سه شنبه 25 مهر 1396

شفیعی مقدم، صمد

لیسانس علوم سیاسی- فوق لیسانس مطالعات خاورمیانه مدیرمسئول انتشارات مرکز آموزش و برنامه ریزی دیوان محاسبات کشور / صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه صلح / مدیرمسئول انتشارات صلح بان / مدیر اجرایی فصلنامه علمی پژوهشی دانش حسابرسی / مولف کتاب "رویکرد کیهانی به دیپلماسی ایرانی" دبیر شورای ساماندهی نشریات دیوان محاسبات کشور
 • کدام زن؟

  - شهلای زرلکی در کتاب «در خدمت و خیانت زنان»، خودآگاهانه بر ناخودآگاه سیمون دوبوار که زن را جنس دوم نامیده صحه گذاشته و بی هول و هراس از زخم زبان و خنجر فمینینست‌ها و فمنیست‌نماها با صدایی رسا تاریخ مذکر را گواه خود قرار داده که زن جنس دوم است.

 • استقلال کردها و پساناسیونالیسم در خاورمیانه

  - تا زمانی که کشوری با قومیت‌ها و زبان‌های مختلف، صرفاً با تکیه و تأکید بر یک زبان و نژاد، ترکیه خوانده می‌شود و همسایه جنوبی‌اش نیز با دارا بودن قومیت‌های عرب و کرد و ترکمن و غیره، جمهوری عربی سوریه معرفی می‌شود و عربستان و کویت و امارات و فلسطین و اردن و... سخت به عربی بودن خود می‌نازند، تصور پساناسیونالیسم در خاورمیانه توهمی بیش نخواهد بود و نباید از سر و دست شکستن اهالی و سران اقلیم کردستان برای استقلال از عراق عرب تعجب کرد.

 • جلال سرگشته

  - «جلال‌الدین سادات آل‌احمد» هر قدر نامی با امتدادی مشخص و منطقی دارد اما حیاتی سراسر سرگشته و پارادوکسیکال داشته است.

 • دیوان محاسبات در میانه زدوخوردهای سیاسی

  - برخی رسانه‌ها با آغاز به کار دولت اصلاحات به مثابه بمب‌افکنی دوموتوره مواضع دولت وقت و حامیانش را هدف قرار می‌دادند و این روال به نحو پررنگی تا سال‌ها ادامه یافت.

 • ۲۸ مرداد؛ خط‌ها و خطاها

  - داستان ۲۸ مرداد از آن قصه های کشدار و بی‌پایانی است که طرفینش حیدری‌وار و نعمتی‌وار و به پشتوانه رگ‌های متورم گردن، قال و مقال می‌کنند.

 • ضرورت تجدیدنظر رئیسی درباره رفقا

  - حضور در انتخابات گاهی حتی اگر منجر به شکست شود به معنای گردآوری سرمایه‌ای سیاسی و اجتماعی برای کاندیدای ناکام است تا با تکیه بر آراء به دست آمده، سیاست‌ورزی خود را در سایر عرصه‌ها پی‌گیری نماید.

 • برکات بیکاری آقامیرسلیم

  - وقتی واضح شد جمنا مهرداد بذرپاش جوان را بر انتخاب پیران موتلفه ترجیح داده مؤتلفه در یک پیشدستی آشکار، نامزد رسمی خود را معرفی کرد تا نه در رودربایستی‌های بعدی قرار گیرد و نه با سایرکنشگران اعم از نظامی و روحانی بی مرز بماند.

 • مشروطه از کجا آمد؟

  - با مطالعه تاریخ معاصر کشورمان مشروطه و مشروطه خواهی از جذاب ترین فصلهایی به نظر می آید که غور در آن منجر به ایجاد ابهام و پرسش و علاقه برای جستجوی بیشتر و یافتن رگ و ریشه های ماجرا می شود.

 • جنگ و صلح هاشمی

  - سیاست، خطی است میان دو نقطه به نام های جنگ و صلح و وظیفه و تقدیر رجال سیاسی، هروله کردن مدام در بین این دو نقطۀ متناقض است. اکبرهاشمی رفسنجانی نیز به عنوان رجلی سیاسی از این قاعده مستثنی نبود و در زندگی سیاسی اش صحنه های جنگاورنه و صلح طلبانه زیادی دیده می شود.

 • تحزبِ ایرانی در این سال‌ها

  - تشکیل حکومت جمهوری اسلامی پس از براندازی پهلوی دوم تاثیر مهمی بر روند تحزب ایرانی گذاشت. احزاب ایرانی در این دوران بسته به موقعیت زمانی، وضعیتهای متفاوتی را تجربه نمودند.

x