چهارشنبه 27 دی 1396
پنجشنبه 27 مرداد 1390 - 10:35:00 چاپ

رییس قوه قضاییه شرایط اعطای مرخصی به زندانیان را اعلام کرد

جامعه > قضایی - رییس قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور دستور داد به زندانیان محکوم با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسبت 15 روز مرخصی داده شود.

اداره کل روابط عمومی و تشریفات قوه قضاییه، در بخشنامه آیت الله آملی لاریجانی آمده است: به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و در پیش بودن عید سعید فطر و با توجه به آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده و به منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و نیز برقراری روابط عاطفی بین زندانیان و اعضای خانواده آنها مقتضی است به زندانیان محکوم با رعایت شرایط ذیل و اخذ تأمین مناسب 15 روز مرخصی داده شود ، در این بخشنامه افزوده شده ، این مرخصی به مدت 15 روز دیگر نیز قابل تمدید خواهد بود.

بر اساس این گزارش محکومین به حبس ابد به شرط تحمل حداقل 5 سال حبس، محکومین به حبس بیش از 10 سال به شرط تحمل حداقل دو سال حبس ،محکومین به حبس از 5 تا 10 سال به شرط تحمل حداقل یک سال حبس ،محکومین به حبس از یک سال تا 5 سال به شرط تحمل حداقل سه ماه حبس و محکومین به حبس کمتر از یک سال به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس مشمول این بخشنامه می شوند.

در تبصره این بخشنامه تاکید شده است که محکومین به حبس که باقیمانده حبس آنها کمتر از دو ماه باشد ، مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می‌شود.

در خصوص زندانیانی که صرفاً به دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در حبس به سر می‌برند، در بخشنامه رییس قوه قضاییه آمده است :محکومین به جزای نقدی که مقدار باقیمانده آن بیش از سی میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل دو ماه حبس و محکومین به جزای نقدی که مقدار باقیمانده آن ده تا سی میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس می توانند از مرخصی تعیین شده بهره مند شوند.

' محکومین به جزای نقدی که مقدار باقیمانده آن کمتر از ده میلیون ریال باشد به شرط تحمل حداقل یک ماه حبس ، مرخصی منتهی به آزادی اعطاء می‌شود ' در خصوص محکومین جرائم غیر عمدی و محکومین مالی همچنین زندانیانی که به لحاظ عجز از پرداخت دیه در جرائم غیر عمد بازداشت هستند و نیز دارندگان محکومیت‌های مالی ، صرفنظر از مدت اقامت در زندان از مرخصی موضوع این بخشنامه برخوردار خواهند بود.

در این بخشنامه از محکومین جرائم سرقت مسلحانه ، سرقت مقرون به آزار ، جاسوسی ، اقدام علیه امنیت کشور،آدم‌ربائی ، جرایم باندی وسازمان یافته ، تجاوز به عنف ، دایر کردن مراکز فساد و فحشاء، اسیدپاشی ، اخلال در نظام اقتصادی ، ورود، تولید ، توزیع و فروش مشروبات الکلی ، محکومین به قصاص و اعدام و حدود شرعی به عنوان مرتکبین جرائمی که از شمول این بخشنامه مستثنی خواهند بود یاد شده است.

همچنین محکومین دارای سه سابقه محکومیت به ارتکاب همان جرم، محکومینی که به شرارت مشهورند ، قاچاق مسلحانه و یا عمده موادمخدر و روانگردان‌ها وسایرمحکومینی که اخلاق و رفتار آنها در زندان به گونه‌ای بوده که بنا به نظر دادستان یا قاضی ناظر زندان یا رئیس زندان یا شورای طبقه‌بندی شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند نیز از شمول این بخشنامه مستثنی هستند.

   این بخشنامه می افزاید: درمورد سارقین دارای سابقه کمتر از سه بار و محکومان موادمخدری که میزان محکومیت آنان بیش از پنج سال باشد ترتیبی اتخاذ شود هر چهل و هشت ساعت یکبار خود را به مراجع انتظامی محل سکونت خویش معرفی کند.

همچنین منظور از قاچاق عمده مواد مخدر و روانگردان‌ها عبارتند از :

1-خرید ، فروش و توزیع بیش از 20 کیلوگرم تریاک و ملحقات آن.

2-حمل و نگهداری بیش از 100 کیلوگرم تریاک و ملحقات آن.

3-خرید و فروش و توزیع بیش از 100 گرم هروئین و روانگردان‌ها و ملحقات آنها.

4-حمل و نگهداری بیش از یک کیلوگرم هروئین و روانگردان‌ها و ملحقات آنها.

45232

کلید واژه‌ها : زندان - قوه قضاییه -
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x