+ A - شنبه 3 اردیبهشت 1390 - 14:05:00 چاپ
امتیاز به مطلب 0 نفر

دانش جعفری: تغییر نحوه انتخاب رئیس بانک مرکزی در کاهش تورم تاثیری ایجاد نمی کند

وبلاگ - دکتر داوود دانش جعفری، وزیر اقتصاد دولت نهم و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درگفت وگو با روزنامه دنیای اقتصاد به موضوع «استقلال بانک مرکزی» و پیامدهای آن پرداخت.

دکتر دانش جعفری گفت: همان‌طور که نفوذ دولت در انتخاب رییس‌کل و نیز اعضای شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی ناصحیح است، نفوذ مجلس بر بانک مرکزی هم تاثیرات نامطلوبی به همراه خواهد داشت. و در ادامه می افزاید: در مجموع می‌خواهم بگویم که اگر عزل و نصب رییس‌کل بانک مرکزی و اعضای شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی را از دولت بگیریم و در اختیار مجلس بگذاریم، لزوما مشکل اعمال نفوذ بر تصمیمات بانک مرکزی حل نخواهد شد. آنچه که در این رابطه اهمیت دارد این است که مقامات بالادستی بانک مرکزی متوجه این موضوع باشند که فشار به بانک مرکزی برای افزایش بی‌رویه حجم پول یا تعیین نرخ سود بانکی با مصالح کشور در تضاد است و بنابراین باید از آن پرهیز کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تغییرات مورد نظر مجلس به افزایش استقلال بانک مرکزی منجر خواهد شد عنوان کرده است : تصور بنده این است که اگر مجموعه مقامات ارشد نظام و همین‌طور دولت و مجلس به این نتیجه برسند که رسیدن به نرخ تورم پایین، ضرورتی جدی برای اقتصاد کشور به حساب می‌آید و چنین نگرشی به کلیه سازمان‌های دولتی هم منتقل شود، در آن صورت خواهیم توانست به شرایطی دست یابیم که اعمال فشار به بانک مرکزی به حداقل ممکن برسد. 

در نقطه مقابل، اگر مقامات ارشد کشور عزم جدی به منظور بهره‌گیری از تجربه کشورهای موفق دنیا برای کاهش تورم نداشته باشند، تغییر مکانیزم انتخاب رییس‌کل بانک مرکزی و همچنین اعضای شورای پول و اعتبار بانک مرکزی بعید است که به کنترل تورم منجر شود.

دکتر دانش جعفری  در ادامه می افزاید: به‌طوری‌که عرض کردم تورم پایین یک الزام جدی برای پیشرفت اقتصادی و عدالت است. تورم پایین یک الزام اساسی برای اجرای بهتر بانکداری اسلامی است و موثرترین راه رسیدن به تورم پایین، داشتن بانک مرکزی قوی، مستقل و کارآمد است.

متن کامل مطلب وی را اینجا بخوانید.

کلید واژه ها: داوود دانش جعفری - تورم -
ارسال نظر:
  • 0/700
  • قوانین ارسال نظر
آخرین مطالب
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved