+ A - یکشنبه 8 مرداد 1391 - 14:28:00 چاپ
امتیاز به مطلب 131 نفر

فریبی به نام از تهران تا قاهره

وبلاگ > اسدزاده، محمدرضا - محمدرضا اسدزاده

حقیقت " از تهران تا قاهره" البته تلخ است. در میان همه این دردها و تلخی ها، درد بزرگتری هم هست که به قول مرحوم جلال آل احمد، از پس چند و چون روزگار جاری به دست نمی آید و آن اینکه من و تو - ما ملت ایران امروز- با همه رنج ها که برده ایم و می بریم، به این نتیجه برسیم که دشمن، دوست ماست.

مستند" از تهران تا قاهره" که پایان هفته از تلویزیون "من و تو" پخش شد، روایتی است از ماه های پایانی حکومت پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران که از زبان فرح پهلوی بیان می شود و چند ویژگی دارد:

1- زیرکانه به موضوع شناسی شایعات و مسائل مطرح درباره محمدرضا شاه و سال های پایانی حکومت او می پردازد و سعی در پاسخ گویی دارد: از اینکه آیا او میلیاردها تومان پول ملت را با چمدان، چمدان از گنجینه های دربار با خود خارج کرده ، آیا پول نفت را خرج خودش می کرده؟ تا اینکه آیا انقلاب اسلامی سال 57، انقلابی انگلیسی – آمریکایی بوده است و....

2- مستندی خوش ساخت و حرفه ای از نظر فنی است با چینشی حساب شده همراه با موسیقی ای تاثیر گذار و حرف های شهبانوی فرتوت که آنچنان مظلومانه نشان داده می شود و نشان ایران بر روی لباسش نصب شده است تا با تکه پاره هایی از فیلم ها و تصاویر مختلف، چنان تاریخ را پیش رویت به تصویر بکشد که جای هیچ شک و شبهه ای باقی نگذارد که حکومت شاهنشاه و تلاش او برای توسعه ایران حق بوده است و انقلاب علیه او، وحشی گری و جهل مردمی بوده که فریب قدرت طلبی به نام آیت الله خمینی را خورده اند! این به صراحت در آغاز فیلم بیان می شود: آنجا که کارگردان با کنار هم چیدن دو صدا، یکی خبرنگار و پاره ای دیگری صدای آیت الله خمینی در پاریس، می پرسد: شما قدرتمندترین فرد ایران خواهید بود؟ و تکه ای از صدای امام خمینی که می گوید: شما اینگونه تصور کنید.

3- جان مایه ی این مستند با بهره گیری از موقعیت معلوم داخلی امروز ایران، مخاطب را به گذشته ای مجهول می برد تا برای اکثریت جامعه ی بدون حافظه ی تاریخی، به راحتی بتواند با چینشی متضاد، با ترسیم زیبایی از دوران پهلوی، نتایج دلخواه خود را بگیرد و مدام از مخاطب بپرسد: نتیجه ی آن انقلاب کو؟ پرسش درستی که بی پاسخی آن نتیجه رفتارهای غلط  و برنامه های نخ نمای رسانه ملی ماست.

مستندی که برای من و تو ساخته شده است و در این روزگار، شاید به کام چه بسیار خوش آید و بی شک خواهند گفت حقیقت همین است که از"من و تو" پخش می شود. باوری که البته نتیجه سوء سیاست گذاری های تلویزیون ماست و از تلویزون " من و تو" جز این توقع نمی رود.

اما راستش بدون کتمان وضعیت امروز ایران و اینکه من و تو، جمهوری اسلامی را قبول داشته باشیم یا نداشته باشیم، اگر تنها تاریخ را خوب خوانده باشیم و ذهنمان مسیر تاریخ ایران را آزادانه و بی غرض و مرض دنبال کرده باشد و باز جوانمردانه به قضاوت تاریخ و شخصیت های آن و نیز وضعیت اجتماعی ایران بپردازیم، نخستین پرسش ها اینچنین در ذهنت مرور می شوند:

1- از خودت می پرسی با همه آسیب های پیش رو و همه ی پریشانی های انکار ناپذیر گذشته و امروزمان، چگونه باید بپذیریم که بزرگترین حرکت مردمی در قرن معاصر را دروغ و وحشی گری و جهالت و وابستگی به انگلیس بنامند و بزرگترین حکومت دست نشانده آمریکایی- اسرائیلی پهلوی را که تمام اسناد منتشر شده خودشان - پس و پیش از کوتای 28 مرداد  که رسما آمریکا به آن اقرار کرده- و اظهارات و خاطرات نوشته شده کارگزاران پهلوی حکایتگر آن است، نبینیم و روایت مستند" من و تو" را از تاریخ معاصر، حق بپنداریم؟
تعجب نمی کنی از حافظه های فراموش شده همه - از معلم و مدیر و نویسنده و روزنامه نگار و استاد دانشگاه گرفته تا عوام مردم و جوانان تازه به دوران رسیده روزگارت - که باور کنند حرف های "اعلیحضرت" را که همه ی فکر و ذهن و دغدغه اش باسود کردن مردمش و بورسیه کردن نخبگان کشورش به بهترین کشورها بوده است و آنوقت وقتی به واقعیت سال 56 بر می گردی، دایره جمعیت باسواد کشور در پایان 37 سال حکومتش، 30 درصد کل جمعیت ایران را هم در بر نمی گرفته است.

آنچنانکه "یرواند آبراهامیان" در کتاب" ایران بین دو انقلاب" صفحه 549 می نویسد:

" چهارده سال پس از انقلاب سفید، 68 درصد از بزرگسالان بی سواد بودند، شمار بی سوادان از سال 1340 به بعد از 13 به حدود 15 میلیون نفر افزایش یافت. کمتر از 40% کودکان کشور دوره دبستان را به پایان رساندند، نسبت معلم به شاگرد در مدارس دولتی رو به کاهش بود، سالانه از بین 000/290 داوطلب تنها 60.000 نفر به دانشگاه راه می یافتند و از لحاظ درصدافراد دارای تحصیلات عالی، کشور همچنان یکی از ضعیف ترین کشورهای خاورمیانه بود. وضعیت رفاه عمومی از سال 1345 تا 1355 به طرز وحشت انگیزی تنزل کرده بود. در طی این ده سال، درصد خانواده های شهری که در یک اتاق زندگی می کردند از 36% به 43% رسید. در سال 1356 ، 42% از خانواده های تهرانی مسکن مناسبی نداشتند و تهران با بیش از 4 میلیون جمعیت، علی رغم درآمدهای زیاد نفتی هنوز سیستم فاضلاب، مترو و حمل و نقل عمومی درستی نداشت. ....بیش از 70 درصد روستاهای کشور هنوز آب تصفیه شده و برق ندارند و بیش از 60 درصد شهرستان های آن، بیمارستان مجهز ندارند و هر بیماری از هرجای ایران باید راهی تهران یا شهر های بزرگ شود..."

ویلیام سولیوان سفیر امریکا در کتاب خاطرات خود می نویسد:
"در سال 1355 تولید متوسط روزانه نفت در ایران در حد 800/5 میلیون بشکه بود که 800 هزار بشکه مصرف داخلی و 5 میلیون بشکه در بازار های جهان به فروش می رسید. در این سال درآمدی که از این طریق نصیب ایران شد قریب 24 میلیارد دلار بود که می توانست یکی از بزرگ ترین عامل فعالیت های توسعه اقتصادی و اجتماعی در ایران باشد. اما رژیم پهلوی این سرمایه های هنگفت را نه در زیرساخت رفاه اجتماعی بلکه صرف واردات کالای مصرفی و در رأس آنها صرف خرید تسلیحات از امریکا کرد..." تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
پس به خودت می گویی نباید تعجب کنم از این توسعه مدل اعلیحضرت و انقلاب سفیدش که می گوید "اگر سه سال دیگر به من وقت می دادند ایران را جزو چهار کشور برتر دنیا می کردم"؟!  و نباید باور کنم این مستند فریب را که از ایران دوره پهلوی بهشت برین ساخته است.

2- با دیدن مستند " از تهران تا قاهره" به خودم می گویم تو اگر آزاده ای و مدعی آزادی اندیشه و آزادی اطلاعات و اگر جوانمردی ، به روح مصدق بزرگ قسم و خون خسرو گلسرخی ها قسم، به خودت برگرد و حداقل از پدرت که حالا آغاز 80 سالگی تهران نشینی اش را سپری می کند و هیچ وابستگی ای هم به این حاکمیت ندارد، حقیقت سطح سواد و آموزش و فرهنگ و رفاه و بهداشت همین تهران را از سال 1320 تا سال 1357 بپرس. تا گوش هایت را پر نکنند از دروغ و تحریف و فریب؛

همه آنهایی که مهاجرتشان به تهران به بیست سال هم نمی رسد و حالا همه ی سواد و تحصیل و رشد فکری و امکانات پیشرفت را از کنار همین انقلاب اسلامی یافته اند و امروز تا حرف بزنی می گویند حق مان بوده و اگر از همانا وضعیت خودشان یا پدرانشان را در سی سال گذشته جویا شوی، چیزی جز سکونت در شهرستانی با کمترین امکانات رفاهی یا روستایی و دهی عقب مانده از ساده ترین امکانات اولیه زندگی نخواهی یافت.
به راستی باید ازهمه ی تازه تحصلکرده ها و تازه پایتخت نشین شده ها و تازه بر کرسی مدیریت و ریاست و نخبگی نشسته ها بپرسیم که در دوران پهلوی چقدر از درآمد نفت ایران هزینه رشد چه جمعیتی با چه وسعت جغرافیایی از ایران شده است و پس از پیروزی انقلاب اسلامی چقدر از درآمد نفت، صرف رشد چه جمعیتی با چه جغرافیایی و با چه محدودیت هایی شده است؟

3- راستی نباید تعجب کرد وقتی این سخن فرح پهلوی را می شنوی که زنان پس از انقلاب به بدترین وضعیت دچار شده اند و خمینی با شرکت زنان در انتخابات مخالف بود! و بعد اگر تمام قوانین 37 ساله مجالس پهلوی را مرور کنی و آن را در کنار قوانین مصوب پس از انقلاب - با قبول همه ضعف ها - برای بهبود وضعیت زنان بگذاری، واقعا اگر چیزی ازحقیقت طلبی در درونت زنده مانده باشد، رشته های فریب را در برنامه ای به نام مستند تلویزیونی "من و تو"، احساس نمی کنی؟

بد نیست کتاب "نتایج انقلاب ایران" نوشته "نیکی کدی" محقق آمریکایی که گزارش مطالعات مشروح خود از شهرهای مختلف ایران است  و نگاهی منتقدانه به انقلاب اسلامی دارد را مطالعه کنی تا کمی از این وضعیت فراموش شده آن دوران مطلع شوی.

4- نمی دانم چطور می توان محمدرضای پهلوی را - که باید وضعیت به حکومت رسیدنش را درتاریخ مرور کرد و خاطرات نزدیکان و جان نثارانش را به دقت خواند- در قامت چهره ای مذهبی شناخت؟ آنچنانکه در جای جای این برنامه تلویزیونی، بر مذهبی بودن او تاکید می شود. مردی که از تنها کشور شیعه به نیکی یاد می کند! مردی معتقد به مشیت الهی! و دلسوز برای مردم کوچه و بازار که از صبح تا شب در پی کار برای مردم بوده و دائم دیدارهای مردمی داشته است! (اینها عین جملات بیان شده فرح و محمدرضا پهلوی در این مستند است)
و امام " روح الله خمینی" را یک قدرت طلب بی سوادِ ضد مردم بدانی! که هدفش گرفتن حکومت و قدرت بوده است! به راستی می توان کتاب هایی همچون " تهذیب نفس" و "جنود عقل و جهل" و " اسرار الصلاه" و "چهل حدیث اخلاق" و ده ها کتاب فلسفی و عرفانی از یک رهبر تاریخ معاصر را – که شیوه زندگی اش مملو از اخلاق و انسانیت بوده - خوانده باشی و بعد بپذیری که او برای قدرت طلبی خودش انقلاب کرده است و هدفش قدرت بوده است؟! شهبانویی که اوصاف و اخلاقش در کتاب های درباریان و پادشاهان دیگر کشورها به روشنی پیداست، نباید بتواند سخن حکیمانه یک رهبر سالک در راه خدا را که تمام عمر، مراتب عرفان و تزکیه نفس را طی کرده، بفهمد که در هنگام بازگشت به ایران می گوید هیچ احساسی ندارد.

... بگذیم که هم حرف برای نگفتن بسیار است و هم حرف برای گفتن و می دانی که در این روزگار تا اینگونه بنویسی و فکر کنی، هیچ کس به حق و ناحقش کاری ندارد و فورا حرف هایت را حواله می دهند به اینکه وابسته شده ای؟ پول گرفته ای؟ پیشنهاداتی شده؟ و....

5- خلاصه اینکه این به اصطلاح مستند که سرتا پا فریب و تحریف تاریخ است، البته گروه های مختلف را به خوبی نشانه گرفته است:
اول: از عوام و مردم ساده ی پا به سن گذاشته ی کوچه و بازار گرفته تا تحصیلکرده های سطح متوسط معترض جامعه امروز ما را که در سختی زندگی همه ی این سال ها، زیر فشار اقتصادی، دلشان پر است از غصه های ناگفته. از راننده تاکسی و کاسب محله بگیر تا کارگر و کارمند دولتی و حتی مدیر و معلم مدرسه و روزنامه نگار و...
دوم: نسل جوانِ از راه برگشته ی گذشته که به هزار دلیل درست و نادرست به بدبینی درباره انقلاب اسلامی رسیده اند و نسل سوم تازه به دوران رسیده ی خسته، که همه ی تاریخ معاصرش از دوم خرداد یا کمی قبل تر آغاز می شود و به جنبش سبز می رسد و زندگی اش هم در وانفسای اقتصاد بیمار، دست و پا می زند. - که بسیار هم حق دارند-

اما این دو جریان مخاطب، یک ویژگی مشترک دارند و آن اینکه روزگار و زندگی سختشان هرگز فرصتی به آنان نداده است تا تاریخ ایران و اسلام را به درستی مرور کنند. بی آنکه بخواهند طرفدار باشند یا مخالف. بی آنکه فریاد درود باد سر بدهند یا مرگ بر باد؛ و طراحان و کارگردانان این مستند تلویزیون " من و تو" اتفاقا خوب من و تو را شناخته اند و دامشان را بر بستر حافظه فراموش شده ی ایرانی گسترده اند.
حافظه ی فراموش شده ای که اولین مقصر آن رسانه بی محتوای ملی ماست که جز برنامه های ضد تبلیغی چیزی از آن بر نمی آید و دیگری نخبگان و رسانه داران و روزنامه نگاران و حتی مبلغان دین که یا در این سالیان حقایق را وارونه کرده اند و یا پی سیاسی کاری خویش اند.

توضیحاتی بعد از انتشار درباره نظرات کاربران گرامی:

اما چند سخن با کاربران گرامی که یادداشت اینجانب را با بیش از 200 کامنت منتشر شده و 300 کامنت غیرقابل انتشار، مورد نقد و بررسی قرار داده اند:

در ابتدا لازم می دانم از همه کاربران خبرآنلاین که با نقدهای تند و اشاره های درست و غلط، نوشته اینجانب را نواخته اند، سپاسگزار باشم. بی شک هر کسی حق دارد آنگونه که می اندیشد، نظر بدهد و نظر همه مخاطبان برای ما محترم و راهگشاست.

نویسنده این سطور نیز مثل همه کاربران و مثل همه مردم رنجور و گرفتار همه دردهایی است که می کشیم؛ از رنجی که از وضعیت اقتصاد می بریم، از تحمل دردآور ناشایستگان که بر مناصب دولت تکیه زدند، از بی فرهنگی مدیران فرهنگی مان که در همه این سالیان نمی توانیم مهمترین دستاورد توسعه فرهنگی شان را در نظام اجتماعی مان برشماریم، از صدا و سیمایی که اعتمادی به او نداریم و ... می دانیم که این رشته البته سر دراز دارد، اما:

حتی اگر اقتصاد آشفته و گرانی های ذلت بار، تحمل مان را به طاق رسانده باشد - که رسانده-
حتی اگر رخدادهای سالیان پیش را به چشم دیده باشیم- که دیده ایم-
حتی اگر نتیجه خطاهای بسیار این سی سال و اندی را لمس کرده باشیم - که کرده ایم-
حتی اگر فرهنگ و اخلاق مان را در وانفسای آشفتگی ها ببینیم - که می بینیم-
حتی اگر نظام رسانه ای مان را صادق و شفاف ندانیم - که نمی دانیم-
حتی اگر از رفتارهای ناشیانه دستگاه های انتظامی در برخورد با ماهواره و حجاب زنان و... آزرده باشیم - که هستیم-
حتی اگر کارگزاران نالایق قدرت طلب و فرصت طلب بسیاری را در سالیان اخیر به چشم و دل خود درک کرده باشیم - که کرده ایم-

... و اینکه انقلاب اسلامی مردم ایران که محصول مبارزات قرن های متمادی و خصوصا حاصل تلاش ملتی از دهه 20 تا دهه 50 خورشیدی بوده است را هیچ بدانیم و روایت تلویزیون " من وتو" و حرف های گلچین شده با زبان انگلیسی اعلیحضرت را حقیقت یا واقعیت بپنداریم.
اینکه به نتیجه برسیم یا ما را به این نتیجه برسانند که حکومت پهلوی ها و نتایج عملکردشان حق بوده و همه خدمات و دستاوردهای جاری در این سی ساله هیچ بوده است،
اینکه ساده انگارانه افزایش قیمت نفت در سال های پایانی پهلوی را عامل انقلابی بدانیم که از سی سال پیش از آن آغاز شده بوده،
اینکه از همراهی برخی رسانه های غرب از اخبار انقلاب ایران به این نتیجه برسیم که پس حکومت جمهوری اسلامی هم دست نشانده انگلیس و آمریکاست! و بعد همه تجاوزات و تحریم ها و دشمنی های ثبت شده آمریکا و اسرائیل را دو روز بعد از پیروزی انقلاب تا امروز نادیده بگیریم،
اینکه یک جمله منتسب به بنیانگذار انقلاب را درباره آب و برق و گاز رایگان، شعار و آرمان اصلی انقلاب بشناسیم و مدام نتایج یک انقلاب قرن را با یک شعار محک بزنیم،
اینکه پادشاه یک مملکت را که بارها با هر تکانی به سرعت باد، کشورش را ترک می کرد تا دیگران وضعیت را برایش تدبیر کنند، مغر متفکر ایران و کارشناس برجسته مخازن نفتی و منابع کشور بخوانیم،
اینکه یک خاندان فراری با میلیاردها دلار پول ملت ایران (که خود فرح در آن مستند بر این اقرار دارد) منزه بدانیم و برای آنان چه به نام دوستی با وضعیت دیروز و چه به نام دشمنی با اختلاس های امروز، دل بسوزانیم،
اینکه عوامل شکنجه گر جوانان این مملکت را کارگزاران توانمند و نخبه های راه گشای مملکت بشناسیم و معترض اعدام آنها باشیم،
اینکه هشت سال دفاع مردمی یک ملت و عقب نشینی نکردن جوانمردانه در مقابل یک وجب از خاک این وطن را نتیجه حاصل تسلیحات خریداری شده اعلیحضرت بدانیم! و...
اینها و هزاران نقطه نظر دیگر که مستقیم و غیر مستقیم توسط کاربران گرامی مطرح شده بودند،

