دوشنبه 20 آذر 1396

نصری، علی

متولد 1357 / تحصیلات؛ علوم سیاسی: دانشگاه York تورنتو٬ کانادا٬گرایش روابط بین‌الملل: دانشگاه UQAM مونترال تحقیقات در حوزهء روان‌شناسی اجتماعی - با بررسی تجربهء «آشتی ملی» در آفریقای جنوبی پس از دوران آپارتاید - در موسسه Integral Institute دانشگاه JF Kennedy.
 • وقتی نمی‌دانیم چه کابوس تاریکی از سرمان گذشته

  - «شاید» اگر اندکی قبل از آغاز رسمی جنگ‌ جهانی دوم٬ در زمانی که جریان «نازیسم» به رهبری هیتلر فتوحات غیرنظامی خود را آغاز کرده بود و کشور اتریش را ضمیمه خاک آلمان و بخش‌هایی از چکسلواکی را - با تهدید به جنگ - به تصرف خود درآورده بود و خود را برای حملهء نظامی و اشغال لهستان و چنگ‌اندازی به سایر قارهء اروپا آماده می‌کرد.

 • دکتر زیباکلام! خانه دوست کجاست و «ترس از موفقیت»

  - دکتر زبیاکلام اخیراً در مورد حضور ایران در مسابقات جام جهانی گفته : « یک‌ بار دیگر هم در مصاحبه یا نوشته‌ای گفته بودم که خیلی علاقه‌مند نیستم تیم ایران در فوتبال برنده شود! برای این که وقتی در فوتبال برنده می‌شویم یک احساس کاذب به ما دست می‌دهد و در جایگاه و وضعیت خودمان تا حدود زیادی دچار دور شدن از حقیقت و واقعیت می‌شویم....ز بُردن مراکش و پرتغال و اسپانیا در جام جهانی استقبال نمی‌کنم چون آن وقت از نظر مسائل ناسیونتلیستی صدا و سیما دیگر می‌خواهد بال دربیاورد»

 • «ضرب‌المثل‌ها»، حصارهای تحلیل و تفکر و تبادل‌نظر

  - یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های تحلیل‌ کردن به زبان فارسی انبوهِ ضرب‌المثل‌ها و ابیات شاعرانه و کلیشه‌‌های زبانی است که برای هر وضعیت و موقعیتی یک «فرمول» از پیش آمده شده دارد که به عنوان «پاسخ» یا «راه‌حل» یا «موضع» یا حتی «روحیه» برای مواجه شدن با مسئله، به ما ارائه می‌دهد و راه تفکرعمیق‌تر و کنکاش ذهنی و تبادل‌نظر سازنده را مسدود می‌کند.

 • «قانون جذب سلطه»، ذهن سلطه‌گر و ذهن سلط‌‌ه‌بر

  - نیکولاس کریستوف (Nicholas Kristof)‌ - تحلیل‌گر سیاسی آمریکایی - چند سال پیش برای تهیهء گزارشی از وضعیت اجتماعی و افکار عمومی ایرانیان٬ سفری به ایران داشت.

 • نمادهای یواشکی و سیاست «باید ببازی»

  - این‌طور نیست که ورزش همیشه از سیاست جدا باشد. ورزشکاران زیادی در تاریخ از میدان مسابقات - یا شهرت قهرمانی خود - برای پیش‌برد یک حرکت اعتراض یا رساندن یک پیام سیاسی استفاده کرده‌اند.

 • تحولات درونی

  - جنبس حقوق مدنی (Civil rights movements) سیاه‌پوستان آمریکا یکی از اصیل‌ترین و افتخارآمیزترین جنبش‌های اجتماعی تاریخ معاصر بشر بود.

 • عشق سرعت ژیان و چماق و هویج‌های ذهنی

  - چند سال پیش به دعوت یکی از دوستان در شهر تورنتو به کنسرت گروه «کیوسک» - که در آن زمان از گروه‌های موسیقی محبوب جوانان ایرانی بود - رفتم. هنوز خیلی با سبک و سیاق این گروه آشنا نبودم و نمی‌دانستم که دقیقاً چه انتظار از آن داشته باشم.

 • امپراتوری ایران و جادوگر شهر آز

  - پییر سروان (Pierre Servent) - تاریخ‌دان و کارشناس مسائل استراتژیک و نظامی فرانسوی - معتقد است که ایران به سرعت در مسیر احیای «امپراتوری» بزرگ تاریخی خود است و دلیل ائتلاف بی‌سابقه و غیرمتعارف اسرائیل و عربستان سعودی برای مقابله با ایران را ناشی از دست‌پاچگی آن‌ها از تبدیل شدن ایران به یک قدرت «جهانی» می‌داند. «امپراتوری»ای که از نظر آن‌ها در طول تاریخ نه با غرب سر سازش داشته٬ نه با جهان عرب٬ و نه با یهودیان.

 • غربال‌های ذهنی و مشاهدات عینی

  - در این مدت «مشاهدات عینی»‌ فراوانی در مورد وضعیت مناطق زلزله‌زده خواندم. می‌خواستم مستقل از رسانه‌های رسمی -که هر کدام جهت‌گیری سیاسی خاص خودشان را دارند- وقایع مناطق آسیب‌دیده را مستقیماُ از زبان و قلم خود حاضرین در صحنه دنبال کنم. اما متوجه شدم که «مشاهدات عینی» هر فرد نیز دقیقاً با گرایش‌های سیاسی و جهان‌بینی او مطابقت دارد و گویا اندیشه‌ها و دیدگاه‌های ما حتی در «مشاهدات‌ عینی‌»مان تاثیر می‌گذارند.

 • پایان نظریهٔ قوم فارس

  - جریان‌های تجزیه‌طلبی که در سال‌های اخیر بی‌وقفه و پیوسته برای ایجاد نفرت و تفرقه میان اقوام ایرانی تلاش کرده‌اند و شبانه‌روز از «فاشیسم قوم فارس» و «نژادپرستی آریایی» و «کشور جعلی ایران» در گوش مخاطبان‌شان خوانده‌اند، امروز با مشاهدهٔ هم‌بستگی و انسجام و هم‌دلی همهٔ ملت ایران برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان غرب کشور٬ تمام روایت‌ها و نظریه‌های تفرقه‌افکن خود را بر باد دیدند.

x