دوشنبه 1 آبان 1396

اسعدی، محمود

دکتری مدیریت رسانه از دانشکاه تهران / طراح و سردبیر چهرهای ماندگار / عضو کمیته ارتباطات کمیسیون یونسکو / نویسنده ادبیات داستانی و نقد ادبی/ پژوهشگر فرهنگی / کارگردان برنامه‌های مستند / استاد مدیریت وروزنامه نگاری و ارتباطات در مقطع کاشناسی ارشد و دکتری
 • چند اشتباه رایج در مورد نخبگان

  - نخبگان در همه جوامع نقش موثر و اساسی در کلیه ارکان به‌خصوص در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان کشورها دارند در این خصوص آثار متنوع و متفاوتی از سوی جامعه‌شناسان و صاحب‌نظران مختلف منتشر شده است در کشور ما این مفهوم چالش‌برانگیز و در مواردی با انتظارت مبهم و گاه متعارض همراه شده است که در اینجا به چند نکته آن اشاره می‌شود.

 • رسانه ملی و هوش تخریبی

  - برای نخستین بار نیست که مترجم رسانهٔ ملی سخنان رئیس‌جمهوری دیگر کشورها را گزینشی ترجمه می‌کند. پیش‌تر هنگامی که مُرسی رئیس‌جمهور وقت مصر در اجلاس سران سخن می‌گفت چنین واقعه‌ای رخ داده بود اکنون با تکرار این پدیده به نظر می‌رسد سیاست رسانهٔ ملی چندان با عملکرد مترجم مخالف نیست، چرا که برخوردی با مترجم قبل صورت نگرفت.

 • ۷ ویژگی مدیران به‌ظاهر موفق

  - ۷ ویژگی مدیران به‌ظاهر موفق

 • بالاخره وزیر علوم انسانی

  - بیش از سی سال انتظار جهت تصدی وزارت بر بالاترین مرجع تصمیم‌گیری علمی کشور با انتخاب وزیری در حوزه جامعه‌شناسی پایان یافت.

 • وزیر فرهنگ و آیین گفت‌وگو

  - انتخاب وزیر از بدنه هر وزارتخانه‌ای اگر مسبوق به سابقه تجربی مناسب باشد البته کار شایسته‌ای است؛ به‌خصوص با چالش‌ها و مشکلات عدیده‌ای که ماهیت وزارتخانه‌ای چون فرهنگ و ارشاد اسلامی در ذات خود دارد.

 • نوش‌داروی صندوق حمایت از پژوهشگران برای مریم میرزاخانی

  - صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور مدتی است با  هدف کمک به محققان و کارافرینان تأسیس شده و تاکنون میلیاردها تومان به طرح‌ها و افرادی خاص واگذار کرده است که تعدادی از آن‌ها مسئولین و مدیران ارشد دولتی‌اند. اعطای تسهیلات به پژوهشگران البته کار شایسته‌ای است اما به شرطی که به افراد مستحق آن -که از دیگر منابع دولتی بی‌بهره‌اند- پرداخت شود.

 • دولت کبوتران حرم

  - نظریه استعاری کبوتران حرم در رشته مدیریت اکنون با معرفی اعضا کابینه دوازدهم مصداق یافته است.

 • شأن خبرنگار

  - گسترش شبکه‌های اجتماعی چنان عرصه را بر «روزنامه‌نگاری»  تنگ کرده است که تشخیص خبرنگار حرفه‌ای با «شهروند خبرنگار» در فضای مجازی و حقیقی به‌غایت مشکل شده است.

 • چرا وزارت علوم در اختیار پزشکان و مهندسان است؟

  - متصدیان سیاست‌گذاری کشور گویا هنوز هم چون کودکان چند دهه قبل اولین آرزو و انتخابشان برای تصدی وزارتخانه‌های تعلیم و تربیت «مهندس» و «پزشک» است.

 • تفاوت مریم میرزاخانی و ابراهیم فیاض

  - در جامعه امروز کشور بیان اظهارات عجیب و جنجالی از رسانه‌ها باعث جلب توجه مخاطب می‌شود و اگر استاد یا نویسنده‌ای بخواهد مطالب و سخنان او شنیده شود گویا باید هرازگاه حرف‌های جنجال‌برانگیز بگوید و بنویسد یا برخلاف جریان اصلی موضع بگیرد.

x