جمعه 28 مهر 1396

دستمالی، محمدعلی

در حوزه تحلیل مسایل سیاسی مرتبط با ترکیه، کردها و سوریه فعالیت میکند. او علاوه بر نگارش و انتشار صدها تحلیل و مقاله مختلف، خود نیز به عنوان یک فعال رسانه ای، مصاحبه های فراوانی با سران احزاب و جریانات سیاسی ترکیه، عراق، اقلیم کردستان عراق و سوریه انجام داده و مقالاتی در حوزه ی آسیب شناسی رسانه در ایران، منتشر کرده است.
 • عراق، ایران و کردها، پس از رفراندوم

  - برخی ها معتقدند که تاسیس دولت کُردی در عراق، آغاز یک دومینو و صدور خطر و تهدید به کشورهای دیگر منطقه است. چنین تحلیلی مطلقا بویی از واقعیت نبرده است.

 • از فارک تا پ.ک.ک

  - شورشیان کلمبیا پس از پایان دادن به فعالیت مسلحانه، با تشکیل یک حزب بر مبنای فعالیت های رسمی و قانونی وارد فاز سیاسی و آشکار شدند اما جنگ بین ترکیه و پ.ک.ک ادامه دراد.

 • دولت دوازدهم و نگاه بین‌الملل

  - یک فرصت چهار ساله دیگر برای توجه جدی به زنان، جوانان و اهل سنت از دست رفت. اما در پست معاونت وزرا، مدیرکل ها و روسای ادارات، سفرا، کنسول ها، استانداران، فرمانداران، روسای دانشگاه ها، مدیران و دیگر مناصب مهم، باز هم فرصت هست.

 • با معاون کُردزبان اردوغان در تهران

  - با مهمت مهدی اَکَر معاون رهبر حزب عدالت و توسعه رکیه در مورد رفراندوم اقلیم کردستان عراق و درگیری بین پ.ک.ک و ارتش ترکیه صحبت کردم.

 • حملات تروریستی تهران و برخی حقایق تلخ

  - مهاجمین داعشی حملات تروریستی تهران، ایرانی و اهل سنت هستند و تحلیل این مساله، ما را یاری می دهد تا این حقیقت را درک کنیم که برخی کم توجهی ها در مناطق نسی نشین، می تواند فضا را برای یارگیری داعش، مهیا کند.

 • نشست ریاض و بار سنگین دولت روحانی

  - چنین نشست هایی، نمی تواند علیه ایران، جبهه به وجود بیاورد. اما دلیلی برای بی تفاوتی و سستی و غفلت وجود ندارد. هر جا هر ادعایی علیه ما مطرح می شود، در کنار پاسخ های سیاسی قاطعانه، رفتار ضد آن ادعاها نیز لازم و ضروری است.

 • کردستان عراق پس از مرگ «نوشیروان مصطفی»

  - نوشیروان مصطفی امین رهبر «جنبش تغییر» و یکی از مهم ترین سران سیاسی اقلیم کردستان عراق، درحالی وفات کرد که حزب حاکم به رهبری مسعود بارزانی، وزرای حزب نوشیروان را از کابینه اخراج کرده، پارلمان را تعطیل نموده و به انتقادات او در مورد فساد مالیف وقعی ننهاده است.

 • دیدار اردوغان-ترامپ، توقعات آنکارا و نگاه واشنگتن

  - توصیف و توقعات اردوغان و همراهان او در مورد دیدار با ترامپ، اغراق آمیز بود و آن را یک نقطه عطف و میلادی نوین می دانستند اما چنین نشد و این دیدار نیز مانند بسیاری دیگر از دیدارهای دیپلماتیک سران کشورهای جهان، فقط یک دیدار بود.

 • انتخابات، «رسانه» معرّف ایران برای جهان

  - از آن جایی که در ایران، رسانه ی خصوصی نداریم و رسانه ی حاکمیتی هم، موانع و محدودیت های بسیاری داردف انتخابات به خودی خود به «رسانه» تبدیل شده و نامزدها هم نیازی نمی بینند که به سوالی پاسخ دهند یا برنامه ای اعلام کنند.

 • ۱۰ سوال و جواب دربارۀ حملۀ ترکیه به کردها در عراق و سوریه

  - حملات ارتش ترکیه به نیروهای کُرد وابسته به پ.ک.ک در شمال عراق و شمال سوریه، گویای عزم جدی آنکارا برای مقابله با قدرت گرفتن پ.ک.ک در شمال سوریه است.

x