چهارشنبه 22 آذر 1396

پاک آئین، محسن

متولد 1333 از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا
 • صلح عادلانه، یک گفتمان ضروری

  - برگزاری نشست تخصصی صلح و عدالت، با تاکید بر بازخوانی دیدگاه های مقام معظم رهبری در مورد صلح و عدالت، اگر بتواند موجب ایجاد یک گفتمان جدید در سطح نخبگی شده ، می تواند یک اقدام ارزنده برای دستیابی به صلح عادلانه باشد.

 • آسیای مرکزی و ضرورت هم‌افزایی فرهنگی

  - شرکت‌کنندگان از اینکه بعد از فروپاشی شوروی، تنها ابر قدرت جهان با طرح‌های پیچیده و استفاده گسترده از ابزارهای رسانه‌ای و فضای مجازی به دنبال تک فرهنگی کردن جهان و تحمیل فرهنگ غربی بر دیگر جوامع است نگران بودند. آنان از نشانه‌های گسترش نفوذ فرهنگی آمریکا در مناطق حساس جهان به‌خصوص آسیای مرکزی را ایجاد تفرقه‌افکنی مذهبی قومی و بر هم زدن نظم موجود منطقه می‌دانستند.

 • فیلیپین دروازه ورود داعش به شرق آسیا

  - مقابله با گروه تروریستی داعش و هم‌پیمانان آن نیازمند همکاری همه جانبه کشورهای جنوب شرق آسیا بوده و در این میان استفاده از تجربیات ایران و محور مقاومت می‌تواند از تحقق اهداف داعش جلوگیری کرده و ثبات و امنیت را در این منطقه مهم از جهان تداوم بخشد.

 • تکفیری‌ها در راه قفقاز

  - در مقطع فعلی و با توجه به شکست داعش در عراق و سوریه، اگرچه انتقال شبه‌نظامیان به روسیه و آذربایجان بعید است، اما تاثیر ایدئولوژیک تفکرات وهابیت بر مسلمانان قفقاز بخصوص در حوزه شمالی کماکان محسوس است.

 • ترامپ در شرق آسیا، تشدید نظامی‌گری

  - دونالد ترامپ به رغم وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر تمرکز بر امور داخلی آمریکا، به دنبال تقویت تنش و نظامی‌گری در نقاط مختلف جهان برای فروش تسلیحات و تامین منافع کمپانی‌های بزرگ اسلحه‌سازی است. رویکردی که مورد استقبال اکثر کشورهای آسیا به‌خصوص چین و اعضای اتحادیه آسه‌آن قرار نگرفت.

 • اهداف رژیم اسرائیل در آسیای مرکزی و قفقاز

  - توسعه روابط رژیم اشغالگر با کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، ارتباط مستقیم با نوع روابط ایران با این کشورها دارد. در واقع به هرنسبت که روابط ایران و کشورهای منطقه تقویت شود، به همان نسبت مناسبات اسرائیل و این کشورها تضعیف می شود.

 • نفوذ منطقه ای ایران، تهدید یا فرصت

  - نفوذ منطقه‌ای ایران یک واقعیت است اما این نفوذ نه‌تنها تهدیدی برای هیچ یک از کشورها نیست، بلکه موجب افزایش ثبات و امنیت در منطقه و توسعه اقتصادی همسایگان دور و نزدیک ایران است. نفوذ ایران در منطقه به دلیل همراهی در مبارزه جدی با تروریسم در سوریه و عراق به وجود آمده و ایثار و جانفشانی مدافعین حرم، ثبات و آرامش را برای منطقه به ارمغان آورده است.

 • سفر وزیر امور خارجه ارمنستان به اسرائیل و معادلات پیش روی

  - تداوم مناقشه قره‌باغ به عنوان یک بحران جدی در قفقاز، دلایل متعددی دارد که یکی از آن ها حضور شرکت‌های اسلحه‌سازی رژیم اشغالگر فلسطین در منطقه است.

 • مقاوم‌سازی اقتصاد، دستورکار اجلاس سه‌جانبه

  - هر سه کشور به دلیل شرایط اقتصادی به دنبال مقاوم‌سازی اقتصاد خود هستند. جمهوری آذربایجان به دلیل نوسانات قیمت نفت و گاز، حدود یک سال است که موضوع مقاوم‌سازی اقتصاد را در دستور کار دارد. ایران و روسیه نیز به دلیل تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه غربی‌ها مدت‌هاست که در این مسیر گام برداشته اند.

 • تهران، مسکو، باکو در مسیر توسعه

  - اجلاس سه‌جانبه سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، فرصت مهم و گام بلندی است که می‌تواند تقویت مناسبات دوجانبه و سه‌جانبه را در پی داشته و نمادی از همگرایی منطقه‌ای و موفقیت دیپلماسی برد- برد را به نمایش گذارد.

آرشیو ماهانه
x