خلاصه همه اینها عین تاریخ نخواندگی و عدم اطلاع از واقعیت و فرار از حقیقت و در یک کلام خیانت به خود و آیندگان خواهدبود. و این بی اطلاعی از گذشته و نداشتن حافظه تاریخی و چند بعدی ندیدن مسائل جهان و ایران، همچون آسیبی عجیب، دامنگیر عوام و خواص ما شده است. پذیرش این آسیب دیده گیِ همگانی، نه مردم را هیچ حساب کردن است و نه مردم را ابزاری دیدن است، نه ناشی از ذهنیت استبدادی است که برخی از کاربران محترم مطرح کرده اند.
این بی اطلاعی تاریخی و به خطا رفتن ذهنیت مردم در بزنگاه امروز و آینده به دلیل غلفت و سکوت نخبگان و رسانه ها را آیا می توان با گران شدن قیمت مرغ و اختلاس های دولتی و نالایقی مدیران حاکم و هر چیز دیگری توجیه کرد؟

نویسنده و روزنامه نگاری که مستند تحریف شده ای را مورد تایید می داند یا از سرمصلحت اندیشی و زیر سوال نرفتن، برنامه تحریف شده رسانه خارجی را صحیح می پندارد و آن را پاسخ به خستگی های مردم و خطاهای رسانه ی خاموش درون مملکتش می داند، ذهنیت استبداد زده دارد؟ یا او که ملت و مردمش را از فراموشی و غفلت از ابعاد تاریخی یک انقلاب هشدار می دهد؟

در پاسخ برخی از نظرات دوستان و کاربران محترم باید گفت راه برون رفت از همه بحران های امروز و فردای ما نیز در ذهنیت های بحران ساز و انقلاب ساز علیه انقلاب اسلامی نیست که همواره توسط رسانه های خارجی ترویج می شود. آنها که بحران سازی در کشور و انقلاب علیه حکومت موجود را ترویج می کنند نه خردمنداند و نه آینده ساز. فکر می کنم آثار جامعه شناسانه دکتر "محمودسریع القلم" خصوصا دو کتاب اخیر ایشان درباره فرهنگ سیاسی ایرانیان را حتما باید به دقت مطالعه کنیم.

بی شک مستند " از تهران تا قاهره" واگویه ای پر از تحریف و تناقض است. حتی اگر دیدنش به کام بی شماری خوش آید. آنان که حکومت وابسته و دست نشانده پهلوی ها را با همه خیانت ثبت شده ی مسلم در تاریخ - در کنار همه خدمت های طبیعی یک نظام حاکم - خدمتگزار دیروز و فردای این ملت بدانند، اولا حتما حافظه تاریخی ندارند و دوم اینکه حتما به آینده ایران خدمتی نخواهند کرد و ما را به ارتجاعی نو رهنمون می کنند.
در نقد آن مستند نیز هرگز نه قصد تخریب شخصیت فردی بوده، نه مقایسه آماری پیشرفت های پیش و پس از انقلاب، و نه سفید نمایی وضع موجود.

این نیز کاملا روشن است که نتیجه همه شعارهای آرمانی انقلاب اسلامی، امروز به نتیجه عملی کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در زندگی ملموس مردم بر می گردد. این یادداشت استاد گرامی دکتر رسول جعفریان با عنوان "تاریخ انقلاب در سرشت و سرنوشت انقلاب نهفته است" حتما بخوانید.

لازم می دانم در پایان به کسانی که برداشت نامناسبی از بخشی از آن یادداشت درباره سابقه تهرانی بودن یا شهرستانی بودن داشته اند، یادآور شوم که به هیج وجه منظور کلام نویسنده متوجه ارزش گذاری بر مساله تهرانی یا شهرستانی بودن، نبوده و تنها انتقاد به آنانی بوده که در کنار همین انقلاب به پیشرفت های فراوان رسیده اند و بعد که با آرمان های همین انقلاب سربرآوردند و به نان و نوایی رسیدند، خود زیر سوال برنده انقلاب شدند.

در پایان آرزو می کنیم روزی را که خفقان حاکم بر رسانه ملی ایران برداشته شود تا بتوان در گفت وگویی آزاد و مطمئن از واقعیت های دیروز و آرمان های انقلاب و وضعیت موجود به درستی سخن گفت.

