یکشنبه 28 آبان 1396
سه شنبه 19 آبان 1388 - 17:41:00 چاپ

معتاد به کراک و شیشه شانسی برای ترک اعتیاد ندارد

جامعه > آسیب‌ها - پروفسور علی گرجی، استاد دانشگاه مونستر آلمان در رشته تحقیقات مغز و اعصاب، از تجارب خود در ایران می‌گوید.

فریبا والیات: کسی که مواد مخدر شیشه‌ به‌ویژه کراک و شیشه مصرف می‌کند، تنها ۲ سال زنده می‌ماند و حس و حرکت و تارهای صوتی‌اش تخریب می‌شود. اما این به معنی بی‌خطر بودن مواد مخدر سنتی همچون تریاک نیست. بخش عمده‌ای از تریاک و هروئین موجود در بازار ایران نیز آمیخته به ناخالصی‌های شیمیایی است که خطر این مواد را مضاعف می‌کند. پروفسور علی گرجی، استاد دانشگاه مونستر آلمان در رشته تحقیقات مغز و اعصاب که بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۲ در بخش مسمومین بیمارستان امام رضای مشهد مشغول انجام وظیفه بوده، از تجارب خود در ایران می‌گوید: «در آن زمان پودرهای مختلفی وجود داشت که آنها را رنگی می‌کردند و در تریاک مخلوط می‌کردند که این خودش عوارض ریوی و تنفسی جداگانه ایجاد می‌کرد و خیلی سریع باعث شوک و مرگ می‌شد. برخی هم دچار آریتمی‌ (بی‌نظمی‌در ریتم) قلبی می‌شدند و ممکن بود بمیرند.»

مواد مخدر سیستم تنفسی، حرکتی و توانایی ادراک را مختل کرده و فرد را دچار توهم می‌کند. این مواد باعث اختلال عصبی شده و خواب فرد را مختل می‌کند، در دستگاه گوارش باعث اختلال در فعالیت گوارشی می‌شود و اشتها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که به خاطر سوءتغذیه، این افراد در معرض بسیاری از بیماری‌ها، از جمله بیماری‌های سیستم ایمنی قرار می‌گیرند.

هروئین ناخالص که ترکیبی از تریاک است هم همین اثر را دارد ولی مرگ و میر ناشی از مصرف آن به مراتب بیشتر است، چون هروئین را معمولاً تزریق می‌کنند و ناخالصی‌ها را به طور مستقیم وارد رگ می‌کنند. اما مواد مخدر جدید به مراتب خطرناک‌تر است.

دکتر مهدی بلالی، رئیس بخش مسمومیت‌شناسی دانشگاه مشهد در این خصوص بیشتر توضیح می‌دهد.

دکتر بلالی! کراک و شیشه چه موادی‌اند؟
کراک در معیارهای بین‌المللی، در آمریکا و اروپا، فراورده کوکائین هست. ولی ماده‌ای که در ایران معتادها به آن کراک می‌گویند، دقیقاً آن کراک اروپا و آمریکا نیست، یعنی فراورده کوکائین نیست، بلکه فراورده مورفینی است که البته ناخالصی‌های فراوانی هم ممکن است در آن باشد یا ممکن است مقادیر کمی هم کوکائین داشته باشد.

شیشه هم معمولاً از هروئین گرفته می‌شود، ولی وقتی کریستالیزه و خیلی شفاف می‌شود به آن می‌گویند کریستال و وقتی ناخالصی آن بیشتر است به آن می‌گویند، شیشه. بنابراین اینها از مشتقات مورفینی هستند که عمدتاً از تریاک یا هروئین تهیه می‌شود.

برخی می‌گویند که شیشه را از افدرین (Efedrin) و قرص‌آنتی هیستامین می‌گیرند. در این مورد چه نظری دارید؟
این هم باز هم این اواخر به این شکل درآمده است. اخیراً ما به مواردی برخورد کرده‌ایم که آثاری از داروهای محرک عصبی مثل افدرین یا داروهای آنتی‌هیستامینیک در آنها هست. ولی در همه موارد اینطور نیست. این به معنای آن نیست که شیشه را حتماً از افدرین تهیه می‌کنند. به طور معمول شیشه اول از هروئین بوده، ولی حالا ممکن است از افدرین تهیه شود، باز اسمش را بگذارند، شیشه. ما در واقع به تظاهرات بالینی بیمار بیشتر توجه داریم تا به اسمی که خود بیمار یا اطرافیانش نام می‌برند و می‌گویند، بیمار این ماده را مصرف کرده است.

آیا تهیه کراک و شیشه پیچیده است و باید حتماً در کارگاه‌های خاصی تهیه شوند یا می‌توان آنها را در خانه هم تهیه کرد؟
باز برمی‌گردد به اینکه آیا این کراکی که در داخل ایران هست ترکیب چند فراورده‌ است یا نه. ممکن است هروئین را با فراورده‌های دیگری احیانا با ترکیبات آنتی‌هیستامینیک یا بنزودیازپین‌ها که داروها‌ی آرام‌بخش و خواب‌آورند مخلوط کرده باشند.

فراورده‌هایی که به این شکل مصرف می‌شود، اغلب دست‌ساز و خانگی است. مگر آنهایی که از خارج وارد ایران شده است، حالا چه از غرب یا شرق. آنها هم البته اسامی مختلفی دارد و گاهی واقعاً ما نمی‌دانیم که اینها چیست. ولی از روی آثار بالینی بیمار می‌توانیم حدس بزنیم که این باید از چه گروه‌ داروها یا مواد باشد.

 اینکه می‌گویند، سن مصرف این مواد در کشور به شدت پایین آمده صحیح است؟
نسبتاً. آمار دقیقی در دست نیست که با ۵ یا ۱۰ سال قبل مقایسه کنیم. ولی به هر حال ما مریض‌های خیلی جوان، جوا‌ن‌های زیر ۲۰ سال را می‌بینیم که مواد مصرف می‌کنند. حداقل در کشور ما متأسفانه مصرف این مواد زیاد شده و ما گاهی می‌بینیم که جوان‌هایی با سن خیلی کم مثلاً ۲۰ سال از این مواد مصرف می‌کنند و دچار مسمومیت می‌شوند.

اصولاً تأثیر کراک و شیشه بر بدن چیست؟
تأثیر، تأثیر سمی و سوء است. بستگی به نوع ماده خطر فرق می‌کند. ممکن است در کوتاه‌مدت باعث مسمومیت شدید و مرگ و میر شود و هم مصرف متمادی و درازمدت ‌آن باعث اعتیاد و تخریب نسوج و بافت‌ها شود، از بینی که از طریق آن استنشاق می‌شود گرفته تا اعصاب مرکزی و محیطی. به تدریج روی روان و همه اعضای بدن فرد اثر می‌گذارد.

گفته می‌شود که کراک تارهای صوتی را از بین می‌برد و بدن را بی‌حس می‌کند. آیا این مسئله درست است؟
این احتمال وجود دارد، بسته به این است که کراک مشتقات چه باشد؟ اگر کراک استاندارد اروپا و آمریکا باشد که کوکائین دارد، آن هم می‌تواند تا حدودی تأثیر داشته باشد. ولی وجود ناخالصی‌ها در اینها باعث می‌شود که بیشتر مثلاً روی تارهای صوتی اثر بگذارد، مخصوصاً وقتی تدخین شود. مثلاً ما در سال‌های گذشته دیده‌ایم که به تریاک سرب اضافه می‌کنند و ما موارد زیادی مسمومیت با سرب در معتادان به تریاک داشتیم و پس از تدخین سرب جذب خون می‌شود و ممکن است عوارض و آثار بدی بگذارد.

بعضی از این ترکیبات محرک می‌تواند روی تارهای صوتی‌، ریه‌ها و جهاز تنفسی اثر بگذارد و اغلب اینها وقتی جذب خون می‌شود، روی اعصاب و روان فرد هم اثرات بدی می‌گذارد.

پس اینکه می‌گویند، وجود ناخالصی در این مواد باعث می‌شود که عوارض مصرف آن در ایران بیشتر شود صحیح است؟
درست است. یعنی بعضی ناخالصی‌های این مواد بیشتر از خود اصل مواد اثر دارد. به عنوان مثال مسمومیت با سربی که ناشی از مصرف تریاک هست، گاهی اوقات از لحاظ سم‌شناسی و مسمومیت خودش خطرناک‌تر از تریاک می‌شود که مورفین دارد یا اینکه بعضی از این مواد ممکن است مثلاً ترکیبات اکستسی یا مشتقات آمفتامینی داشته باشد که ممکن است توهم و حالت‌های حاد و دیوانگی و مانیای حاد ایجاد کند. ممکن است فرد مثلاً اگر رانندگی می‌کند کنترل نداشته باشد و فکر کند که خلبان هواپیما شده و می‌خواهد با ماشین پرواز کند و این ممکن است باعث تصادف شده و هم به خودش و هم رانندگان دیگر زیان‌های زیادی وارد کند یا ممکن است فرد فکر کند قدرت پرواز پیدا کرده و از یک ساختمان بلند بپرد و باعث مرگ شود.

برخی از مردم معتقدند کسانی که کراک و شیشه‌ مصرف می‌کنند، حداکثر تا دو سال پس از مصرف زنده می‌مانند. ‌آیا این موضوع صحت دارد؟
البته اگر معتاد شوند و اعتیادشان پیشرفته شود و بعد overdose اتفاق بیفتد یا دُز و مقدار بسیار بالایی را مصرف کرده باشند هر آن ممکن است حیاتشان تهدید شود. یعنی اگر به آنها نرسند و تحت درمان قرار نگیرند ممکن است از بین بروند. ولی اینکه اگر کسی کراک و شیشه مصرف کرد حتماً در ۲ سال از بین می‌رود، این‌طور نیست. معمولاً ممکن است اگر overdose یا مشکلی پیش بیاید فرد به مرکز پزشکی مجهزی منتقل شده و بتوانند، نجاتش دهند. ولی به هر حال خطرناک است. یعنی اگر تا ۲ سال از بین نرود و ترک نکند ممکن است بعد از ۲ سال برایش مشکل‌زا شود و حیاتش را تهدید کند.

