جمعه 28 مهر 1396

پاک آئین، محسن

متولد 1333 از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا
 • حق تعیین سرنوشت یا تجزیه‌طلبی

  - گرچه اصل حق تعیین سرنوشت نیز کماکان دارای اهمیت است، اما این اصل نمی‌تواند برای نقض تمامیت ارضی کشورها استفاده گردد. به عبارت دیگر استفاده ابزاری از اصل حق تعیین سرنوشت برای تجزیـه کشورها، مترادف با بی‌اعتنایی به اصول سنتی نظم بـین‌المللـی تلقی می‌شود.

 • سیاست همسایگی در آسیای مرکزی و قفقاز

  - سرعت تحولات در کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز بسیار زیاد است و برای تنظیم سرعت، باید شناخت خود نسبت به کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز را تقویت کرده و به روز نمائیم. هنوز هم در برخی از مراکز تصمیم گیری، اطلاعات موجود نسبت به تحولات آسیای مرکزی به روز نیست و اتکا به اطلاعات رسانه‌ای و آرشیوی ، نقش تحقیقات میدانی را به حاشیه برده است.

 • پیوند دینداری با عزاداری در آسیای مرکزی و قفقاز

  - اگر وهب، آن جوان مسیحی در فیلم «روز واقعه» همه حجت مسلمانی خود را حسین بن علی دانست، پس پربیراه نیست اگر گفته شود، حجت مسلمانی مردم آسیای مرکزی و قفقاز نیز حسین بن علی(ع) است.

 • اوراسیا، قطب نوظهور ائتلاف‌های جهانی

  - برخی از راهبرد نویسان غربی و بخصوص در دانشگاه‌های آمریکا، معتقدند مثلث روسیه، چین و ایران در اوراسیا، آینده جهان را خواهد ساخت و روسیه نقش مهمی در ساخت و تقویت این مثلث طلایی و معرفی قدرت‌های نوظهور به جهان ایفا خواهد کرد.

 • ۲ راهبرد جدید تسلیحاتی رژیم اسرائیل در قفقاز

  - باکو و ایروان باید بدانند رژیم صهیونیستی قابل اعتماد نیست و فقط به یافتن بازارهای تسلیحاتی جدید و تقویت نفوذ خود در منطقه می‌اندیشد. بهره‌گیری از تسلیحات اسرائیل نمی‌تواند در جهت تقویت صلح و امنیت در منطقه و تامین منافع آذربایجان و ارمنستان باشد و روابط این کشورها با دوستان منطقه‌ای خود از جمله جمهوری اسلامی ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 • ایران و ترکیه جامعه بین‌المللی را وادار به ورود به بحران میانمار کنند

  - ظرفیت برخی از کشورهای این سازمان مانند ترکیه و ایران، از ظرفیت های بسیار خوبی برخوردار هستند که بتوانند جامعه بین المللی را وادار به ورود به این مساله کند.

 • نوع و میزان نفوذ فرهنگی ترکیه در جمهوری آذربایجان

  - به دلیل همراهی ترکیه با عربستان برای رﺷﺪ رادﯾﮑﺎﻟﯿﺴﻢ اﻓﺮاﻃﯽ در اﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ، اعتماد کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز از جمله جمهوری آذربایجان نسبت به سیاست های فرهنگی ترکیه کاهش یافته و این امر بتدریج موجب فرسایش نفوذ فرهنگی این کشور من فکر می کنم در جمهوری آذربایجان خواهد شد.

 • برای میانمار چه باید کرد؟

  - امروز مسلمانان با دولتی مسئولیت‌ناپذیر مواجه هستند که نمی‌خواهد حضور آنان را در وطن خود بپذیرد. فشارهای سیاسی بین‌المللی باید در مسیری هدایت و ادامه یابد که دولت این کشور، اقدامات لازم را برای حفاظت از هزاران مسلمان روهینگیایی انجام دهد.

 • میانمار و سکوت نهادهای بین‌المللی

  - در این شرایط حساس لازم است وزرای خارجه کشورهای اسلامی جلسه اضطراری تشکیل داده و با ارائه قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن کشتار وحشیانه مردم میانمار تدابیری را برای جلوگیری از آن و احقاق حقوق مسلمانان آن کشور طبق منشور سازمان همکاری های اسلامی به عمل آورند.

 • دنیای جدید، رهبری آمریکا را قبول ندارد

  - هیچ کشوری مایل به چشم پوشی از منافع ملی خود برای جلب رضایت آمریکا نیست. مخالفت های امروز اروپا با آمریکا بخصوص در مورد محیط زیست یا اجرای برجام، اقدام روسیه و چین در وتوی برخی قطعنامه های مورد نظر آمریکا در شورای امنیت، واکنش های منفی در سوریه، عراق، یمن، ایران ، لیبی، افغانستان، پاکستان و..علیه سیاست های ترامپ، همه حاکی از این است که کشورها ، نظام تک قطبی و رهبری آمریکا را نپذیرفته اند.

آرشیو ماهانه
x