یکشنبه 30 مهر 1396

نصری، علی

متولد 1357 / تحصیلات؛ علوم سیاسی: دانشگاه York تورنتو٬ کانادا٬گرایش روابط بین‌الملل: دانشگاه UQAM مونترال تحقیقات در حوزهء روان‌شناسی اجتماعی - با بررسی تجربهء «آشتی ملی» در آفریقای جنوبی پس از دوران آپارتاید - در موسسه Integral Institute دانشگاه JF Kennedy.
 • فرهنگ سیاسی کُشتی‌کچی

  - کُشتی‌کچ‌گیران آمریکایی همراه با پخش بلند موسیقی حماسی و رقص نور و آتش‌بازی و صدای آژیر خطر و طبل جنگ وارد سالن مبارزه می‌شوند، فریاد می‌کشند، لباس‌شان را پاره می‌کنند، فیگور می‌گیرند، چهره‌شان را عبوس می‌کنند، عضلات‌شان را منقبض می‌کنند، بر سینه و شانه‌های‌شان مُشت می‌کویند، رجز می‌خوانند، تهدید می‌کنند، تماشاگران را به جیغ و فریاد و غوغا تهییج می‌کنند... و وارد رینگ می‌شوند.

 • استراتژی «نظارت بزرگ‌سالانه»

  - یکی از تصورات اشتباهی که در ایران - و بعضاً بسیاری از کشورهای شرقی - در مورد سیاست‌گذاری‌های قدرت‌های غربی رواج دارد این است که «همه کارهای آن‌ها حساب شده است».

 • کنترل‌گر و استعمارگر

  - مردی همسرش را بعد از سال‌ها زندگی مشترک به طور وحشیانه‌ای کتک زده بود. مشاوری از او پرسید: «چرا همسرت را این‌گونه ضرب و شتم کردی؟» پاسخ داد: «چون فاحشه شده!». مشاور با تعجب پرسید: «یعنی تن‌فروشی می‌کند؟!». پاسخ داد: «نه٬ اما از او خواستم که لباس‌هایم را اتو کند٬ برای اولین بار گفت نه نمی‌کنم٬ این دفعه خودت اتو بزن! معنی‌ش این است که دارد فاحشه می‌شود.»

 • «قوم فارس» و هیولای زیر تخت

  - انسان از همان کودکی با دو گروه «دشمن» دست به گریبان‌ است:

 • بادبزن‌های آتش جنگ

  - دونالد ترامپ از آخرین بازماندگان یک تفکر و جهان‌بینی رو به انقراضی است. تفکری که تاریخ مصرفش گذشته و آخرین شعله‌هایش زیر یک خروار خاکستر رو به خاموشی است.

 • جامعهٔ بیمار تخیلی

  - در شرایط عادی اگر کسی را متوجه کنید که رنگ و رویش کمی زرد شده یا زیر چشمانش گود رفته یا اندکی ضعیف‌تر و لاغرتر از قبل شده٬ بدین فکر خواهد افتاد که شاید کم‌خوابی دارد یا مدتی به خورد و خوراکش توجه نکرده یا فشارهای روحی و درگیری‌های ذهنی‌ روزمره‌اش زیاد شده است و راه مداوایش را در مقداری استراحت بیش‌تر یا خورد و خوراک بهتر یا یک مسافرت تفریحی و ایجاد آرامش بیش‌تر در زندگی‌اش خواهد جُست. اگر بهبود نیافت در مرحله بعد با مراجعه به پزشک در پی ریشه‌یابی و درمان مشکلش خواهد رفت.

 • آسیب‌شناسی چَکشی

  - چند روزی است که مقاله‌ای با امضای «دکتر علی محمد ایزدی» به نقل از کتاب «چرا عقب مانده‌ایم؟» در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

 • فاتحان بی‌قلم

  - چند سال پیش یک گروه جدیدی ناگهان در خاورمیانه ظاهر شد که تمام معادلات منطقه و جهان را برهم زد. این گروه خود را «دولت اسلامی عراق و شام» معرفی کرد.

 • موشک‌ها را بشمارید

  - ایران برای اولین بار پس از ۳۵ سال، ۶ موشک به سمت مقر داعش در یک کشور منطقه پرتاب کرده؛ ۶ موشک در ۳۵ سال.

 • زنبیل‌های خودکفایی و گاری‌های خودنمایی

  - سال‌هاست که مسافران ایرانی که از سفرِ کشورهای عربی خلیج فارس برمی‌گردند٬ با هیجانی مخلوط از احساس حیرت و تحسین و حسرت٬ از «عظمت» و «پیشرفت» و «شکوه»ی که در این کشورها مشاهده کرده‌اند سخن می‌گویند و به حال «خودمان» افسوس می‌خورند که از این قافلهء «توسعه» عقب ماندیم:

x