نظرات 237
 • علی یکشنبه 8 مرداد 1391 - 15:05:28
  1147 26 پاسخ به این نظر
  بیش از اونی که اون مستند عوام را نشانه گرفته باشه..این صدا و سیماست که مطلقا عوام و مورد هدف دروغ پردازیهای سیاسی و اقتصادی خودش قرار داده..
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:21:47
   716 17
   صدا و سیمای عریض و طویل با میلیاردها دلار پول نفت و بیت المال توانایی ساخت _ فقط 10 دقیقه _ مستند مشابه ایی که بتونه بخشی از حقایق و وقایع رو به دور از جانبداری و بزرگنمایی و تحریف رویدادها، ندارد . شما توقع دارید که این انسانهایی که "شما" دسته بندی کردید از کجا و به چه منبع اطلاع رسانی روی بیاورند. کمی هم به مخاطبین رسانه های داخلی حق بدهید.
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 13:54:40
   401 8
   در دنیا هر روره هزاران کتاب و نقد و فیلم و مستند نوشته و ساخته میشه شما قضاوت را به مردم واگذار کنید
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:16:44
   58 311
   سلام کاش این فیلم در تلوویزیون خودمان نمایش داده میشد بعد ش هم تعدادی افراد صاحبنظر و غیر مغرض که تعهدشون به مملکت اثبات شده ودر ضمن دوره شاه روهم دیدن این فیلمو تحلیل میکردن. شخصا ادعایی ندارم ولی به عنوان یک ایرانی 56 ساله که هر دو دوره را دیده ام میتونم بگم در این فیلم برام ثابت شد که شاه ایران (متا سفانه ) کاملا تحت کنترل و تا حدودی زیادی تسلط غربی ها به خصوص انگلیس بوده فرح خواسته یا ناخواسته به این موضوع اعتراف کرده. من فکر میکنم این فیلم واقعا میتونه فرصتی برای حقانیت انقلاب و انتخابی که مردم ایران کردن باشه اگرچه امانتی که مردم به مسئولین و مدیران بعد از انقلاب تودیع کردن تجربه تلخ و ناگواری بود چرا که امروز بعد از 33 سال و در امدی افزون بر هزار و اندی میلیارد دلار جایمان کجاست؟
  • غریب دوشنبه 9 مرداد 1391 - 23:21:49
   484 19
   مستند تماشا نکن زودبخواب فردا5صبح بری سرصف فرداقراره مرغ عرضه کنند بگیری بریزی توخندق بلات
  • شاهپور سه شنبه 10 مرداد 1391 - 04:05:17
   365 8
   جناب اسدزاده که این گفته سولیوان رو با فونت درشت نوشتی:در سال 1355 تولید متوسط روزانه نفت در ایران درحد 800/5 میلیون بشکه بود که 800 هزار بشکه مصرف داخلی و 5 میلیون بشکه در بازارجهان به فروش می رسید.... مثل اینکه خیلی اخبار سالهای اخیر رو دنبال نکردی. دولت عدالت محور آقای احمدی نژاد در طی 7 سال حدودا 522 میلیارد بوده که این میزان بیش از تمام دولت های قبل از خودش و بیش از هفت برابر فروش نفت 9 سال آخر محمدرضا شاه پهلوی بوده.که البته اگه بخوایم در بدترین حالت مقدار افت ارزش دلار طی 40 سال گذشته رو 50 درصد بدونیم .ارزش درامد نفتی دوره احمدی نژاد حدودا 3 برابر درامد نفتی نه سال اخر محمدرضا بوده.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 15:23:52
  519 34 پاسخ به این نظر
  ان شاء الله خدا فقط مملكت را از دست آدم هاي خدانشناس و دزد نجات بدهد هيچ چيز ديگر پنهان نيست .دزدي ها نمايان است خدا حق مظلومان را بگيرد .خداوند مهربان و امامان ما و شهيدان ما براي مملكت ما دعا ميكنند كه مظلومان نجات و دزدان و بدان در همين دنيا به سزاي كارهاي بدشان برسند به اميد بهتر شدن ايرانمان و زنده شدن خون شهدايمان نشسته ايم
 • محمد یکشنبه 8 مرداد 1391 - 15:45:51
  801 9 پاسخ به این نظر
  عزیز من شما هنوز یاد نگرفتید که نمیشه سطح رفاه گذشته رو با حال یا آینده مقایسه کرد؟ کشورهای هم طراز و چه بسا پایین تر از ایران در آن زمان کره جنوبی و ترکیه بودند اما اکنون آنان کجا و ما کجا ...
  • کمیل دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:08:20
   351 15
   نگارنده عزیز آیا نمیدانید که سیل مهاجرت به تهران به دلیل محرومیت نقاط دیگر کشور است ؟ آیا نمیدانید تعداد تحصیل کرده های کشور چین در 40 سال پیش کمتر از ایران بود ؟ آیا میدانید امارات متحده عربی کجای دنیا بود ؟ کمی انصاف برادر
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 15:47:00
  816 11 پاسخ به این نظر
  من كه مستند مربوطه را نديدم ولي اگر شما راست ميگوئيد پس چرا همه لينكهاي دانلود اين مستند فيلتر شده اند؟؟؟؟ چرا ميترسيد كه مردم فيلم را ببينند و قضاوت كنند؟؟؟؟؟
 • حسن یکشنبه 8 مرداد 1391 - 16:39:01
  701 19 پاسخ به این نظر
  البته شاه گفته بود ده سال و نه سه سال دوم اینکه مدل توسعه ای شاه بسیار بهتر از مدل جمهوری اسلامی ایران بود در اینکه شکی نیست و از نظر فرهنگی هم دانشجویان آن دوران سر از جبهه های جنگ در آوردن به نظر شما جنگ بشود خود شما یا دوستانتان می روید .به خدا اگر از جایتان تکان بخورید.یا علی
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:08:18
   36 837
   در این‌که شاه زندگی مونتاژی و تقلیدی را در ایران ترویج کرد و با پول مفت نفت و حمایت خارجی کارها را پیش می‌برد، تردیدی نیست. شاه خائن‌ترین ره‌بر در تاریخ معاصر بود.
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 10:09:34
   492 7
   دلیل پیروزی 8 سال جنگ فقط نیروی انسانی نبودند ، هواپیما و تجهیزاتی که شاه آن را به صورت روز افزون از درآمدهای نفتی از هم پیمانان غربی می گرفت نیز عاملی بر پیروزی جنگ ایران و عراق بود. از لحاظ زیر ساختی در کشور ، 30 منهای 8 2 سال است که دولت ها در جهت پیشرفت ، خودکفایی ، اشتغال و ... خوب عمل نکرده اند. حداقل در زمان شاه کسی که در اینجا آینده نداشت می توانست به راحتی به یکی از کشورهای دیگر مهاجرت و یا تحصیل کند برای مثال خیلی از افراد دولتی و سیاسی حال حاضر فلان مدرک خود را از کشور آمریکا و انگلیس به رخ می کشند. منِ جوانِ شعاری ، 25 سالم شده ، 15 سال بعد دیگر جوان نیستم. در جوانی خیری نرسیده است که در سنین پیری بخواهد برسد. دلمان به چه خوش باشد؟ شاید مرگ زودرس نسل گذشته!
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 13:59:18
   397 6
   آقای که فرمودن با پول مفت نفت و خارجی ها !!! نفت که در آن زمان 5 دلار بود نه 100 دلار در ثانیه الان روس ها و چینی ها خارجی نیستند ؟
  • عرفان یکشنبه 15 مرداد 1391 - 08:57:34
   11 163
   رای های مثبت منفی را که میبینم دلم میگیره، اانتقاد از جمهوری اسلامی جای خودش درست ولی باور کنیدهمین شاه 3 تا دانشجو را تو دانشگاه تهران کشت. باور کنید....
 • جوان نسل امروز یکشنبه 8 مرداد 1391 - 16:43:05
  311 8 پاسخ به این نظر
  کاش بخش تاریخ را از خبرآنلاین حذف نمی کردید!!!!! تا در میان خواندن این همه خبر دیگر چند خبری از تاریخ هم می دیدیم و به راحتی هر حرفی از گذشته را باور نمی کردیم....
 • بی نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 16:45:59
  775 6 پاسخ به این نظر
  این روزها مردم خوب میدانند که دزد واقعی چه کسی است و خدا حق مظلوم را از ظالم خواهد گرفت.
 • پيام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 16:55:11
  42 472 پاسخ به این نظر
  من بصورت كامل هم اصل و تكرار مستند را ديدم خيلي هاش واقعيت بود و بعضياش بقول نويسنده عوام فريبانه . اصلا هم ايرادي بهش نيست چرا كه اين مستند براي اونا ساخته شده و اونطرفيا براين باورند مردمي كه برنامه هاي صدا و سيا را باور ميكنند حتما در اين اوضاع گروني همچي مستندي را باور خواهند كرد مردم تو سختيها حافظه تاريخيشون ضعيف ميشه
  • فروغ یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:44:56
   298 6
   من این برنامه را ندیدم اما باتوجه به نظر شما ارزو می کنم شرایطی فراهم بشه که حافظه تاریخی مردم قوی بشه .
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:18:27
  469 17 پاسخ به این نظر
  گویا نویسنده خود را جزو خواص می داند و دیگران را یکسر در زمره عوام فرض کرده است. کسی مدعی دیکتاتوری شاه سابق نیست و حتی مدعی بی لیاقتی و ضعف مدیریت وی ، اما متاسفانه همین مشکلات به علاوه مشکلاتی دوچندان و جدید در کشور وجود دارد. معلوم است که پس از گذشت 32 سال باید پیشرفت های حاصل می شده است که شده است و این طبیعی است، این نشانه گذر زمان است.
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:10:18
   18 438
   اگر گذر زمان فقط شرط بود که الان افغانستان و عراق باید خیلی پیش‌رفت می‌کردند؟ این‌‌که چشم‌ها را روی واقعیت‌ها و فشارها ببنیدیم و خیلی ساده بگوییم این گذر زمان است، همان بی‌حافظه‌گی تاریخی ملی ما ایرانی‌هاست.
  • الي یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:11:20
   460 7
   عزيز بدون نام ، افغانستان و پاكستان رو با ايران مملو از ذخائر نفتي مقايسه ميكني؟؟؟؟؟
  • عابر شب دوشنبه 9 مرداد 1391 - 05:49:08
   308 5
   جدای از نفت شما زیر ساختهایی که قبلا ایجاد شده بود تو ایران رو هم ببین نیروی متخصص بورسیه گرفته رو هم ببین
  • عابر شب دوشنبه 9 مرداد 1391 - 05:51:50
   416 5
   فراموش نکنیم همون نیرو گاه بوشهر ومترو و......همه طراحیش قبلا بوده
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:19:34
  92 132 پاسخ به این نظر
  اين كه مستند از تهران تا قاهره قصد عوام فريبي داشت شكي نيست. خيلي خوبه كه شما استاناد به تاريخ كرده‌ايد و اصلا وقت گذاشتيد تا وقت بسيارتري كه اين شبكه گذاشته را حداقل به برخي از دوستان يادآور شويد. به نظر مي‌رسه فقط تاريخ تكرار ميشه و سياست و صداقت هيچ نسبت مستقيمي ندارند و سرانجام حكومت علي(ع) خواهد داشت. من فقط در شرايطي كه حاكمان امروز براي باقي خود تلاش مي‌كنند با هر ترفندي مي‌توانم بنشينم و گوش دهم و ضمن نقد به آن شهربانوي از تخت فرو افتاده هم حق دهم و به خودم بگويم مراقب باش خودت تاريخ را مرور كني نه ديگران براي تو
  • هم نام تو دوشنبه 9 مرداد 1391 - 09:01:39
   27 105
   مراقب باش خودت تاريخ را مرور كني نه ديگران براي تو.... و مطمئن هستم حتی یک کتاب تاریخ نخوانده ای... که تو هم نخوانده قضاوت کردی
 • حسین یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:20:45
  361 7 پاسخ به این نظر
  اول علوفه ، بعدا اخلاقیات . برتولت برشت. در زمانی که هر روز از ندانم کاری مدیران مملکت باید از یکی از حقوق مسلم خود( مثل مرغ و گوشت و ... حتما بزودی نان ...) بگذریم هر مزخرفی باور کردنی است. مگر اینکه مدیران ما صادق باشند ، تا حرف اونها باور کردنی بشه. قطعا اونی که توانایی کنترل قیمت مرغ رو در کشورش داره حرفش باورکردنی تره.
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:12:04
   23 468
   کدام حق مسلم از شما سلب شده است؟ آیا شما مرغ نخریده‌ای؟ پس این صف‌های طولانی را چه کسی به‌وجود آمی‌ورد؟ ما فقط غر می‌زنیم و غر. همین و بس.
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:03:50
   266 3
   صف های طولانی از گرسنگی و از سر اجبار است و اصلا شایسته مردم ما نیست و به هیچ وجه چیزی نیست که شما به آن افتخار کنی ظلم پایدار نیست
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:21:58
  486 8 پاسخ به این نظر
  مقایسه الان که 35 سال از انقلاب گذشته با زمان شاه از نظر سطح سواد و رفاه عمومی اصلا درست نیست باید قبول کنیم که خیلی جاها راه رو اشتباه رفتیم مردمسالاری که دنبالش بودیم کاملا محقق نشده اگه از اونایی که انقلاب کردند بپرسین هدفتون رسیدن به اینجا بود بعید میدونم جوابشون مثبت باشه
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:13:44
   16 486
   یک حکومت دیکتاتوری با سابقه‌ای 2500 ساله در این کشور سرنگون شده و حتما بعد از آن، راه‌های درست و خطا با هم پدید آمده است. برخی‌ها فقط نیمه خالی لیونا را می‌بینند و دوست دارند مدام بگویند کارهای بیش‌تر هم می‌‌شود کرد و دریغ از یک کار کوچک که خودشان انجام دهند.
  • siamak دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:21:45
   146 4
   به نظر من نويسنده فقط علم و اطلاعات بررسی بافت جمعيتی و شاخصهای توسعه انسانی را داشته و توانايي تحليل بلند مدت برنامه های شاه را نداشته شما با بررسی شاخصهای توسعه انسانی به قولی سطح سواد و ... بهتر است در همان زمان ساير کشورهای مشابهی را از لحاظ شاخصهای توسعه انسانی و نسبت جمعيت شهرنشين و... و حتی در حالت کلی جمعيت شهرنشينی جهان رو با دنيا مقايسه بکنيد اگر اين نسبت ها در زمان شاه پايين متوسط جهانی بود بنده قبول می کنم حرفهای شمارو ولی نه پس خواهشن واقع بين باشيد همه کشورهای دنيا مثل مشاين های در يک اتوبان يکطرفه مسير پيشرفت را طی می کنند و اين کشور ماست که داره اين اتوبان را در خلاف جهت طی
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:27:40
  537 6 پاسخ به این نظر
  عوام رو خوب اومدی آقای اسد زاده ،چرا که اگر ما عوام نبودیم انواع و اقسام ریز و درشت اختلاس از جمله 3000میلیاردی ،داشتن نعمت آقا زاده ها،آمار اول کشته های جاده ای،خودروهای 2یا 3میلیونی که ما باید بابتشان چند ده میلیون بدهیم،صرف نظر از گرفتن غرامت جنگ از کشوری که بهترین جوانان ایران رو شهید کرد رو نداشتیم ،باز هم بگم........................................................................................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:14:57
   16 444
   اولا کدوم کشوری توو دنیا از این بلایا نداره؟ ثانیا خود ما مردم و عوام‌الناس چقدر اهل کار و تلاشیم؟ حتی حاضر نیستیم قوانین ساده راهنمایی و رانندگی را رعایت کنیم و بعد هم این همه ادعا داریم.
 • ناصر مردانی یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:36:02
  252 13 پاسخ به این نظر
  جناب اسد زاده ممنون از احساس مسئولیت شما. مردم از تحلیل و ژرف کاوی در تاریخ گریزان اند و از داستان های پر از توطئه و طرح و نقشه لذت می برند. آن مستند هم سوار بر همین اصل شده تا انقلاب ایران را کاردستی انگلیس و امریکا و...نشان دهد. توطئه همیشه بخشی از تاریخ هست اما همه ی تاریخ نیست! باید دید در داخل چه شده که این سخنان مخاطب یافته و به گوش ها می نشیند. ما اگر توان مهار قیمت مرغ را نداریم توان جلوگیری از برخورد های زننده با جوانان نسل انقلاب در خیابان ها که دست خودمان است. همین توهین و تحقیر هاست که به مخاطبین آن برنامه ها می افزاید.
 • سعید یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:50:26
  189 4 پاسخ به این نظر
  پاسخگویی به اظهارات جنابعالی جای بحث مفصل دارد ................................
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 23:42:23
   22 16
   این جوری که نمی شه برادر من، شما مختصر بحث کن تا با نظرت آشنا بشیم
 • مهدی یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:52:02
  263 17 پاسخ به این نظر
  اگر اونها فریبی به اسم از تهران تا قاهره رو میسازند که احتمالا هدفدار است و کار انگلیس است و رنگ و لعاب خوب دارد و چه و چه و چه که من همه اینها رو قبول دارم اما ما چه داریم به اونها نشون بدیم؟ یه مقداری نگاه به خودمون بندازیم. از هر تریبونی یا بد و بیراه گفتیم و همه ندانم کاریهامون رو تقصیر حکومت قبل و آمریکا و غیره انداختیم. به نظر شما آقای اسد زاده ما خودمون زمینه رو برای پذیرش یه همچین مستنداتی آماده نکردیم؟
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 17:59:34
  567 10 پاسخ به این نظر
  اما آقای اسدزاده محترم، لطفا به این سؤال که در این مثلا "مستند" مطرح شد و جزو اصلی ترین سؤالای ماست هم پاسخ بدید: چرا انقلاب شد؟؟؟ برای این که مرغ کیلویی هشت هزار بخریم؟ برای این که به زور چادر به سر کنیم؟ برای این که بریزن خونت و ماهواره جمع کنن؟ برای این که چند سال درس بخونی و بیکار بمونی؟ برای این که آمار بچه های کار، بره بالا؟ برای این که به حزب الله کمک بشه و به جاش کودک ایرانی گرسنه بمونه؟ برای این که ...
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:30:59
   367 7
   اقای اسدزاده جوابی داری بدی ؟؟؟؟؟
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:19:10
   14 510
   با این سوالاتی که شما کردی، معلومه که چرا انقلاب شد؟ برای نیم سیر گوشت و یه نصفه نوون. اگر هر ابلهی واسه همچین چیزایی انقلاب کنه، حتما کار اشتباهی کرده. توو صحبت هیچ کدوم از رهبران انقلاب، همچین شعارهایی نیست و کسی برای خریدن مرغ انقلاب نکرده بود تا امروز گرانی مرغ رو ربط بده به انقلاب.
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:33:18
   10 328
   دروود به شرف شما دوست بدون نام!
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:34:32
   518 7
   اولا اگر به خاطر مرغ و گوشت انقلاب نکردیم پس چرا وعده ی رایگان شدن آب و برق و گاز دادند؟ اصلا باشه به خاطر معنویات انقلاب شد، کو معنویات؟
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:36:31
   431 4
   در جواب ناشناسی که سعی کرده توجیه کنه، چرا فقط تونستی جواب مرغ رو بدی؟ باشه مرغ تخواستیم پس بیکاری و حجاب زورکی و فحشا و ... چی؟
