یکشنبه 1 بهمن 1396

سلیمانی، افشار

متولد 1339، دکترای روابط بین الملل از دانشگاه دولتی باکو، سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان، دارای کتابهایی با عناوین: تحکیم دوستی ایران -آذربایجان، ماموریت‌های دکتر آرتورچستر میلسپو و تألیف صدها مقاله سیاسی و علمی
 • گام بعدی صدور قطعنامه است

  - کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تصمیم اخیر ترامپ در انتقال سفارت بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته چون می‌خواهد افکار عمومی را بدین وسیله به سمت خود جلب کند تا بتواند آن مشکلاتی را که در داخل از لحاظ شخصی و سیاسی برای او به وجود آمده، پوشش دهد تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا دوباره رأی بیاورد.

 • روسیه پای ناتو و آمریکا را باز کرد

  - مسکو با بهره‌گیری از سیاست سلبی به جای سیاست ایجابی، فضا را برای مانور ناتو و آمریکا در محیط اطراف خود مهیا کرد و همین موضوع در مورد اوکراین هم صادق است.

 • آب در آسیاب اسراییل

  - اقدام ترامپ در معرفی بیت‌المقدس (اورشلیم) به‌عنوان پایتخت رژیم اسراییل با هدف انحراف افکارعمومی آمریکا از ناکامی‌ها و ماجراجویی‌های وی در عرصه داخلی و خارجی و نزدیک‌تر شدن تحقیقات در مورد اطلاع کامل او درباره دخالت روسیه در انتخابات به نفع وی و هدایت غیرمستقیم این عملیات توسط شخص ترامپ صورت می‌گیرد و برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و قواعد مسلم حقوق بین‌الملل است و می‌تواند تبعات زیر را درپی داشته باشد:

 • پاسخ به معمای رژیم حقوقی خزر

  - «تعیین رژیم حقوقی دریای خزر» بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی همواره به‌عنوان یک معضل میان ایران و ۴ همسایه شمالی‌اش مطرح بوده ‌است.

 • ایران حامی تمامیت ارضی آذربایجان است

  - سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت: منطقه قاراباغ که تحت اشغال ارمنستان قرار دارد، نه تنها یک دولت نیست، بلکه هیچ کشوری در جهان استقلال و یا خودمختاری آن را به رسمیت نشناخته است.

 • رابطه تهران و ایروان جاده یک‌طرفه نباشد

  - جمهوری ارمنستان به عنوان یکی از کشورهای منطقه قفقاز جنوبی و همسایه ایران، همواره یکی از همسایگان مهم ایران محسوب شده و از زمان تاسیس این جمهوری و به رسمیت شناخته‌شدن آن توسط جمهوری اسلامی ایران بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، از جایگاه بالایی در سیاست خارجی ایران برخوردار بوده است.

 • تحریم سپاه جواب نمی‌دهد

  - امریکا بر روی مسائل موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران متمرکز شده و می‌خواهد اروپا را در مقابل ایران قرار دهد.

 • ابعاد «بازی بزرگ» مسکو در مذاکرات سیاسی سوریه

  - روسیه از ابزار سیاسی خود برای اعمال فشار بر آمریکا استفاده می‌کند که تمامی این راهبرد و حتی عکس‌العمل آمریکا در قبال آن تا مذاکرات ژنو و رسیدن به منافع حداکثری ادامه خواهد داشت.

 • متغیرهای مؤثر در روابط ترکیه و آمریکا

  - در رابطه با متغیر‌های مؤثر میان روابط ترکیه و آمریکا در ماه‌های اخیر بیشتر به بحث ناراحتی ترکیه از عدم تحویل فتح‌الله گولن رهبر جماعت گولن یا جماعت خدمت از سوی آمریکا به ترکیه اشاره کرد.

 • روسیه شریک اقتصادی خوبی برای ایران است؟

  - روسیه سال‌ها است که به‌عنوان یکی از قدرت‌های جهانی در صحنه بین‌الملل حضور دارد؛ حضوری مؤثر و البته تا حد بسیار زیادی هم در جهت و همگام با منافع ایران.

x