یکشنبه 30 مهر 1396

فدایی، غلامرضا

استاد تمام دانشگاه تهران در علم اطلاعات و دانش شناسی نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی رئیس اسبق کتابخانه مجلس شورای اسلامی. برخی آثار منتشر شده: مدیریت کتابخانه و نظام اطلاع رسانی، مقدمه صحاح جوهری درتاریخ و...
 • غیرت کاری و غیرت شعاری

  - به نظر می رسد ترامپ به مقصود خود رسیده است؛ برجام باشد و یا نباشد. ترامپ نقش خودش را خوب ایفا کرده و به مقصودش رسیده است. البته گام اول آن را و آن مشغول کردن ما و یا به تعبیر روشن تر سرِ کار گذاشتن ما است...

 • فرهنگ استفاده و فرهنگ مصرف

  - در این که فرهنگ اساس در همه مسائل زندگی است بحثی نیست. فرهنگ اگر اصلاح شود سیاست و اقتصاد و همه مسائل دیگر فردی و اجتماعی حل می‌شود و اگر فرهنگ نباشد هر کاری انجام شود ممکن است بر حسب اتفاق درست باشد ولی سرانجام حاصل خوبی نخواهد داشت. از نظر معنوی هم آن‌هایی که دارای فرهنگ خوب هستند مورد احترام و کسانی که بی‌فرهنگ‌اند مورد انزجار مردم‌اند.

 • ‌چگونه آب به آسیاب دشمن می‌ریزیم؟

  - این همه مرگ بر امریکا و انگلیس و بقیه گفتن خود نشان از نفرتی است که ملت از عملکرد آنان در قبال ایران دارد. در اینکه مرگ گفتن درست است و یا غلط می توان به آیات قرآن متوسل شد که در آن هم لعن و هم مرگ «قاتلهم الله» و یا «یلعنهم الله» آمده است؛ ولی دشنام دادن نه. این به معنی این است که ما از رفتار آنها نسبت به خود گله مندیم...

 • پالایش تاریخ و پیرایش عزاداری عاشورا

  - در این مقاله نویسنده با توجه به اهمیت مذهب و سنت های مذهبی تأکید می کند که لازم است با خودانتقادی و یا تفکر انتقادی به بررسی این امور پرداخته شود. جنبه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در این مورد می تواند به اصلاح امور منجر شود. در این زمینه حوزویان و دانشگاهیان و به ویژه رشته های تاریخ و علوم اجتماعی می توانند در ابعاد تاریخی و اجتماعی- فرهنگی نقش آفرین باشند. اینکه به این امور نمی پردازند دلائلی دارد که به اختصار ذکر شده است.

 • نگاه‌ها به مسئله شهر و روستا باید عوض شود

  - روز ۱۵ مهر روز روستا و عشایر بود و به این مناسبت سخنرانی و جلساتی برگزار شد. در روز ۱۳۹۶.۶.۲۸ هم در رادیو اقصاد در ساعت ۸ شب مطالبی در باره شهر و روستا مطرح شد که واقعا جالب بود. معمولا هر چیز برایش سخنرانی و یا جلساتی برگزار می‌شود معنایش آن است که تقریباً و یا تحقیقاً در حاشیه است و این یعنی روستا در حاشیه است و در متن زندگی نیست و به این وسیله می‌خواهند یادی از آن کرده باشند؛ هم‌چنان‌که از رفتگان هم هر از گاهی یادی می‌شود و مجلس یادبودی برگزار می‌گردد. کم شدن تعداد روستاها و روستانشینان از آغاز انقلاب و حتی قبل از انقلاب موید این مسئله است.

 • توصیه‌هایی برای مصرف کم‌تر آب

  - مصرف بی‌رویه آب در این روزها به قدری جدی شده که زنگ‌های خطر به صدا در آمده است. ما که طبعا در منطقه خشکی از جهان هستیم در مصرف از اغلب کشورها سرآمدیم و اگر چنین رویه‌ای ادامه پیدا کند بی‌شک نسل آینده چاره‌ای جز فرار و یا تسلیم به آن‌چه اتفاق می‌افتد نخواهد داشت. مرفهین و یا نیمه‌مرفهین هم بی‌خیال از همه چیز در مصرف آب می‌کوشند و اگر خود به نظافت خانه و کاشانه‌شان نمی‌پردازند آن را به دست کارگرانی می‌دهند که بی‌خبر و یا بی‌خیال از کمبود آب همه نظافت‌های جزیی و کلی را دور از چشم صاحب‌خانه‌ها اغلب با آب شرب شهری انجام می‌دهند.

 • مراتب علم

  - چکیده: در این مقاله ضمن بیان سازوکار علم (خبر و اطلاع) به مراتب آن توجه می‌شود و بررسی می‌کند که آیا علم‌الیقین و عین‌الیقین با حق‌الیقین هم‌پوشانی دارد؟ نویسنده معتقد است که دو مقوله علم‌الیقین و عین‌الیقین همواره و به‌وفور در زندگی ما مصداق دارد؛ هم‌چنان‌ که برای آینده این دنیا و جهان دیگر نیز صادق هست. حق‌الیقین ربطی به مسئله ادراک ما ندارد و از اتفاقات خبر می‌دهد و نشانگر این است که اموری واقع می‌شود و حقیقت دارد و شاید به نوعی مربوط به خداست و اصطلاح عارفانه حق‌الیقین مصداقی در زندگی ما ندارد. در این مقاله از شواهد قرآنی استفاده می‌شود.

 • مسئله‌ای به نام علت و معلول

  - در این مقاله با بررسی دیدگاه فلسفی علامه طباطبایی در مورد تمام‌العله و یا جزءالعله بودن خدا نکاتی چند مطرح می‌شود که از آن جمله نظرات ایشان در این مورد دارای کاستی‌های فراوان است و لذا باید در آن تجدید نظر شود.

 • هلال ماه محرم

  - در تاریخ ۱-۳ مهرماه ۱۳۹۶ مصادف با سوم و چهارم محرم سروده شد.

 • چگونگی تبلیغ در امور دینی

  - در ماه تیر 1396 توفیقی نصیب شد تا در یکی از مدارس حوزوی در شهر تهران برای نخبگان دانشجوئی آنها صحبتی داشته باشم. من مطالب زیر را به ترتیب برایشان توصیه کردم. از آنجا که ممکن است این مطلب برای دیگران و به ویژه دانشجویان هم مفید باشد به اختصار آنها را بیان می کنم:

x