دوشنبه 1 آبان 1396

سلیمانی، افشار

متولد 1339، دکترای روابط بین الملل از دانشگاه دولتی باکو، سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان، دارای کتابهایی با عناوین: تحکیم دوستی ایران -آذربایجان، ماموریت‌های دکتر آرتورچستر میلسپو و تألیف صدها مقاله سیاسی و علمی
 • ترامپ از دریچه نتانیاهو و بن سلمان به جهان می‌نگرد

  - سفیر پیشین ایران در جمهوری آذربایجان گفت: سیاست منطقی هسته ای دولت تدبیر و امید و برجام باعث تنها ماندن رئیس جمهوری آمریکا در بین متحدان جهانی اش شد.

 • نگذاریم کارت بازی روس‌ها شویم

  - افشار سلیمانی در یادداشتی برای دیپلماسی ایرانی می‌نویسد: نگاهی به کم وکیف روابط ایران و روسیه نشان می‌دهد که روس‌ها در روابط خود با ایران در دوره‌های مختلف رفتارهای متفاوت و متضادی داشته‌اند که نشان می‌دهد روسیه رویکرد ثابتی در روابط با ایران نداشته است.

 • سردرگمی در سیاست خارجی آمریکا و سرپایینی در دیپلماسی با آنکارا

  - رویداد اخیر در روابط ترکیه و ایالات متحده امریکا و قطع صدور ویزا برای شهروندان ترکیه، به نظر بخشی از یک رویکرد کلان‌تر در سیاست خارجی ایالات متحده امریکا می‌رسد که به طور اخص کشورهای مسلمان را هدف قرار داده است.

 • سیاست‌خارجی روسیه و انتخابات سرنوشت‌ساز ۲۰۱۸

  - سیاست روسیه در داخل بر اساس دموکراسی هدایت شده طرح‌ریزی شده و به دلیل قهرمان‌پرستی و میهن‌پرستی افکار عمومی، رئیس‌جمهوری فعلی با تمامی هزینه‌هایی که بر اقتصاد روسیه وارد کرده در انتخابات سال ۲۰۱۸ پیروز میدان خواهد شد.

 • ایستادگی قطر

  - بحران میان عربستان و متحدین این کشور یعنی ۳ کشور امارات متحده عربی، بحرین و مصر با قطر که از روزهای نخست ماه ژوئن سال‌ جاری آغاز شد و متعاقباً کشورهای لیبی، مالدیو، سنگال، موریتانی، چاد، کومور، دولت مستعفی یمن، نیجر و گابن هم از این اقدام پشتیبانی و روابط خود را با دوحه قطع کردند. به دلیل عدم پذیرش شروط ۱۳گانه ۴ کشور متحد از سوی دوحه، منجر به محاصره کامل قطر گردید. پس از گذشت چند ماه این تنش فروکش نکرده و میانجی‌گری‌های آمریکا و کویت برای حل این بحران نیز به دلیل ریشه‌دار بودن اختلافات آنها به سرانجامی نرسیده است. در این میان تماس‌های اخیر قطر و عربستان نیز نه تنها کمکی به ذوب شدن یخ‌های موجود نکرده بلکه روند حل بحران را با پیچیدگی‌هایی مواجه ساخته است.

 • آیا پوتین در برابر ترامپ عقب‌نشینی می‌کند؟

  - با اظهارات مثبتی که دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در جریان رقابت ها و تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نسبت به یکدیگر داشتند، برخی تصور می کردند پس از شروع ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط دو کاخ کرملین و سفید در مسیر بهبود و تعمیق قرار خواهد گرفت.

 • قزاقستان؛ ایستگاه بررسی مسائل جهان اسلام

  - دکتر حسن روحانی روز گذشته در اولین سفر خارجی خود پس از انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهوری ایران با پذیرش دعوت رسمی نورسلطان نظربایف، همتای قزاقی خود برای شرکت در نخستین اجلاس علم و فناوری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، عازم شهر آستانه پایتخت قزاقستان شد.

 • آسودگی افراط‌گرایان

  - کشتار و نسل کشی علیه اقلیت مسلمان میانمار در شرایطی صورت می‌گیرد که کشورهای مدعی دفاع از حقوق بشر در برابر آن سکوت اختیار کرده‌اند.

 • اولویت‌های دیپلماسی اقتصادی

  - کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این‌که اصلاح ساختار وزارت امورخارجه و تأسیس معاونت اقتصادی منجر به تشدید بروکراسی در نهاد دیپلماسی خواهد شد گفت: تغییر ساختار وزارت امورخارجه، مشکلی را حل نمی‌کند بلکه مهم کارکرد و هماهنگی آن با سایر وزارت‌خانه‌ها است. اگر می‌خواهیم دیپلماسی اقتصادی کارکرد درستی داشته باید با مجلس و سایر نهادهای داخلی به گفت‌وگو بنشینیم تا یک اجماع داخلی در این حوزه به وجود آوریم.

 • ایران و ترکیه روابط استراتژیک مقطعی

  - مجموعه ای از نگرانی‌ها و اشتراکات منطقه‌ای باعث نزدیک شدن دو کشور ترکیه و ایران به هم شده است.

x