سه شنبه 2 آبان 1396

زمانی درمزاری، محمدرضا

محمدرضا زمانی درمزاری، متولد 1352، دانش آموخته رشته های علوم سیاسی، حقوق قضایی و حقوق بین الملل، موسس و مدیر مسئول موسسه حقوقی و بین المللی زمانی، عضو نویسندگان رسمی کشوری ( اهل قلم)، پژوهشگر، وکیل پایه یک دادگستری، نگارنده بیش از ده عنوان کتب حقوقی و تخصصی و یکصد عنوان مقالات متعدد در زمینه های حقوقی، بین المللی، حقوق بشر، حقوق شهروندی،مردم و رسانه ، محیط زیست و مسائل حقوقی- اجتماعی
 • قربانی دانش‌آموزان هرمزگانی در عید قربان!

  - قربانی، مصدوم و قطع نخاع شدنِ ده‌ها دانش‌آموز دختر هرمزگانی در دهم شهریور، در سحرگاه عید قربان در جاده‌های ناامن ایرانی، قربانگاه همیشگی مسافران و رهگذران جاده‌ای! موجب تاسف و تاثر خانواده‌های آنها و مردم گردید!

 • فوت یا قتل مشکوک یک وکیل دادگستری!

  - وکیل‌هراسی، وکیل‌گریزی، وکیل‌ستیزی و تلاش‌های مستمر در جهت ارائه تصویری نادرست و ناشایست از وکلای دادگستری و ایجاد هجمه‌های مغایر با واقع علیه آن‌ها و نیز افزایشِ روزافزون خشونت علیه دادفران دادگستری در ایران طی سال‌های اخیر، متاسفانه روند فزاینده‌ای به خود گرفته است و حتی، حکایت از سوءقصد نسبت به حیات آن‌ها و فوت یا قتل مشکوک برخی از آنان دارد!

 • سرنوشت‌حرفه‌ای کارآموزان وکالت در هاله‌ای از ابهام!

  - کارآموزان وکالت در ایران، برخلاف تصور عامه مردم و دانشجویان حقوق، از وضعیت مناسب حرفه ای و شغلی برخوردار نبوده و سرنوشت صنفی آنها در هاله ای از ابهام قراردارد....! نبود امنیت حرفه ای مناسب، عدم مهارتهای لازم در دفاع و وکالت در دعاوی حقوقی و کیفری، فقدان امکانات و تجربیات ضروری برای فعالیت های صنفی، عدم حمایت حرفه ای کافی از آنها و فقدان اعتبار حرفه ای اولیه و درآمد مناسب ،کارآموزان وکالت را دچار بلاتکلیفی و سردرگمی روزافزونی کرده است....!

 • از شعارهای انتخاباتی تا آزادی سیاسی و حقوق اساسی شهروندان

  - سومین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری دوره دوازدهم به مانند مناظره های قبلی آن با حاشیه و بازخوردهای متعددی همراه بوده است. طرح اظهارات مغایر با شئونات اخلاقی و وعده های غیر واقع از سوی برخی از آنها، موجب حیرت و تاثر مردم و شهروندان گردید!. بررسی ابعاد حقوقی این موضوع و عدم توجه جدی بیشتر کاندیداها نسبت به وضعیت آزادی های سیاسی و حقوق شهروندی مردم در یادداشت حاضر از سوی محمدرضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

 • درخواست انتشار فهرست رفتگران دریافت‌کنندۀ املاک نجومی!

  - داستان پُرحاشبه املاک نجومی تهران در مناظره سوم و دیروز ریاست جمهوری دوره دوازدهم به " کارگران و رفتگران شهرداری" ختم گردید و قالیباف، شهردار تهران، مدعی واگذاری املاک مزبور به آنها شد.! این ادعا، واکنش های متعددی را در بین مردم و رسانه ها به همراه داشت. در همین ارتباط، یادداشت محمدرضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، حقوقدان و فعال حقوق شهروندی و بشر را در ارتباط با این موضوع و نامه دست نویس یکی از رفتگران شهرداری تهران بعنوان یکی از اعضای جامعۀ رفتگران شهرداری تهران یا همان دریافت کنندگان املاک نجومی مورد ادعای شهردار تهران را در تشریح وضعیت حقوق و بیمه و معیشت آنها را پی خواهیم گرفت.

