دوشنبه 1 آبان 1396

زارع، مهدی

سال تولد: 1347/ تحصیلات: کارشناس ارشد زمین‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس و دکترای زلزله‌شناسی از دانشگاه گرونبل فرانسه/ سوابق: مدیر پروژه تهیه بانک داده‌های زلزله ایران (مرکز ملی داده‌های علوم زمین)، رئیس پژوهشکده زلزله‌شناسی، مدیر گروه زلزله‌شناسی مهندسی، معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
 • ۶ دلیل مهم برای رأی دوباره به روحانی

  - تمام وقت و انرژی‌ نگارنده در سال‌های گذشته در زمینه علم و البته عمومی‌سازی و ترویج آن به‌ویژه در زمینه تخصصی خود صرف شده است. اما در شرایط حاضر بهترین راه توسعه علمی و عقلانی کشور را در تداوم مدیریت دولت دکتر «روحانی» می‌بینم. ولی چرا به چنین نتیجه‌ای رسیدم؟

 • چرا زلزله ۶ریشتری سفیدسنگ تلفات کمی داشت؟

  - چند نکته مهم در مورد زلزله ۶ فریمان در خراسان رضوی و پس لرزه‌های پی‌درپی آن؛

 • آتشفشان دماوند،‌ منبع انرژی زمین‌گرمایی و البته محرک زلزله تهران

  - بیشتر زلزله ها و آتشفشانها در پهنه های با پویایی بالا و در مرزهای ورقه های زمین ساختی (همگرا و واگرا) رخ می دهند. معروفترین پهنه رخداد زلزله ها و آتشفشنها، "حلقه آتش RING OF FIRE" به دور اقیانوس آرام است. نواحی پویا از نظر زمین شناختی، هم از مواد معدنی و منابع انرژی غنی هستند وهمزمان محل رخداد مخاطراتی مانند زلزله و آنشفشان هم هستند.

 • بیشتر دانشمندان چگونه زندگی می‌کنند؟

  - بیشتر دانشمندان در سراسر دنیا انسانهایی ساده زیست هستند. برای زندگی معمولشان اهل تجمل و تشریفات خاصی نیستند. این وضع را می توان از سبک لباس پوشیدن دانشمندان متوجه شد. معمولا دانشمندان خیلی ساده لباس می پوشند. مهمانی های خاص و با تشریفات خاص برای بیشتر دانشمندان جای مناسبی نیست.

 • عوام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گرایان در سیاست و مسئله تغییر اقلیم

  - اولین کنفرانس بین‌المللی در زمینه تغییر اقلیم در "اجلاس زمین" در ریودوژانیرو برزیل در 1992 برگزار شد، و حاصل آن "کنوانسیون ریو" بود که با تصویت "چهارچوب سازمان ملل متحد برای تغییر اقلیم "UNFCCC همراه شد. این چهارچوب شامل مجموعه فعالیت‌هایی بود که برای کنترل گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر برای ممانعت از مداخلات خطرناک در سامانه‌های اقلیمی تنظیم و منتشر شد.

 • جایگاه مسلمانان در تولید علم

  - هرساله پس از اعلام نام برندگان جایزه‌های نوبل در علم و فیلدز (در ریاضیات) و با مشاهده نام دریافت‌کنندگان این جوایز درجه‌یک علمی، درمی‌یابیم که معمولا افراد غیرخاورمیانه‌ای و غیرمسلمان چنین جایزه‌ای دریافت کرده‌اند. در حالت‌های استثنا و مشاهده نام مسلمانان (که تاکنون عملا فقط چهار نفر برنده چنین جوایزی شدند)، می‌بینیم معمولا این افراد ساکن کشورهای غربی و صنعتی پیشرفته هستند. چرا چنین است؟

 • خاطرات روز عاشورا از 1355 تا 1375

  - به مناسبت روز عاشورا چند خاطره از روزهای عاشورای زندگی خود را اینجا مرور و تکرار می کنم.

 • عواقب نشست روزانه یک میلیمتری زمین در تهران

  - فرونشست زمین در سال‌های اخیر به افزایش جمعیت، افزایش تقاضا و برداشت آب از منابع آب زیرزمینی مربوط بوده است.

 • هموطن استاد عباس کیارستمی و مجله کایه دو سینما

  - استاد عباس کیارستمی 14 تیر ماه 95 در پاریس درگذشت. درگذشت سینماگری که همیشه به کارهایش علاقه ویژه داشتم، و در زمان تحصیل من در فرانسه حدود 20 سال قبل موجب غرور و شناسایی فرهنگی ما در دنیای غرب بود، ضمن احساس تاسف ذهن مرا به یاد خاطره ای از بیش از بیست سال قبل انداخت.

 • آیا آماده ایم ؟

  - در زلزله 31 خرداد 69 منجیل که در غرب البرز و در یک تلاقی ساختاری مهم در ابتدای دره سفید روز رخ داد، در منطقه رومرکزی و سه شهر مهم منجیل، رودبار و لوشان (که در شهرستان رودبار گیلان قرار دارند) با جمعیتی بالغ بر 120 هزار نفر نزدیک به 16 هزار نفر (طبق آمار رسمی) کشته شدند. سد مهم منجیل آسیب دید ولی خوشبختانه با وجود آنکه مخزن سد لبالب پر از آب بود فرو نریخت. امروزه در همان منطقه جمعیت در حدود 150 هزار نفر برآورد می شود.

x