سه شنبه 4 مهر 1396
یکشنبه 4 اسفند 1392 - 07:49:49 چاپ

انتقاد از مواضع اخیر ابراهیم حاتمی کیا و عماد افروغ

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - روزنامه ابنکار نوشت:


در ماه‌های گذشته و به خصوص دو هفته اخیر، دو چهره فرهنگی موجه و مورد استقبال جامعه، به شدت بر طبل انتقاد از سیاست‌های دولت اخیر کوبیده اند و از این منظر مورد توجه گروه‌ها و محافلی قرار گرفته اند که پیش از این مغضوب آنان واقع شده بودند.

تردیدی نیست که دولت روحانی در شش ماه گذشته علیرغم حاکم کردن فضای امید برای مردم و دوری از تنش‌ها در عرصه داخلی و خارجی،اقداماتی انجام داد که نه با توقعات مردم رنج دیده همخوانی داشت و نه با شعارهایی که به وسیله آنها رای از مردم گرفته بود و از این منظر مستحق تذکر و بلکه انتقاد شدید نیز می‌باشد و آنچه در این میان شایان توجه و هشدار است نه انتقاد این چهره‌های موجه، بلکه افتادن در دامی است که مخالفان پیشین آنها برایشان تدارک دیده اند.

 نمی‌توان فراموش کرد که دکتر عماد افروغ در همین چند سال پیش به خاطر یک انتقاد تلویزیونی با چه موج عظیمی از هجمه‌های غیر اخلاقی گروه‌های مدعی هوادار ارزش‌ها مواجه شده به گونه ای که نقشه حمله به منزل مسکونی وی نیز طراحی شد. کیهان او را «تابع هوسرانی‌های سیاسی»خواند. سخنان او که با استناد به نهج البلاغه همه ارکان قدرت را محتاج نقد می‌دانست، از سوی برخی از طلاب «مندرس شده» خوانده شد. برخی سایت‌های اصولگرا او را «رفوزه ای» خوانده بودند که در پی «فتنه» می‌گردند.


اما این روزها انتقادات دکتر عماد افروغ از دولت روحانی به شدت مورد توجه حمله کننده گان چند سال گذشته به وی قرار گرفته و چپ و راست از سوی رسانه‌های این محافل طرف مصاحبه قرار می‌گیرد و البته به درستی انتقاد می‌کند که برخی از رفتار‌های این دولت با شعار هایش مغایر است.

                                                                         ***

ابراهیم حاتمی کیا این روزها به شدت مورد توجه برخی محافل و رسانه‌های خاص قرار گرفته و انتقادات شدیدی را نسبت به دولت روحانی و سیاست‌های فرهنگی اش ابراز می‌کند؛ به گونه ای که بسیاری را به این گمان انداخته که دلش برای دوران وزارت صفارهرندی و ریاست جواد شمقدری بر سینمای ایران و اتفاقات عجیب و غریب و محدودیت‌های بی سابقه آن دوران تنگ شده است.

او به گونه ای انتقاد می‌کند که گویی از باز شدن قفل درِ خانه سینما ناراحت است؛ به شیوه ای سخن می‌گوید که انگار حسن روحانی به جای انتقاد از خودی و غیر خودی کردن هنرمندان، دستور مرزکشی میان آنان را نیز صادر کرده است. با این همه هیچ تردیدی نیست که انتقاد از وضع موجود حقِ اوست و بیان کاستی‌های دستگاه فرهنگی، از زبان کسی که هم دغدغه دارد و هم سختی‌هایی را متحمل شده، می‌تواند فرصتی باشد برای متولیان امور فرهنگی تا موضوع را از طرف یک فیلمساز هم ببینند و نگاه کاملتری نسبت به موضوعات داشته باشند.(اگرچه سکوت وی در هشت سال گذشته یک علامت سؤال را جلوی انتقادات اخیر او می‌گذارد).

                                                                       ***

آنچه در این میان به نظر می‌رسد از نگاه تیزبین این افراد دور مانده، این است که انتقاداتشان در حالی از سوی برخی محافل مخالف دولت برجسته می‌شود که خود پیش از این از زبان آنان زخم خورده اند و توجه کنونی آنان یک توجه موسمی و از سر فرصت طلبی است، نه آزاداندیشی و نقد پذیری.

این افراد و جریانات با انتقادات حاتمی کیا و افروغ موافق نیستند، چرا که پیش از این نشان داده اند که نگاه متفاوت آنان را برنمی تابند. آنان با «انتقادات حاتمی کیا و افروغ به دولت جدید» موافق اند. چرا که خود موافق ادامه وضع هشت سال گذشته بوده و برای استمرار آن نیز تلاش‌های بسیاری به خرج داده اند که با روی کار آمدن دولت یازدهم ناکام مانده است.

