یکشنبه 24 دی 1391 - 14:04:00 چاپ

شرایط نامزدی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا چیست؟

سیاست > انتخابات - انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه سال آینده برگزار می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، بنا بر ماده 26 قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:
الف ـ تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
ب ـ حداقل سن 25 سال تمام.
ج ـ سکونت حداقل یک سال متصل به زمان اخذ رأی در محل.
د ـ اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه.
هـ ـ ابراز وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
و ـ دارا بودن سواد خواندن و نوشتن به اندازه کافی.
تبصره 1ـ اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
تبصره 2ـ اعضای شوراها باید در محدوده حوزه انتخابیه خود سکونت اختیار نمایند.
تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورا از محدوده حوزه انتخابیه به خارج از آن موجب سلب عضویت خواهد شد.
بنابر ماده 27 این قانون نیز اعضای هیأتهای اجرایی و نظارت انتخابات شوراها از داوطلب شدن در حوزه‌های انتخابیه تحت مسئولیت خود محرومند.
همچنین طبق ماده 28 اشخاص زیر به واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن برای شوراهای اسلامی به ترتیب ذیل محرومند:
1ـ رئیس جمهور و مشاورین و معاونین وی، وزراء، معاونین و مشاورین آنان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی، رئیس دیوان عالی کشور، دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین آنان، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، شاغلین نیروهای مسلح، رؤسای سازمان‌ها و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی، رؤسا و سرپرستان سازمان‌های دولتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رؤسای کل و مدیران عامل بانک‌ها، رئیس جمعیت هلال احمر و معاونین وی، رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان، سرپرست بنیاد شهید، سرپرست بنیاد مسکن، سرپرست کمیته امداد امام، رؤسای سازمان‌ها، مدیران عامل شرکت‌های دولتی (مانند شرکت مخابرات، دخانیات...)، سرپرست نهضت سوادآموزی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، مدیران کل تشکیلات ستادی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و ادارات دولتی و سایر رؤسا، مدیران و سرپرستانی که حوزه مسئولیت آنان به کل کشور تسری دارد، از عضویت در شوراهای اسلامی سراسر کشور محرومند مگر آنکه دو ماه قبل از ثبت نام، از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.
2ـ استانداران و معاونین و مشاورین آنان، فرمانداران و معاونین آنان، بخشداران، مدیران کل ادارات استانداری، مدیران کل، سرپرستان ادارات کل، معاونین ادارات کل، دادستان‌ها، دادیارها، بازپرس‌ها، قضات، رؤسای دانشگاه‌ها، رؤسای بانک‌ها، رؤسا، سرپرستان و معاونین سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادها و مؤسسات دولتی و یا وابسته به دولت که از بودجه عمومی به هر مقدار استفاده می‌نمایند و سایر رؤسا، مدیران و سرپرستان استان، شهرستان و بخش به ترتیب از عضویت در شوراهای اسلامی واقع در محدوده استان، شهرستان و بخش محرومند، مگر آنکه دو ماه قبل از ثبت نام، از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.
3ـ شهرداران و مدیران مناطق و مؤسسات و شرکت‌های وابسته و شاغلین در شهرداری و مؤسسات و شرکت‌های وابسته به آن از عضویت در شورای اسلامی شهر محل خدمت محرومند، مگر آنکه دو ماه قبل از ثبت نام، از سمت خود استعفا نموده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.
همچنین طبق ماده 29 نیز اشخاص زیر از داوطلب شدن برای عضویت در شوراها محرومند:
الف ـ کسانی که در جهت تحکیم مبانی رژیم سابق نقش مؤثر و فعال داشته‌اند به تشخیص مراجع ذیصلاح.
ب ـ کسانی که به جرم غصب اموال عمومی محکوم شده‌اند.
ج ـ وابستگان تشکیلاتی به احزاب، سازمان‌ها و گروهک‌هایی که غیرقانونی بودن آنها از طرف مراجع صالحه اعلام شده باشد.
د ـ کسانی که به جرم اقدام بر ضد جمهوری اسلامی ایران محکوم شده‌اند.
هـ ـ محکومین به ارتداد به حکم محاکم صالح قضایی.
و ـ محکومین به حدود شرعی.
ز ـ محکومین به خیانت و کلاهبرداری و غصب اموال دیگران به حکم محاکم صالح قضایی.
ح ـ مشهوران به فساد و متجاهران به فسق.
ط ـ قاچاقچیان مواد مخدر و معتادان به این مواد.
ی ـ محجوران و کسانی که به حکم دادگاه مشمول اصل (49) قانون اساسی باشند.
ک ـ وابستگان به رژیم گذشته از قبیل (اعضای انجمنهای ده، شهر، شهرستان و استان و خانه‌های انصاف، رؤسای کانون‌های حزب رستاخیز و حزب ایران نوین و نمایندگان مجلس‌های سنا و شورای ملی سابق، کدخدایان و خوانین وابسته به رژیم گذشته).