  • هم نام تو دوشنبه 9 مرداد 1391 - 09:41:11
   14 366
   آیا چیزی به غیر از شکم هست؟ کدام احمق به خاطر شکم انقلاب میکند که اگه کشته شود دیگر شکم میخواهد چکار. راست میگویی تو درس خواندی و تمام دانشت همان نمره های دهی است که آن هم با التماس از استاد گرفتی و یقینا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ... در هیچ کجای دنیا حتی ایران آدم با سواد بیکار نمی ماند. منظورم ازمدرک لیسانس و دکتری نیست. یقینا بعد از خواندن این مطلب خواهی گفت این از آن آدم های خود فروخته نظام است همانطور که آقای اسدزاده در بالا اشاره کرد ولی من هم یکی هستم مثل شما اما از کودکی شاگرد شوفری اتوبوسی رو کردم که پدرم راننده آن بود و یاد گرفتم مسئولیت تمام کارهایم را ببپذیرم و گردن کسی نندازم. و برای بدست آوردن هر چیزی باید زحمت بکشم و مراقب باش خودت تاريخ را مرور كني نه ديگران براي تو
  • حاج حسن دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:52:57
   246 7
   دوست عزیزی که فقط حمایت از عملکرد غلط دولتهای پس از انقلاب رو سرلوحه نوشته هات قرار دادی ! گیریم بقول شماو و دوستانتون انقلاب برای شکم و مادیات نشد. بسیار خوب. در مسایل اقتصادی که شکی نیست که گرانی و بیکاری بیداد میکنه. شما بگو در کدام زمینه پیشرفت داشتیم ؟ خودت به این موارد در جمهوری اسلامی دقت کن و خداوکیلی بگو تو کدوماشون بهتر شدیم و در کدام موارد بدتر : معنویات ؟ تدین ؟ فقر ؟ فحشا ؟ بزهکاری ؟ تجاوز به عنف ؟ اوباش گری ؟ اصلا" خودت انتخاب کن مواردی رو که باید بیست بدی رو نام ببر ! البته اگر موردی هست !!
  • محمد سه شنبه 10 مرداد 1391 - 00:09:24
   184 4
   آقای "هم نام تو" کسی به خاطر شکم انقلاب نکرده است و این بد فهمی شما را نشان می دهد. بحث ما اینست که این اهدافی که برایش انقلاب کردند امروز کجاست؟ ضمنا شما کسی نیستی که برای اعتبار مدرک دانشگاه آزاد قضاوت کنی. من خودم در دانشگاه آزاد قزوین درس می خوانم و دانشجویانی در این دانشگاه سراغ دارم که از لحاظ سطح علمی چه بسا بالاتر از دانشجویان دانشگاه های دولتی معتبر قرار دارند. گفته بودی که در هیچ کجای دنیا حتی ایران آدم با سواد بیکار نمی ماند! اما من به شما توصیه می کنم سری به بازارهای کار بزنی و آن وقت بفهمی ما چه می گوییم.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:09:46
  486 7 پاسخ به این نظر
  صدا وسیما این مستند را نشون بده تا فریبکار مشخص بشه و مردم قضاوت کنن
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:19:45
   15 496
   مگه هر مزخرفی رو که ساختن، صدا و سیما باید پخش کنه؟
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 04:01:21
   227 7
   اااااا ااااااااااااااااییییییییییول ولی پخش نمی کنن چون به نظرشون مردم عوامند وفقط اون از ما بهترونن که قدرت تشخیص بد و خوب رو دارند برای ما مردم باید همون برنا مه هایی پخش بشه که توهین به شعورماست و انگار یه جور برنامه کودک واسه بزرگسالا ست که نتیجه مستقیمش گریزان شدن مردم از صدا وسیماست ،حاضریم هر کوفتی رو نگاه کنیم ولی حداقل از شنیدن دروغ و توهین به شخصیتمون حرص نخوریم
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 04:49:22
   314 4
   نه، خودشون اینقدر مزخرف ساختن که زمان برای پخش مزخرفات سایر شبکه ها ندارن!
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 05:13:51
   359 7
   فعلا که صدا سیما یک طرفه هر جوری دلش میخواد وهر مزخرفی رو پخش میکنه.در جواب اقای که میگه برا مرغ انقلاب نکردیم.بله برا مرغ انقلاب نکردیم چون هر ادم بدبختی اون موقع میتونست مرغ بخره ولی بیکاری .سرمایه گذاری خارجی .ژاندارم منطقه .ازاد بودن دانشجویان و......بود ولی الان امارات وعربستان که به انگشت کوچیک ما نمیومدن برامون شاخ وشونه میکشن.و ما باهاشون مدارا میکنیم.وای اگه پرده ها بیفتد.همین
  • hosein دوشنبه 9 مرداد 1391 - 06:35:43
   397 8
   اگه اون مستند مزخرف بود پس چی حقیقته؟اخبار ساعت 2؟یا 20:30؟شایدم زلال احکام؟؟!!نه؟!؟!
 • omidss یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:12:14
  291 8 پاسخ به این نظر
  خیلی دوست دارم نویسنده ی این مطالب رو ببینم....خیلی باهاش حرف دارم....
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:38:11
   200 7
   اگه شما باهاش حرف داری من باهاش کار دارم
 • ali یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:12:33
  189 7 پاسخ به این نظر
  رسانه ما هيچ وقت به دنبال علايق و خوراك مخاطب خود نبوده فقط سياستهاي دستور داده شده را اجرا مي كند خوب معلوست وقتي در داخل رسانه خوراك لازم مخاطب را تهيه وپخش نكند ، مردم به دنبال شبكه هاي ديگر مي رود وامروزه متاسفانه مردم هويت خود را از همين شبكه مي گيرند.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:15:57
  260 8 پاسخ به این نظر
  تو از کجا میدونی که ملت حافظه تاریخی ندارند؟ نسل بزرگی از دههی چهلیا همه چی یادشونه ومقایسه میکنند.
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:22:25
   12 317
   چی رو با چی مقایسه می‌کنن؟ ماشین و خونه و خورد و خوراکشون رو؟ اینا رو اگه دارن مقایسه می‌کنن و می‌گنن شاه مخلوع بهتر بوده که حتما حافظه تاریخی ندارن. چند تا فیلم مهم سالهای آخر حکومت طاغوت که توقیف شدن، پر است از حرف درباره گرانی و فحشا و نامردی. اینا رو مسعود کیمیایی و مهرجویی و کیمیاوی و... از خودشون می‌ساختن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • بدون نام جمعه 13 مرداد 1391 - 17:26:21
   3 37
   (((((چند تا فیلم مهم سالهای آخر حکومت طاغوت که توقیف شدن، پر است از حرف درباره گرانی و فحشا و نامردی. اینا رو مسعود کیمیایی و مهرجویی و کیمیاوی و... از خودشون می‌ساختن؟
  • بی نام شنبه 14 مرداد 1391 - 21:26:53
   32 1
   عزیزان صاحب نظرم من جوان نسل انقلابم در مقام مقایسه هم نیستم اما جناب اسدزاده شما که دست به نقدی به این ریز بینی و موشکافانه دارید آیا بهتر نیست دست از تحت تاثیر افکاری غیر واقعی برداشته و قلم رو در مسیر درست بدست بگیرید قبول دارم همه دنیا درگیرن اما آیا اشتباهات جمهوری اسلامی رو باید ندید ؟دوستمون از فیلمهای توقیف شده حرف زدند .آیا ذهنهای توقیف شده رو در این زمان نادیده گرقتند پیشرفت شاه در سال 57 به حد اون زمان بوده .آیا در عصر اطلاعات و پیشرفت دنیا ما به نصبت سال 57 چه پیشرفتی کردیم ؟مترو داریم ؟خدارو شکر بر مبنای اصول علمی ساخته شده ؟و فقط مترو ؟و چه وچه که با پول خودمون و با منت و تحقییر یه دست ما میرسه و کلی با تاخیر.ما در برابر 33 سال انقلاب مشکلانی نداریم جز پوشش خانمها وآقایون و...
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:16:28
  337 7 پاسخ به این نظر
  اتفاقا اين مستند اصلا خوش ساخت نبود ولي حسابي روشنگر بود. شما اجازه بديد مردم حرفهاي طرفين رو بشنوند. خودشون مي فهمند كه كي راست ميگه و كي فريب كاري مي كنه!
  • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:24:45
   10 402
   حرفای کدوم 2 طرف؟؟؟؟؟؟؟ یه مشت آدم که رفتن از کشور اجنبی برای ام.آی.6 و بهاییت و ... کار می‌کنن شدن یه طرف؟؟؟؟
  • بن یکشنبه 8 مرداد 1391 - 21:47:52
   346 11
   بدون نام (دومی) که از اون بالا شروع کردی و هر کامنتی که زیاد مثبت گرفته زیرش یه چرت و پرتی نوشتی، یه سوالی داشتم. شماها حقوقتون هنوز همون ساعتی 7000 تومنه یا به نسبت قیمت مرغ زیاد شده؟
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:13:33
   145 6
   دوست عزیز و کرامی آقای بن وقتی کامنتها را میخوندم تعجب کردم که چرا یک بینامی با نطر همه مخالفت میکند و هی سعی بر توجیح دارد اصولا سیستم فکری این دوستان به همین صورته که همین که ما میگوئیم دست است شما کامنت های ایشون رو بخون بار ها از عیارات احمقانه ابلهانه .... استفاده کرده ولی بحث حقوق ساعای 7000 تومن ایشان بداهی لطیف و روح نوار بود و من از شما بابت این جواب تشکر میکنم قضاوت هم با مردم آن را که عیان است چه حاجت به بیان است
  • سومی دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:26:45
   9 226
   پاسخ به بن: از کجا معلوم که شما، مزدور اجنبی نباشه و روح و مغزت رو به اونا نفروخته باشی؟ چرا هر کی با شما مخالفه، پول گرفته و شما فقط آدمای خوبی هستین که حرف حق می‌زنید؟ حرف حق تلخه...
 • رضا یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:18:07
  372 11 پاسخ به این نظر
  واقعا مستند تاثیر گذاری بود،فارغ از درستی یا غلط بودنش آدم دچار حس حرمان و محرومیت میکرد،آدم احساس میکنه شاه واقعا دشمن آمریکا بوده و بهش خیانت شده،فقط تعجب میکنم مسوول پارازیت اون روز کجا بود.
 • سيمين یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:18:09
  338 6 پاسخ به این نظر
  فكر نكنيد مي توانيد مغز مردم را شستشو بدهيد. همه عقل و شعور به اندازه كافي دارند كه درست را از نادرست تشخيص بدهند. خود مردم مي توانند مقايسه كنند كه چه كسي بيشتر دروغ مي گويد.....
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:19:21
  241 8 پاسخ به این نظر
  من كاري به اين مستند ندارم. تكليف رسانه با جهت و سمت و سوي روشن معلومه. همون قدر كه برنامه من و تو قابل اعتماد نيست، صدا و سيماي ما هم نيست. من فقط ميخوام اين نكته رو بگم كه پهلوي هر چه بود، بود! تمام شد رفت. ولي آيا در اين سي سال به شعارهاي انقلاب رسيديم؟ به حرف هايي كه در ابتداي اون گفته مي شد؟ چرا بايد نارضايتي داخلي داشته باشيم كه چنين مستندي هم بياد خوراك بسازه و چنين ناراضياني رو مخاطب قرار بده كه كلا نه حال، كه گذشته ذهنشون رو هم عوش كنه؟! از ماست كه بر ماست!
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:19:32
  463 10 پاسخ به این نظر
  خوش انصاف اگه اون تسليحات خريداري نشده بود كه دو روزه جنگ رو به عراق باخته بوديم. فكر كرديد با چه ادوات نظامي 8 سال تونسيتم از ايرانمان دفاع كنيم؟!!
  • هم نام تو دوشنبه 9 مرداد 1391 - 09:52:35
   8 338
   آقای خوش انصاف نمیدانم چند سالته ولی بدون اون تسلیحات همون 2روز اول جنگ تمام شد. تو به اسلحه بدون فشنگ میگویی تسلیحات . هواپیمای بدون راکت را میگویی تجهیزات . خدا حافظ اسد(پدر بشار اسد) را بیامرزد که مهمات می خرید و به ما میداد و حالا ما که ذهن سیاسی مان قبل از دوم خرداد را به یاد نمی آورد کمر به نابودی حکومت سوریه بسته ایم و می گوییم چرا به انها کمک می کنیم. در مرام ما بی معرفتی جایی ندارد. مراقب باش خودت تاريخ را مرور كني نه ديگران براي تو
  • متولد ماه مهر دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:18:45
   167 5
   ضمنا عزیز "هم نام تو" نرخ تورم از سال 1338 تا سال 1353 یعنی طی 15 سال زیر 10 درصد بوده و تو جریانات و ناآرامیهای جریان انقلاب به 25 درصد رسید! با اون همه اعتصابات و ناآرامیها شاید بهتر باشه به جای یه منبع تاریخی، چندتا منبع با دیدگاه های مختلف رو بررسی کنید و بعد خودتون نتیجه‌گیری کنید! این نظرات مخالف با جناب اسدزاده عمدتاً موثق و تجربه شده هستند!
  • بدون نام دوشنبه 20 شهریور 1391 - 16:13:19
   17 0
   جناب هم نام تو، معرفت شما منو کشته کلن! مثل این میمونه که بگی چون لات محله ی ما یه بار طرف منو توی دعوا گرفت حالا معرفت من حکم میکنه که الان که داره به دختر همسایم تجاوز میکنه طرفشو بگیرم!
  • بی نام چهارشنبه 12 تیر 1392 - 11:46:17
   6 0
   "هم نام تو" فکر کنم یا سربازی نرفتی یا کلا خانم هستی و سربازی برو نیستی. اگر این طوره باید به شما بگم بنده سال 1382 سرباز بودم و در میدان تیر پشت پوکه گلوله های ژ3 علامت تاج بود، یعنی گلوله مال زمان پهلوی بود. نه دوست عزیز اونقدر اسلحه و مهمات خریداری شده بود که اگر آن جنگ تا 20 سال هم طول می کشید ما مهمات داشتیم.
 • فريدون یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:19:48
  383 6 پاسخ به این نظر
  برو تو صف مرغت بابا نمي خواد تحليل كني...
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:20:16
  210 7 پاسخ به این نظر
  مقایسه باسوادان کشور نه با الان بلکه با سی هفت سال قبلش باید مقایسه بشه تا افزایش چندین برابریش دیده بشه.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:20:42
  370 6 پاسخ به این نظر
  دوست عزیز سانسورچی وقتی توی شبکه 2 یک نفر می آید می گه دکترمصدق انگلیسی بود و اصلا کل کودتا کار خودش بوده توقع داری چه اتفاقی بیفته!؟؟؟؟؟؟؟توقع داری یکی دیگه نیاید بگه انفلاب انگلیسی بوده؟؟ بک باردیگه سر داستان سوریه واستون کامنت گذاشتم. بازم می گم اینقدر خودتون رو به کری و ندیدن نزنید آخرش پشیمون می شید از ما گفتن بود.
 • آرش یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:21:27
  400 7 پاسخ به این نظر
  این دوست عزیز که این مقاله رو نوشته چرا مطلبی در مورد دروغ پردازی های صداوسیمای خودمون سکوت میکنن؟
  • مهدی یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:01:38
   354 6
   درود برتو . نکته دقیقا همین جاست.باید به نویسنده مطلب گفت: نخیر جانم پیشنهادی نشده بهت ؟ وابسته هم نشدی؟ منتها اندکی صبر سحر نزدیک است. شما اگر دلتان اینقدر از دروغ به درد می آید چرا تا به حال دست به قلم مبارک نبرده ای. برادر من ملت مسائل رو با گوشت و پوست و استخونشون دارن درک میکنن . دنبال حقیقت تو یه برنامه مستند نمی گردن . همین جا ، توی قلبشون ، سر سفر ه شون ، بیخ گوششون دارن صداشو میشنون. بی واسطه. نه به حرفهای اون مستند احتیاجی هست و نه به افاضات بسیار روشنگرانه جنابعالی!
  • بابک یکشنبه 15 مرداد 1391 - 00:27:19
   38 0
   آقای اسد زاده شما که اینقدر نسبت به دروغ و فریب حساسی چرا درباره صدا و سیما چیزی نمی نویسی؟ علیرغم کشته شدن 20 هزار نفر تو سوریه که اکثرشون هم مردم عادی و غیر نظامی بودن، هنوز صدا و سیما مرتب تکرار می کنه اینها یه مشت تروریست بودن. ت. که دغدغه حقیقت داری چرا دربرابر این همه دروغ چیزی نمی گی؟ حتماً جون 20 هزار انسان اینقدر ارزش نداره و دروغ باید از این هم بزرگتر باشه. تاریخ رو بی خیال صدا و سیما واقعیت های امروز جامعه رو هم وارونه منعکس می کنه. درباره چیزهایی که هر روز داریم تو خیابون به چشم می بینیم و خودومون درگیرش هستیم و با تمام وجود احساس می کنیم را با دروغ پردازی و فریبکاری تحریف می کنه. چرا درباره اونها اعتراض نمی کنی؟
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:24:53
  311 5 پاسخ به این نظر
  با اين تعريف و تمجيدي كه از اين مستند كردي واجب شد برم ببينمش
 • من یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:25:16
  410 7 پاسخ به این نظر
  الان که یه رئیس بانک چلغوز معمولی میلیارد میلیارد اختلاس میکنه اون که شاه بوده تازه... دیدی که گفت به چشم ابی ها نفت نمیفروشیم....
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 02:30:25
   163 4
   متاسفم اينو ميگم ولي يخورده از بعضي كاراي شاه خوشم اومد
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 02:40:37
   226 6
   اقاي اسدزاده براي اين يادداشت ساعتي چند باهات حساب كردند؟ سخته ادم خلاف جريان اب شنا كنه نه؟ از خبرانلاين خيليخيلي ممنونم كه تمام نظراتو بدون سانسور منتشر كرد هميشه همينطور باش هميشه تو قلب ما هستي خبر انلاين
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:26:04
  299 5 پاسخ به این نظر
  براي من جوان پرورش يافته انقلاب با 30 سال سن نيز حقيقت و واقعيت مهم است.اما بايد پرسيد چرا اين جور مواقع نظر امثال نيكي كدي و سفير اسبق امريكا با اهميت و كاملاً منطبق بر واقعيت مي شه و چراغ راه. خوب اينها حرفهاي ديگري هم زده اند.نويسنده از ما خواستند از پدران 80 ساله مان در خصوص وضعيت بهداشت،سواد،رفاه و...از 1320 تا 57 در تهران بپرسيم.نميدانم شهرهاي ديگر منطقه در آن سال كجا بوده اند و حالا كجا.خوب مي شود مقايسه اي بهتر ايجاد كرد و كه مثلاً از زمان مادها تا انقلاب 57 كشور ايران فاقد راه آهن،مترو،شبكه تلفن مناسب و هزارو يك چيز ديگربوده است.نميدانم با نفت 33دلاري در اوج قيمت آن روزها مي شود آباد كرد يا نفت100 دلاري.همين امروز خوندم صنعت 50 سال يخچال سازي ايران پويا برشكست شده همين را بس است.
  • بدون نام سه شنبه 10 مرداد 1391 - 03:37:02
   49 4
   ما در بهترین حالت می تونیم خودمون رو با خودمون مقایسه کنیم.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:26:46
  383 7 پاسخ به این نظر
  شما اين برنامه رو كجا ديدي جناب اسدزاده كه تفسير هم مي كني؟!‌ من و تو؟!‌ حتي تو ليست گيرنده هاي ديجيتال هم اسمش رو نديدم!! نكنه ماهواره اي باشه!!! ماهواره تو ايران غيرقانوني هست يا نيست؟!! چي؟!! هست؟!! همين ايران كه حكومتش هم جمهوري اسلاميه ديگه .. كه حاصل همين انقلابي هم هست كه ميگي؟ خب، كدوم ور شما رو بچسبيم الان؟ دفاعي كه از انقلاب مي كني يا زيرپا گذاشتن قوانينش؟!