 • حق دفاع و وکالت در فرایند دادرسی کیفری

  - موانع و محدودیت های پیش روی دادرسی کیفری در قانون آیین دادرسی کیفری، مصوب 1378 و پیامدهای حقوقی و قانونی ناشی از آن نسبت به حقوق شهروندی و اساسی مردم، محدودیت های مترتب بر حق دفاع و وکالت و نیز مغایرت وضعیت موجود آن با اصول و هنجارهای بین المللی و حقوق بشری نظام دادرسی عادلانه و بازخوردهای حقوق بشری حاصله در سطح ملی و بین المللی، سبب تغییرات اساسی در رویکرد قانونگذار وتغییرات بنیادین در نظام دادرسی کیفری در قالب قانون آیین دادرسی ، مصوب 1392 و اصلاحات و الحاقات بعدی، مصوب 24/3/1394 گردید. کمبود منابع حقوقی به روز و عدم آگاهی کافی جامعۀ حقوقی و وکالتی کشور به مانند سایر شهروندان نسبت به تغییرات فراگیرآن قانون و لزوم آموزش و فرهنگ سازی ابعاد حقوقی و قانونی قانون جدید، سبب نگارش و انتشار کتاب "دستاوردها و نوآوریهای قانون آئین دادرسی کیفری" به همراه مجموعه قانون آئین دادرسی کیفری، مصوب 12/4/13

 • سرنوشت وکالت در ایران؛ چالش‌ها و ضرورت‌ها

  - وکیل ستیزی و رویکرد منفی نسبت به وکلای دادگستری در نگاه عرفی و رسانه ای طی سالهای اخیر، روند فزاینده و مشهودی به خود گرفته است و تقابل سنتی بین اسکودا، کانون وکلای مرکز و مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه را از زمان تصویب ماده 187 برنامه سوم توسعه بر تشتت و واگرایی نهادهای صنفی وکالت افزوده است.

 • ابعاد حقوقی آتش‌سوزی پلاسکو

  - ساختمان قدیمی و تجاری پلاسکوی تهران در بامداد روز پنج شنبه، 30 دی در آتش سوخت و به کلی، ویران گردید و تعداد زیادی از آتش نشانان تلاشگر و افراد مختلف در این حادثه جان باخته و مصدوم شده اند!. با وجود تلاش های نیروهای انتظامی و امدادی در منطقه، وضعیت دقیق ابعاد آن و آمار دقیق کشته شدگان و مصدومان واقعه و میزان دقیق خسارات وارده و علل وقوع آن مشخص نیست و هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و نیازمند بررسی کارشناسی دقیق و مستند خواهد بود. در این میان، بررسی ابعاد حقوقی و قانونی قضیه از اهمیت برخوردار است که در این یادداشت، در وضعیت مزبور بدان خواهیم پرداخت.

 • کتاب بایسته‌های حقوق خانواده در ایران

  - "کتاب بایسته های حقوق خانواده در ایران" ، نگارش محمدرضا زمانی درمزاری(فرهنگ)، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری و از بلاگرهای حقوقی خبرآنلاین می باشد که در روزهای پایانی دی ماه سال جاری از سوی انتشارات کلک سیمن به زیور چاپ آراسته شده و روانه جامعه فرهنگی کشور شده است. یادداشت حاضر به بهانه انتشار و معرفی آن ارائه می گردد

 • فرهنگ وکالت در ایران

  - اهمیت و چگونگی وضعیت فرهنگ حقوق شهروندی و وکالت در ایران، با رجوع به آمار فزاینده منتشره نسبت به پرونده‌های وارده به محاکم قضایی قابل احراز است.

x