29219

14 دیدگاه
  • بدون نام
    یکشنبه 24 دی 1391 - 14:29:18
    پاسخ
    46 8

    حقوق چقدر می دهند؟ ما بیکاریم و مشمول ثبت نام می شیم، کار که گیر نمیاد، اگر حقوق خوب می دهند تا ثبت نام کنیم

  • عزيزي
    یکشنبه 24 دی 1391 - 15:00:14
    پاسخ
    10 10

    با سلام بند ج ماده 26 در اصلاحيه سال 82 حذف شده و شرط سكونت براي ثبت نام الزامي نيست لكن پس از انتخاب شدن و عضويت بايد در محل انتخابيه ساكن شوند . متشكرم . عزيزي از قم

    • بدون نام
      یکشنبه 24 دی 1391 - 15:18:32
      3 2

      در هيچ كجاي قانون اصلي و اصلاحات مربوط به سال 82 و 86 اين چيزي كه مي گوييد نيست

    • بدون نام
      یکشنبه 24 دی 1391 - 16:31:02
      9 4

      اين قانون مربوط به سال 75 است جاي تعجب كه با چند دوره اصلاح اين قانون هنوز قانون 75 (سواد خواندن و نوشتن ) در اين سايت گذاشته مي شود در ضمن شرط سكونت از سال 82 براي كانديدا ها حذف شده است لطفا اصلاح بفرمائيد

  • عزيزي
    یکشنبه 24 دی 1391 - 16:42:54
    پاسخ
    1 2

    با احترام قانون اصلاحي مورخ 6/7/82 بند ج را حذف و بند (و) يعني دارا بودن سواد خواندن و نوشتن به اندازه كافي جايگزين ان شد .مچنين بموجب قانون اصلاحي مصوب 27/8/86 بندهاي (د) و (ه) و (و ) بترتيب به (ج) و (د) و (ه) جايگزين گرديده . با تشكر

  • علیرضا غلامی
    پنجشنبه 17 اسفند 1391 - 19:32:08
    پاسخ
    5 4

    طبق بخشنامه ارسال شده از فرمانداری شرط شرکت جهت اتخابات شورای اسلامی تا200 خانوار سواد خواندن ونوشتن و از 200خانوار تا 20000نفر جمعیت دیپلم و 20000 نفر به بالا فوق دیپلم و... خواهشمند است اصلاحیه ها را دقیقا عنوان نمایید تا مردو دچار سردر گمی نشوند. باتشکر - علیرضا غلامی - خراسان شمالی - شهرستان مانه وسملقان - روستای چمن بید عضو شورای اسلامی روستا

  • رضا اصلانی
    شنبه 26 اسفند 1391 - 09:58:38
    پاسخ
    5 1

    باسلام آیا تغییری درشرایط ثبت نام نامزدی انتخابات شورای اسلامی شهروروستا کشوردرسال 92رخ داده؟ اگرچنین است مجلس محترم شورای اسلامی تائید وتصویب کرده ؟یا تازمان باقیمانده به شروع انتخابات تغییراحتمالی پیشنهادشده و....

  • عارف
    پنجشنبه 15 فروردین 1392 - 05:17:52
    پاسخ
    3 0

    سلام لطفا اگر میدانید به این سئوال بنده پاسخ دهید ممنون خواهم شد. بنده در یکی از ادارات دولتی به عنوان کارمند رسمی و ساده (کارشناس ارشد) که در حکم کارگزینی ام نیز همین عنوان می باشد انجام وظیفه می کنم اما اخیرا حدود 8ماه پیش با یک برگ ابلغ داخلی مدیر سازمان به عنوان سرپرست آن اداره شهرستان انجام خدمت می کنم در صورتی که این عنوان پست هرگز در حکم کارگزینی ام درج نگردیده چون بعد از سرپرستی 3تا حکم جدید نیز برایم زده اند و با همان عنوان قبلی(کارشناس ارشد تعاونیها) البته بنده از جانبازان شیمیایی جنگ تحملی نیز هستم میخواهم بدانم آیا می توانم در انتخابات شوراهای شهر و یا روستا نامزد شوم یا خیر؟ منتظر پاسخ تان خواهم بود.ممنون

  • علی
    چهارشنبه 21 فروردین 1392 - 20:39:05
    پاسخ
    8 5

    سلام من دانشجو هستم، آیا میتوانم در انتخابات کاندید شوم؟ با توجه به اینکه گویا نیاز به کارت پایان خدمت دارد و بنده معافیت تحصیلی دارم

  • بدون نام
    پنجشنبه 22 فروردین 1392 - 17:45:45
    پاسخ
    5 3

    سلام من دانشجوی ترم آخر کارسناسی هستم پایان خدمت هم دارم آیا می توانم کاندید شورا بشم

  • بدون نام
    یکشنبه 25 فروردین 1392 - 22:03:03
    پاسخ
    6 3

    بنده مدرک دیپلم داررم می خواهم کاندیدای شورای شهر گلوگاه شوم می توانم یا نه

  • فرزاد ف
    دوشنبه 26 فروردین 1392 - 03:38:49
    پاسخ
    4 0

    ﻫ - داشتن حداقل مدرك فوق ديپلم يا معادل آن براي شوراي شهرهاي تا بيست هزار نفر جمعيت ، داشتن حداقل مدرك ليسانس يا معادل آن براي شوراي شهرهاي بالاي بيست هزار نفر جمعيت (برابر قانون اشخاص جانباز ، آزاده يا فرزند شهيد از يك مقطع تحصيلي بالاتر برخوردار مي باشند .) ﻫ - دارابودن سواد خواندن و نوشتن براي شوراي روستاهاي تا دويست خانوار و داشتن مدرك ديپلم براي شوراي روستاهاي بالاي دويست خانوار (برابر قانون اشخاص جانباز ، آزاده يا فرزند شهيد از يك مقطع تحصيلي بالاتر برخوردار مي باشند .)

  • اسماعیل
    سه شنبه 27 فروردین 1392 - 01:12:44
    پاسخ
    4 2

    ایا شوراهای روستا با مدرک زیر دیپلم متوانند داوطلب شورای روستایی با جمیعت 1760 نفر بشود؟

  • حامیان مهندس ابوالفضل اکبری
    دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 - 01:19:43
    پاسخ
    1 1

    با تشکر از خبر رسانی به موقع شما

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700