  • omidss دوشنبه 9 مرداد 1391 - 06:17:15
   111 5
   متن جناب الی خیلی به دلم نشست
  • هم نام تو دوشنبه 9 مرداد 1391 - 10:04:52
   4 251
   عزیزم در هیج کجای قانون داشتن ماهواره ممنوع نشده است. فرض محال که محال نیست اصلا حرف شما درست!! آیا شما به داشتن ماهواره اعتراض داری یا حرف های این بنده خدا !!!!!!! لازم به توضیح است که با شکایت همسایه نیروی انتظامی شروع به جمع کردن ماهواره میکنند. مراقب باش خودت تاريخ را مرور كني نه ديگران براي تو
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:39:04
   192 3
   هم نام تو@ : چرا عزيزم .. در ايران قانوني هست به نام قانون ممنوعيت فروش، نصب و استفاده از تجهيزات گيرنده هاي ماهواره اي. واسه خودش تبصره و ماده هم داره. برداشت من از اون انتقاد هم اينه كه جناب "بي نام" رويكرد دوگانه نويسنده مقاله است در دفاع از انقلابي كه نظام حاصله ازش چيزي رو غيرقانوني اعلام كرده ولي خود مدافع نظامش كار غيرقانوني رو انجام ميده و به قانونش احترام نميزاره. در ضمن نيروي انتظامي هم در اخبار و نقل قول فرماندهان و هم در عمل نشون داده كه جمع آوري ماهواره نيازي به شكايت نداره. با حكم انتظامي قابل انجامه. حالا شما نديدي، ما كه ديديم چطور ريختن جمع كردن!
  • omidss دوشنبه 9 مرداد 1391 - 17:12:43
   172 3
   خب آقای "هم نام تو" حالا من از شما یه سوال داشتم....شما میگی با شکایت همسایه ها ماهواره رو جمع میکنن...درست اما چرا همین 2 هفته پیش ریختن محله ما و خونه ی ما و ده تا خونه این ور تر و ده تا خونه اونور تر رو از خجالت همه در اومدن....الان من نمیفهمم شما به همسایه چی میگی و کی منظورته....مطمئنی ایران زندگی میکنی؟؟؟
  • بدون نام سه شنبه 10 مرداد 1391 - 07:19:50
   76 3
   ایول ته جواب بود
 • عوام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:29:34
  418 6 پاسخ به این نظر
  آقای اسدزاده تاریخ دان!!!!!! فکر میکنی ایران با کدام سلاح ها، هواپیماها و مهمات با عراق 8 سال جنگید ؟ فکر میکنی با کدام اسلحه ها خرمشهر آزاد شد؟ فکر میکنی اساتید بنام امروز کشورمون توسط چه کسی بورسیه بهترین دانشگاه های جهان شدند تا امروز به من و شما آموزش بدهند؟ به نظر تو این بهار عربی خودبخودی شروع شده ؟ اصلا" هم کار امریکا و انگلیس نیست ؟ راستی از 3000 میلیارد چه خبر؟!!!
  • هم نام تو دوشنبه 9 مرداد 1391 - 10:48:11
   9 197
   حرف شما دزسته ما با سلاح های بی مهماتی که شاه خرید جنگیدیم. خرمشهر را سیل خون این جوان ها آزاد کرد. میدونی اساتید دانشگاههای اروپا و آمریکا چرا بهترین شدند؟چون از روی کتاب های ابوعلی سینا و ابو ریحان بیرونی و ذکریای رازی و خواجه نصیرالدین طوسی و جمشید کاشانی و ... درس خواند. میدونی همین اعداد زیج (همان sin و cos)که اروپاییان در تمام محاسباتشان استفاده میکنند رو خواجه نصیر بدست آورده یا عدد پی رو جمشید کاشانی کشف کرده و .. ولی همان اساتیدی که رفتن بهترین دانشگاه درس بخوانند دیگر بر نگشتند.هیچ کدام از اساتیدی که گفتی استاد من نبودند. و اما 3000میلیارد تومن: در هر جامعه ای ضعف هایی وجود داره که باید بر طرف بشه این هم مثل همان کلاهبرداری که سال 1985 در بانک فدرال آمریکا شد.
  • شاهین ارانی دوشنبه 9 مرداد 1391 - 13:38:22
   109 7
   اون 3000 میلیارد که توطئه سیاسی از آب دراومد.... مردم خودشون بهتراز همه تحلیل میکنن . عزیز من خودت تاریخ رو مرور کن .
  • سوسن دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:40:21
   186 4
   3000 میلیارد مربوط به زمانی بود که دلار 1000 تومن بود، الان باید بگیم 6000 میلیارد اختلاس
 • زرشک یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:29:39
  388 5 پاسخ به این نظر
  میبینم که حسابی ترسیدید؟ چیه واقعیت تلخه؟ آره از نظر شما و صدا و سیماتون الآن ایران همه چی آرومه ما هم کلی خوشبختیم..
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:36:00
  259 3 پاسخ به این نظر
  به نظر من احساس درونی مردم مهمه... چه اون فیلم دروغ باشد و چه واقعیت ، مسئولین باید احساس درونی مردم رو نسبت به خودشون دریابند و برای بهبودش چاره جویی کنند.
 • رضا 1 یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:36:13
  215 4 پاسخ به این نظر
  من مستند "من و تو" را تائيد نميكنم. ولي به نظرم موضع شما در پاسخگويي به اون ضعيف هست. 1) "مدام از مخاطب بپرسد: نتیجه ی آن انقلاب کو؟" --- وقتي مخاطب شعارها و ادعاهاي ابتداي انقلاب را امروز فراموش شده و به نتيجه نرسيده ميبيند، انتظار داريد دشمن از اين شرايط استفاده نكند؟! 2) آيا به نظر شما نميشود آمار كتابهاي مرجع شما هم اشتباه باشند؟! اين كه براي رسيدن به نتيجه مطلوب از رفرنسي استفاده كنيد كه در راستاي نظر شماست، پاسخ قاطعي نيست. چون كتابها و مستنداتي هم هست كه آمار ديگري (درست يا غلط) ارائه كند. صرف انتشار كتاب يا آمار دليل نميشود كه آن را دقيق و صحيح و مرجع بدانيم. 3)‌ يك چيزهايي از پيشرفت ما در دوران بعد از انقلاب، الزاما ربطي به انقلاب ندارد. "ادامه دارد"
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:36:54
  327 3 پاسخ به این نظر
  انچه که عیان است در این مملکت چه حاجت به بیان است و ملت ایران خود همه چیز را بهتر از شما میدانند
 • محمد یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:37:52
  11 398 پاسخ به این نظر
  اولا تبريك براي اين نوشتاركه البته مي تونست بهتر از اين باشه.حقيقتا دروغ پردازي اين رسانه ها بسيار حرفه اي و حتي دلنشين است.من نميدونم چرا ما ايرانيها(حداقل بيشترمون)بسادگي تحت تاثير احساسات وبدون هيچگونه مطالعه هرحرفي روباور ميكنيم.اوضاع اقتصادي اصلا خوب نيست قبول.اوضاع سياسي ما بدتره قبول آزادي فراگيرنيست قبول بيكاري اعتيادو..هست قبول اما چرا ما بخاطر اعتراضاتمون اراجيف اين نامردان روباور ميكنيم؟دروغ ودروغ و دروغ سراسر اين مثلا مستند بود.جوونا توروخدا يكم تحقيق روهم بياريد تو زندگيتون.
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:06:19
   42 4
   تا نباشد راست کی باشد دروغ این دروغ از راست گیرد فروغ! مولانا. تو که همه چیز را قبول داری ومیگی راسته وقبول. این مستند را هم دروغ وفریب میدونی. منهم با تو موافقم. دروغ است و تبلیغ قوی روی اون شده که اکثر بینندگانش بپذیرند! اما با این اوضاعی که داریم. همه چیزمون شده سیاسی وهمه سیاست زده شده اند،وسیاست هم جز فریب وخدعه نیست و هیچ چیز سر جاش نیست، انتظار داری ملت ضمن قبول راستت، آن دروغ را نپذیرند؟ بفرمایید چکار باید کرد واینهایی را که فرمودی "قبول"، حل کرد وجامعه را اصلاح کرد؟ واقعاً دولت کریمه چه معنا ومفهومی داره که ما نمیدانیم؟!
  • آرش دوشنبه 9 مرداد 1391 - 23:14:36
   136 4
   خوب مرد حسابی، طبق گفته خود وضیعت اقتصادی که خرابه، وضعیت سیاسی که بدتره، آزادی که فراگیر نیست، بیکاری و اعتیاد و ... که از زمان شاه بیشتره! خوب پس چرا انقلاب کردیم؟ همون شاه بود دیگه، هرچقدر هم بالا کشیده بود به اندازه 3000 میلیارد نمی شد که!
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:38:49
  292 5 پاسخ به این نظر
  شما داريد دروغ ميگيد
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:41:05
  245 4 پاسخ به این نظر
  خوشبحالت كه ماهوارتون را جمع نكردن
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:44:11
  269 7 پاسخ به این نظر
  همه كه نبايد با سواد مي‌شدند تا توقع پشت ميز نشيني داشته باشند بالاخره كشاورز بي سواد هم لازم داشتيم تا فكر نكند حالا كه سواد دارد بايد روستا را رها كند و به شهر بيايد به نظر من در اين زمينه سياست شاه سياست درستي بود
 • ایرانی یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:44:18
  377 4 پاسخ به این نظر
  البته حرفهای آقای اسدزاده هم باید بشکل تصویری در قالب مستند ساخته بشه و تمام سخنرانیها و گفته های امام خمینی(ره) قبل از انقلاب در نوفل لوشاتو در رابطه با آزادی حجاب و آزادیهای احزاب و پول آب و برق و تحصیل رایگان و آزادی بیان و نظرات ایشان درباره دانشگاهیان و نظرشان دررابطه با علم اقتصاد و ...هم در آن مستند جای داده بشه تا بتوان در مورد هردو مستند عادلانه قضاوت کرد...با تشکر اگر مطلب منو انتشار نمیدید دست کم به اطلاع آقای اسدزاده برسونید..متشکرم
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:46:52
  299 3 پاسخ به این نظر
  آقای نویسنده محترم که فرصت برای تو مهیا است تا از قلم ات استفاده کنی،لطفا مرد باش و شجاع دل باش و در خصوص فریب هایی دیگران هم قلم بزن.قضاوت در خصوص مستند "من و تو" به عهده آنان که در این دو برهه از تاریخ زندگانی کرده اند.
 • رضا 2 یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:46:57
  313 3 پاسخ به این نظر
  "ادامه رضا 1" .. اگر امروز جاده ها، تعداد خطوط تلفن بيشتر، تلفن همراه، اينترنت و .. داريم كه بر بستر آنها ارتباطات گسترده تر، امكانات رفاهي بيشتر و رشد و توسعه سريعتر است، كار تكنولوژي است، نه انقلاب!‌ نمي توان آمار سواد يا رفاه اجتماعي امروز را نسبت به آن دوران اين گونه سنجيد 4) اگر اين آمار شما درست باشد، حتي به حساب وابستگي به خارج، اين همه برند مطرح در ايران پيش از انقلاب و آن همه كارخانه و ايجاد اشتغال از كجا آمده اند؟ همان تجهيزات جنگي مگر جلوي تهديدات صدام را نميگرفت؟ و بعد هم .. امروز آن پول نفت و درآمد كجاست و كجا مي رود؟ يك دو دو تا چهارتا بكنيد ببينيد اگر آن زمان دزدي ميشد، امروز نميشود؟! امروز كاخ نشين نداريم؟!‌ مستضعف نداريم؟! حلبي آباد نداريم؟! "ادامه دارد"
 • متولد ماه مهر یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:48:44
  352 5 پاسخ به این نظر
  هرچی پروژه و سد و ... این اواخر بود، دیدیم عمده‌شون جزو طرحهای توسعه و مطالعه شده پیش از انقلاب بوده!! فرودگاه امام و هواپیمائی هما، قرار بود همون جایگاهی رو که الامارات و هواپیمائی قطر امروز تو بالاترین سطح هواپیمائی دنیا دارن، به ایران بدهند. نه الان که یک طرح قیچی شده و تعدیل شده هم نه، تحقیرشده رو با هزار مشکل به اسم فرودگاه بین المللی راه‌اندازی کردند و اینهم هواپیمائی ما بعد از رژیم طاغوته! ضمنا! همون خریدهای تسلیحاتی میلیاردی بود که باعث شد بتونیم یک تنه در مقابل دنیائی که از عراق حمایت میکرد، بایستیم و مقاومت کنیم، و گرنه با چی میخواستین بجنگین؟
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:50:00
  239 4 پاسخ به این نظر
  و البته نوشته شما هم فقط بخشی از آن مستند را هدف گرفته و از باقی آن غافل(؟) مانده است
 • مریم یکشنبه 8 مرداد 1391 - 18:54:14
  233 5 پاسخ به این نظر
  نویسنده این مطلب فقط به سبب نگرانی برای تاثیر این برنامه ها بر مردم ماهواره می بیند و یا دلیل دیگری دارد ؟ مردم اندیشه و تعقل و قدرت تحلیل و مقایسه دارند...آن ها را باور کنید.
 • الی یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:01:00
  359 9 پاسخ به این نظر
  آقای اسدزاده ما که شمارو می‌شناسم این حرفها خنده دار است. دوم زمانی میشه درباره گذشته دروغ پردازی کرد که آدمهایی که در اون تاریخ بودند حضور نداشته باشند که خوشبختانه در اطراف همه ما کسانی هستند که اون روزها رو به خوبی به خاطر دارند. روزهایی که از بس غم نداشتند خوشی زد زیر دلشون. نه درگیر قسط و قرض بودن نه درگیر قیمت مرغ و اجاره خونه‌های سر به فلک کشیده. ملت اگر فکرش درگیر باشه به انقلاب فکر نمی‌کنه. شاه هم اگر مردم رو میکشت انقلاب نمی‌شد!
  • هم نام تو دوشنبه 9 مرداد 1391 - 10:16:12
   8 243
   نمیدانم چند سالته و کجا زندگی میکنی؟ اگر پدرت بالای 50سال سن داره بپرس وقتی که ازدواج کرد کجا زندگی میکرد؟ یقینا جواب خواهد داد در یکی از اتاق های خانه پدریش. چون اون موقع اجاره خانه معنا نداشت. از مادر گرامیت بپرس وقتی خانه شوهر آمد چی جهاز اورد؟ اصلا مرغی آن چنان وجود نداشت که کسی به فکر قیمت ان باشد چون نهایتا سالی یکی دوبار بیشتر مرغ و پلو نمیخردند.ثانیا آدم عاقل برای شکم انقلاب نمیکند چون احتما کشته شدن وجود دارد و اگر کشته شود دیگر شکم به چه کار می اید؟ و اگر چنین نباشد مطما خانواده شما جزء پولدارهای آن زمان می باشد که ایرادی به صحبت های شما نیست.
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 19:39:31
   68 8
   هزار لایک الی . درود بر تو
  • ماهان دوشنبه 9 مرداد 1391 - 21:30:19
   135 5
   خب بعله آقا یا خانم "هم نام تو"، وقتی کشورهای خاورمیانه نفت رو بشکه ای 1 دلار می گرفتن معلوم بود باید وضع ما اونجوری میشد. ولی شما ببینید از سال 50 که شاه اوپک رو تاسیس کرد و قیمت نفت بالا رفت، چه تغییرات شگرفی در کشور پدید اومد! اصلن در اون 37 سال ببینید که ایران از یک کشور مخروبه ی تحت اشغال و ضعیف به قدرت منطقه ای در سال 57 مبدل شده بود. شما اینها رو نمی بینید چون هم چشمتون رو بستید هم مغزتون رو. قضاوت رو به کسانی واگذار کنید که اون دوران رو دیده بودند. قضاوت رو به معلم های دوره ی ابتدایی واگذار کنید که در دهه ی آخر حکومت شاه در رفاه بودند، قضاوت رو به دیپلم ردّی هایی واگذار کنید که به محض تمام کردن سربازی استخدام دولت می شدند و حقوق و مزایا داشتند. بله!
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:02:04
  333 4 پاسخ به این نظر
  اينهمه تلويزيون ميلي جمهوري اسلامي دروغ ميگه حالا چه اشكال داره چند تا دروغ هم من و تو بگه شنونده بايد عاقل باشه شما از چي ميترسي اگه حرف ناصواب باشه هيچ كس قبولش نميكنه مثل كزارشهاي تلويزيون ميلي نگران نباشيد
 • رضا 3 یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:05:17
  330 5 پاسخ به این نظر
  "ادامه رضا 2" شخصا در پايان ميخوام دو نكته اضافه كنم. اگر انقلاب نميشد، وضعيت شهرهاي ما چطور بود؟! خب، خودم رو كه ميدونم. الان در آبادان داشتم در پالايشگاه دوم آبادان كار مي كردم. يك خونه سازماني داشتم. شايد تو دانشكده نفت هم درس خونده بودم. بورس هم شده بودم آمريكا يا انگليس. تفريحاتم سر جاش بود، كار با ديسپلين و پيشرفت كاري با حساب و كتاب هم داشتم. لااقل براي مني كه سياسي و حزبي نيستم يه حداقل و نرمالي وجود داشت.نه اين جور كه الان هست: هيچ! دوم،‌ از ماست كه برماست! خودمان راه را باز گذاشته ايم كه بر ما بتازند. دشمنمان را هم اگر احمق فرض كنيم، به خودمان خيانت كرده ايم. در حالي كه اين كار را مي كنيم. طرف زرنگ است، راهش را هم بلد است. ما چه كرده ايم در مقابلش؟! هيچ! هيچ!
 • اشکان یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:09:23
  318 5 پاسخ به این نظر
  واقعاٌ برای این آقای اسدزاده که متن بالا را نوشته اند متاسفم ایشان نمی دانم چطور باید اسم خودش را خبرنگار بگذارد چون یک خبر نگار حرفهای همیشه بی طرفی خویش را باید در نوشته هایش اعلام کند .ما حالا خیلی نمی خواهیم راجع به تک تک صحبتهای خانم فرح صحبت کنیم که راست یا دروغ می گوید ولی واقعیتهایی که وجود دارد و کسی نمی تواند آنها را نفی کند این است که در حکومت پهلوی این اندازه دزدی ،بی قانونی،ریاکاری وجود نداشت ولی اکنون.....
 • عماد یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:12:31
  12 333 پاسخ به این نظر
  بسیار مقاله جالب و جذاب بود.کاش از مستندات بیشتری استفاده میکردید
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:20:09
  7 324 پاسخ به این نظر
  عالی بود .کاش مستندات بیشتری تو مقالتون استفاده میکردید .
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:22:03
  341 4 پاسخ به این نظر
  صداوسیما ورسانه های دولتی ما 30 سال است که سعی میکنند از دشمنشان غول آدمخوار و از دوستانشان مورچه بی آزار و اذیت بسازند وهمیشه سعی کردن تاریخ ووقایع را آنطور که به سودشان است مطرح کنند وبه مردم القا کنند .نگرانی شما این است که مردم گوشه هایی از حقیقت تاریخ رو بفهمند.یه نگاهی به مملکت بندازید مملکتی که جزو ثروتمندترین ممالک دنیاست چرا باید نیمی از مردمش زیر خط فقر زندگی کنند؟
 • محمد یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:25:47
  264 4 پاسخ به این نظر
  لازم شد برم یه ماهواره نصب کنم آدم اطلاعاتش می ره بالا
  • ناشناس بی بصیرت دوشنبه 9 مرداد 1391 - 04:14:20
   208 4
   اقای اسدزاده مردم عوام نیستند وخیلی بیشترازشما وامثال شما مسایل متوجه می شوند انچه که من از حکومت پهلوی به یاد دارم ارامش ورفاه نسبی مردم بود ودران زمان مافقط صادر کننده نفت بودیم.ولی درحال حاضردرامد کشور درسرزمینهای اجنبی هزینه میشود .ضمناحکومت شاه دینی نبود وهیچ ادعایی نداشت.
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:18:40
   119 3