آیا کسی که کراک و شیشه مصرف کرده شانس ترک اعتیاد دارد؟
شانس خیلی کمی دارد، یعنی به هر حال اگر همکاری خود بیمار و اطرافیانش در یک مرکز مجهز پزشکی باشد که به صورت کار تیمی کار کنند، یعنی متخصص روانپزشکی، روانشناسی، سم‌شناسی، داخلی، اعصاب ‌و مددکار اجتماعی با هم کار کنند، این شانس وجود دارد. ولی در عین حال امکان برگشت به مصرف مواد هم وجود دارد. ترک واقعی و دائم خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد، مخصوصاً که این امکانات معمولاً فراهم نیست و اگر به فرض هم فراهم شود، امکان اینکه دائم و پایدار بماند فوق‌العاده نادر است.

کلید واژه‌ها : مواد مخدر - اعتیاد -
172 دیدگاه
 • علی
  چهارشنبه 11 فروردین 1389 - 14:00:59
  پاسخ
  55 14

  به نظر من مبارزه باید جدی باشد نه به بهانه نبود قانون به خون اشامان اجازه تاخت وتاز داد بارها شنیده ام پلیس دستگیر مکند ودر مدت کوتاهیقاضی ازاد می نماید مگر تصویب قانون چقدر زمان می خواهد پیداست که عده ای نمی خواهند مصوبه ای بوجود اید زیرا منافع انان مهم تر از جان جوانان وسرنوشت کشور می باشد

 • مهشيد
  جمعه 8 مرداد 1389 - 15:10:40
  پاسخ
  132 14

  خيلي ممنون واقعا يه معتاد به كراك اين متن بخونه مطمئن ميشه ديگه راهي نداره بيشتر ادامه ميده خيلي خوب اين اميد دادنتون و هل دادن بيشتر ادمهايي هم كه به رهايي فكر مي كنن

 • فاطمه
  پنجشنبه 28 مرداد 1389 - 10:41:18
  پاسخ
  55 4

  همه درگیریم.اطرافیاتپن معتادین هم با معتادان زجر می کشند.دعا می کنم و به خدا التماس می کنم درمانی بفرستد. فکر این که روزانه میلیون هاانسان زجر می کشند و جان خود را پس از دست دادن همه چیزشان می دهند.............

 • بهار
  دوشنبه 22 شهریور 1389 - 12:22:09
  پاسخ
  62 6

  تا وقتی که فساد اداری درمان نشود روزانه شاهد هزاران فروشنده ای هستیم که در مقابل کلانتری ها هم مواد می فروشند.

 • ابراهیم
  دوشنبه 29 شهریور 1389 - 12:40:10
  پاسخ
  21 8

  مطلب مفید بود

 • امیر
  پنجشنبه 29 مهر 1389 - 22:49:15
  پاسخ
  13 12

  راهیی نیست

 • مانا
  شنبه 29 آبان 1389 - 16:21:46
  پاسخ
  29 9

  با عرض سلام :به نظر من جوانها اول باید ترک کنند و سپس ازدواج کنند چون با این مشکل به این بزرگی 1 دختر خانم جوان نمی توانند کنار بیاید و مجبور به گرفتن طلاق می شود...

  • بدون نام
   پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 - 06:06:29
   48 16

   به نظر من اصلا نباید زن بگیرند چون با کوچکترین مشکل دوباره سمت مواد میروند واین زن وبچه تا اخر عمر باید اسیری و محرومیت بکشند که یه اشغال می خواد ادم شه ایشالا اصلا دستشون به زن وبچه نرسه مردم چی کارکنند این مشکل خود معتاد است

 • بدون نام
  چهارشنبه 10 آذر 1389 - 09:13:30
  پاسخ
  97 11

  اگه چند نفر فروشنده مواد رو دولت تو ملا عام اعدام كنه ديگه به اين راحتي اني مواد خريد و فروش نميشه ...

 • كيميا
  چهارشنبه 15 دی 1389 - 19:34:29
  پاسخ
  20 8

  راستي من نام اون كثافتي كه خواهرم معتاد كرد را ىارم كاش ميشى اونها به داغر اويخت كه ديطه اين كار را با هر كسي نكننى خىايا به داد ما برس

  • naz
   دوشنبه 17 مهر 1391 - 00:55:59
   29 8

   ادم باید جنبه داشته باشه من برادرم 6 ساله معتاد به کراک و شیشه است مگه من معتاد شدم

 • پویا
  دوشنبه 20 دی 1389 - 19:45:25
  پاسخ
  47 8

  فراموش نکنید ما همه انسانیم و انسان اشرف مخلوقات است ناپلئون میگه:ای کاش کلمه غیر ممکن از لغت نامه ها حذف میشد زیرا خود غیر ممکن هم ممکن است به نظره من خواستن توانستن است اگر کسی واقعآ تصمیم ترک را داشته باشه با یه جو اراده ترک میکنه ولی اگه اراده ای واسش مونده باشه

 • بدون نام
  چهارشنبه 22 دی 1389 - 13:00:37
  پاسخ
  35 10

  به نظر من اگه برخورد جدی با فروشندگان مواد شود و همچنین مصرف کنندگان مشکل کم میشود. ولی اینجا با فروشندگان مامورها همکاری می کنند کاری ندارند و مصرف کننده را جریمه می کنند میندازند بیرون که بازم بره سراغش!

 • شادی
  یکشنبه 17 بهمن 1389 - 13:24:44
  پاسخ
  28 12

  مطلب مفیدی بود.اما متاسفانه نه به درد من می خوره نه حامد عزیزم.اون 24 سالههست و 1 ساله که شیشه مصرف می کنه و من الان متوجه شدم .میدونم بعد از 8 سال انتظار رسیدن به هم دیگه هیچ شانسی واسمون نمونده.الان فقط میتونم خدارو به عشق پاکمون قسم بدم تا کمکمون کنه.

 • سهیلا
  سه شنبه 26 بهمن 1389 - 18:42:31
  پاسخ
  43 13

  حدودأ6ماهه میدونم کسی که دوست دارم اعتیادداره ازهمون موقع مدام تواینترنت دنبال مطلب میگردم ولی هرچی بودناامیدکننده بودراستش نمیدونم واقعأهمینطوره یا میخوان مردم رو بترسونن یا ناامیدکنن.پس سرنوشت اونایی که بایه اشتباه به این راه کشیده شدن چی میشه؟یعنی بایدآماده مردن بشن؟پس اونهمه چیزی که درباره اراده آدم میگن چی؟چیکاربایدکرد؟

  • سعیده
   شنبه 24 دی 1390 - 19:07:18
   61 13

   سلام عزیزم من با مردی ازدوواج کردم که 5 سال بعد فهمیدم که تریاک میخوره متاسفانه بک پسر 6ماه داشتم هرجایی که بود بردمش و لی آدم نشد 3 پیش متوجه شدم شیشه مصرف میکنه اگر برات بکم که چه بلاهای سرم در می اورد گریه کمترین کاری که برام میتوانی بکنی الان ناراحتی قلبی و ام اس گرفتم هنوز بعد از طلاق هم ولم نمی کند و مرتبا سر راهم سبز می شود الان که دارم اینا برات می نویسم یک چشم براثر ضربه ای که به زده کیود شده و نمی توانم بیرون بروم پلیس و همه مردم از این آدمها می ترسند راستی پدر همین آقا که شوهر بود 3 روز پیش بر اثر مصرف شیشه فوت کرده و لی درس عبرتی برای پسرش نشد میدونم دوستش دار ی ولی ترا بخدا اینکار نکن منو عبارت خودت قرار بده کارم و زندگیم شخصیتم دوستام همه چیزم ازمن گرفت خواهش می کنم اینکار نکن.

  • بی نام
   شنبه 25 آبان 1392 - 13:26:23
   7 16

   شما بيرون گود نشستيد ميگيد لنگش كن

  • بی نام
   جمعه 22 خرداد 1394 - 13:29:46
   14 3

   هرگز هرگز هرگز خوشبختی سلامتی اعتبار آبروی خودت رو با دست خودت از بین نبر 12 سال پیش دقیقا جای تو ایستاده بودم اما الان لبه پرتگاه ایستادم هرگز هرگز هرگز نمیتونی بفهمی که چه مصیبتهایی سر راهته

 • بدون نام
  چهارشنبه 11 اسفند 1389 - 13:14:07
  پاسخ
  36 7

  لااقل امید بدین منم بامهشید موافقم یه فرد معتاد به کراک این مطلب رو بخونه واقعا که خیلی افتضاح بود

  • بدون نام
   پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 - 05:59:34
   18 14

   ادم که واقعا قصد ترک داشته باشه پای این حرفها نیست همش از ضعف ایمان است زورشون میاد نماز بخونند نه به خدایی اعتقاد دارند فکر می کنند خیلی می فهمند ادمی که بی اعتقاد است باری به هر جهت درست نمی شه که فقط باید اینها رو تنها بذاریشون چون ادم سالم راهم دچار اختلال روانی می کنند واصلا قدر شناس نیستند و بی صفت هستند مظلوم نمایی می کنند

  • الناز
   سه شنبه 31 مرداد 1391 - 17:04:51
   36 3

   برای کسی مثل من که 3 سال هست ازدواج کردم و حدود 8ماه فهمیدم همسرم اعتیاد به شیشه داره این مقاله خیلی خوب بود.زمانی که همسرم با ی عالمه دروغ با من ازدواج کرد و حتی ذره ای دلش به حال سرنوشت و آینده من نسوخت چرا الان باید تو این زندگی بمونم دلم براش بسوزه و آینده خودم و حتی ی بچه رو هم خراب کنم . کمک کردن هم حدی داره.باید ببینی به چه قیمتی حاضری این کارو کنی؟

 • ساحل
  سه شنبه 23 فروردین 1390 - 11:40:23
  پاسخ
  133 8

  من 2سال شیشه مصرف میکردم.6ماهه ترک کردم.بدون قرص.بدون دکتر.بعضی شبا خواب میبینم رفتم گرفتم و زدم.یه کابوسه که دوباره همون راههای تکراری رو برگردم.هنوزم اثراتشو حس میکنم.نمیخوام برگردم به روزایی که نگاه مادرم رو نادیده میگرفتم..

  • عاطي
   پنجشنبه 7 دی 1391 - 12:48:31
   71 4

   من بخاطر شوهرم كه 3ماه بعد ازدواج رفت سراغ شيشه خيلي سختي كشيدم ولي اگه خدا بخاد 2ماه پاك بچه ها بيايد واس همشون دعا كنيم چه اوناي كه خواستن ميدونستن چيه رفتن سراغش چه اوناي كه ناخواسته بدون اطلاع بود ان شا...

