یکشنبه 30 مهر 1396

مسجدجامعی، احمد

متولد 1335 تهران / تحصیلات: کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه تهران/ سوابق شغلی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (دولتهای هفتم و هشتم) / رییس هیأت مدیره مؤسسه گفتگوی فرهنگها و تمدنها/ رییس هیات مدیره بنیاد باران/ رئیس هیات موسس و هیات امنا خانه کتاب ایران، نماینده مردم تهران در سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران، منتخب مردم در چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران
 • تهران و نیاز به احیای زندگی

  - تهران نیازمند پژوهش‌های جدی است. این شهر، با آن‌که از جایگاه سیاسی ممتازی برخوردار بوده و هست و شاهد اتفاقات بزرگی بوده که تاثیری عمیق وگسترده بر سرنوشت ملی ما داشته، اما آن‌چنان که باید مورد مطالعه و تحقیق قرار نگرفته است. این موضوع در دوره تأسیسات تمدنی جدید بیشتر مشاهده می‌شود.

 • گفت‌وگوی هدایت‌گونه نه جدل‌گونه

  - یکی از دوستان کتاب‌شناس اثری به خط ابن‌سِکّیت اهوازی معرفی می‌کرد و نگران نسخه اصلی آن بود که در کتابخانه‌ای در عراق نگهداری می‌شد.

 • صدوقِ ری

  - ری همواره در جغرافیای سرزمین ایران، موقعیت خاصی داشته است، به نحوی که برخی از محققان بر این نظرند که ری خلاصه تاریخ ایران است.

 • بغضِ دیوان‌سالارِ ایرانی

  - یکی از خاطرات معروف آقای دکتر روحانی به سال‌های بعد از دولت اصلاحات مربوط می‌شود، زمانی که ایشان هنوز دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و به دعوت رئیس دولت وقت، که به تازگی انتخاب شده بود، به دیدار او رفت.

 • آدم‌های کوچک، وعده‌های بزرگ

  - این روزها روزهایی بود که هر کدام مزین به یک یا دو مناسبت بود؛ روز کارگر، روز معلم و روز جانباز. همزمانی این روزها با انتخابات ریاست‌جمهوری و نیز انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا باعث شده عده‌ای با نیت «خالص» و عده‌ای با نیت «خاص» به دیدار معلمان و کارگران و جانبازان بروند.

 • پنبه‌زنی مازندرانی‌ها در تهران

  - بانوان، گاه با سلیقه‌های خاص خود، لباس‌ها و پرده‌های قدیمی‌تر را در منزل رنگ می‌کردند و با دوخت‌ آرایه‌های جدید و سنتی و منگوله‌ها و پارچه‌های رنگی و ملیله و منجوق و حتی ترکیبی از دکمه‌ها، طرح و شکلی نو به آن می‌بخشیدند.

 • دعوت مردم به اهل تهران شدن

  - مراسم رونمایی از کتاب «جسم و جان شهر: تاملی بر حق حیات، کیفیت زندگی، شورا و شورایاری» تالیف احمد مسجدجامعی با حضور جمعی از چهره‌های فرهنگی و تهران‌شناسان به همت انجمن صنفی مهندسان مشاور معمار و شهرسازی در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 • سعدی بخشی از حیات جاری ملت ماست

  - به نام خداوند جان آفرین/حکیم سخن در زبان آفرین خداوند بخشنده دستگیر کریم/ خطابخش پوزش‌ پذیر ‏ عزیزی که هر، کز درش سر بتافت/به هر در که شد هیچ عزت نیافت

 • شاعری که منظومه خوبی‌ها بود

  - به مناسبت دوم اردیبهشت روز تولد دکتر قیصر امین پور، شاعر معاصر ایران

 • عودلاجان در چنارستان

  - تهران و محلات قدیم و همچنین روستاهایش که امروزه همگی جزء شهر تهران‌ است، سابق بر این، هرکدام محل رویش یک گیاه یا درخت ویژه بود که به آن «چنارستان» هم می‌گفتند و چنارهایی در آن می‌رویید و دیده می‌شد که باعث حیرت جهانگردی چون پیترو دلاواله شده بود: «خیابان‌ها پر از درخت‌هایی است که ما آنها را پلان می‌نامیم و ایرانیان به آن چنار می‌گویند و همه پربرگ، قطور و زیبا هستند و باید بگویم که در تمام مدت عمر خود هیچ‌وقت تعداد به این زیادی چنارهای تنومند زیبا ندیده‌ام. تنه این درختان به اندازه‌ای قطور است که اگر دو یا حتی سه مرد دست به دست یکدیگر بدهند، باز هم نمی‌توانند یکی از آنان را در بغل بگیرند و من واقعا تهران را شهر چنار می‌نامم.»

x