دوشنبه 2 بهمن 1396

منصورهاشمی، محمد

.
 • روش‌نشناسی و روش‌زدگی در مطالعات ادیان

  - روش پژوهش چیزی جدای از خود پژوهش نیست، اگر پژوهشی از سر اندیشه صورت گرفته باشد و کاری بیش از کتاب‌سازی‌های گاه متاسفانه معمول و مقاله‌نویسی‌های کارمندانه باشد، حتما در آن بر سر "روش" کار تأمل شده است، خواه به روش‌شناسی کار تصریح شده باشد و خواه نه.

 • علم در جامعه ما، گرفتار نگرشی بیمارگونه

  - در فیلم "پل چوبی" آقای مهدی کرم‌پور شخصیت‌هایی که نقش‌هایشان را خانم هدیه تهرانی و آقای بهرام رادان بازی می‌کردند جمله‌ای داشتند که خیلی دوست داشتم: "عشق یعنی حالِت خوب باشه".

 • هیچ هنری بی‌ارتباط با جامعه نیست

  - هیچ هنری نمی‌تواند بازنمایاننده آمال یا آلام همه مردم یک جامعه باشد و برای همه مردم معنی‌دار. جامعه متکثر است و گروه‌های مختلف اجتماعی عوالم مختلف دارند و سلایق و علایق متفاوت.

 • معاصربودن چه معنایی دارد؟

  - معاصر بودن چه معنایی دارد؟ از یک لحاظ این پرسشی است بسیار ساده که پاسخی لغت‌نامه‌ای دارد؛ معاصر بودن یعنی در یک عصر بودن و نیز معاصر بودن یعنی معاصر ما بودن و در عصر ما بودن. از یک لحاظ دیگر اما این پاسخ ربطی به آن پرسش ندارد.

 • علم یعنی حالت خوب باشد

  - "دکتر جکیل و مستر هاید" نام رمانی است از رمان‌نویس مشهور اسکاتلندی قرن نوزدهم، رابرت لویی استیونسن. ماجرای دو نفر که در حقیقت یک نفرند و یکی لایه پنهان آن دیگری است.

آرشیو ماهانه
x