  • بی نام
   یکشنبه 13 بهمن 1392 - 03:00:07
   10 12

   از این کشور مهاجرت کن

  • نگار
   یکشنبه 7 شهریور 1395 - 04:42:45
   6 2

   سلام به همگی 💚💜💝💖 ساحل عزیز با توجه با اینکه از مطلب فوق پنج سال میگذره میخوام بدونم الان حال و روزت چطوره و دیگه که ان شاءالله سراغ مواد نرفتی؟؟

 • سیما
  سه شنبه 30 فروردین 1390 - 08:52:35
  پاسخ
  53 5

  متاسفام چرا دارید مردم رو ناامید می کنید تنها چیزی که تو این دنیا چاره نداره مرگه مرگ همه چیز رو میضشه ترک کرد فقط توکل به خدا و اعتماد به نفس و همت عالی همین همین همین

  • بدون نام
   پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 - 06:11:45
   13 62

   نه خیلی چیزها در مان نداره قبل از این غلط ها باید فکر اینجای قضیه را هم میکردند اگر نه همین می خوان عشق وحال کنند این هم تقاص ادم بی ایمان است حقشونه

  • لیلا
   دوشنبه 16 دی 1392 - 15:30:17
   22 3

   خطاب به بی نام هر ادمی رو برحسب شرایطی که توش قرار داره قضاوت کن.هرکسی اشتباه میکنه.ولی خیلی ارزش داره شجاع باشی و جبرانش کنی.با نظر سیما موافق هستم و خوشحالم خیلی ها ترک کردن و با امید حرف زدن امیدوارم همیشه موفق و پاک باشید

 • شیما
  سه شنبه 30 فروردین 1390 - 23:43:37
  پاسخ
  21 6

  من یه شو هر خواهر دارم که 3 ساله شیشه می کشه مشروب می خوره و کار های خلاف شرع انجام میده خواهرم چطوری می تونه طلاق بگیره ؟

 • مهشید
  دوشنبه 5 اردیبهشت 1390 - 15:03:44
  پاسخ
  31 1

  سلام من یه برادر دارم که 5 سال داره کریستال میکشه همه رو خسته کرده همه دق کردن از دستش چه کار باید بکنیم تورو خدا کمکمون کنید

  • بسام
   شنبه 11 آذر 1391 - 05:54:09
   19 10

   من برادرم 5ساله که شیشه میکشید کسایی که میکشن تنها را ببریدشون کمپ اجباری برادر من 4بار رفته ولی بازم کشیده میاد برون دوباره میکشه ماهم دوباره میفرستیمش کمپ کسی که شیشه میکشه یعنی مرده

  • afshin
   شنبه 21 بهمن 1391 - 03:01:57
   36 2

   خواهر عزیزم فقط به خدا توکل کنید و صبر داشته باشید معمولآ اینا به خاطر اثر این ماده نمی خوان ترک بدن منم برادر کوچیکم به این کثافت مبتلا بود میدونم چه حالی دارید فقط اینو بدونید که تنها شما نیسید که این مشکلو دارید.خدارو شکر داداشه من نزدیکه دو ساله ترک کرده.باید صبر کنید تا وقتی که واقعآ ازش خسته بشه از درگیر شدن باهاش پرهیز کنید وقتی که احساس کردید خودش واقعآ خسته شده و کارهایی برای ترک ازش دیدید باید بستریش کنید حتی اگه شده به زور بعد از اونم که اومد بیرون باید واقعآ خونواده با آغوش باز بپزیرنش و حمایتش کنن مدام تشویقش کنن از بهتر شدن قیافش بگن و...خلاصه باید این حسو بکنه که براتون مهمه براتون از ته دل دعا میکنم که خدا ایشالا کمکتون کنه

 • جواد
  شنبه 10 اردیبهشت 1390 - 18:46:11
  پاسخ
  53 2

  سلام ممنون از سایت خوبتون ولی این مطالب بشتر اینکه به کسی امید بده نا امیدش میکنه من خیلی از دوستانم مصرف کننده شیشه بودن که الان به مدتهای طولانیست ترک کردن و زندگی خوبی دارند یادتون باشه همیشه یه راهی است.

 • بهاره
  یکشنبه 18 اردیبهشت 1390 - 11:50:28
  پاسخ
  70 2

  من فقط سر فصل رو خواندم (معتاد به کراک و شیشه شانسی برای ترک اعتیاد ندارد) سخت در اشتباه هست کسی که این فکر را میکنه و بزرگ ترین گناه هست که این موضوع را به یک مریض معتاد عملی هرچی شما اسمش را میزارین تفهیم کرد من یکی از همین ادم بدام که خداروشکر برای بهبودیم موفق بودم 7سال مصرف کرک = 4سال پاکی مداوم

  • امنه
   چهارشنبه 19 تیر 1392 - 08:22:06
   28 0

   خدارو شکر واسه همسر من وبقیه هم دعا کن

 • yas
  جمعه 23 اردیبهشت 1390 - 11:53:39
  پاسخ
  8 1

  1sale ezdevaj kardam be hamsaram shak daram az kifesh chizai peyda kardam ke shakano chand barabar karde nemidunam chi kar konam komakam konid!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • زهرا
   یکشنبه 15 بهمن 1391 - 21:56:06
   21 1

   فقط طلاق مثل من با دو تا بچه که واقعا نمیدونم چی کار کنم کاش قبلا طلاق می گرفتم

 • بدون نام
  دوشنبه 9 خرداد 1390 - 14:48:32
  پاسخ
  22 6

  واقعا متاسفم به جای امیدواری آدم و نا امید می کنید. بزرگترین لذت در زندگی انجام کاریست که دیگران می گویند *نمی توانی*

 • رهایی
  دوشنبه 9 خرداد 1390 - 21:03:23
  پاسخ
  33 40

  انشاالله همشون نیست ونابود بشن برن زیر خاک

  • نرگس
   چهارشنبه 24 اردیبهشت 1393 - 23:37:26
   9 15

   ایشالا

 • رامین
  سه شنبه 10 خرداد 1390 - 18:03:25
  پاسخ
  4 7

  سلام بسر عمه من میگوید من مشکلی با مواد ندارم مشکل من کسانی هستند که به من گیر میدند.ما را جون به لب اورده.کم ککنید

 • shokoofeh
  یکشنبه 22 خرداد 1390 - 15:31:39
  پاسخ
  29 3

  مفيد اما نااميد كننده براي كساني كه قصد ترك دارند.من روانشناس باليني يك مركز ترك اعتيادم. روزانه كساني براي ترك مراجعه ميكنند كه مطمئنم اگر مطالب شمارا بخواننداز اقدامشان منصرف ميشوند و دوباره دچار لغزش ميشوند

  • گمنام
   دوشنبه 13 شهریور 1391 - 13:29:48
   20 16

   با سلام....من 17سالمه و حدود 8بار با فويل و پايپ شيشه رو مصرف كردم....واقعيتش نميدونم معتادش شدم يا نه ميشه در اين باره كمكم كنيد؟احساس ميكنم وابستگي ندارم ولي فك ميكنم اشتباهه

 • N A
  چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 13:39:06
  پاسخ
  12 6

  میشه

 • ان ای
  چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 13:41:30
  پاسخ
  70 2

  خواهش میکنم این مطلب رو دیلیت کنید میشه به خدا میشه من 2 سال شیشه زدم ولی الان 1 ساله استامینفن هم نخوردم سیگارم نکشیدم ولی این مطلب و خوندم میل به لغزش اومد سراغم .مشکل من مواد نیست مشکل من کله ی منه.1 راه واسه پاکی وجود داره اونم ان ای هست انجمن معتادان گمنام

  • سمانه
   جمعه 1 دی 1391 - 17:33:08
   8 6

   اول اینکه دعا میکنم تا همیشه پاک بمونی .ولی اگه تنها راهش اینه چرا برادر من بعد چندین و چند بار مراجعه به این انجمن نتونسته سالم بمونه.

 • ان ای
  چهارشنبه 25 خرداد 1390 - 13:41:53
  پاسخ
  25 1

  که فقد 3% در مورد مواده تازه میفهمی مشکلت یه چیز دیگس تو این برنامه زندگی کردن و یاد میگیری.میشه پاک موند چون خدا هست خدا بچه مریضاشو بیشتر دوست داره التماس میکنم این مطلب و دیلیت کنید به خدا جوونای دسته گلمون گناه دارن شیشه داره پسرای با دل و جیگرمون و میفرسته دیوینه خونه دخترای خانم و زیبا ی ایرانی و به لجن میکشو نه مرگ بر باعث و بانیش که از سلامت جوونای ایرانی ترس داره .زندگی سالم و حالت طبیعی رو با تمامه حال بدیا و حال خوبیاش میپرستم. ان ای راه نجات ایران

 • alex
  شنبه 28 خرداد 1390 - 09:03:34
  پاسخ
  28 3

  میگن دیونه کسی که یک کار اشتباه رو بارها تکرارکنه وهربار انتظار نتیجه متفاوتی را داشته باشه سی ساله که برای درمان اعتیاد مردم از دکتر وبگیروببند و.....استفاده کردیم نتیجه نگرفتیم هرروزم بیشتر شده می خوام مژده بدم به اونایی که عشقشون معتاده اگه واقعاًعاشقی دستشوبگیر ببر جلسات na به خدا قسم که خداوند در این جلسات جریان داره راه نجاتی که من وهزاران معتاد دیگه رو در عین ناامیدی نجات داده .دستت رابه من بده تا از آتش بگذریم چون آنها که سوختند همگی تنها بودند.

  • لیلا
   چهارشنبه 1 آبان 1392 - 09:22:42
   7 8

   سلام الکس کسیو که دوسش دارم وعاشقشم دوساله شیشه میکشه ولی میخواد ترک کنه بخاطر منم،تو رو خدا اگه فکر میکنی راهی هست کمکم کن تا کمکش کنم من تو دو راهی موندم نمیدونم میتونه ترک کنه آیا امیدی هست؟

 • alex
  یکشنبه 29 خرداد 1390 - 08:02:22
  پاسخ
  15 3

  سلام- هدیه به همدردانی که میل به رهایی دارند: " نبردهای زندگی همیشه به نفع قویترین ها یا سریع ترینها پایان نمی پذیرد بلکه دیر یا زود از آن کسی است که بردن را باور دارد".پس عزیزم اگه می خوای باورت بشه که توبرنده ای ،توفراموش شده نیستی،تومهمی،خداوند دوستت داره راهش از جلسات na میگذره ، امتحان کن.