   بقول این دوستمون که بنام ناشناس بی بصیرت! (ببخشید) خودش را معرفی کرده، بر عکس این جملش دقیقاً عین بصیرته: "ضمناحکومت شاه دینی نبود وهیچ ادعایی نداشت". واقعاً محمد رضا پهلوی هیچ ادعای دین نداشت اما دینداری جامعه آن دوران وصداقت مردم بر اساس اعتقادات دینی با بی دینی که نه، بد دینی جامعه امروز وسوء استفاده های وحشتناک بنام دین قابل مقایسه است؟! برای به بازی گرفتن احساسات و اعتقادات مردم چه کسی پاسخگوست؟چه عواملی باعث شد که رد پای جوان انقلابی دیندار دیروز را در جامعه امروز نمی بینیم.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:42:12
  337 5 پاسخ به این نظر
  همین شهیدان شجاع جنگ تحمیلی هم فرزندان با غیرت دوران شاه بودند؛الان اگر راست میگید دو تا مثل شهید باکری وهمت پیدا کنید.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 19:43:58
  334 6 پاسخ به این نظر
  من کاری به درست و نادرست بودن این مستند و مسایل مطرح شده در آن ندارم.ولی آیا آقای اسدزاده با بیان این مطالب منظوری جز توهین به درک و شعور مردم را داشته؟! وقتی میگوید(جوانان تازه به دوران رسیده) یا (اکثریت بدون حافظه تاریخی)یا(مردم ساده پا به سن گذاشته)(تحصیلکرده های سطح متوسط). واقعا آقای اسد زاده برای شما و هم فکران شما با این طرز فکرتان متاسفم.((خبر آنلاین خواهشن این 1 بارو نظرم را در سایت قرار بده))
 • یک دوست یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:12:49
  138 14 پاسخ به این نظر
  شجاعت و جسارتت توی این روزگاری که حق و ناحق می کنن و ناحق و حق ستودنیه. نگاه نکن به اینکه مردم چی میگن. نگاه کن ببین حق چیه
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:13:52
  220 5 پاسخ به این نظر
  همه حرفات صحیح....ولی 2نکته: 1- این شیوه اطلاع رسانی به شکل نخ نما تری تو تلویزیون ایران به اسم های مختلفی در توهین-افترا-تهمت-لجن مالی- عوام فریبی- و .... هزار رذیله اخلاقی دیگر به کار می ره 2- نتیجه آن انقلاب کو؟....
 • سعید یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:27:09
  11 266 پاسخ به این نظر
  خدا نگذرد از کسانی که راه را برای باز شدن نطق خیانت کاران و دروغگویان باز کرده اند تا دروغ های شیرین را به دراین فضای غبار آلود به جای حقیقت به جوانانی که آن روز ها ار ندیده اند قالب کنند.
 • هادي یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:30:28
  253 5 پاسخ به این نظر
  شخصا اگر نمي شناختمت مي گفتم شايد در ايران زندگي نمي كني ولي برادر اسد زاده تو ديگه چرا يعني فكر مي كني مقايسه الان با سي سال قبل احتياج به اين همه دادار دودور داره.خودت رو به خواب زدي؟ يا خدايي نكرده پستي مقامي.... تو كاره؟
 • یک دوست یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:31:22
  292 4 پاسخ به این نظر
  آقای برادر ! کلمه «هیج» نشانه سلوک الی الحق نیست.برای مردمی که چشم به دهان شما دارند،یاس و نا امیدی به همراه می آورد.اگر شما به عنوان یک جوان هوادار آیت الله خمینی و انقلاب اسلامی ،توانستید پاسخ این پرسش ساده فرح دیبا را بدهید که « این مردم و جوانانی که انقلاب کردند الان کجا هستند؟ کالیفرنیا ؟از کار خودشون راضین ؟ به اونچه می خواستن رسیدن؟» اگر توانستید پاسخ بدهید من چشم بسته تمام نظرات شما را قبول می کنم.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:37:47
  6 310 پاسخ به این نظر
  برعکس همه این نظرها با نظر شما موافقم. این مستند نکات تحریف شده دیگری هم دارد که جای پرداختن داشت
 • محمد یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:39:43
  223 5 پاسخ به این نظر
  اینکه بلافاصله بعد از این برنامه ها به تکاپو بیافتیم که حتما ما هم باید جوابی بدهیم و جوابمان عذر بدتر از گناه بشود اشتباه مطلق است. بهتر نیست بجای مقایسه الان با 33 سال قبل میزان درصد رشد بین سال های 57 تا 90 و 24 تا 57 را با هم مقایسه کنیم؟ اینکه در سال 1324 چه بودیم و تا سال 1357 چه شدیم و اینکه در سال 1357 چه بودیم و حالا چه شدیم.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 20:57:42
  153 4 پاسخ به این نظر
  قسمت اول برنامه اجرا شده است و قسمت دوم نیز در حال آماده سازی جهت اجرا ....
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:04:39
  217 4 پاسخ به این نظر
  کاسه داغ تر از آش نشو برادر. یا حق.
 • م یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:15:44
  271 5 پاسخ به این نظر
  تهران با بیش از 4 میلیون جمعیت، علی رغم درآمدهای زیاد نفتی هنوز سیستم فاضلاب، مترو و حمل و نقل عمومی درستی نداشت. ....بیش از 70 درصد روستاهای کشور هنوز آب تصفیه شده و برق ندارند و بیش از 60 درصد شهرستان های آن، بیمارستان مجهز ندارند و هر بیماری از هرجای ایران باید راهی تهران یا شهر های بزرگ شود..." تهران بعد از سی و سه سال با هوار میلیون نفر جمعیت و بعد از سی و سه سال ، هنوز این ها رو نداره .هنوز سیستم فاضلاب مترو و حمل و نقل عمومی ندارد . هنوز برای عکسبرداری ساده پزشکی باید از هر شهری به تهران اومد . هنوز بیش از 70 درصد روستاهای کشور اصلا آب ندارند چه برسد به آب تصفیه شده ...
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 03:23:40
   183 4
   خشک شدن زاینده رود و دریاچه ارومیه ، به سرانجام نرسیدن آزادراه تهران- شمال ، سدسازیهای غیر منطقی و ............................... اضافه کن
  • هم نام تو دوشنبه 9 مرداد 1391 - 09:18:40
   6 214
   تو راست مگویی اما شاه ژاندارم منطقه بود و با سلاح های غرب جولان میداد شاه 8سال جنگ نکرد و به راحتی بحرین را از خاک ایران جدا کرد و به اسنثمار آمریکا در آورد ولی ما در آن تحریم افتصادی و نظامی 8 سال با تمام وجود جنگیدیم حتی یک وجب از این خاک را به کسی ندادیم. و بعد از آن 8سال تحریم اقتصادی باقی ماند و ما هنوز در حال جنگیدنیم. تمام این کشورهای عربی خلیج فارس و کشورهای غربی با تمام وجود به جنگ ما آمده اند آیا نمی بینی؟ در گفته هایت کمی بی انصافی میکنی... مراقب باش خودت تاريخ را مرور كني نه ديگران براي تو
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:53:50
   121 5
   آگر بحرین ازدست عوضش تنب بزرگ وکوجک ابوموسی را گرفت هموتهایی که میخواهیم با هاش تنگه هرمز رو ببندیم .هیج کس خیلج فارس رو به یه اسم دیگه صد ا نمیکرد
  • متولد ماه مهر دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:51:35
   159 3
   "هم نام تو" اونهائی که اون 8 سال جنگیدن، همه دوره طاغوت متولد شده بودند، اگه نگذاشتن یه وجب خاکشونو دشمن بگیره، غیرت داشتن، براش خون دادن! بحرین اگر منفعتی برای استراتژی آینده شاه داشت، اون رو هم مفت نمیداد که به سه تا جزیره که سرجمع 50 کیلومترمربع نمیشن، دلخوش کنه! شما منبع تاریختون، کاهش سهمیه دریای خزر ایران از 50%به کمتر از 11% رو کدوم دوره مینویسه؟ اونهم بدون جنگ؟ شاه برای تاسیس 8 نیروگاه تمی به ارزش 15 میلیارد دلار با امریکا مذاکره کرد! این منبع تاریخ شما نگفته چرا یه نیروگاه که نصف نیروگاه رامین اهواز هم تولید برق نداره و البته بعد از 30 سال هنوز هم مورد بهره‌برداری اقتصادی نگرفته، چرا 13 میلیارد دلار هزینه‌اش شده و بخاطرش سالها تحریمو نگاه بدبینانه دنیارو تحمل میکنیم؟
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:26:37
  280 6 پاسخ به این نظر
  تو کوچه و خیابون و آشناها و دوستان میشه فهمید که این برنامه بی نظیر بود...
 • مسعود یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:27:45
  10 182 پاسخ به این نظر
  من البته با نظر ات مخالف اینجا کاملا موافقم. نظر مردم ارجح است. اما نویسنده این مطلب هم بی راه نمی گوید و نقدش به مستند من وتو وارد است. اما در این گرد و غبار ناحقی یافتن حق واقعا سخت است.
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:36:18
  353 6 پاسخ به این نظر
  واقعاً شما خبرنگارید؟!!!! اگر هستید برید و به رسالت اصلیتون برسید و از بدبختی مردم گزارش تهیه کنید، اینو دیگه همه میدونن بهتره شما هم بدونید همه اونایی که پاچه خواری حاکمان رو کردن تاریخ لعنتشان می کند، چه چیزی از چیز هایی که آقای خمینی گفت اجرا شد؟ ایشان تقیه فرمودند؟
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 06:19:25
   122 4
   خیلی باحال بود
 • ایران یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:40:37
  259 7 پاسخ به این نظر
  من سنم نمی رسه ولی همه چیز روشنه
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:46:56
  309 7 پاسخ به این نظر
  همه چیز رو بزاریم کنار! تو اون دوره جوونایی پرورش یافتن که 8 سال جنگیدن جوونای این دوره زمون در صورت جنگ فقط یه عدد به شما تحویل میدن
 • صدرا یکشنبه 8 مرداد 1391 - 22:50:18
  8 359 پاسخ به این نظر
  امیدوارم قلمت مستدام باشد. انچنانکه با جرات نوشته ای و در این شرائط بد سخت می شود خلاف مسیر آب حرکت کرد. همیشه مردم ملاک حق نیستند. امام علی فرمود حق را با مردم و نظرات انها نسنج مردم و نظراتشان را با حق بسنج. ممنونم ا زاین یاددداشت واقعا منتقدانه
  • فروغ یکشنبه 8 مرداد 1391 - 23:46:51
   119 5
   جناب صدرا چنانچه امام علی فرمایشاتی درباره بیت المال ودزدی وفقر وفحشا ودروغگوئی و...دارند اطلاع رسانی بفرمائید تامن عوام کم سواد استفاده کنم.ممنون.
 • تنها یکشنبه 8 مرداد 1391 - 23:01:04
  313 5 پاسخ به این نظر
  من که دیدم دلم گرفت ازآخروعاقبت وبازی روزگارترسیدم وبه این باوررسیدم که هیچ کس ازبازی روزگاردرامان نیست بیخودی مغرورنشید بترسید ازآنچه برای دیگران اتفاق افتاده شاید برای من هم اتفاق بیفتد
 • وحيد یکشنبه 8 مرداد 1391 - 23:08:14
  85 3 پاسخ به این نظر
  آقا رييس وضعيت آن دوره كه كامل براي ما معلوم است چرا كه اون رو تجربه كرديم و امروزمون برامون مجهوله كه هر روز يك چيز توي ايران قحطي مياد .ما اون روز براي آزادي بيشترانقلاب كرديم امروز بي خيال آزادي كه شديم دنبال مرغیم
 • بدون نام یکشنبه 8 مرداد 1391 - 23:35:01
  6 80 پاسخ به این نظر
  مستند یک طرفه ای بود ولی در واقع شرایط امروز جامعه از جمله جلوگیری از فعالیت رسانه های حرفه ای به چنین جاهایی ختم می شود
 • رامتین دوشنبه 9 مرداد 1391 - 01:01:05
  93 3 پاسخ به این نظر
  آقای اسدزاده: تهران 1978 > دبی - سئول - دوحه - آنکارا - کوالالامپور - ... > تهران 2012
 • معین دوشنبه 9 مرداد 1391 - 02:03:42
  113 3 پاسخ به این نظر
  اقای ا..... شما که اینقدر سرتون تو آماره این بگید که مرغ آلان کیلویی چنده . ترا خدا این رو هم به مقالتون اضافه کنید سه هزار میلیارد رو بردند و ..... ترا خدا اینم بنویسید که من وهمسرم هردو لیسانس داریم وبیکارییم ..... اقای.... اینم به اطلاعاتتون اضافه کنید این ورزشگاه آزادی رو همین خانوم فرتوت درست کرده که حالا با نفت چند صد دلاری هم آقایون نمی تونند درست کنند .... اقای.... چه فایده از نفتی که روی ابها داره رزه میره و عکس میندازه .... شما خود حدیث مفصل .......
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 02:25:33
  87 3 پاسخ به این نظر
  انتظار نمی ره که شما حقیقت را بگویید!نگاه کنید به این کامنتها !چی مانده برای ما .قبل از انقلاب من که نوجوان بودم موهایم شروع کرد به ریزش.وقتی رفتم پزشک و داروخانه ...داروهای سویسی با کمترین مبلغ به من داده شد.و الان در سن بالای 50 سال باید ببینید اثر بهترین داروهای دنیا را بر من .الان چی ؟
 • یحیی دوشنبه 9 مرداد 1391 - 02:38:29
  230 3 پاسخ به این نظر
  نویسنده ی محترم ! کجا در این مستند انقلاب ایران وحشیگری جلوه داده شد ؟ دقیقا کجاش بود ؟ چرا من ندیدم ؟! این تنها یک مستند بودکه به فرح تریبون داد تا از خودش دفاع کنه . در این مستند تلویزیون من و تو نه از شاه حمایت کرد نه علیه جمهوری اسلامی تبلیغ کرد . صرفا یک تریبون به فرح برای بیان حرفاش داد . این که عیبی نداره . راست و دروغ حرفاش پای خود فرحه نه تلویزیون من وتو . شما به این مستند ایراد میگیری بعدا دروغهای تلویزیون خودمون که هر سال تو دهه فجر به خورد ملت میدن رو نمیبینی ؟ دروغهایی که تو کتاب تاریخ سوم دبیرستان به خورد بچه ها میدن رو نمیبینی ؟ یادمه خود دبیر تاریخ سوم دبیرستانمون به بعضی جاهای کتاب که میرسید میگفت این قسمتش حقیقت نداره و اصل ماجرا فلان چیز بوده . واقعا خجالت داره !
 • یحیی دوشنبه 9 مرداد 1391 - 02:41:49
  222 3 پاسخ به این نظر
  در ضمن برای مقایسه دو حکومت نیازی به دیدن مستند و شنیدن حرف اینو اون نیست . کافیه به ارزش پول ایران در زمان شاه و الان توجه کنیم . اون موقع دلار 6 تومن بود الان 2000 تومن !!! فکر کنم این خودش همه چیزو نشون میده
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 03:27:54
  206 3 پاسخ به این نظر
  ظاهرا "من و تو" بیشتر از صدا و سیما طرفدار و بیننده داره
 • باكي دوشنبه 9 مرداد 1391 - 03:32:00
  5 248 پاسخ به این نظر
  پدرم هميشه تو گوشم ميخونه كه اين انقلاب تموم نشده و تا تحقق تمام آرمانهاش ادامه داره.اين انقلاب آرمانش آماده كردن مردم دنيا براي پذيرش حكومت معصومه.اونايي كه از اين نهضت فقط و بزرگترين خواسته شون مرغ و گوشته از جنس اين آرمانها نيستند.اين نقلاب فرقش با انقلاباي ديگه همينه كه تو انقلاباي ديگه مردم قيام ميكنند تا به آسايش(آرمانشون) برسند ولي تو انقلاب ما مردم قيام كردند تا براش جون بدن و واسه رسيدن به صبح ظهور(آرمانمون) گرسنگي بكشن.اينا رو خيليا نميفهمند و براي همين ما رو با يه مشت وحشي و رذل يكي ميدونند.
  • محمد دوشنبه 9 مرداد 1391 - 11:55:43
   124 3
   حالا از پدرت بپرس آیا در این ضمینه انقلاب موفق بوده یا نه؟ یه سری هم به دبیرستانها بزن و در مورد امام مهدی (ع) ازشون بپرس ؟ راستی از پدرت بپرس این وسط فقط مردم باید گرسنگی بکشن و از جون مایه بزارن یا مسولین هم ؟
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:10:22
   103 2
   برای امادگی ظهور حضرت لازم نیست گشنگی بکشیم و پا رو عزت خودمون بزاریم عزیز دل هیچ جای دین اینو نگفته
  • حسین دوشنبه 9 مرداد 1391 - 20:01:33
   101 3
   تو مرغ و گوشتت از کجا میرسه که اینطور نظر جامع در مورد همه مردم میدی ؟؟؟؟؟ کار پاکان راقیاس از خود مگیر گرچه باشد در نوشتن شیر ،شیر
 • حرف حق دوشنبه 9 مرداد 1391 - 03:44:25
  103 4 پاسخ به این نظر
  اقای اسد زاده انچه که مسلم است مردم بهترین قاضی هستند این همان مردمی هستند که انقلاب کردند و از نظر شما ان زمان انسان های فرهیخته ای بودند ولی الان انسانهای ساده لوحی شده اند نخیر برادر مردم به طور مدام در حال مقایسه هستند.به گواه امار بانک مرکزی جمهوری اسلامی میانگین کل تورم دوران شاه زیر 5 درصد بوده ولی تورم در دوران بعد از انقلاب بالای 24 درصد(البته حتی نمایندگان مجلس نیز به جعلی بودن امار تورم اذعان دارند و تورم را بالای 50 درصد می دانند)-شما اگر از کسانی که در سال 1320 زندگی می کردند بپرسید همگی اذعان دارند که روز به روز رفاه اسایش و پیشرفت را احساس می کردند و اوج ان سال 56 بوده ولی الان مردم روز به روز نا امید تر می شوند-این مطلب ادامه دارد
 • حرف خق دوشنبه 9 مرداد 1391 - 03:56:07
  188 4 پاسخ به این نظر
  ادامه-اقای اسد زاده همان طور که مستخضرید اسد الله علم وزیر دربار شاه در سال 56 یعنی تقریبا یک سال قبل از انقلاب فوت می کند وی در کتاب خاطرات خود مدام از نگرانی شاه در رابطه با حمله عراق به ایران اشاره می کند و شاه خرید تسلیحات و قدرت کشور را عامل جلوگیری از این حمله می دانسته نظر به فوت اسد الله علم در قبل از انقلاب و ندیدن حمله عراق به ایران پرده از پیشبینی درست شاه بر می دارد این کتاب چاپ بعد از انقلاب است.موسس اوپک شاه بوده است خود می دانید که او معروف به عقاب اوپیک بوده است و تمام کارشناسان می دانند که اوپیک باعث افزایش قیمت نفت بوده است این واقعیتی غیر قابل انکار است-قرارداد الجزایر که باعث افتخار ایران است و صدام بعدها بعد از پاره کردن قرارداد گفت که شاه من را مجبور به امضا قرارداد کرد
 • حرف حق دوشنبه 9 مرداد 1391 - 04:14:41
  167 4 پاسخ به این نظر
  ادامه-مطلب زیاد است و از حوصله خارج جناب اقای اسد زاده بیایم برای یک بار هم که شده گذشته را فقط به این خاطر که ما دوست نداریم یک سره سیاه جلوه ندهیم که این اتفاق در اینده برای خود ما نیز خواهد افتاد بیایم برای یک بار هم که شده خوبی ها و بدیهای یک دوره را در کنار هم بررسی کنیم نه اینکه یکسره به ان دوران بتازیم چشم بر حقایق ببندیم و به مردم اجازه تحلیل و انتخاب بدهیم قدری انصاف لطفا با تشکر
 • محمد دوشنبه 9 مرداد 1391 - 05:09:13
  240 4 پاسخ به این نظر
  من بچه انقلابم و به حرف اقای اسدی گوش دادم و از بزرگترها سوال کردم : پدرم که از عشایر فارس بوده و در مدارس عشایری که توسط شاه برپا شده بود درس خوانده است گفت وقتی پس از مدتها کار در یک اداره میخواستند اخراجم کنند نامه ای به فرح نوشتم و شکایت کردم(نامه را هنوز داره) پس از شش ماه دستور استخدامم آمد بدون آنکه پارتی داشته باشم در ضمن واسه شاه هم فاتحه ای خواند. نا گفته نماند پدرم از انقلابی های دو آتیشه بود و عضو انجمن اسلامی اداره . حالا من که فرزندش هستم و فوق لیسانس دارم واسه 2 ساعت حق التدریس در دانشگاه بدون پارتی هیچ غلطی نمیتونم بکنم 2) از داییم پرسیدم گفت من در مدارس عشایری درس میخواندم فقط به واسطه اینکه استعداد داشتم برای ادامه تحصیل به انگلیس فرستاده شدم و ....
