پنج شنبه 23 آذر 1396

فدایی، غلامرضا

استاد تمام دانشگاه تهران در علم اطلاعات و دانش شناسی نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی رئیس اسبق کتابخانه مجلس شورای اسلامی. برخی آثار منتشر شده: مدیریت کتابخانه و نظام اطلاع رسانی، مقدمه صحاح جوهری درتاریخ و...
 • زیبایی و زندگی مذهبی

  - می خواستم برای یکی از بچه ها در خارج از کشور که زبان انگلیسی می¬داند تصویر زیبایی در رابطه به پیامبر اسلام تهیه کنم و برایش بفرستم هرچه در بین تصاویر چه فارسی و یا انگلیسی در گوگل و غیر آن حول تولد پیامبر اسلام گشتم چیز به درد خوری نیافتم یعنی تصاویر بسیار شلوغ و یا با رنگ آمیزی های تند و نامرتب بود که ترجیح دادم نفرستم این را بگذارید در کنار تصاویری که مربوط به اوائل ژانویه است و تفاوت آن دو را بینید

 • حیف و میل

  - این دو واژه بسیار با هم مصرف می شود و در بعضی موارد جنبه شوخی به خود می گیرد ولی وقتی از هم جدا مصرف می شود نسبت به یکی ما بسیار حساسیم ولی نسبت به دیگری خیلی حساسیت نشان نمی دهیم و نه تنها حساسیت نشان نمی دهیم بلکه طرف را گاه معذور می داریم در حالیکه اگر نسبت به اولی حساس بودیم چه بسا دومی هم اتفاق نمی افتاد. در گزارش رئیس دیوان محاسبات در شب 19 آذز 1396 در گفتگوی خبری شبکه دو سیما وی بارها اذعان کرد که من نمی گویم که خدای نکرده میل شده است ولی حیف چرا!

 • تعرفه‌شناسی، تعرفه‌گزینی و تعرفه‌پذیری

  - تعرفه شناسی به این معنا است که کسانی که در وزارت مربوطه متصدی تعرفه گذاری هستند تا چه اندازه با ساز و کار تعرفه آشنا هستند و تا چه اندازه دلسوز کشور و مردم آنند. تعرفه از نظر لغوی از معرفت و عرفان و شناخت می آید و سوال این است که آیا تعرفه گذاران به کار خود آشنایند؟ و اگر آشنایند، آیا تخصص، تعهد و مهارت در کار را دارند؟ پس چرا وضع کشور این چنین است؟ بازار شلوغ داخلی و خارجی با انواع تبلیغات راست و دروغ و واسطه های ریز ودرشت که جز به منافع خود و اربابانشان نمی اندیشند کار هر کس نیست که آن را بشناسد.

 • فدای دانشجو

  - در روز 17 آذر ماه 1395 و با یادآوری دکتر مهدی شقاقی سروده شد.

 • وظیفه مردم

  - در میلاد مسعود پیامبر اکرم هیچ پیامی بالاتر از این پیام نیست که مردم را به وظیفه خودشان آشنا کند. در سوره حدید (25) رسالت انبیا را در اقامه عدل و داد توسط خودشان بیان کرده است.

 • پارادوکس احترام به زنان

  - پاردوکس یا تناقض نما به این معنا است که ظاهرا مفهوم یک عبارت با ضد آن همراه است. یکی از این موارد اصرار بر پست و مقام دادن به زنان است که معلوم نیست برای احترام به مقام زن است و یا دور کردن وی از مقام شامخ تربیت انسان که وظیفه اولی و ذاتی اوست. به ویژه آنکه از زبان مقام اول اجرایی کشور شنیده می شود که حتما مسئولان باید از زنان به عنوان وزیر و معاونت و مانند آن استفاده کنند.

 • خوش آمدی

  - در تاریخ ۳ اذر ۱۳۹۶ سروده شد.

 • مبارزه از جنس خودزنی

  - دنیا دارای سختی ها و آسانی هاست و چون عده ای به خاطر داشتن استعداد های گوناگون و یا استفاده از فرصت های پیش آمده زودتر بر منابع دسترسی پیدا، و دیگران را از آن محروم می کنند آهسته آهسته افراد ضعیف، ضعیف تر و افراد دارای تمکن، قوی تر می شوند و باعث بروز ظلم و ستم، و شکاف بین فقیر و غنی می گردد. اگر در این بین متمکنان دارای احساس و عاطفه و یا اهل تقوی نباشند و یا از جانب قوائی کنترل نشوند طبعا تفاوت طبقاتی به وجود می آید.

 • پس از راهپیمایی

  - اهپیمایی اربعین آهسته آهسته دارد به یک مراسم ماندگار و جاوید تاریخی بدل می شود. اثری که شرق و غرب عالم را به خود مشغول داشته و اگر چه بسیاری سعی در کتمان و یا کم رنگ جلوه دادن آن دارند ولی هر کس شاهد ماجرا بوده است از آن به بزرگی و عظمت یاد کرده است. زائران نه تنها از عراق و ایران که از سرتاسر دنیا هستند و شاید عده ای هم برای سیاحت و یا شاید رخنه و نفوذ هم باشند ولی قطعا در اقلیت اند. همه شاهد این مراسم هستند و ویژگی آن را به چشم می بینند و قطعا برای دیگران هم نقل می کنند. ما باید چنان کنیم که عظمت آن را خدشه دار نکنیم.

 • یک بام و دو هوا

  - ما وقتی با امریکا و یا طاغوت دیگر مبارزه و از آن بدگوئی می کنیم یکی از دلائلش این است که آن را دارای سیاست های دوگانه(یک بام و دو هوا) می دانیم و این فرقی به این دولت وآن دولت نمی کند و جمهوری خواه و دمکرات ندارد. سیاست امریکا سیاست تبعیض آمیز است. آنچه را برای خود و یا کشورهای طرفدار خود می خواهد برای دیگران نمی خواهد.

x