 • فقط خدای مهربون
  یکشنبه 5 تیر 1390 - 13:36:09
  پاسخ
  11 3

  بلاخره چی راسته چی دروغ راستشو بگین توروخدا

 • هنگامه
  جمعه 17 تیر 1390 - 14:56:13
  پاسخ
  23 3

  بابام تازه ترک کرده خواهش میکنم براش دعا کنین چون زندگیمون داره میپاشه.دعا کنین که تمام کساییکه نجات پیدا میکنن دیگه سراغ این مواد لعنتی نرند.

 • بدون نام
  دوشنبه 3 مرداد 1390 - 11:23:45
  پاسخ
  18 3

  فقط باید ازخدا خواست که کمک کند

 • زهره
  دوشنبه 3 مرداد 1390 - 17:09:24
  پاسخ
  20 9

  شوهرمن معتادبه شیشه بود روانی بود حتی به مادرش میخاست تجاوز کنه حالا1ساله جدا شدم.میگن 4روزه پاک شده مسخره س.شیشه مغزو خراب میکنه وبشدت برگشت پذیره.فقط پیشگیری

 • مریم
  دوشنبه 3 مرداد 1390 - 17:11:38
  پاسخ
  21 24

  الهی بدجور بمیرن که عبرت دیگران بشن فقط دیگران عذاب میدن خودشون که عشق میکنن

  • بدون نام
   پنجشنبه 7 اردیبهشت 1391 - 05:51:34
   19 15

   کاملا موافقم چون اگه زنده بمانند نسل معتاد ادامه پیدا میکند یا اینکه دختر مردم را بد بخت می کنند حد اقل ازدواج نکنند چون ترک اینکار از محالات است

 • هیوا
  چهارشنبه 5 مرداد 1390 - 14:54:36
  پاسخ
  19 8

  خانمها و آقایون محترم امید واهی دادن بسیار مضرتر از نا امیدی دادن است.فضای علمی با فضای روحی من وشما متفاوت است و ممکن است با مزاق خیلی ها خوش نیاید ولی حقیقت دارد.عقل سلیم فقط دلش به حال معتاد نمیسوزه بلکه نیم نگاهی هم به خانواده و افرادی که زندگیشون در ارتباط با معتادان تباه میشود می اندازد.با دنیای امروز که رسانه ها همه گونه اطلاع رسانی میکنند دیگر اعتیاد بیماری نیست بلکه گناهی مستحق مجازات است.

 • فرهاد
  پنجشنبه 13 مرداد 1390 - 11:27:04
  پاسخ
  26 4

  تو رو خدا برای ما دعا کنید.بابام اسایش رو از ما گرفته همش توهم میزنه.خدایا چرا نمی کشیش؟؟؟؟

 • نسیم
  یکشنبه 23 مرداد 1390 - 18:46:37
  پاسخ
  24 7

  کاش ادم معتاد قبول میکرد که معتاده بعد همه با جون و دل کمکش میکردم شوهر من ک عشق من بود معتاد بود با وجود همه علاقم بهش ترکش کردم تا شاید با رفتنم نجاتش بدم نمیدونید چقدر سخته

 • خدایار
  شنبه 29 مرداد 1390 - 23:33:24
  پاسخ
  96 8

  3روزه نزدم دعام کنید.ممنون

 • دودلی
  سه شنبه 29 شهریور 1390 - 00:17:45
  پاسخ
  40 6

  توروخدا واسم دعاکنید من دارم ازعشقم جدامیشم فقط بخاطر شیشه لعنتی نمیخوام بمیره

 • حسین
  شنبه 2 مهر 1390 - 14:19:50
  پاسخ
  15 9

  پدر من معتادبه کراک وشیشه است خیلی تلاش کردم که اوراترکش بدم ولی نشددیگه به این نتیجه رسیدم که نمی تونه ترک کنه وخودشم اصلا نمی خواد.نمی دونم چرا تواین3سال چرانمرده.به خانواده های همه ی کسانی که به این بلامبتلا شده اند از آقا امام رضا میخواهم کمکشان کند.کسی که دنبال این مسائل برود دیگه مرده است .خودتان رانجات دهید.به فکرفرزندان خود باشید اینده های انها را خراب نکنید خواهش میکنم. باتشکر

 • پرستو
  یکشنبه 3 مهر 1390 - 09:27:38
  پاسخ
  15 4

  به نظر من مهشید درست میگه .مشکل این افراد فقط بی ارادگیشونه .تمام کسانی که ترک کردند باور پیدا کردن به اراده واختیاری که خداوند بهشون داده.خودشون باید بخوان که تغییر بکنند فقط همین.

 • بازنده
  یکشنبه 3 مهر 1390 - 19:53:39
  پاسخ
  23 2

  شوهرم كه زماني عاشقش بودم كراك و شيشه مصرف مي كنه، با دهها دختر حرف مي زنه، توجهي به من نداره و.. هيچ قانوني از همسران افراد معتاد حمايت نمي كنه؟؟؟

 • mohsen
  چهارشنبه 20 مهر 1390 - 17:53:42
  پاسخ
  12 0

  سلام من خودم روانشناسم واقعا بده که اینقدر ناامیدی میدین قوی باشید و در انجمن ها شرکت کنید اونجا کسایی هستن که مثل خودتونن فقط سختی کار اینه که معتاد به شیشه باور نداره خودشو و خودشو باخته

 • نینا
  یکشنبه 24 مهر 1390 - 20:55:28
  پاسخ
  12 4

  سلام توروبه خداناامیدمون نکنیدمن 3ساله عاشق شدم وحالا بهش رسیدم 1ساله ازدواج کردیم ولی اعتئادبه شیشه داشت تواین یهساله خیلی زحمتاکشیدم ولی بازم برگشته به سمتش ئعنی دیگه بی خیالش بشم تابمیره یعنی طلاق بگیرم؟اون که منودوست نداره ولی من دیوونه وار عاشقشم بگید به من چیکار کنم توروخدااااا.

  • سعیده
   شنبه 24 دی 1390 - 19:54:55
   26 7

   سلام عزیزم طلاقتو بگیر اینو از زنی میشنوی که 17 سال با یک آدم تریاکی و 3 سال که شیشه مصرف می کنه گوش کن من هم عاشقش بودم ولی الان ازش متنفرم چون بلاهایی سرت در میاره که از ش متنفر میشی تا بچه نداری خودت گرفتار نکن ایکاش من به حرف دیگران گوش کرده بودم الان ناراحتی قلبی و ام اس گرفتم ولی با اینحال 9 ماه پیش طلاقم گرفتم بخاطر پسرم همیشه درگیر با این آدم هستم ترو بخدا گوش کن طلاقت تا جوانی بگیر و برو وقتو تلف نکن بی فایده ست تازه شوهر من عاشقم بود ولی حاضر به ترک نشد انقدر بلا سرم آورد که راضی به مرگشم میدونم سخت ولی سخت تر اینه که با هاش زندگی کنی جوانی زود یادت میره گوش کن قول بهت میدم که سال آینده این موقع یادت رفته باشد.

 • سپیده
  یکشنبه 8 آبان 1390 - 19:53:17
  پاسخ
  16 7

  من یکسال پیش ازدواج کردم و بعد از 6 ماه فهمیدم که همسرم معتاده از طریق انجمن ترک کرد الان 7 ماه می گذره ولی من همچنان تو شک و بدبینی ام همش می ترسم که دوباره شروع کنه البته چند روزه بهش شک کردم ولی تو دودلی مونده کسی هست که بدونه علائم دقیق مصرف چیه ؟

  • Loqman Ebrahimi
   دوشنبه 14 اسفند 1391 - 19:49:46
   4 2

   سپیده خانم سلام اگه منظورتون علایم شیشه هستش باید خدمتتون عرض کنم تنها راه تشخیص آن اینه که شخص با خودش مواد جا به جا کنه وگرنه با آزمایشم قابل تشخیص نیست!

 • گابرییل
  پنجشنبه 3 آذر 1390 - 20:50:23
  پاسخ
  28 2

  لطفا .نه امید بدین و نه ناامید کنین .من بعد از 8 سال ترک کردم.الان 29 سال سنمه.اگه دسته این سایتها باشه میگن همه جوونا باید بمیرن.در ضمن هر کی که اول اسمش دکتر نوشته باشه .دکتر نیست.عزیزان همه مسایل بر میگرده به مایع لنفاوی بدن که مسموم میشه.روزی 2 لیتر اب ورزش و خوردن سبزیجات استحمام زیاد.خیلی کمک میکنه.همیشه پرتوان و موفق باشید.

 • بدون نام
  پنجشنبه 3 آذر 1390 - 20:52:20
  پاسخ
  18 0

  من بعد از 8 سال ترک کردم.الان 29 سال سنمه..عزیزان همه مسایل بر میگرده به مایع لنفاوی بدن که مسموم میشه.روزی 2 لیتر اب ورزش و خوردن سبزیجات استحمام زیاد.خیلی کمک میکنه.همیشه پرتوان و موفق باشید.

  • يوسف
   چهارشنبه 17 آبان 1391 - 15:12:03
   17 3

   يعني تمام جوان هايي كه خواسته و ناخواسته دركير شدن بايد بميرن؟

 • بدون نام
  شنبه 19 آذر 1390 - 18:20:07
  پاسخ
  15 3

  باسلام هر وقت شروع بکنید دیر نیست .

 • هستی
  یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:56:30
  پاسخ
  16 1

  salam matalebeton aslan dorost nabod man az sal1386 masrafe shishe dashtam ta 1388 bedone hich daroe ya dr ya harchize dg tark kardam 7roze dg pakim mishe 2 sal omidvaram ye roz peshe ke dg hich motadi nadashte bashimmm

 • بدون نام
  دوشنبه 21 آذر 1390 - 00:24:08
  پاسخ
  12 7

  خانواده ها نباید معتادین را به حال خودشان رهاکنن بلکه با پیگری های متعدد به انها ثابت کن که هنوز برای انها ارزش دارن

 • بدون نام
  دوشنبه 5 دی 1390 - 06:11:58
  پاسخ
  4 7

  عزیزی که این مطالبو نوشتی باید بگم که من اعتقاد دارم یک مدت که بکشی لذتشو از دست میده و انگیزه ای برای کشیدن نداری

 • بدون نام
  چهارشنبه 14 دی 1390 - 15:47:40
  پاسخ
  17 2

  سلام.من 6 ماهه فهمیدم که همسرم اعتیاد به شیشه داره ولی خودش قبول نداره که معتاد شده. خیلی سعی کردم که متقاعدش کنم ترک کنه یا کمپ یا رفتن به کنگره. اصلا قبول نکرد. 2 ساله بیکاره و خرج زندگی ام یه جور رو دوش من بود. منو مقصر همه چی می دونه. الان 2 ماهه که ترکش کردم و دارم جدا می شم .احتمالا خیلی وقته مصرف می کرده و من نفهمیدم اما میگه مقطعی بوده. دلم میخواد حتی اگه منم تو زندگیش نبودم بتونه خودشو پیدا کنه.فقط 31 سالشه.کسانی رو میشناسم که الان 4 یا 8 ساله که پاکن.پس میشه اگه خودشون بخوان

  • سعیده
   شنبه 24 دی 1390 - 19:45:19
   17 5

   سلام کار بسیار خوبی می کنی که ازش جدا میشی و دیکه هیچوقت باهاش آشتی نکن چون آدمهای خطرناکی هستند من بعد از طلاق تا حالا 20 بار با شوهرم آشتی کردم ولی اشتباه کردم هردفعه بدتر شد که بهتر نشد باید به حالا خودشان رها شان کنی تا به اخر خط برساند و خودشان برنند برای ترک همسرم من 17 سال اعتیاد داره من تا هزار بار در کشیدن دیدمش ولی من معتاد نیستم و حالا ادعا کرده که من معتاد هستم 3 روز پیش بدر شوهرم براثر مصرف شیشه در سن 70 سالکی فوت کرد ولی درس عبرتی برای شوهر من نشده اگر بدونی چه بلاهایی سر من آورده باور نمی کنی یکدفعه 2روز توی کمد زندانیم کرده بود ی خواب راحت نداشتم هنوز که طلاق گرفتم ولم نمیکند و هنوز بهم میگیه باید بهش پول بدم.ایکاش زمان ماهم اینقدر اطلاعات راجع به مواد زیاد بود

 • پريسا
  دوشنبه 19 دی 1390 - 02:32:29
  پاسخ
  14 6

  بزادر من 20 سالشه.5 سال داره شيشه ميكشه.چند بار تركش داديم كمپ برديم.پيش روانپزشك برديم.ولي هر بار دوباره شروع كرد.الان 4 روزه از جيب بابام پول دزديده رفته.هنوز نيامده. هممون مريض شديم مشكل روحي پيدا كرديم.از دست كارهاش.يه راه حل به ما پيشنهاد بديد.تو رو خدا نگيد كه راهي نداره.

  • محمد علی
   شنبه 20 آبان 1391 - 00:19:26
   13 5

   پیداش کنین میام میبرمش جایی که دیگه از این کارا ...هر موقع جواب دادین naدر خدمت شماست.حالتو میفهمم.

 • سرسام
  شنبه 24 دی 1390 - 13:48:20
  پاسخ
  59 7

  من میلادمعروف به سرسام.اینا همش چرته. ادم اگه ادم باشه<همون اشرف مخلوقات>کار براش نشد نداره فقط به یاد مخلوقت بیافت میفهمی با نیرویی که خدا بهت داده میشه همه کار کرد.پس دست به زانو بزن با توکل به خدا یا علی.............اینجانب همه نوع متا رو مصرف کردم.14 سال.الان 3ساله بدون هیچی گذاشتم کنار.اخرین متایی که اعتیاد داشتم شیشه بود 2سال.اخرین باری که مصرف کردم گرمی 120 هزار تومان بود الان شنیدم خیلی ارزون تر از این حرفاست:من با روزی 1الی1.5 گرم مصرف ترک کردم.قدر خودتونو بدونید ........یا علی.

  • سارا
   چهارشنبه 22 آذر 1391 - 16:15:24
   12 5

   ای ول آقامیلاد.واقعاحرفت قبول دارم ماکه روح الهی داریم اراده کنیم هرکاری میتونیم بکنیم انشااله همیشه موفق باشید.

  • مریم
   شنبه 25 آبان 1392 - 10:29:11
   12 6

   آفرین به تو امیدوارم که همچنان موفق باشی و تا آخر عمرت هرگز سراغش نری

 • فرزین
  پنجشنبه 4 اسفند 1390 - 23:08:51
  پاسخ
  6 4

  آگاهی درمانی،شغل درمانی،معنا درمانی،موسیقی درمانی... باید بهشون یاد داد که "با خودشون مهربون باشن"ریشه تمام بیماریها از نامهربونی با خود به وجود میاد که البته با غرور تفاوت داره...

 • fariba
  شنبه 13 اسفند 1390 - 23:10:35
  پاسخ
  12 2

  من خودم با يه معتاد سر و كار دارم فقط ميخوام براشون دعا كنيد

 • hasti
  شنبه 13 اسفند 1390 - 23:33:17
  پاسخ
  7 1

  من.فقط ميخوام براشون دعا كنيد

 • hasti
  شنبه 13 اسفند 1390 - 23:33:23
  پاسخ
  8 3

  من.فقط ميخوام براشون دعا كنيد

 • بدون نام
  یکشنبه 6 فروردین 1391 - 02:48:25
  پاسخ
  17 1

  برادرم 54 سال دارد ديشب با چشمان گريان اطرافيانش خيلي وحشتناك به كمپ بردند چون با مصرف مواد توهم خيلي زيادي داشت . من هم از خداوند متعال ارزوي بهبودي براي تمامي اين عزيزان را دارم.

 • محمد
  دوشنبه 21 فروردین 1391 - 02:35:45
  پاسخ
  6 28

  امروز بعد1سالو 5ماه شیشه زدم مثلا فردا تولدم...

 • حسین
  پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 - 07:08:01
  پاسخ
  16 5

  من عموم کراک مصرف می کرد بعد از 1 سال فوت کرد واقعا اگر به فکر زندگی هستید ترک کنید و اگر به فکر توهمی زیاد تزریق کنید زیاد تا هم خودتون هم اطرافیانتون از دستتون راحت شن!!!!!

 • محمد
  پنجشنبه 14 اردیبهشت 1391 - 16:28:33
  پاسخ
  31 1

  سلااااااااااااام من دوسال كه مصرف داشتم الان 3ماه پاكي دارم اما باز وسوسه ميشم از همتون ميخواااااااام كه دنبال شيشه نرين اخه عوارضش تا اخر عمر همراهتون ميمونه از من به شماها نصيحت،نميدونم چطوري حال و روزمو براتون توصيف كنم اما خيلي افتادم با اينكه من هنوز 20سالمه...

  • بدون نام
   دوشنبه 17 مهر 1391 - 00:57:27
   9 4

   عزیزم تو رو به خدا مصرف نکن بادرم الان زندانه همه زندگیشو ازش مواد گرفت

 • مریم
  سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 - 19:31:35
  پاسخ
  20 1

  سلااااااااااام.من بر ادری دارم که ازسال 88 مصرف شیشه راشروع کرده ومتاسفانه هر راهی که شما بگین رارفتیم اما هنوز مصرف میکنه یه دختر 5ساله داره که مادرش ترکش کرده وامسال بیش دبستانی میره شماروبخدا دعا کنید جوونای ما چه گناهی کردن چرا کسی بدادمون نمیرسه

 • فرناز
  پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 - 14:38:06
  پاسخ
  13 1

  برادر من حدود 8 بود که افسرده شدید بود و همیشه خونه بود الان حدود 5 ماه شیشه میکشه یه بار هم بردیمش بیمارستان روانپزشکی اما ترک نکرد یعنی نتونست ترک کنه.یعنی برا این مشکل که جامعه رو گرفته هیچ راهی نذاشتن؟!!!!جای که از این افراد با پول خومون نگهداری کنن؟!!!!!برام جالبه که باید بمونیم و مردن عزیزانمونو ببینیم در حالی که کاملا مشخصه میشه یه راههای باشه اما نیست.!!!چرا واقعا؟!!!!!!!!!!

 • سیاوش
  دوشنبه 8 خرداد 1391 - 04:50:26
  پاسخ
  10 13

  خدا کمکشون کنه،من بعد از 8سال مصرف تریاک ،به راحتی و با کم کردن تدریجی ترک کردم،الان 1سال پاکم،اصلا هم میلی بهش ندارم ،چون واقعا خستم کرده بود،به خدا ایمان داشته باشین و اگر عزیزی معتاد دارین،تنهاش نذارین،اگه تنها باشه فنا میشه،من همسرم باعث آلودگیم شد،نه ایاینکه خودش آلودم کنه،کاراش باعث شده بود،

  • R
   دوشنبه 20 شهریور 1391 - 14:01:46
   11 1

   دوست عزیزم , من 5 سال اعتیاد داشتم اما الان 4 سال هست که پاک هستم ! یادت باشه تنها راه ترک مواد مخدر 1. خواست خود فرد هست ( یعنی تا خدی معتاد بشه که فقط برای عادی بودن مصرف کنه و نه برای نئشگی 2. ترک دوستان قدیمی ! اینو کسی برات میگه که جندین بار سعی کرد اما برگشت به دوباره اما در انتها موفق شد درمان بشه ! فراموش نکن اعتیاد یک بیماری هست نه یک وابستگی ! من نه می هوام تبلیغ کنم و نه خودم از این راه درمان شدم اما اگر سری به سات ( کنگره 60 ) بزنی مطمئنم خیلی کمکت می کنه ! چون من به گواه شاهد درمان خیلیا بودم ! حتی یکی از رمان شده ها در رشته تیراندازی در دنیا مقام اول رو آورد ! کاقیه تو گوگل سرچ کنی : کنگره 60

  • پرستو
   چهارشنبه 5 تیر 1392 - 13:44:15
   13 2

   سیاوش عزیز همسرت چیکار کنه؟خودت داری میگی 8 سال مصرف کردی.همسر منم منو مقصر میدونست که مصرف کرد اما نمیدید که قبلا از نوجوونی مصرف میکرد!!!!!انگار یادش رفته بود که قبلا معتاد بوده و به کمک من ترک کرد اونم چند بار!!بعد از اینهمه زحمت آخرش که داشتیم جدا میشدیم اونم بخاطر اعتیادش بهم میگفت مقصر تو بودی!!حتی مادرش میگفت تو پسرمو معتاد کردی!!!!!جالبه اینهمه زجر کشیدمو دستشو گرفتم و زندگی و جوونیمو گذاشتم آخرشم من مقصر شدم!!!کسی نخاد مصرف کنه هیچ چیزی نمیتونه اونو به مصرف بکشونه!همه ما مقصر کارهای خودمونیم حتی خود من مقصر زندگیه خراب خودم!چون روز خاسگاری منه احمق میدونستم اعتیاد داره اما بخودم گفتم اشکال نداره ترکش میدم!چون راجع به اعتیاد اطلاعاتی نداشتم اگه نه هیچوقت همچین اشتباهی پس بهونه نگیریم

 • مریم
  چهارشنبه 7 تیر 1391 - 18:18:56
  پاسخ
  18 2

  سلام بچه ها بابا منم شیشه می کشه 1 سال ما تازه 6 ماه فهمیدیم بچه ها من دختر عقد کرده ام مامانم بعد این همه سال زندگی از پا در امد بچه ها دعا کنید ترک کنه توروخدا زندگیمون درست شه

 • بدون نام
  پنجشنبه 12 مرداد 1391 - 18:38:09
  پاسخ
  4 0

  ياذم هست قبلا فقط چند نفر در شهر ما معتاد تودند كسي هم كاري با انها نداشت توكل به خدا

 • باران
  دوشنبه 13 شهریور 1391 - 22:24:46
  پاسخ
  5 3

  حتی اگه ماهی یه بارم باشه؟؟

  • ف
   دوشنبه 3 مهر 1391 - 19:04:04
   12 2

   ازه عزیزم تورو خدا ماهی یه بارم نکش. منم از ماهی بار شروع کردم نزدیک به سه سال شد

 • ف
  دوشنبه 3 مهر 1391 - 18:59:43
  پاسخ
  9 4

  سلام دوستان منم 2 سال و نیم مصرف کردم ولی حدودا چند ماهه که موقعیتش برام پیش نیومد. نخندینا واقعا بلد نیستم پایپو بگیرم دستم و بچرخونم. همیشه یه پایه داشتم که واسم می آورد و ومی چرخوند. حالا داره زن میگیره میگه ترک کرده مثل سگ دروغ میگه. الان یه وقتایی دلم میخواد که بازم اون روزا میومد ولی بعد از چند لحطه وقتی به خانوادمو دوستام فکر میکنم که اصلا اگه بفهمن باورشون نمیشه که من میزدم و ممکنه که ترکم کنن از کشیدن حالم بهم میخوره. به نطرتون من میتونم همین جوری با حس خواستن مبارزه کنم تا پیروز بشم؟ چقدر طول میکشه؟

  • سارا
   چهارشنبه 22 آذر 1391 - 16:20:12
   3 3

   اره یچرانتونی اراده کنی توانایی انجام هرکاری داری

  • بی نام
   چهارشنبه 12 خرداد 1395 - 09:56:47
   1 1

   تو رو خدا قوی باش وپاکی خودتو ادامه بده تا همه با هم لذت ببرید وآرامش خانواده وجامعه وخودتو حفظ کنی ممنونم

 • ایمان
  چهارشنبه 19 مهر 1391 - 21:32:20
  پاسخ
  10 13

  مواد غیر قابل ترک هست

 • peyman
  چهارشنبه 24 آبان 1391 - 10:23:00
  پاسخ
  17 0

  هرچی اسمش مواد بود تجربه کردم و تنها چیزی که روم کار نمیکرد خماری بود ! تا اینکه رسیدم به ایس. همزمانم با یه شیشه ای رفیق شدم .. سه ماه باهاش بودم بدون استراحت یا خماری هم پاش شدم! حالا خودش رفته کمپ منم تازه فهمیدم درده خماری یعنی چی ! واقعا کم اوردم . خیلی روم کار کردن چند روز بیخیال میشمو بازم شروع میکنم . تورو خدا واسه جوان های ایران دعا کنید .که خلآ هاشونو با مواد پر نکنند ..!

 • شیرین
  پنجشنبه 9 آذر 1391 - 16:15:44
  پاسخ
  3 3

  براساس نوشتتون یعنی اه زیاد مصرف نکنه نمیمیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یعنی دوسال بعد تازه تازه مشکل ساز میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • بهرنگ
  چهارشنبه 22 آذر 1391 - 22:49:29
  پاسخ
  8 6

  این مطالب شما آدمو مایوس میکنه! یعنی چی که مصرف کنندگان شیشه و کراک ، شانسی برای ترک کردن ندارن؟! من بیشتر از صدنفر رو میشناسم که شیشه و کراک مصرف میکردن ، الانم کاملا ترک کردن و دارن به راحتی زندگیشون رو میکنن و خود بنده هم یکی از همونا هستم که ترک کردم و بدون اینکه از هیچ تیم پزشکی و روانشناس و...کمک بگیرم ، موفق شدم! البته دو نکته مهم رو نمیشه انکار کرد : اول این که ترک این مواد در مقایسه با سایر مواد مخدر خیلی سخت تره ، و دوم اینکه : تجربه نشون داده که معتادان به شیشه و کراک، بعد از ترک، از نظر مصرف مجدد و اعتیاد دوباره ، در معرض خطر جدی تری هستن

  • بدون نام
   چهارشنبه 29 آذر 1391 - 03:41:11
   15 3

   متاسفانه به این راحتی هایی که شما میگی نمیشه ترک کرد و بلانسبت شما اون کسانی که میگن ترک کردنش راحته کسانی هستند که خودشون دارن مصرف میکنند. من به عنوان یک محقق در این امور به تمام جوانان هشدار میدم که گول این حرفارو که میگن ترک این مواد جدید کاری نداره نخورند و شک نکنند که شیشه و کراک یعنی نابودی زندگی. ازدواج با فرد شیشه ای و کراکی هم یا به مرگ ختم میشه یا طلاق

 • علي
  شنبه 25 آذر 1391 - 17:39:49
  پاسخ
  10 2

  با سلام اميدوارم كه خداوند همه بيماران رو شفا بده مخصوصا كسانيكه در دام اعتياد گرفتار شدند برادر خودم در دوران سربازي دچار سوختگي شد و از دو سال بعد شروع به مصرف مواد كرد اول ترياك بعد شيره بعد كراك و اواخر شيشه كه خيلي توهم ميزد . دائم با همه درگير بود و خيلي مشكل رواني پيدا كرده بود و در نهايت بعد از يك سال مصرف مداوم شيشه متاسفانه درگذشت. ما خيلي سعي كرديم كه كمكش كنيم ولي نشد . اميدوارم براي قربانياني مثل برادر من كه در دام اعتياد گرفتار ميشن راه حلي براي درمانشون باشه تا هيچ خانواده اي مرگ عزيزشو نبينه و داغ دار نشه براي من جاي سواله كه چرا به صورت جدي با توزيع كنندگان مواد برخورد نميشه؟؟؟

 • همه میتونن ترک کنن!
  یکشنبه 3 دی 1391 - 17:11:59
  پاسخ
  8 3

  قابل توجه نویسنده ی این مطالب و همه ی محققین و کسایی که معتقدن معتاد به شیشه و کراک شانسی برای ترک کردن نداره: با این مطالبتون خونواده هارو مایوس نکنین! اگه یه زحمت کوچولو به خودتون بدین و در مورد ( n a) ( انجمن معتادان گمنام) هم یه تحقیقی بکنین، اونوقت با دیدن صدها و هزاران مثال زنده از شیشه ای ها و کراکی هایی که ترک کردن و تبدیل به انسانهای موفقی شدن ، نظام باورهاتون دگرگون میشه و شما هم ایمان پیدا میکنین که همه میتونن!

 • اميد
  چهارشنبه 6 دی 1391 - 13:55:59
  پاسخ
  16 5

  با سلام ممنون از سايتتون ولي شما اشتباه ميكنين كراك و شيشه ترك داره البته اگه خودت بخواي من 2 سال مصرف كراك داشتم ولي با اراده خودم تونستم ترك كنم الان يكسال و نيمه كه ترك كردم به حدي رسيدم كه به سيگار هم فكر نميكنم ازدواج كردم يه زندگي و يه شغل خوب دارم خدارو شكر كه از دام بلاي خانمان سوز راحت شدم اگر اراده كنين حتما ميتونين خواستن توانستن است.

 • سوگند
  پنجشنبه 7 دی 1391 - 14:32:37
  پاسخ
  4 2

  راستش ی نفر که ازمن 5سال کوچیکتره و3سال کراک مصرف میکرده وبقول خودش الان 2سال که ترک کرده اومده خواستگاریم وهمش تهدیدم میکنه که اگه قبول نکردی زندگیتو نابود میکنم ...واقعا روانی شدم ازدستش اصلا ول کن نیست...چیکارکنم؟

  • علی
   چهارشنبه 21 فروردین 1392 - 06:03:30
   6 2

   زندگیتو نابود میکنم یعنی چی غلت میکنه.کمی فکرکن زندگی تو دقیقازمانی نابود میشه که قبول کنی.اگه واقعا راست بگه که ترک کرده وخودتم به اون علاقه داری قبول کن ولی به شرتی که حق طلاق درصورت مصرف دباره با شما باشه. اگاه باش چی میگم کلامی به شمابگه که قبول شما هم باورکنی نه.حتما مکتوب بشه درزمان عقد یا تو دفترخانه فراموش نکنی.دراونشرایت ادم داغه نمیفهمه با هرکی راحت تری درمورد همه چیز مشورت کن منظورم از هرکی غریبه نبود مادر پدر برادر خواهر.امیدوارم زندگی پراز قشنگی داشته باشی.من هم دعا کن مشکلم حل بشه.موفق باشی

  • علی
   جمعه 3 خرداد 1392 - 20:27:25
   13 5

   یه معتاد خیلی بیجا میکنه که کسی را تهدید کنه . معتاد قادر نیست شلوار شو بالا بکشه . چه برسه کسی رو تهدید کنه . چه غلطها.

 • najmeh
  یکشنبه 10 دی 1391 - 06:29:35
  پاسخ
  5 0

  من شوهرم 8 سال مصرف کننده چیزای دیگه بوده حالا 2 ساله که شیشه مصرف میکنه چکار کنم

  • samane
   یکشنبه 10 دی 1391 - 21:23:13
   13 4

   متاسفانه به نظر من هیچ راهی جز اینکه از همین حالا به فکر زندگی خودت باشی نیست.

  • بدون نام
   سه شنبه 29 اسفند 1391 - 16:28:57
   9 4

   به فکر خودت باش اون دیگه از دست رفته

  • علی
   جمعه 3 خرداد 1392 - 20:22:19
   14 3

   بهترین کاری که میتونی براش بکنی تشوقش کنی که خودشو بکشه

  • ببر
   یکشنبه 16 خرداد 1395 - 00:04:33
   1 2

   ببرش کمپ

 • azi
  جمعه 22 دی 1391 - 22:42:17
  پاسخ
  14 6

  می شه ترک کرد فقط اراده می خواد حتی دارو هم نمی خواد امیدوار باشید .......اراده شرط اوله همین

 • amir
  پنجشنبه 12 بهمن 1391 - 00:32:24
  پاسخ
  16 7

  مزخرف..مزخرف مزخرف....براردر منم اعتیاد به شیشه داشت اما الان ترک کرده و زندگی خیلی خوبی داره ...توی یه شرکتم استخدام شده و الان درامدم داره....البته هنوزم کلاسای انجمن معتادان گمنام میره....خود کرده را تدبیر نیست! با این شرایط ادم باید خوب مواظب خودشو خانوادش باشه...

  • میترا
   یکشنبه 27 اسفند 1391 - 00:59:17
   3 3

   چه جوری ترک کرده

 • آسمونی
  شنبه 14 بهمن 1391 - 15:44:42
  پاسخ
  1 3

  سلام یه سوال داشتم می خواستم ببینم اعتیاد به شیشه هر چند با مصرف کم یه جور جرمه؟یعنی برای دادگاه دلیل محکمیه برای جدایی یا نه؟لطفا راهنماییم کنید با تشکر.

 • محمد
  دوشنبه 28 اسفند 1391 - 01:15:43
  پاسخ
  28 12

  يك راه ترك دائمي وجود دارد آن هم مخلوط كردن مواد مخدر با سم سيانور است واقعا معجزه ميكند

  • علی
   جمعه 3 خرداد 1392 - 20:19:28
   13 11

   این بهترین نظری بود که راجع به معتادا تو تموم عمرم دیده ام

 • میترا
  دوشنبه 12 فروردین 1392 - 05:07:54
  پاسخ
  12 3

  لطفا ترک این مواد را ساده جلوه ندین چون ممکنه خیلیا بخاطر همیم معتاد بشن

 • علی
  چهارشنبه 21 فروردین 1392 - 05:19:43
  پاسخ
  11 6

  دوستی که نوشتی معتاد نباید زن بکیره یعنی که همه مردا معتاد هستن وهیچ دختری معتاد نیست تازمانی که فقط خودخودمهم باشد ودیگران بی اهمیت روزگار ازاین تیره وتارتر خواهد شد.کمی به خود زحمت اندیشیدن بده تا ببینی اشرف مخلوقات چه بس خونخارشد که با همنو ع خود چنین ناجوان مردانه به مصلخگاه برد.بمیرم از غم پژمردن دل مادرانی که به گور مبرند ارزوی دیدن اولادرا دررخت عروسی ودامادی..اشکام مجال نوشتن را دیگر نمدهد.علی یارلحظه های سختتان.

 • سپیده
  شنبه 7 اردیبهشت 1392 - 20:10:44
  پاسخ
  6 0

  کاش کسی پیدا میشد به داد این جوونا میرسید. شیشه یه جورایی براشون مرگ تدریجی است. باید این مواد از مملکت ما ریشه کن بشه. به نظر شما کار سختیه؟

 • محمود
  یکشنبه 5 خرداد 1392 - 21:27:13
  پاسخ
  7 4

  سلام پیشنهاد من اینه که این آقای دکتر یه کم امیدوارانه تر مسائل رو بیان کنه چون اینطور که این آقا گفته کسی که مصرف میکنه بجای ترک باید فکر ادامه مصرف باشه تا آخر عمرش لااقل خماری نکشه

 • بی نام
  شنبه 11 خرداد 1392 - 23:36:06
  پاسخ
  12 1

  هیچ کس به فکر برخورد با مواد مخدر نیست جوانها نابود شدن

 • زهرا
  یکشنبه 2 تیر 1392 - 19:29:06
  پاسخ
  19 4

  به نظر من ادم معتاد نباید ازدواج کنه.شوهر منم روز اول به عنوان یه ادم سالم باهام ازدواج کرد.الان یه ساله که فهمیدم شیشه میکشم.تلاشمو کردم واسه ترک کردنش ولی نخواست.الان تو خونه بابام بایه دختر دوساله.بچه جه گناهی داره که باید تاوان اشتباهه پدرش رو بده

 • محبوبه
  دوشنبه 14 مرداد 1392 - 14:03:27
  پاسخ
  4 2

  به نظر من مواد مخدر بدترین وابستکی است درمان ندارد فقط باید اراده کرد و توکل

 • حاج داود
  شنبه 19 مرداد 1392 - 15:56:56
  پاسخ
  1 7

  سلام يك پيشنهاد امتحان كنيد ضرر ندارد..... براي ترك شيشه فقط و فقط مصرف ويتامين هاي قوي و مكمل چاره كار است و كنار گذاشتن ادمهايي كه حتي براي يك بار با ان مصرف كرده و خاطره مصرف با ان شخص را دارد حتي اگر برادرت باشد . لطفا ويتامين ها را تحت نظر پزشك استفاده كنيد . خواهش ميكنم امتحان كنيد ويتامين ويتامين

 • رویا
  سه شنبه 29 مرداد 1392 - 14:23:01
  پاسخ
  8 1

  سلام بچه ها واقعا باید کمک معتادهای شیشه ای داد یا نه حتی اگه خودشون رفته باشن برای ترک چون آدم میترسه نکنه یه بلایی به سر آدم بیاره ولی چیزی که من فهمیدم اینه که تا خودشون نخوان هیج فایده ای نداره

 • مانا
  چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 06:24:36
  پاسخ
  9 1

  داداشه من خیلی وخته می زنه :| ترک نکرد :| وامونده بدجور اعتیاد آوره :| خواهش می کنم دعا کنین :| من نمی خوام بمیره :| یا روانی بشه:|

 • محمد رضا
  چهارشنبه 6 شهریور 1392 - 19:49:18
  پاسخ
  2 6

  ما هم تازه درگیرش شدیم شوهر برادر زاده ام داره شیشه مصرف میکنه امروز به من زنگ زدن و گفتن منم اومدم اینترنت ببینم این لامصحب چجوری که به این قسمت برخوردم و ناامید شدم

 • رها
  جمعه 12 مهر 1392 - 01:33:54
  پاسخ
  12 0

  سلام امید همتون به خدا باشه برادر منم 4 ساله درگیره بخدا داغون شدیم من که بیماری اعصاب گرفتم با هزارتا قرص سرپام اما امیدم از دست ندادم مطمئنم راه نجاتی هست فقط دعا کنید به امید رهایی همه معتادین صلواتی بفرستید

 • مهتاب
  جمعه 3 آبان 1392 - 14:37:41
  پاسخ
  6 1

  سلام من برادري دارم كه احساس ميكنم معتاده البته قبلا بوده ترك كرده بود بعد ازدواج كرد زنش گفت اعتياد داشت جدا شد به خاطر دروغ زياد و دير آمدن ها از خونه طردش كرديم تا يكسال تا اين كه به كمك داييم پيداش كرديم و آورديمش خونه ميگه معتاد نيست اما من لوله هاي كوچيكي پيدا كردم كه انگار براي مصرف مواد هست و يك مشماء كوچيك كه انگار توش چيزي بوده مثل پودر سفيد آيا كسي هست بتونم بهش نشون بدم بگه اين براي چيه من پدر ندارم و مادرم دق ميكنه بفهمه حالا كه اين همه دوباره به اين كمك كرديم باز اعتياد داره كمكم كنيد كه بتونم حقيقتو بفهمم كه قبل اينكه دوباره همه رو گول بزنه جلوشو بگيرم وبتونم جايي بستريش كنم من خيلي دست تنهام كمكم كنيد توروخدا 😔😔😔😔😔😔😔

  • الهام
   شنبه 2 آذر 1392 - 09:48:31
   6 4

   سلام مهتاب جان برادر من هم 5سال اعتیاد به شیشه داره فکر کنم برادر تو هم شیشه مصرف میکنه ما اونو 5بار هم بستری کردیم اما فایده نداشته زندگیش از هم پاشید .امیدت به خدا باشه خودت برو باهاش صحبت کن تا راضی بشه واسه ترک .

 • zizi
  جمعه 8 آذر 1392 - 02:46:30
  پاسخ
  11 2

  من 3 ساله بعد از 5سال غاشقی و انتظار با کسی که عاشقشم ازدواج کردم الان 43 روزه شوهرم رو ترک کردم و 2شبه مطمین شدم شوهرم معتاد شیشه بوده چون خودش اعتئاف کرده و خواسته بره کمپ دیشب رفته کمپ براش دعا کنید زندگیمون داشت نابود میشد خوشحالم که خودش خواسته چون نمی خواستم از دستش بدم

 • محمدرضا
  سه شنبه 26 آذر 1392 - 10:08:58
  پاسخ
  18 6

  سلام به همه دوستان خوبم.دوستان من به مدت 4سال شیشه مصرف میکردم ولی الان 2ساله که پاکه پاکم.به هیچکدوم از این حرفها هم اعتقاد ندارم که نمیشه شیشه رو ترک کرد.اقایون خانوما دوستان گرامی فقط یه جو اراده میخواد

 • بی نام
  جمعه 13 دی 1392 - 01:16:15
  پاسخ
  6 1

  سلام خيلي خستم كمك

  • بی نام
   چهارشنبه 18 دی 1392 - 23:41:34
   4 3

   قربون خسته بودنت من هم خسته بودم دست كمك به سمت معتادان گمنام درازكردم گردخستگي وزخم اعتيادراباهمدردي بهبودبخشيدن امروزاين ازادي ورهايي رادرجلسات انجمن جشن ميگيريم وخدامسروراست

 • sma
  دوشنبه 5 اسفند 1392 - 15:01:55
  پاسخ
  4 3

  سلام من همسرم شیشه می کشه 8ماه ازدواج کردم خواهش می کنم یکی از شما ها کمکم کنید که چکار کنم.همسرم خودش قبول نمی کنه که اعتیاد داره. توهم داره.من واقعلا ازذیت می شم همسرم کسی نداره هیچ کسی نداره می خوام کمکش کنکم شما دوستان بگید چکار کنم

  • علی
   سه شنبه 20 خرداد 1393 - 03:01:59
   3 4

   به نظر من برو کنگره 60 به یک نفر با شخصیت ومومن اعتماد کن تا کمکت کند حتما حتما حتما حتما بی شک نتیجه می گیری انشا اله

 • بی نام
  چهارشنبه 20 فروردین 1393 - 12:49:05
  پاسخ
  2 3

  کمک کن خدا جون هم منو هم بقیه رو,,,,,,,,,,,,,,,,

 • ف
  چهارشنبه 1 مرداد 1393 - 15:29:53
  پاسخ
  6 1

  سلام بچه ها اگه بخواین بدونین که عزیزتون معتاد به شیشه هست یا نه با ازمایش. خون مشخص نمی شه باید نوار مغز بگیرین ازش

 • بی نام
  شنبه 1 شهریور 1393 - 11:02:39
  پاسخ
  10 1

  به نظر من مرگ يكبار شيون يكبار.بياييد مثل چين وروسيه و آذربايجان و تركمنستان و ارمنستان همه را به يكباره بگيريم و خلاص

  • بی نام
   دوشنبه 15 تیر 1394 - 12:00:50
   1 0

   مگر مریض که سرطان داره رو میگیرن زندونی میکنن مگر مریضی که که مثلا" اضطراب داره رو زندانی میکنن

 • فرح
  شنبه 8 شهریور 1393 - 11:25:35
  پاسخ
  21 0

  فقط میتونم بگم الهی هیچ کس رو به این درد خانمان سوز مبتلا نکن گناه اون طفل معصومی که تو چشایه پدرش نگاه میکنه و از هیچ چی خبر نداره چیه اونایی که بچه دارن و بازم مصرف میکنن جوابشون به بچهشون چیه ؟؟؟ اون دختری که پای سفره عقد میخواد از کدون پدر اجازه بگیره ؟؟؟ پسری که میخواد حمایت کدوم پدرو داشته باشه ؟؟؟ خداباید بین بچه های معتاد ها و سالم ها تو قیامت فرق بزاره .......................

 • لیلا
  شنبه 22 آذر 1393 - 04:05:50
  پاسخ
  4 0

  سلام میشه ترک کرد درسته خیلی سخته اراده می طلبه فکرمعتادباید درست بشه اونم از طریق جلسات ان ای باید تو برنامه موند وبه خدا ایمان داشت

 • mohammad
  چهارشنبه 26 آذر 1393 - 03:29:06
  پاسخ
  13 8

  واقعا برای همه روانشناسا و دکترای این مملکت متاسفم.چرا ؟چون واقعا هیچی حالیشون نیست. .من ۱۰ سال به شیشه و تریاک اعتیاد داشتم.به لطف خدا و مدد اباعبدالله و خواست خودم و کمک خانوادم. ترک کردم .معتاد نیاز به محبت داره .معتاد نیاز به همسر داره . معتاز از کمبود میشه معتاد. هر چی تنهاش بذاری بدتره.

 • سهراب
  پنجشنبه 27 آذر 1393 - 14:58:59
  پاسخ
  10 2

  سلام . بیاییم احساسی .در مورد نظر یکدیگر قضاوت نکنیم. بهتره اگه میتونیم راه حلی پیش رو معتادین وخانوادشون بزاریم

 • پاترا
  یکشنبه 6 اردیبهشت 1394 - 19:03:31
  پاسخ
  3 5

  برادر منم گرفتار شیشه شده . هممون داریم دق می کنیم . خودش قبول نداره و انکار میکنه

 • داود
  پنجشنبه 17 اردیبهشت 1394 - 21:52:37
  پاسخ
  2 0

  سلام. ببخشید میخواستم بدونم الان تو ایران بخصوص تو پارکها تهران حشیش یا ماری جوانا مصرف میکنند ایا به صورت سیگار فرقش با این موادا چیه؟

 • ناامید
  سه شنبه 29 اردیبهشت 1394 - 20:49:40
  پاسخ
  2 2

  من بشوهرم شک دارم که شیشه مصرف کنه.یاهرویین.میشه اونایی ک اعتیادداشتن بگن علایمش چیه؟؟؟اون ی وقتایی طولانی مدت بیداره و بعد طولانی میخوابه اماوقتی از خواب پامیشه سرحاله من بعدازخوابش باهاش بودم و تنهاش نذاشتم وتعقیبش کردم و بعدخواب سرحال شدگیج شدم بخدا..میگن مردکچشمشون بزرگ میشه امااون عادی بود و نسبت به نورمثل بقیه آدماواکنش میدهراهنماییم کنید.من میتونم توخونه ازش ادراربگیرم و خودم ببرم آزمایشگاه؟؟منظورم اینه که تو فاصله چندساعته ای که ادرارشوبگیرم اثرشیشه توی ادرار ازبین نمیره؟؟؟؟ توراخداراهنماییم کنید. راستی شوهرم بم گفته چندسال پیش چندتادود کراک گرفته،اماشیشه را انکارمیکنه بنظرتون وابستگی پیدانکرده؟؟؟؟؟

 • فاطمه
  یکشنبه 10 خرداد 1394 - 22:40:19
  پاسخ
  9 5

  علایم شیشه کشیدن زو من میدونم.چون همسرم و برادرم شیشه میکشن.حرکات غیر ارادی دارن.خیلی زود لاغر میشن چون شیشه تمام بدنشونو میسوزونه.بدبین میشن.از جمع فراری میکنن.وقتی مواد میکشن به مدت طولانی بیدار میمونن و دوست دارن همه کاری رو انجام بدن .حتی تاسه روز هم ممکنه نخوابن.شیشه زود رو مغزشون اثر میزاره وهمیشه عصبی هستن

 • ماکا
  دوشنبه 11 خرداد 1394 - 23:47:00
  پاسخ
  0 0

  . به نظر شما من چیکار کنم

 • بی نام
  جمعه 5 تیر 1394 - 00:37:17
  پاسخ
  9 1

  هیچ چیزی نشد نداره ..شوهر من دو سال شیشه مصرف میکرد الان سه ساله پاکه و تونست و زندگیمون از این رو به اون رو شد.

 • نازی
  جمعه 30 مرداد 1394 - 15:14:15
  پاسخ
  5 3

  من شوهرم شربت متادون مصرف میکنه خیای سرد مزاج و بدبین شده اصلا ترک نمکنه.ایا میشه بخاطر اعتیادش به متادون ازش طلاق بگیرم یا قاضی قبول نمیکنه؟؟

 • بی نام
  جمعه 27 شهریور 1394 - 18:01:55
  پاسخ
  4 4

  سلام به همه عزیزان من خودم ده سال مواد مصرف کردم 6سال سنتی4سال کراک کاملا به صورت حرفه ای اما خدا خواست با کمک همسرم موادمو 8سال پیش ترک کردم خدا رو شکر الان دیگه تو ترک مواد مشکل نیست من 8ساله بدون مواد بهترین زندگی رو دارم میکنم جلسات naیادتون نره من با جلسات 8سال به خوشی دارم زندگی میکنم فقط غصه نخورید کم نیارید جلسات انجمن معتادان یارو یاور شماست

 • مريم
  چهارشنبه 22 مهر 1394 - 15:30:40
  پاسخ
  5 1

  سلام من دو ساله ازدواج کردم بعد از ٣ماه فهميدم شوهرم اعتياد به شيشه داره از اون موقع دنبال ترکشم تازگيا پيش روانپزشک بردم واسه ترک ولي اين آدمي که من ديددم باز مصرف ميکنه نميدونم چکار کنم کمکم کنيد.شوهرم بيماري ام اس داره و از اينکه مصرف ميکنه پشيمونه ولي نميتونه کلاس ان اي هم براي اين بشر تاثيري نداشت حالا نميزارم بره شنيدم اونجا کسايي هستن ک موا مصرف ميکنن و از چند سال پاکيشون حرف ميزنن شوهرم از وقتي رفت اونجا سيگارش ده برابر شد

 • بی نام
  چهارشنبه 7 بهمن 1394 - 22:39:57
  پاسخ
  5 1

  واقعا مصرف مواد در بین جوانان زیاد شده مسعولین باید به فکرما هم باشن

 • یاسمن
  دوشنبه 16 فروردین 1395 - 03:22:22
  پاسخ
  3 4

  سلام من دختری۱۷ ساله هستم ب دلیل داشتن دوستای ناباب دوبار شیشه کشیدم ، الانم ی هفته از این موضوع میگذره خواستم بدونم ایا من اعتیاد پیدا کردم با دوبار ؟؟؟

  • الهام
   یکشنبه 3 مرداد 1395 - 11:42:37
   3 2

   سلام دوست عزیز. رابطت رو با اون دوستا قطع کن و اگه وسوسه شدی برای مصرف فقط سعی کن به جای شلوغی بری با دوستای سالم یا خانواده زیاد معاشرت کن از تنهایی بپرهیز

 • ریحانه
  جمعه 28 خرداد 1395 - 16:30:47
  پاسخ
  8 1

  من یکساله عاشق کسی هستم که 6ماه فهمیدم تریاک مصرف میکنه اون هم خیلی م.نو دوست داره وفکرمیکنه من از اعتیادش خبر ندارم وبه پدرش گفته ترک میکنه من این جریان از طریق خواهرش فهمیدم الان دوروزه به من گفته میره سرکار ولی درصورتی که رفته کمپ تابعدش بتونه بامن ازدواج کنه خیلی بهم وابتس منم دوستش دارم ولی توی بد دوراهی قرار گرفتم بعدش تواین خانواده براساس رسوم اعتیاد به تریاک عادیه ولی در خانواده من اینطور نیست دلم خیلی براش میسوزه اگر ترکش کنم نابود میشه من خودمم دوستش دارم واقعا سخته دعا کنید برامون

 • سارا
  چهارشنبه 20 مرداد 1395 - 23:19:05
  پاسخ
  1 0

  سلام .علام مصرف وترک هروئینو میخواستم

 • بی نام
  پنجشنبه 4 شهریور 1395 - 18:38:02
  پاسخ
  1 0

  ن

 • بی نام
  پنجشنبه 4 شهریور 1395 - 18:43:11
  پاسخ
  3 1

  با سلام من شیشه مصرف میکردم توهم هم داشتم خیلی راهها رارفتم موفق نشدم تاا ینکه با روش تدریجی در کنگره 60 درمان شدم از خداوند سپاسگذارم اگر شخص بخواد شدنیست

 • بی نام
  سه شنبه 18 آبان 1395 - 06:51:37
  پاسخ
  5 0

  من دنبال راه ترک بودم ولی مطلبتون واقعا ادمو نا امید میکنه خیلی بیفکر این مطلبو نوشتین

 • بی نام
  جمعه 12 آذر 1395 - 02:10:37
  پاسخ
  3 0

  سلام میخوام بگم واسه همشون دعا کنیم همین

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x