها و جنایت ها علیه مردم سوریه نیست و متاسفانه این جنایت ها از سوی جریانات و افرادی از هر دو طرف انجام میشود، اما جنگ و حمله خارجی چاره کار نیست و موجب توسعه بی ثباتی و گسترش جنایت می شود.این یادداشت تاکید دارد: نباید ناامید شد و ارزش فشار افکار عمومی را نادیده گرفت. فرهنگ سازی و ایستادن در جای درست یک ضرورت است. نویسنده افزوده است: غرب متمدن که البته منکر نقاط مثبتش در تولید علم و تکنولوژی و دموکراسی و آزادی های داخلیش نیستیم، در جنگ سخاوت بسیار داشته است و در مقابل شاید مهمترین ترمزش همین فشار افکار عمومی بوده است. متن یادداشت به این شرح است:

 • برای حضرت آیت الله خویی از منظر یک مقلد امام

  - این روزها که مصادف با سالگرد وفات حضرت آیت الله العظمی خویی است و نام و یاد آن بزرگوار به میان آمده است ، فرض است تا به نکته قابل تاملی درباره ایشان، اشاره داشته باشم.

 • کاش رسانه‎های عالم، پمپاژ تباهی را با توسعه آزادی یکی ندانند

  - اهانت مجدد به ساحت مقدس حضرت خاتم النبیین (ص) که رسالت، تعالیم و وجود مبارکش اتمام مکارم اخلاق است، نشان دهنده ی اوج مظلومیت پیامبری است که هرگز به درستی شناخته نشد.

آرشیو ماهانه
x