سخنان این دو چهره موجه برای آنان فرصتی است که می‌توان به وسیله آنها منویات سیاسی خود را پیش ببرند. محافل یاد شده این روزها از سر تصادف با امثال حاتمی کیا و افروغ همداستان اند؛ نه از سر اعتقاد به موضوعی حیاتی تحت عنوان نقد و از این رهگذر عرض خود می‌برند و زحمت آنان می‌دارند. بدون تردید این چهره‌های موجه و مقبول جامعه اگر در پیشانی این گروه‌های فرصت طلب قرار بگیرند، به همان اندازه که از آبروی خود برای آنان مایه می‌گذارند، بخشی از فرصت طلبی، قدرت طلبی و سیاسی بازی آنان را به نام واعتبار خود می‌چسبانند و سرمایه ای که باید برای ایران و ایرانی ذخیره شود در بازی‌های.سیاسی موسمی به حراج گذاشته می‌شود.

17302

کلید واژه‌ها : عماد افروغ - ابراهیم حاتمی کیا -
19 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 08:24:36
  پاسخ
  5 9

  آقای حاتمی کیا دقیقا چیکار داری میکنی؟ والله کارهای بهتری برای تبلیغ فیلمت هست...نیازی به این کارا نیست که...

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 08:36:04
  پاسخ
  5 1

  جناب حرص نخور!!! ما هنرمند ارزشی و غیر ارزشی نداریم!

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 08:37:37
  پاسخ
  8 3

  عشق است عماد افروغ و حاتمی کیا

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 10:36:00
  پاسخ
  1 7

  اقای حاتمی کیا دارن با مخالفت با مردم خودشون رو وی سوزونن

 • عادل
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 11:17:31
  پاسخ
  1 5

  متاسفانه تفکر ماکياولی دربين ههمه اقشار جامعه وجود دارد و همه چيز درنهايت به نوع گرايش سياسی افراد برمیگردد...

 • ابراهیم
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 11:25:12
  پاسخ
  4 10

  حرف های آقای حاتمی کیا فقط از روی غرور و خودبزرگ بینیه. چرا که ایشوا انتظار دارند همیشه مورد توجه باشند و همه سیمرغ ها به ایشون داده بشه. برای همین این چند روزه همه جا دعوت میشه و براش کف میزنند و خوشش اومده. چون محتاج این توجه کردنه، چون خیلی خودخواه شده

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 11:27:06
  پاسخ
  21 4

  زنده باد حاتمی کیا

 • حمید رضاااااااااااا
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 11:29:57
  پاسخ
  5 1

  آقای نویسنده من نمی دونم که شما حامی جناح حاکم بر دولت هستید یا نه ولی همیشه همین طور بوده که مرغ همسایه غازه افراط و تفریط همیشه در هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب هستش که باعث این اختلافات و دوری از حقیقته.

 • نامی
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 11:39:02
  پاسخ
  3 8

  واقعا برای آقای حاتمی کیا متاسفم...

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 11:49:01
  پاسخ
  3 2

  جبهه پیداری دنبال فرصت سازی است.

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 11:53:26
  پاسخ
  0 4

  كاملا درست فرموده اند.

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 12:07:10
  پاسخ
  2 6

  آفرین بر نویسنده به این تیزهوشی ۰۰۰۰

 • ارام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 12:14:43
  پاسخ
  6 6

  آقای حاتمی کیا میشه بسه؟خودتو بیش از این خراب نکن.بگذار با فیلم های سابقت حال کنیم

  • بی نام
   پنجشنبه 8 اسفند 1392 - 22:58:17
   2 0

   یکی از فیلمهای سابقش به رنگ ارغوان است که وزارت اطلاعات آقای یونسی که الان مشاور رئیس جمهور است توقیفش کرد

 • علی
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 13:18:21
  پاسخ
  4 0

  اگر به خیلی ها تریبونی داده شود که بتونن حرفهاشون بزنند شاید انتقاد های خیلی تندتری زده شود که به حق هم گفته شود ولی متاسفانه چنین فضایی فقط برای سیاسیون یا عده ی خاصی است . ای کاش صدا و سیما فضای بهتری در اختیار احاد مردم قرار می داد تا افراد بتونن بدون تهمت ، دروغ و افترا حرفهای دلشان را به گوش مسئولین برسانن

 • الهام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 13:32:45
  پاسخ
  8 2

  لطفا همه چیز رو سیاسی نکنید. مهم اینه که مردم حاتمی کیا و کارهاش رو دوست دارن

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 14:15:10
  پاسخ
  8 1

  قفل سينما باز شد چه اتفاقي افتاد ايا نبايد ار عملکد دولت جديدي انتقاد کرد بخاطر اينکه دولت قبلي بد بود.

 • بی نام
  یکشنبه 4 اسفند 1392 - 15:34:58
  پاسخ
  5 4

  جناب حاتمی کیا یکی از این انتقادها رادر همان زمان از وضعیت ان موقع می کرد حرفی نبود و امروز از این فضای نصف م نیمه ای که ایجاد شده یک تشکری می کرد و حرفش را می زد بد نبود و به یکباره همه را به زیر تیغ بردن چنان منصفانه نیست از کسانی که تازه چند ماه امده اند

 • سهیل
  شنبه 22 اسفند 1394 - 10:48:25
  پاسخ
  0 0

  حاتمی کیا توی سینمای ایران تکه و دوست داشتنی.فقط امیدوارم حاتمی کیا ی هنرمند رو ببینیم و شاهکار هاش نه حاتمی کیای سیاسی

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x