  • هومن دوشنبه 9 مرداد 1391 - 11:39:31
   85 4
   وقتی ان اتفاق در مورد ایستگاه های مترو در تهران افتاد و اب وارد ایستگاه مترو حبیب الهی شد باید می امدید و معنی پارتی بازی در استخدام ها را می دیدید!بنا گهان افراد فربه ای که تماما یکشکل بودند انجا حاضر شدند و من به این فکر می کردم که چگونه امکان دارد اینچنین حق مابقی مردم در استخدام پایمال شود ؟چرا فقط یم تیپ خاص استخدام می شوند؟این ظلم نیست؟
 • محمد دوشنبه 9 مرداد 1391 - 05:12:52
  194 4 پاسخ به این نظر
  از مدیر مدرسه قدیمی ام هم پرسیدم . گفت کم پیش می آمد که کسی که مدیر مدرسه میشد معاون نبوده باشد و... . اما حالا رییس آموزش و پرورش شهر ما از یک اداره دیگر آمده است! به نظر شما من باید چه نتیجه ای بگیرم؟
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 05:21:14
  231 4 پاسخ به این نظر
  من اصلا به مستند من و تو کاری ندارم و فقط به صحبتهای نویسنده کار دارم . من روانشناسم از نظر روانشناسی نویسنده این متن به نوعی استبداد درونی مبتلا است که در ان مردم را عوام میداند که ممکن است گول بخورند و باید حواسش به این عوام باشند از نظر نویسنده این متن خودشان فقط عقل حق تشخیص حق از باطل و بقیه گوسفندانی هستند که او باید چوپان انها باشد این اندیشه است که در کشورهای استبدادی دیکتاتوری به وجود می اورد این فکر که همه عوام نفهم و ناقص العقل اند و فقط عامل استبداد است که عقلش می رسد چه باید بکند یا چه نکند
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:10:35
   103 4
   احسنت بر شما احستنت بر شما. سالهاست كه خيلي ها از اين دست ما مردم رو ابله و نادان مي بينند كه بايد راه بد و خوب رو به ما نشون بدن. در ضمن اين آقا به چه طريق به يك شبكه ماهواره اي دسترسي داره. چرا نمي رن ديش اين رو هم پرت كنن تو كوچه. ماهواره خوبه براي شما ها براي ماها بده خبر آن لاين چاپ كن . واقعا مي خوام اين اقا جواب بده. كارت غيرقانوني بوده كه نشستي پاي ماهواره. آدرس خونت رو بنويس بيان ادبت كنن
  • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:10:36
   67 4
   احسنت بر شما احستنت بر شما. سالهاست كه خيلي ها از اين دست ما مردم رو ابله و نادان مي بينند كه بايد راه بد و خوب رو به ما نشون بدن. در ضمن اين آقا به چه طريق به يك شبكه ماهواره اي دسترسي داره. چرا نمي رن ديش اين رو هم پرت كنن تو كوچه. ماهواره خوبه براي شما ها براي ماها بده خبر آن لاين چاپ كن . واقعا مي خوام اين اقا جواب بده. كارت غيرقانوني بوده كه نشستي پاي ماهواره. آدرس خونت رو بنويس بيان ادبت كنن
 • هان؟؟؟؟ دوشنبه 9 مرداد 1391 - 06:50:38
  217 4 پاسخ به این نظر
  انصافا من کاری ندارم نظرات مثبت و منفی رو که بخونید خودتون دستون میاد همه چی
 • سپيده دوشنبه 9 مرداد 1391 - 13:15:54
  107 4 پاسخ به این نظر
  آقاي اسدزاده من تمام مطالب شما رو نخوندم و نميخوام هم تا آخر بخونم . مطمئنا شما بايد شخص تحصيلكرده و قلم در درست اين مملكت باشيد. اگر فكر مي كنيد اين مطالب دروغ و عوام فريبي مردم بوده اگه فكر ميكنيد كه اونها پول مملكت و پول نفت رو بالا كشيدند همين اتفاقها الان هم داره به شكلي بدتر براي ملت ما ميفته .سن من اون دوران طاغوت نديده اما از هر آدم مومن و بي مومني بپرسي كه اون دوران چطور بوده ميگن همه چي بوده ، فساد بوده اما در جاي خودش ، مردم امنيت داشتند.مردم دل خوش داشتند.مردم رفاه داشتند
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:36:16
  126 4 پاسخ به این نظر
  آقای اسد زاده مستند بسیار گویا و جذاب بود...اینکه فرح دیبا پیر شده چیزعجیبی نیست که شما و امثالتون تو سایت های متحجر با این لحن ازش یاد کردین مهم این بود که برای من خیلی چیزا روشن شد...حالا شماها هی حرص بخورین برنامه طنز شبکه 3 همه عالم و آدم رو مسخره مسکنه اما تا حالا نتونسته همچین تاثیر شگرفی بزاره
 • kavan دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:40:27
  130 4 پاسخ به این نظر
  حداقل از 99 درصد مسنتدها و برنامه های صداو سیما واقعی تر بود این رو مطمئنم
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 14:53:26
  126 4 پاسخ به این نظر
  جواب نویسنده این مطلبو فقط باید توی یه جمله گفت اب و بریز اونجا که میسوزه!!این حرف بی ادبی نیست چون رییس جمهور مملکتمونم ازش استفاده میکنه پس نظرو چاپ کنید
 • صدای بی صدا دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:06:51
  12 73 پاسخ به این نظر
  یکی آفتهای جامعه ماهمین افراط وتفریط هاست که جامعه ی بیننده رو به3دسته تقسیم کرده1دسته صداوسیما پرست که بی قیدوشرط باتمام ضعفهاوجانب داریهای فاجعه بارقبولش دارن دسته2 من وتوپرست که درکناربرخی برنامه های خوبی که داره هجمه دروغ هاوفرهنگ کشی هاشوناخواسته میپذیرنددسته 3روشنفکرهایی که تعدادشون خیلی کمتره که ای وسط دیده نمیشن واصطلاحا له میشن. ای توکل تاریخ معاصرماوجودداشته واینم ریشه دراینکه عمومیت مردم مساله ای روصفریاصدمیبینن وقضاوت میکنن
 • مریم دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:34:46
  113 4 پاسخ به این نظر
  با سلام من این مستند رو از اول دیدم به نظر من این مستند با چیزهایی که من قبلا از کسانی که تجربه ی زندگی در اون زمان رو داشتند شنیدم مطابقت داشت و فکر نمی کنم که عوام فریبی بوده باشه چون ما ایرانی ها اینقدر احمق نیستیم که نتونیم یک مستندی رو حلاجی کنیم چون خوشبختانه قشر با سواد زیاد داریم پس کسی نمی تونه ما رو فریب بده چرا شما همیشه فکر می کنید که مردم ایران فریب می خورند بله چون شما فریبشون می دین و خیلی خوب می دونین که ممکنه فریب بخورن اما واقعیات تاریخ رو هرگز نمی شه انکار کرد کتابهای زیادی هست اگر به کتاب اعتقادی ندارید از نزدیکان و کسانی که در اون دوره بودند و همچنین باسواد و آگاه بپرسید و مطمئن باشید که حقیقت رو خواهند گفت،
 • جوان دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:38:09
  98 8 پاسخ به این نظر
  شاید شاه آدم جاه طلب و کاخ نشینی وبوده وباید ما انقلاب میکردیم ولی این اون انقلابی نیست که پدرای ما به خاطرش جون دادن،خیلی وقته از مسیر خارج شده وشماها با خواص دونستن خودتون وعوام دونستن مردم سعی در ماست مالی کردن داریدو یادتون نره همین عوام انقلاب کردن اون موقع خواص بودن الان عوام؟!!!!!!!!!!!!
 • محسن دوشنبه 9 مرداد 1391 - 15:40:42
  134 4 پاسخ به این نظر
  من الام 30سال سن دارم.4ساله ازدواج كردم دوست دارم بچه دار بشيم اما چون پول نداريم نميتونيم يادمه آخرين باري كه براي خونه مرغ و گوشت خريدم شب عيد بود.الن تو يه شركت خصوصي كار ميكنم كه ماهي 400هزارتومان حقوق ميگيرم.ماهيانه 250هزارتومان كرايه خونه ميدم.خدائيش ماهي 470 تومن هم اقساط بانكي پرداخت ميكنم.شايدميپرسيد چه طوري.آره يك ماه از اين قسط ميدم يه ماه از اون يكي.خوب حالا به نظر شما من و امسال من از اين زندگي كوفتي چيزي ميفهميم لذتي ميبريم.بابام تعريف ميكرد كه اون وقتهااصلا از اين خبرا نبود كسي نميدونست قسط و بدهي چيه. اما حالا چي.آقاي اسدزاده امسال من الان تو اين رزيم خيلي بيشتر از انتظارات شماست.حالا شما بگو پدران ما براي چي انقلاب كردن.......
 • سعید کشاورز دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:20:56
  111 4 پاسخ به این نظر
  اگر لایک ها برای تمام سایت های ایرانی و خبری مجاز شود حقیقت روشن می شود. یکی از پیش زمینه های رشد آزادی بیان است که در ایران وجود ندارد اگر دارد در کدام سایت خبری می شود به نظام و خبر و ... کامنت گذاشت و موارد مشابه ؟ این صفحه یا سایت به دلیل این کامنت ها بزودی فیلتر میشود.
 • سامان دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:28:32
  109 4 پاسخ به این نظر
  اگر میخوایم وضعیت ایران رو مورد بررسی قرار بدیم و ببینیم آیا پیشرفت ایران در سالهای اخیر منطقی و قابل قبول بوده یا نه، نباید اون رو با قبل از انقلاب مقایسه کرد. خوب مسلماً از اون موقع 35 سال گذشته و باید هم پیشرفت کرده باشیم. راه درست اینه که ایران رو با کشورهای همترازش در 35 سال پیش مقایسه کنیم. مثلا در سال 57 ایران و کره جنوبی تقریبا از نظر پیشرفت همسطح بودن. اما الان کره بینهایت از ما جلو زده ، به شکلی که یک شرکت خصوصی کره درآمدش با درآمد ایران یکیه. پس ما عقب موندیم، خیلی هم عقب موندیم. اینها مسائلیه که همه میدونن و با چند تا مقاله نمیشه ذهنیت مردم رو عوض کرد.
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:32:14
  156 3 پاسخ به این نظر
  با سلام تا چه زماني با در گذشته زندگي كرد آيا تمام دينا در اين 33 سال عقب رفته وفقط ايران پيشرفت كرده ايا ميزان پيشرفت جمهوري اسلامي ايران قابل مقايسه با كشور هاي چون كرخ جنوبي ژاپن وچين است البته با كره شمالي ،كوبا كاملاً مطابقت دارد چون نوع سيستم حكومتي يك نوع مي باشد.
 • تنها دوشنبه 9 مرداد 1391 - 16:34:09
  200 4 پاسخ به این نظر
  شبکه ها رو فیلتر میکنید و به ما میگید اخه..بده...یه موقع نبینیدااااا....میرید جهنم /بعد خودتون میشینید از اول تا اخرشو نگاه میکنید در کمال .........تفسیرم میکنید
 • ...................... دوشنبه 9 مرداد 1391 - 17:44:20
  109 7 پاسخ به این نظر
  من دقيقا معتقدم چنين مستندي جانبدارانه بوده .ولي چند سوال مستند هايي كه جمهوري اسلامي مي سازد كجاش بهتر است ؟ دوم اينكه الان وضع زنان با وجود گشت ارشاد و تفكيك جنسيتي دانشگاهها كجاش خوب است ؟ سومم اينكه به بدبختي مردم اشاره كرديد درست است .اين بود نتيجه آن انقلاب ؟ دين مردم كه با اين كارها به يغما رفت .از نظر مالي ، ازادي اجتماعي و رفاه و آموزش هم كه وضعيت بهتري ندارند .در ضمن نگاهي هم به نظرها بيندازيد كه تازه از فيلتر سايت گذشته اند و چه تعداد نظرهاي بوده كه قابل چاژ نيستند
 • م.ج دوشنبه 9 مرداد 1391 - 18:05:40
  116 4 پاسخ به این نظر
  برفرض که می خواستید نقد کنید ،آن هم نقد مخرب ، اما تعجبم از شما آقای اسدزاده که مغلطه و سفسطه را به جای نقد جا زده اید و دیدگاه دگمتان راجع به انقلاب را هم هرجا توانسته اید به مخاطب تحمیل کرده اید ، مخصوصا در تیترتان که آن برنامه را که بیشتر به مناسبت سالمرگ شاه ساخته شده بود «فریب» خوانده اید . به خاطر روشن شدن خودتان هم که شده بروید عقایدتان را با پدرتان (نسلی که انقلاب کرده اند) درمیان بگذارید ، ببینید با شما موافقند یا به شدت اظهار پشیمانی می کنند ؟؟!!! خبرآنلاین خواهش می کنم پخش کن
 • اسماعیل دوشنبه 9 مرداد 1391 - 18:56:27
  5 147 پاسخ به این نظر
  یکی از علت های انقلاب مردم جشن هنر فرح در شیراز بود شاید بتوانید عکسها و یا خاطرات کسانی که شاهد آن بودند و در آخر در میدان ولی عصر کنونی به چه شکل پایان یافته بود
 • حسن دوشنبه 9 مرداد 1391 - 19:07:21
  101 3 پاسخ به این نظر
  آنهائی که بشکلی با سیاست آشنا هستند یا سیاست مدار هستند متاسفانه هیچوقت واقعیت ها را برای مردم درست تحلیل نمی کنند، نقاط قوت دیگران نادیده و نقاط ضعف دیگران را بزرگ جلوه می دهند. در رزیم گذشته هم مسلما نقاط ضعف وجود داشته که توسط نویسندگان و سیاست بازان داخلی بزرگ نمائی شده و به نقاط قوت آن اهمیت داده نشده است. به عنوان مثال در کدام یک از مقالات یا برنامه تلویزیونی در مورد هویدا خواندید که به قاضی دادگاه انقلاب یا بازپرس در مقابل انهام خیانت به مملکت گفت در طول سیزده سال دولت من قیمت این کبریت دو ریال ثابت بوده است . آیا این خدمت بوده یا خیانت. در این دولت هم سه هزار میلیارد اختلاس شد وخیلی ها متهم شدند حالا در هنگام صدور حکم خواهید دید چکونه کار اختلاس کنندگان توجیه خواهد شد و شاید ...
 • امیر دوشنبه 9 مرداد 1391 - 19:47:34
  98 5 پاسخ به این نظر
  ما که ماهواره نداریم ، غیر قانونی !! ولی می خوام بگم ما کلا خوبیم ، از همه بهتر ما هستیم . باور کن !!
 • مهرداد دوشنبه 9 مرداد 1391 - 19:49:26
  121 4 پاسخ به این نظر
  گرفتاري صدا وسيما اينه كه اگه بخواد رو مهم ترين نقطه ضعف رژيم شاه كه موجب و موجد انقلاب شد دست بذاره بايد به زندانيان سياسي اشاره كنه كه متاسفانه حالا هم هست اما هنوز راه براي تشكيل يك دولت آشتي ملي حول گفتمان ايران خواهي باز است . كاش مقامات ارشد تصميم گير واكنش مثبت جامعه خصوصا قشر متوسط را به اين مستند و آراي مخالف با تحليل شما را يك علامت هشدار دهنده تلقي كنن. واقعا اين كامنت ها آيينه افكار جامعه امروزه و بايد يك تصميم جدي گرفته بشه . اون مستند حتي خانواده ما رو كه به شدت ضد شاه بود تحت تاثير قرار داد. چه اتفاقي افتاده و كدام عملكردها باعث اين واكنش ها شده ؟
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 20:18:12
  164 4 پاسخ به این نظر
  اين همه کامنت ! چه دل پر دردي دارن اين ملت
 • نسل سوخته دوشنبه 9 مرداد 1391 - 20:40:37
  130 3 پاسخ به این نظر
  ما که سوختیم تمام شد رفت.مونم 30-40ساله دیگه(اگه رسیدم)به بچم بگم تو جوانی چکار کردم.تو مملکتی که امید به اینه 0 هست قورباغه 7تیر کش میشه.به نظر من شاه هم سوخت.
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 20:43:21
  165 4 پاسخ به این نظر
  اقایون و خانمها من چند تا سوال دارم ..اول همون سوالی که خانم فرح دیبا گفتن..من میخوام بدونم اونایی که انقلاب کردن الان دارن چکار میکنن؟دومین سوالم اینه که ما برای چی انقلاب کردیم؟برای آزادی؟الان خیلی آزادیم؟آمار زندانها و زندانیها رو کسی هست اینجا بده؟ ببینم برای استقلال انقلاب کردیم؟الان استقلال داریم؟وقتی هنوز به غذای مرغ یعنی سویا یی که از برزیل وارد میشد و الان دیگه بهمون نمیده هم وابسته ایم به نظرتون استقلال داریم...ما تا خرید لباس زیرمون هم به خارج وابستهایم.همه تولیدیها مون تعطیل شدن.حالا آقایون عقل کل هم استقلال داریم هم آزادی!!
 • آ.ط دوشنبه 9 مرداد 1391 - 20:48:23
  193 3 پاسخ به این نظر
  حدود 128تا نظرو تا قبل از خودم با دقت مطاله کردم. همین نظرات مردم برای من از هر مستندی توی هر شبکه ای مهمتر و قابل اعتماد تره. همه چیز واضحه.....
 • بدون نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 21:31:52
  131 4 پاسخ به این نظر
  تو خود حدیث مفصل بخوان از این نظرات....
 • عبدی دوشنبه 9 مرداد 1391 - 21:37:08
  7 158 پاسخ به این نظر
  بسیار از نوشته شما لذت برم. من با البته با حرفای شما موافقم و این اعتقاد شما را می ستایم
 • ابرار دوشنبه 9 مرداد 1391 - 21:48:24
  10 179 پاسخ به این نظر
  یکی از فرح پهلوی بپرسه واقعا شاه با مصدق دوست بود!!!!!!!!!!!!!1 این دروغ ترین حرف این مستند بود. بیدار بشید همه اون هایی که نظرات تون مخالفه
  • بدون نام سه شنبه 10 مرداد 1391 - 03:11:11
   140 5
   کاری ندارم که فرح چی گفت و چطوری گفت و چرا گفت، ولی میدونم که در رابطه با نفت گفت. مساله دوستی و رفاقت نیست. شاه دست مصدق رو باز گذاشت برای ملی کردن نفت، چون خودش هم متقاعد بود برای این کار. همه جوره بهش قدرت این کار رو داد. بعد از تمام شدن قضیه نفت بود که مسایل دیگه پیش اومد. بزرگداشت 29 اسفند بعنوان روز ملی شدن نفت رو در قبل از انقلاب داشتیم همیشه. قبل از انقلاب اون حکومت اینقدر به مصدق توهین نکردن که بعد از انقلاب. با اینکه کنار گذاشتنش خلعش کردن محاکمه ش کردن تبعیدش کردن ولی اینقدر بد و بیراه بهش نگفتن.
  • خطاب به آقای اسدزاده سه شنبه 10 مرداد 1391 - 03:19:02
   63 13
   بنظر من هم ساده انگاری و کتمان تاریخه که وقوع یک انقلاب رو به خواست خارجیا بدونیم. این حرفیه که همه حکومتا وقتی مردمشون یا عده ای از مردمشون بر علیه شون میشورن، میگن. و این مستند هم که تحلیلی اگه داشت در همین حد بود. معتقدم که این مستند زیاد تحلیل نبود بلکه بیان خاطرات آخرین روزهای شاه بود. ولی خب در لفافه اون تحلیلو هم به خورد مخاطب میداد. اینکه آمریکاییا اون اواخر از شاه ناراضی شده بودن و زیاد حمایتش نکردن و بد هم راهنماییش کردن تا زودتر شکست بخوره، البته درسته. ولی اونچه که یه انقلاب رو شعله ور میکنه، در درجه اول نارضایتی مردمه. نبود آزادی های سیاسی، وجود اختلاف طبقاتی، نارضایتی یه قشر مهمی از روشنفکران بخصوص روحانیت، فاصله زیاد رسانه ملی (همون زمان هم) با واقعیت زندگی اقشار مختلف مردم...
 • m دوشنبه 9 مرداد 1391 - 21:52:55
  162 3 پاسخ به این نظر
  این جنگ 8 ساله هم خوب بهونه ای شده برای عقب موندگی اما باید بگم : 1-ژاپن : این کشور مورد حمله اتمی قرار گرفت ، اشغال نظامی شد ، مرتبا بمباران می شد و غیره اما درست 30 سال بعد از جنگ تبدیل به غول اقتصادی شد و حالا ببینید ژاپن کجاست! 2-آلمان : به شدت توسط شوروی و انگلیس و فرانسه مورد تهاجم قرار گرفت ، کار به جایی رسید که معادل وزن پول مردم نون می خریدند نه ارزش آن ، حالا آلمان قویترین اقتصاد اروپاست .
