+ A - یکشنبه 8 مرداد 1391 - 12:11:00 چاپ
امتیاز به مطلب 0 نفر

روشها و داروهای متداول دوپینگ در ورزشکاران

دیگر خبرها - واحد مرکزی خبر نوشت:

کمیته بین المللی المپیک روز شنبه اعلام کرد از زمان آغاز رقابتهای المپیک 2012 تا کنون بیش از یکهزار و یک آزمایش استفاده از مواد نیروزا بر روی ورزشکاران صورت گرفته است.
از میان این آزمایشها، هفتصد و پانزده مورد مربوط به آزمایش ادرار و دویست و هشتاد و شش مورد نیز آزمایش خون بوده است.
به گـزارش خبرگـزاری رویترز از لندن، «ژاک روگ» رئیس کمیته بین المللی المپیک در این باره گفت مبارزه با استفاده ورزشکاران از داروهای نیروزا در روزهای نخست برگزاری رقابتهای المپیک موفقیت آمیز بود و آزمایشها نشان داد بیش از یکصد ورزشکار طی ماههای اخیر از داروهای نیروزا که به بهبود عملکرد ورزشی آنها منتهی می شود استفاده کرده اند.
«هیسن پولاکو» وزنه بردار آلبانیایی نخستین ورزشکاری بود که روز شنبه بابت استفاده از داروی نیروزای «استانوزولول» از گردونه رقابتها حذف شد.
در خصوص ورزشکاران، موادی نیروزا و غیر قانونی و مشمول دوپینگ شمرده می شود که دست کم دو مورد از معیارهای زیر را داشته باشد: عملکرد جسمی ورزشکاران را بهبود ببخشد؛ برای سلامتی ورزشکاران خطراتی ایجاد کند؛ با روحیه ورزشکاری تناقض داشته باشد.
از جمله مهمترین مواد و روشهای دوپینگ می توان به این موارد اشاره کرد:
اریتروپویتین (ای پی او) - «ای پی او» هورمونی است که به صورت طبیعی توسط بدن انسان تولید و از کلیه ها آزاد می شود. ورزشکاران با تزریق اضافه این هورمون، تمرکز گلوبولهای قرمز و در نتیجه عملکرد هوازی خود را افزایش می دهند. استفاده بیش از حد از این هورمون می تواند خطرات جدی را برای سلامتی ورزشکاران به وجود آورد که ازجمله آنها می توان به غلیظ شدن خون، افزایش مرگ و میر، افزایش احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی و سکته اشاره کرد.
سرا - این هورمون، نسل سوم «ای پی او» شمرده می شود که دفعات تزریق آن کمتر است. استفاده از این هورمون باعث افزایش ظرفیت اکسیژن رسانی در ورزشکاران می شود و توان بدنی آنها را به شدت افزایش می دهد.
داروهای استروییدی آنابولیک - این داروها شبیه تستوسترون (هورمون مردانه) هستند و بر رشد ماهیچه ها و افزایش قدرت آنها تاثیر دارند. از تاثیرات جانبی این هورمونها می توان به فشار خون، ناراحتی های کبدی، کاهش توان جنسی و نارسایی کلیه اشاره کرد.
هورمون رشد - این هورمون که به نام «سوماتوتروپین» نیز شناخته می شود به صورت طبیعی در بدن تولید می شود. تزریق این هورمون توسط ورزشکاران باعث تشدید رشد استخوان و ماهیچه و در نتیجه بهبود عملکرد ورزشی آنها می شود.
دیورتیکس - از این ماده برای جلوگیری از مشخص شدن استفاده از داروهای نیروزا در آزمایشهای پزشکی استفاده می شود. از دیگر موارد استفاده این دارو، کاهش وزن در ورزشکاران و بهبود عملکرد جسمی آنها است.
ناقلهای اکسیژن سنتتیک - این مواد که از معروفترین آنها «پرفلوروکربن ها» هستند ظرفیت اکسیژن رسانی خون را افزایش می دهند. از عوارض جانبی استفاده از این مواد، عفونهای خونی و بیماریهای قلبی است.
از دیگر موارد دوپینگ می توان به تزریق خون خود ورزشکار، تزریق انسولین و ایجاد تغییرات ژنتیک در آنها اشاره کرد.
301301

کلید واژه ها: دوپینگ -
ارسال نظر:
  • 0/700
  • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved