+ A - سه شنبه 7 آذر 1391 - 19:19:00 چاپ
امتیاز به مطلب 20 نفر

روایت دروغ حاجی نوری از عروسی حضرت قاسم در ظهر عاشورا

فرهنگ > دین و اندیشه - شهیدمطهری در کتاب «حماسه حسینی» با اشاره به معرفی مصادیق تحریف هایی که به امام حسین نسبت داده اند می نویسد:

" ...حاجی نوری (نویسنده کتاب لؤلؤ مرجان) می‏گوید در همان گرما گرم روز عاشورا که‏ می‏دانید مجال نماز خواندن هم نبود ، امام نماز خوف خواند و با عجله‏ هم خواند . حتی دو نفر از اصحاب آمدند و خودشان را سپر قرار دادند که‏ امام بتواند این دو رکعت نماز خوف را بخواند ، و تا امام این دو رکعت‏ نماز را خواندند ، این دو نفر در اثر تیرهای پیاپی که می‏آمد از پا در آمدند . مجالی برای نماز خواندن به اینها نمی‏دادند ، ولی گفته‏اند در همان وقت‏ امام فرمود حجله عروسی را بیندازید ، من می‏خواهم عروسی قاسم با یکی از دخترهایم را در اینجا ، لااقل شبیه آن هم که شده ببینم ، من آرزو دارم ، آرزو را که نمی‏شود به گور برد !
شما را بخدا ببینید حرفهائی را که گاهی وقتها از یک افراد در سطح خیلی‏ پایین می‏شنویم که مثلا می‏گویند من آرزو دارم عروسی پسرم را ببینم ، آرزو دارم عروسی دخترم را ببینم ، به فردی چون حسین بن علی نسبت می‏دهند ، آن‏ هم در گرما گرم زدو خورد که مجال نماز خواندن نیست ! و می‏گویند حضرت‏ فرمود من در همین جا می‏خواهم دخترم را برای پسر برادرم عقد بکنم و یک‏ شکل از عروسی هم که شده است در اینجا راه بیندازم . یکی از چیزهایی که‏ از تعزیه خوانیهای قدیم ما هرگز جدا نمی‏شد عروسی قاسم نو کدخدا ، یعنی نو داماد بود ، در صورتی که این در هیچ کتابی از کتابهای تاریخی معتبر وجود ندارد . حاجی نوری می‏گوید ملا حسین کاشفی اولین کسی است که این مطلب را در کتابی بنام روضه الشهداء نوشته است و اصل قضیه صددرصد دروغ است .
بقول آن شاعر که گفت : بس که ببستند بر او برگ و ساز / گر تو ببینی نشناسیش باز
اگر سیدالشهداء (ع) بیاید و اینها را مشاهده کند ( البته او در عالم معنا که می‏بیند ، اگر در عالم ظاهر هم بیاید ) ، می‏بیند ما برای او اصحاب و یارانی ذکر کرده‏ایم که اصلا چنین اصحاب و یارانی نداشته است ."
/30362

کلید واژه ها: محرم - عاشورا - امام حسین(ع) -
نظرات 6
 • علی سه شنبه 7 آذر 1391 - 19:47:39
  27 158 پاسخ به این نظر
  نظر آقای مطهری محترم ولی از ایشان عالم تر هم بود و هست باید هدف امام را فهمید چطور امام به علم لدنی میدانست که با خواندن نماز دو نفر از یارانش شهید میشوند ولی اقامه نماز را مهمتر دیدند پس نباید فهم خود را برابر با امام دانست
 • بدون نام سه شنبه 7 آذر 1391 - 20:14:05
  154 10 پاسخ به این نظر
  پس علمای گرام و مراجع عزیز جلو این بعض ملت از آش داغتر (که متاسفانه کمم نیستند ) را بگیرند که دین و کشور بباد رفت......
 • منصف سه شنبه 7 آذر 1391 - 20:51:35
  18 4 پاسخ به این نظر
  با سلام به کسانی که واقعا دنبال حقیقت هستند توصیه میشود حتما به کتاب خصائص الحسینیه مرحوم آیةالله شیخ جعفر شوشتری که مجتهد و مرجع تقلید اهل زمان خود بودند مراجعه نمایند.
 • بدون نام چهارشنبه 8 آذر 1391 - 18:31:59
  2 3 پاسخ به این نظر
  ممنون از اینکه آگاهی به مردم میدید.من یک سوال دارم جایی خواندم که حضرت علی اصغر قبل از رسیدن به صحرا کربلا در را درگذشتند راسته یا نه؟دوستان اگر کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه
  • بی نام یکشنبه 15 تیر 1393 - 16:03:10
   0 0
   سلام داداش من بسیاری از نقل ها رو دیدم یه همچین چیزی ندیدم به نقل های معتبر و کتب معتبر رجوع کن خو مث لهوف الارشاد شیخ مفید از مدینه تا مدینه 6 جلدی از مدبنه تا مدینه آیت الله ذهنی تهرانی .....
 • amir abiyar پنجشنبه 9 آذر 1391 - 02:58:20
  5 0 پاسخ به این نظر
  چرا نظر اینجانب را درج نکردید؟آیا از حقیقت میترسید؟
ارسال نظر:
 • 0/700
 • قوانین ارسال نظر
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
Copyright © 2011 khabaronline, All rights reserved