 • صداقت دوشنبه 9 مرداد 1391 - 21:55:33
  7 175 پاسخ به این نظر
  از این همه نظر ممنونم. اما چرا حقیقت کلام نویسنده را درک نکردید. کجای این متن دفاع از وضعیت گرونی حال بود. من هم معتقدم فرح در این مستند دروغ می گوید. مساله اصلی دروغ گفتن اوست درباره وضعیت پیش از انقلاب
 • حمید دوشنبه 9 مرداد 1391 - 22:10:29
  7 176 پاسخ به این نظر
  نظرات مخالف نمی تواند معیار حق باشد. آقای اسدزاده با نظرت موافقم. به عنوان کسی که تاریخ می خواند با نظرت موافقم نه به عنوان کسی که این حکومت را قبول دارد یا ندارد مهم نیست.
 • سمیرا دوشنبه 9 مرداد 1391 - 22:32:12
  104 3 پاسخ به این نظر
  از خواب گران خواب گران خوا گران خیز برادر. کاش این شعرم می نوشتی
 • بی نام دوشنبه 9 مرداد 1391 - 22:37:09
  116 9 پاسخ به این نظر
  اولین اظهارنظر جدی و دارای تریبون بعد از نمایش مستند، از آن شما (پسر شجاع) بود. مردم هم به دنبال جایی هستند که هیجان و احساساتشون رو بروز بدهند و نتیجه اش یه پست با کلی کامنت های جالب و بحث برانگیز میشه. امانتداری خبر انلاین در انتشار نظراتمون هم بی سابقه بود.مرسی شخصن منتظر نظرات فرهیختگانی مثل "دکتر زیبا" کلام هستم.
 • بی طرف شایدم منصف دوشنبه 9 مرداد 1391 - 22:56:36
  162 3 پاسخ به این نظر
  برادر من شما که میای این دوره رو با اون دوره مقایسه میکنی بهتره کیفی مقایسه کنی نه کمی. آمارا همش میتونه ساختگی باشه.الان ما هر چی استاد دانشگاه درست و حسابی داریم تحصیل کرده ی اون زمان هستند.شما اومدی برنامه های شاه رو که بلند مدت بود و در دوره جمهوری اسلامی نتیجه اش رو می بینین به حساب خودتون میزارین؟ شاه میخواست ملتش بی سواد باشن؟ هر دوره ای اشکال خودشو داشته . اون زمان هم مهمترین مساله نبود آزادی سیاسی بوده وگرنه از نظر مشکلات اقتصادی اون زمان مملکت کویته کویته بوده. نمونه اش دلار 7 8 تومنی. شما خودت تا آخرشو بخوان.
 • milad دوشنبه 9 مرداد 1391 - 23:35:20
  10 122 پاسخ به این نظر
  امام علی: مردم را با حق بسنج نه حق را با مردم
 • علي سه شنبه 10 مرداد 1391 - 00:01:59
  160 3 پاسخ به این نظر
  اﻗﺎی اﺳﺪ زاده ﺷﻤﺎ ﮐﻪ اﻧﻘﺪر اﻫﻞ ﺣﺮف ﺣﻖ زدﻧﯽ ﯾﻪ ﻧﮕﺎﻫﯽ ﻫﻢ ﺑﻪ اﻣﺎر ﺑﺎﻧﮏ ﻣﺮﮐﺰی ﻣﯿﺰدی و ﻣﯿﺰان ﺗﻮرم ﻗﺒﻞ و ﺑﻌﺪ از اﻧﻘﻼب رو ﻫ - ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﻣﯽ ﮐﺮدی-ﯾﻪ ﺻﺤﺒﺘﯽ ﻫﻢ از ﻗﺮارداد ﺗﺎرﯾﺨﯽ اﻟﺠﺰاﯾﺮ ﻣﯽ ﮐﺮدی اوﻧﻢ در ﻣﻘﺎﺑﻞ ادم ﻗﺪرت ﻃﻠﺐ و ﺧﻮﻧﺨﻮاری ﻣﺜﻞ ﺻﺪام ﯾﻪ ﺻﺤﺒﺘﯽ ﻫﻢ از ﺳﻬﻢ 50% اﯾﺮان از درﯾﺎی ﺧﺰر ﻣﯽ ﮐﺮدی در ﻣﻘﺎﺑﻞ اﺑﺮﻗﺪرﺗﯽ ﻣﺜﻞ ﺷﻮروی اﻟﺒﺘﻪ اﻻن 11% درﺻﺪه-ﯾﻪ ﺻﺤﺒﺘﯽ ﺗﺎﺳﯿﺲ اوﭘﮏ ﺗﻮﺳﻂ ﺷﺎه و اﻓﺰاﯾﺶ ﻗﯿﻤﺖ ﻧﻔﺖ ﻣﯽ ﮐﺮدی-ﺻﺤﺒﺘﯽ از ﻫﻤﺎ ﮐﻪ ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺧﻂ ﭘﺮوازی دﻧﯿﺎ ﺑﻮد ﯾﺎ از ﻗﺪرت اﯾﺮان در دﯾﮑﺘﻪ ﮐﺮدن ﺧﺎﺳﺘﻪ ﻫﺎی ﺧﻮد ﺑﻪ ﻫﻤﺴﺎﯾﮕﺎن ﻧﻪ ﻣﺜﻞ اﻻن ﮐﻪ ﻧﻔﺖ و ﮔﺎز ﻣﺎ ﺗﻮﺳﻂ ﻫﻤﺴﺎﯾﮕﺎن ﺑﻪ ﯾﻌﻘﻤﺎ ﻣﯽ رود و ﻫﯿﭻ ﮐﺎری ﻧﻤﯽ ﺗﻮاﻧﯿﻢ ﺑﮑﻨﯿﻢ-ﯾﺎ رﻓﺎه ﻧﺴﺒﯽ ﮐﻪ در زﻣﺎن ﻫﻮﯾﺪا در ﺳﺎﯾﻪ ﺛﺒﺎت اﻗﺘﺼﺎدی ﺑﻪ وﺟﻮد اﻣﺪ و 100 ﻫﺎ ﻣﻄﻠﺐ دﯾﮕﻪ.ﻣﺮدم ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﻗﺎﺿﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻫﻤﺎﻧﻬﺎی ﮐﻪ ﺷﻤﺎ ﻋﻮام ﻣﯽ داﻧﯿﺪ
 • abas سه شنبه 10 مرداد 1391 - 00:39:57
  113 4 پاسخ به این نظر
  حقيقت هميشه تلخه ....
 • مرتضی سه شنبه 10 مرداد 1391 - 00:40:23
  178 3 پاسخ به این نظر
  . شما امروز با مشتی بی سواد طرف نیستید که هر چه ن.شتی چشم بسته باور کنند.امروز سطح اگاهیها بالا رفته/ایا در ان دوران که به چالش میکشی شنیده بودی مریضی رو به خاطر نداشتن پول بیمارستان شبانه در خیابان رها کنند؟ایا شنیده بودی پاسپورت ایرانی رو با دستمال بردارند؟از تغذیه رایگان مدارس شنیده بودی که بچه ها شیر ها رو از فرط زیادی به زمین می پاشیدند؟شنیده بودی که به دلیل نرخ پایین بیکاری در ایران از هند پزشک وارد میشد؟ در ضمن اگه یه سری به چند تا میدون شهر بزن وضعیت کارگران جوانی رو که از امید یک زندگی بهتر به تهران مهاجرت کردند مببیی هیچ کدام علی رغم کار سخت قادر به پرداخت اجاره منزل هم نیستند
 • منوچهر بسحاق سه شنبه 10 مرداد 1391 - 02:10:06
  99 5 پاسخ به این نظر
  با دیدن مستند " از تهران تا قاهره" به خودم می گویم تو اگر آزاده ای و مدعی آزادی اندیشه و آزادی اطلاعات و اگر جوانمردی به خودت برگرد و حداقل از پدرت که حالا آغاز 80 سالگی تهران نشینی اش را سپری می کند و هیچ وابستگی ای هم به این انقلاب ندارد، به راستی باید ازهمه ی تازه تحصلکرده ها و تازه پایتخت نشین شده ها و تازه بر کرسی مدیریت و ریاست و نخبگی نشسته ها که پیش از انقلاب بد نیست وضعیت و طراز خانوادگی شان را مرور کنیم. اگر چه هیچ موافق نیستم که ما را به شاه و خاندانش هم بدهکار کنند و در مقایسه با شرایط امروز از آن دوره رفع اتهام شود اما آقای تهران نشین بی غرض و مرض فکر می کنی مردم برای چی انقلاب کردند؟
 • ایرانی سه شنبه 10 مرداد 1391 - 02:14:22
  180 6 پاسخ به این نظر
  من فقط می خوام به آقایون بگم که یک نگاهی به مثبت و منفی های این خبر و کامنت های زیرش بندازین و بفهمین مردم چه جوری فکر می کنند ببینید که مثبتها مال چه کامنت هایی و منفی ها مال چه کامنت هایی(اون هم با چه اختلافی).
 • بدون نام سه شنبه 10 مرداد 1391 - 02:30:51
  177 6 پاسخ به این نظر
  خبر آنلاين خيلي متشكرم امانتدار كامنتها بودي هميشه منصف باش و حق مدار ممنون
 • صبـــح نیـــشابور سه شنبه 10 مرداد 1391 - 10:02:42
  213 5 پاسخ به این نظر
  معلم تاریخ ما می گفت:هرچه از یک رخداد تاریخی فاصله می گیریم بهتر می توان درباره آن قضاوت کرد. دوران خاندان پهلوی دوره گذار از جامعه سنتی به جامعه صنعتی ومدرن است که با همه ایرادهایی که بر این دوره وارد است ولی با بررسی جامع و بی غرض دوران این دو پادشاه بی شک نمره قبولی خواهند گرفت.شوربختانه این رسم نامیمون یعنی خراب جلوه دادن خدمات دوره های قبلی در بین ما عادی شده حتی این طرز فکر همین حالا هم در جامعه رواج دارد.سرگذشت و عاقبت تمام آدمهایی که در پست ریاست جمهوری ایران اسلامی تکیه زدند نگاه کنیدوبه صدمات اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی این رویه فکر کنید.
 • محمد چهارشنبه 11 مرداد 1391 - 23:10:45
  10 64 پاسخ به این نظر
  حالا شما چه کتاب هایی رو برای آشنا شدن بیشتر نسل جوان با تاریخ معاصر ایران به ویژه تاریخ انقلاب اسلامی معرفی می کنید ؟؟؟
 • ایرانی‌ آواره شده شنبه 14 مرداد 1391 - 06:44:24
  47 0 پاسخ به این نظر
  در جواب اون‌ها که می‌گویند ما برای مادیات انقلاب نکردیم، پس چرا در سرود ملی می خواندیم "شد جمهوری اسلامی به پا...که هم دین دهد هم دنیا به ما" ؟
 • بهرام شنبه 14 مرداد 1391 - 17:05:58
  27 1 پاسخ به این نظر
  من معتقدم مجموعه ای از اشتباهات شاه منجر به انقلاب شد. شما هم نقد بی طرفانه ارایه کنید.
 • taha.gilani شنبه 14 مرداد 1391 - 17:42:36
  4 49 پاسخ به این نظر
  این مونولوگی که شبکه من و تو 1 ایجاد کرده، مسیر تقدیس و تطهیر رو در پیش گرفته نه تحلیل و مستند. تمام برنامه از تهران تا قاهره درد دل یک نفر بود با مستنداتی که در تایید درد دل او نشان داده شد. این روند اشتباهیست. ادعاهایی در این برنامه مطرح شد که جای تامل دارد.تکذیب نمی کنم.ولی از طرفداران سلطنت می خواهم مدرکی در این رابطه دارند اطلاع رسانی کنند.صرف این ادعاهای خام با عقل و تاریخ جور در نمی آید: 1- خانم فرح پهلوی ادعا کرده که شاه از هویدا خواسته که از زندان بیرون بیاید ولی خود هویدا قبول نکرده 2-ادعا شده شاه در جریان ملی شدن صنعت نفت حامی دکتر مصدق بوده 3-ادعا شده که شاه قبل از آنکه کار را به برخورد نظامی بکشاند، تمامی راه های مذاکره با مخالفان را طی کرده بود 4-خانم فرح چنان از بورسیه ای
 • taha.gilani شنبه 14 مرداد 1391 - 17:44:19
  2 58 پاسخ به این نظر
  ادعاهایی در این برنامه مطرح شد: 1- خانم فرح پهلوی ادعا کرده که شاه از هویدا خواسته که از زندان بیرون بیاید ولی خود هویدا قبول نکرده 2-ادعا شده شاه در جریان ملی شدن صنعت نفت حامی دکتر مصدق بوده 3-ادعا شده که شاه قبل از آنکه کار را به برخورد نظامی بکشاند، تمامی راه های مذاکره با مخالفان را طی کرده بود 4- منابع مالی بنیاد پهلوی دولتی بوده یا املاک سلطنتی؟ که خانم فرح مانند ارث پدری بخشیده شده به دانشجویان معترض از آن یاد می کنند طرفداران سلطنت با مدرک پاسخ گویند.چون این ادعاها نامعقول می نماید.
 • بدون نام یکشنبه 15 مرداد 1391 - 04:12:58
  61 0 پاسخ به این نظر
  اولا مصاحبه های شاه مستند و گویا بود و ثانیا در قرن بیست ویکم و به لطف اینترنت و ماهواره مردم بسیار روشن تر از انند که بتوان انان را فریب داد.
 • بدون نام یکشنبه 15 مرداد 1391 - 05:04:07
  49 0 پاسخ به این نظر
  تاریخ در مورد خدمت و خیانت خاندان پهلوی و سایرین قضاوت خواهد کرد شگفتا که سالهای چندی از حکومت پهلوی نگذشته
 • حق من کو؟ یکشنبه 15 مرداد 1391 - 05:27:50
  60 0 پاسخ به این نظر
  مستندو دیدم .. مقاله روهم خوندم.. نظرات و مثبتو منفیها روهم دیدم.. سیگار میخوام، حوصله ی اسدزاده ها رو ندارم
 • محمود یکشنبه 15 مرداد 1391 - 10:25:20
  42 0 پاسخ به این نظر
  خوب نظر نویسنده در این مورد محترمه. ولی نمیتواند انکار کند که در حالی که مانعی برای اظهار نظر او نیست- چه در ایران چه در بلاد کفر، ولی نظریات فرح و تهیه کنندگان این مستند در ایران ممنوع است! اگه اهل منطقه جواب اینو بده.
 • علی یکشنبه 15 مرداد 1391 - 16:32:28
  55 0 پاسخ به این نظر
  بله، ما جزء عـــوام هستیم. نمی‌فهمیم. چه می‌شود کرد. فریبِ "من و تو" را می‌خوریم. شما به بزرگی و خاصی خودتان ببخشید.
 • ایرانی یکشنبه 15 مرداد 1391 - 21:47:37
  61 1 پاسخ به این نظر
  به نظر شما کی میتونه از خدماتی که بعد انقلاب تا حالا شده مستندی بسازه یا کتابی بنویسه؟ یکی نوشته بود شاه زندگی مونتاژی را رواج داد راست گفته الان که ایران خودرو وسایپا و ... که مونتاژ نمی کنند اونها دارن بهترین ماشین ها را با آخرین تکنولوژی به مردم ارائه می دن(بدنه 206 را عوض می کنن می گن خودرو ملی رانا .بدنه ی 405 را تغییر می دن می گن سمند. چراغ عقب و جلوی ماشینها را عوض می کنند ایربک به زور می خورونن به محصولاتی که که اصلا قابلیت نصب نداره! و به اسم محصول جدید میدن بازار اون هم با یکی دو میلیون افزایش قیمت! ببینید اینها همه تقصیر استکبار جهانی هستش که تو روز روشن تو مملکت جیب مردم را خالی می کنند و پول زور از مردم میگیرن. یه کم با چشم بصیرت به دولت و مملکت نگاه کنین.
 • کاربر یکشنبه 15 مرداد 1391 - 21:53:42
  76 2 پاسخ به این نظر
  یه پیشنهاد دارم برای اینکه بهشون بفهمونید که شاه چقدر بده بوده و این مستند دروغ بوده اونو از صدا و سیما پخشش کنید که مردم ببینند شاه چقدر بد بوده
 • ايراني سه شنبه 21 شهریور 1391 - 16:24:58
  30 0 پاسخ به این نظر
  فقط من اينو مي تونم بگم كه ديكه نسل امروز خودش مي تونه خوب و از بد تشخيص بده و ديگه الان همه مي دونن كي راست ميگه كي دروغ(اونايي هم كه ميكن نميدونيم خودشونو به اون راه زدن...)
 • سجاد پنجشنبه 23 شهریور 1391 - 19:29:56
  2 46 پاسخ به این نظر
  از شبکه «من و تو» خوشم نمیاد. چون دائما دارند به نوعی ایران و ایرانیان رو در خواب خفلت و البته مردمی عقب مونده نشون میدن...و مخصوصا از این بدم میاد که همیشه خودشون رو مظلوم جلوه میدن!! و وای بر افراد ناآگاه که این افراد پست رو خوب میدونند....همه دست اندرکاران این شبکه یا بهائیی هستند و یا یهودی...نتیجه اش کشاندن جوانان از اصل و نسبشان و نیز بد جلوه دادن دین اسلام در چشمشان است...من خودم این شبکه رو خیلی دوست داشتم اما وقتی پی به ماهیتشام بردم فهمیدم همگی چه آشغال هایی هستند.اگر قبول ندارید میتونید به وبلاگ «امواج سیاه» یا وبلاگ «آنتی من و تو» رجوع کنید. من نمیذارم کسی با فرهنگ و آیین کشورم بازی کنه!!!
 • صادق پنجشنبه 23 شهریور 1391 - 20:09:26
  56 2 پاسخ به این نظر
  من در پارس جنوبی کار میکردم و اتفاقا متخصصانی از روسیه و چین هم بودند. من به زبان انگلیسی هم میتوانم صحبت کنم. روزی با آنها سرمیز ناهار بودیم که یک روسی از من پرسید این صندوقهایی که همه جا هستند و شما در آنها پول می اندازید برای چیست؟ پاسخ دادم صدقه برای کمک به مستمندان ایرانی است که وضع اقتصادی مطلوبی ندارند. بسیار تعجب کرد و حیرت زده گفت مگر شما فقیر و بی خانمان هم دارید.با خنده ادامه داد: درآمد این پالایشگاهی که ما درآن کار می کنیم قادر است تا دوبرابر کشور شما را هم جواب بدهد و شما باز در کشورتان نیازمند دارید.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • الی دوشنبه 22 آبان 1391 - 02:26:31
   24 1
   نگو که دیگه داره گریه ام میگیره اخه چرا مملکت رو به پسرفته
 • یه نفر چهارشنبه 19 مهر 1391 - 07:52:33
  1 50 پاسخ به این نظر
  فیلم دو مطلب را دنبال می کرد: اولیش ناکارامدی نظام اسلامی و دومی تطهیر چهره پهلوی! البته دروغ های بزرگی هم در آن دیدم. یکیش این بود که فرح میگفت شاه دوست نداشت تختش بر روی خون مردم ایران باشد که اگر بدون نگاه سیاسی به تاریخ بنگری متوجه داستان خواهید شد و دومیش دوباره فرح می گفت وقتی شاه از ایران رفت پولی نداشت !!!! فرح می گفت من اگر بتونم پول میدم برای مبارزان داخل کشور. انجمن پادشاهی ایران که چند نفرش اخیرن دستگیر شدن بمبی رو تو حسینه شیراز منفجر کردن که تعدادی از بین رفتن که چند تا بچه هم توشون بودن!
 • سجاد شنبه 22 مهر 1391 - 03:04:13
  3 40 پاسخ به این نظر
  چرا به جای منفی دادن به نظرات مخالف و البته منطقی کمی هم که شده به سوی تحقیق و مطالعه نمیرید؟!!!
 • پریا چهارشنبه 26 مهر 1391 - 23:19:01
  8 56 پاسخ به این نظر
  من امام خمینی و انقلاب اسلامی را قبول دارم.در واقع با نظام جمهوری اسلامی مشکلی ندارم.اصل درست است.اما این نظام که یادگار امام و شهیدان ماست،آدم بالیاقت می خواهد،مدیران کاردان می خواهد،نه دزد و غارتگر مال مردم.
 • امید جمعه 5 آبان 1391 - 19:51:21
  5 7 پاسخ به این نظر
  نظرات مثبت و منفی را دیدم .همه محترم اما نقد از جانب 2 طرف فقط ابتدای راه است نه تمام راه حل. مهمترین نکته این است که از این به بعد باید چه کنیم؟ مشکل اقتصادی بسیار مهم است.اگر اقتصاد درست شودخیلی مخالفتها کمتر میشود .همه بعد از نقد باید راهکار ارائه دهیم.مشکل ما این است که همه مشکل را میبینیم ولی فکر چاره نیستیم!راه حل باید ایرانی باشد نه آمریکائی نه غربی نه شرقی.بیکاری بیداد میکند اسرائیل هم دشمن است.گرانی کمر شکن شده انگلیس وآمریکا هم در کمینند.قبل از هر عملی باید حداقل در تئوری بررسی کنیم که کجا هستیم و قرار است چه بشویم نه اینکه اول حداقلهای امروز را به امید فردائی بهتر ولی نامشخص نابود سازیم.باید فکر کرد و راهکار ارائه داد.با نقد بدون پیشنهاد عملی وسازنده ره به جائی نخواهیم برد.یاعلی
 • بدون نام چهارشنبه 10 آبان 1391 - 01:59:54
  7 26 پاسخ به این نظر
  حرفاتون در برابر حقیقت ارزشی نداشت ، البته این مستند هم اغراق زیاد داشت ...
 • بی نام چهارشنبه 12 تیر 1392 - 12:43:11
  27 0 پاسخ به این نظر
  چرا حقیقت همیشه در کام عده ای همیشه تلخ است. باور کنیم دوره پهلوی هم همانند همه دوره ها هم نقاط مثبت داشته و هم نقاط منفی . نقاط مثبت آن همان که شاه رسما داشت در مقابل امریکا به جهت افزایش قیمت نفت ایستادگی میکرد. این فیلم مربوط به امروز نیست که بگویند صحبتها با خبرنگاران مونتاژ شده. وضع مردم به دلیل افزایش قیمت نفت داشت خوب می شد مدیریت کشور بر اصول توانایی افراد که تحصیل کرده بودند و مدارک داشگاهی آنهم با اعتبار علمی بالا نه کیلویی و.............. باید این را به خاطر داشت ایران در آن زمان پروژه 11 نیروگاه اتمی را در دست داشت که نیروگاه بوشهر یکی از آنان بود و............... البته در مقابل آن، آزادیخواهانی بودند که به دلیل ابراز عقیده در زندان بودند و در شکنجه سفاکان به شهادت میرسیدند.
 • حسینی چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 16:22:03
  10 1 پاسخ به این نظر
  اگه کسی این فیلمو ندیده می تونه از سایت آپارات راحت دانلود کنه
 • بی نام چهارشنبه 20 شهریور 1392 - 00:33:34
  15 1 پاسخ به این نظر
  به نظر من ایران توی زمان شاه داشت پله های پیشرفتا طی میکرد ولی تنها خریتی که کرد دست روی اعتقادات مردم گذاشت که مردم اون موقع خیلی روش حساس بودن . اگه شاه در جشن 2500 سالگی اصراف کرده خوب توی صداوسیما پخشش کنید تا مردم ببینن چه قدر شاه سرمایه های کشورشونا هدر داده !!!!!!!!!
 • یه نفر دوشنبه 18 آذر 1392 - 02:45:44
  33 1 پاسخ به این نظر
  به نظر این حقیر این فیلم یک واقعیته.یک واقعیت تلخ..دردناک...عبرت آموز.. و خدا رحمت کند مرحوم عمر سادات فقید را.
ارسال نظر:
 • 0/700
 • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved