+ A - یکشنبه 5 دی 1389 - 14:25:00 چاپ
امتیاز به مطلب 0 نفر

توصیه هایی برای کاهش آسیبهای زلزله

جامعه > شهری - ایرنا نوشت:

سرپرست اداره پیشگیری از حوادث و ارتقای ایمنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کاهش آسیبهای ناشی از زلزله توصیه هایی کرد و از مردم خواست بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی را جدی بگیرند. 

 'مشیانه حدادی' افزود: برای کاهش آسیب در برابر زلزله، وسایلی مانند کولر، آنتن و گلدان های پشت پنجره که در قسمت خارجی ساختمان قرار دارند، باید درمحل ثابت شوند. وی اضافه کرد: قفسه ها، تابلوها و لوسترها نیز باید به دیوارها و سقف متصل و محکم شوند. وسایل سنگین و ظروف شکستنی هم باید از طبقات بالای قفسه ها به طبقات پایین تر منتقل شوند.

حدادی خاطرنشان کرد: چیدمان لوازم منزل باید بگونه ای باشد تا در صورت وقوع زلزله و جابجایی، خطر جانی نداشته باشد و محل خواب و نشستن نیز باید دور از پنجره و لوازم قابل سقوط قرار گیرد.

وی تاکید کرد: نباید زیر لوستر، کنار پنجره، تابلو، آیینه و سایر وسایل شکننده خوابید. راه های خروجی ساختمان باید از وسایل و موانع خالی شوند. والدین پیش ازوقوع زلزله، نقاط امن منزل خود را شناسایی و به اطلاع تمام افراد خانواده برسانند تا همه اعضای خانواده با محل های مناسب و نحوه پناه گیری در آن محل ها آشنا شوند.

سرپرست اداره پیشگیری از حوادث و ارتقای ایمنی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: همه اعضای خانواده لازم است تمرین های آمادگی مواجهه با زلزله را حداقل سالی دوبار انجام دهند تا به نقاط ضعف خود برای پناه گرفتن پی ببرند.

حدادی، آشنایی با اصول کمک های اولیه و امدادرسانی و استفاده نکردن از آسانسور هنگام رخداد زلزله را از دیگر نکات قابل توجه در به حداقل رساندن آسیب های زلزله برشمرد و افزود: خانواده ها باید کیفی حاوی بطری آب و مواد غذایی فاسد نشدنی مدت دار ( دارای تاریخ انقضای طولانی)، درب بازکن، چراغ قوه، رادیو، باطری اضافی و سوت را برای مواقع بحرانی آماده کنند و آن را در مکان امنی قرار دهند.

وی گفت: همچنین لازم است به فراخور موقعیت، کپی شناسنامه، کارت ملی و دفترچه حساب بانکی، عینک و داروهای ضروری، پارچه و غذای کودک، کبریت، تلفن همراه و فهرست تماس های ضروری، کپسول آتش نشانی و یک دست لباس در یک کیسه مقاوم در برابر آب (Water Resistance) قرار داده شود.

حدادی خاطرنشان کرد: چنانچه فردی از اعضای خانواده، بیماری خاصی دارد نام بیماری او را نوشته و همراه با کمی از دارو در کیف ایمنی قرار گیرد.

سرپرست اداره پیشگیری از حوادث و ارتقای ایمنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به آنکه کشور ما از نظر لرزه خیزی در منطقه ای فعال از جهان قرار دارد و از مجموع 40 مورد بلایای طبیعی ، 31 مورد آن در کشور رخ می دهد، رعایت نکات یاد شده برای هر خانواده ای الزامی است.

حدادی افزود: حوادث غیرمترقبه، بسته به نوع، شدت، زمان و مکان وقوع، می‌توانند اثرات مختلفی بر جامعه داشته باشند و کاهش خطر پذیری در مقابل زلزله، به ویژه در تاسیسات زیربنایی و شریان های حیاتی و مهم، امروزه در دستور کار برنامه های عمرانی کشور قرار دارد.

نظرات 1
  • بدون نام یکشنبه 5 دی 1389 - 14:31:01
    0 0 پاسخ به این نظر
    استاندار کرمان چی پس؟؟
ارسال نظر:
  • 0/700
  • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved