جمعه 6 مرداد 1396
جمعه 22 فروردین 1393 - 07:25:19 چاپ

آخرین ناله‏‏‎های هواپیمای گمشده مالزی‎ در عمق 4500 متری اقیانوس

دانش > فناوری - علایم صوتی زیرآبی قوی‌ترین شواهدی است که تاکنون برای تعیین موقعیت هواپیمای گمشده پرواز MH370 مالزی پیدا شده و حداکثر 4 روز تا تعیین موقعیت دقیق آن فرصت باقی است.

مجید جویا:  پینگ‌های زیرآبی قوی‌ترین شواهدی هستند که تاکنون برای تعیین محدوده احتمالی هواپیمای گمشده مالزیایی پرواز MH370 پیدا شده‌اند. تاکنون چند سری از این سیگنال‌های فراصوت (اولتراسونیک، دارای بسامدی بالاتر از محدوده شنوایی گوش انسان)  توسط یک کشتی استرالیایی  و یک هواپیمای جستجو در فاصله 1600 کیلومتری شمال پرت دریافت شده‌اند.

انگوس هوستون، رئیس مرکز هماهنگی سازمان مشترکی که برای هدایت این عملیات جستجوی بین المللی در پرت تشکیل شده، چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «من بر این باورم که اکنون داریم جای درست را می‌گردیم».

هواپیماها دو دستگاه ذخیره اطلاعات پرواز دارند؛ یکی دستگاه ضبط صدای کابین خلبان (CVR) و دیگری دستگاه ذخیره اطلاعات پرواز (FDR). هر دوی اینها مجهز به یک دستگاه مکان نمای زیر آبی هستند که پالس‌های فراصوت (اولتراسوند) منظم را به مدت سی روز پس از سقوط هواپیما ارسال می‌کنند. این پالس‌ها پینگ نامیده می‎شوند.

کشتی استرالیایی اوشین‎شیلد (به معنی سپر اقیانوس) اولین بار دو پینگ را در روز یکشنبه گذشته در امتداد مسیری در اقیانوس هند جنوبی یافت که مدت کوتاهی پیش از آن، سیگنال‌های ماهواره‌ای آن را آخرین محل شناخته شده و محدوده احتمالی سقوط هواپیمای MH370 تعیین کرده بودند. یکی از این دو سیگنال 140 دقیقه ادامه یافت و دومی 13 دقیقه. دریافت پینگ‎های جدیدتر توسط کشتی‎ها و هواپیما به تعیین بهتر و قابل مدیریت‌تر محدوده جستجو در اعماق اقیانوس کمک خواهند کرد. عمق آب در آن ناحیه 4500 متر است.

با این وجود، به گفته هوستون این دومین بسته در اولین سری سیگنال‌ها بود که همه را امیدوار کرد، چرا که در آنجا «دو پاسخ پینگ» وجود داشتند که همزمان صدا می‌دادند؛ و این بدان معنی است که جای هر دو جعبه سیاه CDR و FDR پیدا شده است.

بررسی دقیق سیگنال‌های پینگ‌های فراصوتی نشان داده که آنها از یک ابزار الکترونیک منتشر می‎شوند و منشأ طبیعی مانند نهنگ یا یک حباب گاز پر سروصدا از بستر دریا ندارند. دستگاه پینگ جعبه سیاه هواپیما به گونه‌ای طراحی شده که صدایی غیرطبیعی و خاص تولید کند: پینگ‌های آن با فرکانس 37.5 کیلوهرتز و توالی 9 میلی ثانیه در هر ثانیه تولید می‌شوند.

نجات بلوفین
ولی، تنها شواهد سونار یا تصویری از یک زیردریایی روباتی می‌تواند تایید کند که آیا سیگنال‌ها واقعا از بوئینگ 777 گمشده می‌آیند یا خیر. در نتیجه اگر موقعیت هر گونه حوزه‌ای از آوارها را بتوان تعیین کرد، یک زیردریایی خودکار به نام بلوفین- 21 به 50 متر بالاتر از بستر دریا فرستاده خواهد شد تا با استفاده از سونار خود، که بردی 1000 متری دارد، به دنبال اجسام مرتبط با هواپیما بگردد.

تعیین دقیق موقعیت برای بلوفین بسیار کلیدی است، چون نمی‌تواند مستقیما به سراغ پینگر‌های جعبه‌های سیاه برود. دیوید کلی رئیس شرکت بلوفین روباتیکز، می‌گوید: «این روبات قابلیت یافتن مکان پینگر را ندارد، در عوض، از سونار استفاده می‌کند تا تصویر راداری از بستر دریا بسازد و سرعت حرکتش هم به اندازه سرعت پیاده‎روی انسان است.»

اگر روبات بتواند اهداف احتمالی را با استفاده از سونار خود در بستر دریا پیدا کند، در آن صورت می‌توان دوربین‌های ویدیویی و پروژکتور روی آن نصب کرد تا بتوان از آن محل تصویربرداری کرد. پس از آن یک زیردریایی سنگین دیگر که مجهز به بازوهای پرقدرت کنترل از راه دور است، بازیابی بدنه و جعبه‌های سیاه هواپیما را آغاز خواهد کرد.

ولی قبل از همه اینها، کشتی اوشین‎شیلد منتظر دریافت پینگ‌های دیگر از جعبه‎های سیاه هواپیما است تا بتواند قبل از پایان عمر باتری‌های آنها، موقعیت دقیق پینگر را مشخص کند. با توجه به این که عمر این باطری‌ها 30 روز است و اکنون به روز 36 عمر خود رسیده‌اند، زمان به سرعت در حال از دست رفتن است؛ هر چند این باتری‌ها در برخی موارد تا 40 روز هم دوام خواهند آورد.

نیروی هوایی سلطنتی استرالیا هم 84 گوی شناور مجهز به سونار و رادیو را در حوزه پینگی که اوشین‎شیلد مشخص کرده، فرو ریخته است. هرکدام از این شناورهای صوتی یک میکروفون را تا عمق 300 متر زیر سطح دریا پایین خواهند فرستاد و هر سیگنالی را که دریافت کنند، از طریق یک آنتن سطحی به مرکز خواهد فرستاد.

سوء تفاهم چینی
همزمان، یک سیگنال احتمالی که روز شنبه 5 آوریل توسط گروه چینی مستقر بر کشتی نجات هواژین 01 گزارش شده بود، احتمالا اشتباه بوده است. این سیگنال از جایی در فاصله 600 کیلومتری اوشین‎شیلد آمده و بیشتر احتمال دارد  یک سیگنال اشتباهی تولید شده توسط یک پینگر ساده باشد که در هوای مرطوب فعال شده، یا نویزی از خود کشتی چینی بوده باشد.

جان پویس، فرمانده سرویس نجات زیردریایی ناتو در فسلین انگلیس، می‌گوید: «در فرکانس‌های کمتر از 1 کیلوهرتز، بخشی از سیگنال صوتی می‌تواند تا فواصل بسیار دور برود. ولی در این فرکانس‌های بالا، چنین چیزی خیلی بعید است. حدس من این است که به احتمال خیلی زیاد، چینی‌ها این سیگنال را با سیگنال دیگری اشتباه گرفته‌اند».

هواپیمای بوئینگ 777 هواپیمایی مالزی با 239 مسافر و خدمه، در روز 8 مارس/17 اسفند گذشته از کوالالامپور به مقصد پکن پرواز کرد. پس یک ساعت پرواز، رادار خاموش شد و خط ارتباطی داده‌های آن با هواپیمایی قطع شد. سپس در سکوت رادیویی مسیر خود را عوض کرد، اندونزی را دور زد و به سوی قطب جنوب به پرواز خود ادامه داد. تاکنون هیچ کس دلیل این تغییر مسیر را نمی‌داند.

تنها تحلیل پیشرفته اثر داپلر از یک سیگنال ساعتی رد پای هواپیما، که به یک ماهواره انگلیسی ارسال شده بود، امکان تعیین و رهگیری مسیر تقریبی هواپیما را فراهم کرد. تصور بر این است که این هواپیما به پرواز خود ادامه داده و در نتیجه پایان سوخت خود، در جایی در 1600 کیلومتری شمال غرب پرت سقوط کرده است، جایی که تصور می‌شود که یک سیگنال جزئی ماهواره‌ای دریافت شده، دلالت بر از کار افتادن تجهیزات الکترونیک هواپیما پس از پایان سوخت آن دارد. پینگ‌های زیر آبی هم در نزدیکی همین محل شنیده شده‌اند.

عکس آغازین مطلب نیز عرشه کشتی اوشین‏‎شیلد را نشان می‌دهد.

53271

مطالب مرتبط
39 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 07:56:29
  پاسخ
  11 6

  مگه نمی گن جعبه سیاه فقط به مدت 30 روز باتری داره. الان دقیقا 5 هفته از سقوط این هواپیما گذشته.چه جوریه که هنوز پینگ میفرسته؟ سرکاری نیست؟

 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 08:16:56
  پاسخ
  33 1

  هرچند که این ارزویی نشدنی و غیرممکن است ولی انرا بیان میکنم که:ای کاش این حادثه هولناک اخرین مورد از اینگونه فجایع باشد و دیگر شاهد این قسم از سوانح هوایی با این تعداد تلفات نباشیم .

 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 08:31:04
  پاسخ
  7 20

  خبرآنلاین من از همین الان گفته باشم. اینها دارن وقتشون رو تلف میکنن. هواپیما اونجایی که دارن میگردن نیست. پینگهای جعبه سیاه از مرتبه مگاهرتز هست121.5406 مگاهرتز. سیگنالهایی که اینها آشکارسازی کردن 37.5 کیلوهرتز هست. یعنی 1/1000فرکانس واقعی. به نظرم به اسم پیداکردن هواپیما,دارن یه پروژه تحقیقاتی اقیانوس شناسی رو انجام میدن اما خب صداش رو در نمیارن تا بودجه اش رو به پای جستجوی هواپیما بذارن.مثل بعضیها که وام کشاورزی میگیرن اما میرن پاساژ میزنن. هههههههه

 • علی
  جمعه 22 فروردین 1393 - 08:53:18
  پاسخ
  14 25

  بیچاره اون خونواده ها...خدا کنه ایندفه دیگه واقعا پیدا شه.ولی یه چیزی که خیلی واسم جالب بود ادعای پیشرفت بشریت بود.1 ماه از گم شدن این هواپیما گذشته،هنوز پیداش نکردن،انوقت ادعای خدایی می کنن

 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 09:14:05
  پاسخ
  30 2

  واقعا چه توانایی فنی بالایی دارند غربی ها

 • مهدی
  جمعه 22 فروردین 1393 - 11:01:54
  پاسخ
  24 0

  اثر داپلر تو زندگی تک تک ما انسانها تاثیر گذاشته چرا که بیس کار تمام دستگاههای سونوگرافی همین اثر داپلر است.همچنین بیس تمامی دستگاههای رادار و سونار میباشد.کاربردهای دیگری از قبیل محاسبه فاصله و سرعت اجسام در حال حرکت و اجرام آسمانی را دارا میباشد. آقای داپلر متشکریم از این خدمت ارزنده به بشریت.

 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 11:05:14
  پاسخ
  2 3

  نی گل داده

 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 12:01:05
  پاسخ
  16 0

  انسان مو به تنش سیخ میشه ، فرض کن بدونی میخوای تا چند ساعت دیگه میخوای بمیری و هیچ کاری از دستت برنیاد ، اونم وسط اقیانوس با عمق ۵۰۰۰ متر

  • بی نام
   پنجشنبه 12 تیر 1393 - 15:58:30
   1 0

   هيجي جليقهي نجات تنم مكردم ميبريدم بقرون

 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 12:19:43
  پاسخ
  48 2

  بالاخره این دوستانی که با سء استفاده از سقوط این هواپیما امریکا را متهم می کنند به این چند سوال ما هم جواب بدهند: 1خروجی ها و اختراعات و اکتشافات ما چیست؟مشخصا بفرمایید ما هم به این اندازه دنیا را تحت تاثیر قرار دا ده ایم و فلان کار را کرده ایم و...هر اختراعی اکتشافی میبینیم عموما از غربه 2ایا اینکه یک هواپیما که اقیانوس به اون بزرگی سقوط کرده و تا کنون پیدا نشده دلیل میشود که امریکا چیزی نیست و....؟ 3در بحثهای قبلی دوستی نوشته بودند اگر ما هم بخواهیم اختراع و اکتشاف می کنیم کاری نداره که خب دوستان چرا اختراع و اکتشاف نمی کنند؟ 4اساسا ایا درسته کشوری که اختراع و اکتشافی نداشته و حتی جایزه وبل علمی ندارد کشور بزرگ و تونمندی مثل امریکا یا سایر کشورهای پیشرفته را زیر سوال ببرد؟

 • بی نام
  جمعه 22 فروردین 1393 - 12:24:23
  پاسخ
  128 17

  5دوستانی که امریکا را زیر سوال میبرند ایا میدانند روزانه چند هزار نفر در سراسر جهان از طریق دارو و درمن و پیشرفتهای پزشکی امریکا نجات پیدا می کنند؟ 6این دوستان ایا تعداد مقاله های امریکا را میدانند؟ایا ضریب تاثیر و سایتیشن این مقالات را میدانند؟ایا میدانید 20 هزار مقاله علمی ایران تولید می کنه که بسیاری از اونها فاق سایتیش و اعتباره؟ایا میدانید این مقالات در میدان انقلاب گاهی تولید میشوند؟ 7ای دوستان ایا میتوانند دو روز بدون اختراعات غرب زندگی کنند؟مثلا دو روز را بدون موبایل یخچال برق و...بگذرانند؟ به نظر من نخست دوستان اختراعات و اکتشافات امریکای جهانخوار را کنار بگذراند بعد بیایند یک اینترنتی یا شبه اینترنتی اختراع کنند و بعد انتقاد کنند اونطوری منصفانه است.

  • با نام
   جمعه 22 فروردین 1393 - 17:44:43
   42 164

   دوستانی که طرفدار آمریکا هستند روزانه چند هزار نفر به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به دست این کشور نابود میشوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ روزانه چند هزار نفر قربانی این کشور میشوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟ روزانه چند ده نفر به خاطر تحریم دارویی این کشور بر علیه ایران جانشان را از دست میدهند؟؟؟؟ به این سوالها هم فکر کنی بد نیست

  • بی نام
   جمعه 22 فروردین 1393 - 20:01:04
   77 18

   به با نام: الان چند دهه است که تمام ملتهای جهان از نتایج اختراعات امریکا استفاده می کنند انواع اختراعات و درمانها سراسر جهان روزانه جان هزار نفر را نجات میدهد نجات یافتگان شاید سالانه به بالای یک میلیون نفر هم برسند از اتومبیل و هواپیما و...که بگذریم امریکا هیتلر را نابود کرد جنگ سرد را از شوروی کمونیستی که فقط استالینش 30 میلیون ادم بیگناه رو کشته بود برد صدام و طالبان رو که عامل قتل هزاران نفر بودند سرنگون کرد.دربوسنی به مسلمانان کمک کرد و...بله امریکا در ویتنام هم جنایت کرده و با سرخپوستها هم رفتار درستی نکرده اما در مجموع بسیار بسیار عملکرد مثبتی برای بشریت داشته و رفاه بشر رو به نهایت رسانده اونی که حتی ماشین نداشت در راه فوت میشد الان فوت نمیشه و...منصف باشیم

  • به بی نام
   شنبه 23 فروردین 1393 - 00:26:21
   16 84

   به بی نام:وقتی میگین آمریکا هواپیما درست میکنه ماشین درست میکنه و غیره و غیره که انگار مثلا هیچ کشور دیگه ای اینارو تولید نمیکنه. البته قابل تقدیره که توی جنایتهای آمریکا حداقل دو موردشو ذکر کردین جای تحسین داره . آمریکا جون مردم بی گناه و نگیره کمک کردنش پیشکش با دوتا ماشین درست کردنو هواپیما درست کردن که نشد خدمت به خلق اگه به این باشه روسیه و فرانسه و آلمان و انگلیس هم به خلق کمک میکنه. در ضمن حافظه ی تاریخیتون اصلا انگار خوب نیست مسلمانان بوسنی رو آمریکاییها نجات دادند؟؟؟ شما حالتون خوبه؟؟ اصلا میدونید چی میگین؟؟؟ سیر پیشرفت بشری چنان ثابت میکنه که اگه آمریکاییه اختراع نکن قطعا دیگری اونو اختراع خواهد کرد.با همون برقی که اختراع کرده هزاران نفرو توی زندانها میکشه بیشتر دقت کن

  • بی نام
   شنبه 23 فروردین 1393 - 16:33:01
   29 2

   دوست عزیز اکثر اختراعات و اکتشافات غرب همچنین مقالات علمی متعلق به امریکا است اگر دخالت امریکا نبود صربها به قتل عام خو ادامه میدادند در سال 1995 ناوهای امریکا به همراهی ناتو در عملیاتی موسوم به اوپریشن دلیبریت فورس علیه صربها وارد عمل شدند .شما میتوانید تعداد مقالات علمی امریکا اختراعات و اکتشافات و نام دانشمندان امریکا ضریب تاثیر و سایتیشن مقالات امریکا رده بندی دانشگاه های جهان و دانشگاه های امریکا مکاتب اقتصادی غرب سیر تحولات پزشکی وجوایز نوبل...همه را جستجو کنید بالای 90 درصد از امریکا است نخست شما را دعوت می کنم بروید جسنجو کنید بعد انتقاد کنید ما و سایر کشورهای منطقه جوایز نوبل چندانی نداشته ایم ضمنااااسیر تحولات اگه اینجوریه پس چرا شما اختراع نمیکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • بی نام
   شنبه 23 فروردین 1393 - 16:47:57
   19 5

   موتور کولر و یخچال خونه از اختراعات غربه اصولا این موتورهای القایی رو غربی ها اختراع کردن اگر نبود از گرما میمردیم غذا هم نداشتیم اینترنت کار این امریکایی های فاسده ابداع روشهای نوین جراحی و این ژلوفنی که میخوری میگرنت خوب میشه انتی بیوتیکها و..همه از غربه اگر نبودن سر یه چرک کردن کودکان فوت میشدن واکسنها همه از غربه اگه نبودن بچه ها الان فلج اطفال میگرفتن انواع روشهای معالجه سرطانها همه از غربه اگه نبود از سرطان همه فوت میشن الان خیلی ها معالجه میشن.تلویزیون رادیو از غربه اگه نبود الان ارتباطات نداشتیم موبایل اختراع امریکا و غربه .سیستم های اقتصادی و.. هرچی که فکر کنید از اونها است لطفا انتقاد میکنید انتقاد درست بکنید برا حرفتون دلیل محکم بیاورید این شیوه کوبیدن فایده نداره میخندن بهمون

  • به بی نام
   دوشنبه 25 فروردین 1393 - 01:44:25
   2 12

   به بی نام: آمریکاییها خودشون مگه اختراع میکنن؟ همش از این طرف و اون طرف نفر جذب میکنن خیلی ظاهر بین و سطحی نگر هستی که فقط با تولید یخچال و فریزر و ماشین و... داری این موضوع رو مقایسه میکنی جناب در ضمن تاریخ صرب هارو کاملا اشتباه میگی اتفاقا آمریکا از عوامل نابودی مسلمونا بود منم تو رو دعوت میکنم بری تحقیق کنی. در مورد نوبل هم بهتون بگم که گرفتن نوبل افتخار نیست چون نوبل رو خودشون درست کردن و اینهمه بزرگ کردن برید ببینید جایزه ی صلح رو به کیا میدن؟؟؟بزرگترین رهبران تروریستی جهان نوبل صلح رو میگین. مخلص کلام شما بهتره بگین خداتون آمریکاست چون همه چیزو مدیون اونا میدونید یه طوری حرف میزنید که اگه آمریکا نبود دنیا و بشریت هم نبود.

  • بی نام
   دوشنبه 25 فروردین 1393 - 17:44:42
   3 2

   این بحث که امریکایی ها مغزهای جهان رو میبرن و اونها اختراع می کنند بسیار بحث کلیشه ای است نام مخترع ها و مکتشفین نام اساتید و..همه کاملا مشخصه و ثبت شده شاید ادمایی باشند که از اروپا بروند امریکا اونجا اختراع کنند اما 90 درصد اختراعات و اکتشافات از خود امریکا است شما را دعوت می کنم به دیدن نام مخترعین و مکتشفین نام بزرگی چون میلتون فریدمن در اقتصاد و سایر افراد بزرگ در سایر زمینه ها ضمنا همینکه امریکا افراد دیگه رو جذب میکنه باز حاکی از قدرت اموزشی و دانشگاهی امریکا است.خیر امریکایی ها مسلمونها رو نمیکشتن صربها و یوگوسلاوی باقیمانده بلوک شرق و شوروی بود نه غرب امریکا بود که جلوی صربها رو گرفت اینها که دیگه ثبت و ضبطه بحث نداره

  • بی نام
   دوشنبه 25 فروردین 1393 - 17:51:40
   4 1

   از دید من یخچال و کولر و ماشین و اینترنت و...اینها اختراعات مهمی هستند اگر از دید شما مهم نیستند یک هفته را تصمیم بگیر بدون اینها زندگی کن. جایزه نوبل از اسکاندیناویه اما اکثرا امریکایی ها این جایزه رو میگیرند چون بهترین دانشگاه های جهان از امریکا هستند شما برو سرچ کن برترین دانشگاه های جها یا رده بندی شانگهای رو ببین من نگفتم خدام امریکا است فقط گفتم اکثر اختراعات و اکتشافات از امریکا است.بنده سلامتی نزدیکترین دوستم رو مدیون داروهای امریکایی هستم حقیقت رو که نمیتونم نگم شما بیا بگو از 50 تا اختراع مفید الان جهان مثلا 5 تا رو ما انجام دادیم یا فلان جایزه نوبل یا فلان جایزه علمی رو بردیم .ما سالانه 20 هزار مقاله داریم با سایتیشن بسیار ناچیز که در مجلات با ضریب تاثیر بسیار ناچیز چاپ میشوند.

  • بی نام
   دوشنبه 25 فروردین 1393 - 17:56:36
   5 1

   اگر امریکا نبود دنیا و بشریت قطعا بود اما ممکن بود هیتلر الان همه جا رو گرفته بود. چون جنگ دوم جهانی را به نازی ها میباختیم .الان دندانم را که عصب کشی می کنم از داروی بی حسی استفاده میشه من درد نمیکشم انتی بیوتیک چرک دندانم را خشک میکنه قبلا با انبردست میکشیدن وارد اینترنت میشوم مطالبم را دریافت می کنم .اطلاعات علمی دریافت می کنم تفکرم را تغییر میدهم بچه ام واکسن میزنه خیالم راحته که مریض نمیشه غذام در یخججال خراب نمیشه به دوستم که در اونطرف دنیا است زنگ میزنم راحت حرف میزنیم.انواع نرم افزارهای امریکا رو استفاده می کنم و لذت میبرم سردرد که میگیرم ژلوفن میخورم شب تلویزیون میبینم مشکل معدم با یه قرص حل میشه اینها اکتشافات غرب و امریکا است و زندگی ما و بسیار جذابتر و راحتتر کردن

  • بی نام
   دوشنبه 25 فروردین 1393 - 18:00:54
   6 2

   پس باید منصفانه نگاه کرد بله امریکا زمانی اینطرف اونطرف جهان وارد جنگ میشد جنایتهایی کرده اما نکات مثبت امریکا بسیار فراتر از نکات منفیشه اصلا قابل قیاس نیست.من مقالات رشته خودم را که میخوانم واقعا لذت میبرم و این سیستم اموزشی اگاه و پر مغز امریکا را ستایش می کنم .سیستم اقتصادی خوبش به اکتشافات و اختراعات و کارافرینی ختم شده سیستم کمونیستی به فقر مردم شوروی منتهی شد بله سیستم بازار ازاد مشکلاتی داره که اقتصا دانهاشون دارن روش کار میکنن جامعه شون تورم ناچیزی داره بیکاری ناچیزه اختلاس و فساد نیست اگر کسی یک دلار مالیات نده میفرستنش گوشه زندان جنایتهاش هم از دید من کاملا محکومه ولی پیشرفتهاش هم قابل ستایشه برای من که پیشرفتهاش واقعا جذاب بودن

  • بی نام
   دوشنبه 25 فروردین 1393 - 18:05:54
   5 2

   شما اگر پیشرفته تر سراغ داری یا اختراعی اکتشافی کردی که مثلا کل بشریت دارند ازش استفاده می کنند مطرح کن اون هم به جای خودش خوبه اون هم قابل تحسینه ما شاعران بزرگی داشتیم ادبیات غنی داریم و..اینها هم زیبا هستن اما واقعیت را باید پذیرفت الان دستاوردهای امریکا در زندگی ما حضور دارند از شلوار جین گرفته تا موبایل از قرص تا امپول و روشهای مختلف جراحی ،موبایل ،یخپال،کولر،کنسرو،برق ،لامپ ،باطری،لپ تاپ سیستمهای مختلف تلفن نرم افزارها انتنهای تشعشعی و....همه و همه از غرب و امریکا هستند.امیدوارم با مطالعه بیشتر اگاهی شما و من افزایش پیدا کنه

  • بی نام
   دوشنبه 25 فروردین 1393 - 22:04:03
   4 2

   برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی که در نظام طبیعت ضعیف پامال است

 • سره مرد
  جمعه 22 فروردین 1393 - 12:28:23
  پاسخ
  14 0

  باز هم این علم است که حرف آخر را میزند

 • رحمان
  جمعه 22 فروردین 1393 - 13:09:08
  پاسخ
  7 0

  خب آخرش چی شد ؟؟؟نفهمیدم به خدا

 • صالح
  جمعه 22 فروردین 1393 - 22:21:25
  پاسخ
  3 6

  من به شما روحیه میدهم بگردید آفرین ......آفرین ...بگردید پیدایش میکنید ده سال بیست سال بلاخره پیدا میکنید

 • نسیم
  جمعه 22 فروردین 1393 - 22:49:20
  پاسخ
  12 5

  من نظرم اینه که این هواپیما اصلا سقوط نکرده.فقط جایی هست که ما نمیدونیم. شاید کار بیگانه هاست

  • jj
   جمعه 29 فروردین 1393 - 12:30:48
   2 0

   نظر من هم این است چون تلفن ها زنگ می خورد

  • عرفان
   یکشنبه 11 خرداد 1393 - 12:22:37
   1 1

   نسیم فیلم زیاد میبینی ها هههههههه

 • بی نام
  شنبه 23 فروردین 1393 - 11:21:41
  پاسخ
  6 2

  فقط بگین چرا گوشی همراه مسافرین زنگ میخورد؟

  • علي
   پنجشنبه 12 تیر 1393 - 16:11:13
   0 0

   ديقا منم موندم

 • حسین
  شنبه 23 فروردین 1393 - 17:22:25
  پاسخ
  2 0

  خبرجان چرا با گوگل ترانزلیت ترجمه میکنی بعضی جملات خیلی در هم و بر هم است.من اصل خیر رو خوندم بعضی جاها دقیقا تحت اللفظی ترجمه کردین یه ذره خلاقیت به خرج بدین

 • فدای ایران و ایرانی کرمانشاه
  شنبه 23 فروردین 1393 - 17:49:12
  پاسخ
  3 4

  کار قدرت های متافیزیکی ما ورا طبیعه هستش . حالا نیگا کن .

 • بی نام
  شنبه 23 فروردین 1393 - 19:05:08
  پاسخ
  7 1

  اینایی که دارید از امریکا انتقاد میکنید مسائل نظامی امریکا و مشکلاتی که ایجاد کرده و مشکلاتی که حل کرده جای خود و پیشرفتهاش هم جای خود نمیشه که بخاطر اینکه در فلان روز فلان بمب را فلان جا انداخت کل پیشرفتهاش رو زیر سوال برد امریکا بسیار پیشرفت داشته هر چی الان ما داریم از اختراعات نوین همه از امریکا است شما مسائل رو جدا از هم بحث کن یعنی چی که چون هواپیمای مالزی سقوط کرده امریکا پیداش نکرده پس امریکا پیشرفته نیست؟منطقی بحث کنید علمی بگویید به فلان دلیل امریکا پیشرفته نیست و مثلا فلان کشور به فلان دلیل از امریکا پیشرفته تره الان هر شرکت بزرگی در جهان هست بالای 90 درصد امریکاییه اینترنت هم در تسخیر غولهای امریکایی است ما چیزی نداریم با شعار هم کارا درست نمیشه علمی بحث کنید در بخش دانش

 • زاهد
  سه شنبه 26 فروردین 1393 - 12:41:01
  پاسخ
  1 0

  واقعات عجیبه

 • ز
  دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 - 14:37:14
  پاسخ
  0 2

  همیشه یک عده با تعصبات بیخود و عهددقیانوسی میخوان دیگران را خراب کنند اینهایی هم که فقط آمریکا را نابود کننده همه چیز میدانند جز این افراد متعصب و مغرض هستند همه کشورهای دنیا هم مزایایی دارند هم معایب مثل همه آدمها چون دنیا را ما آدمها تشکیل دادیم و بد و خوب و متعصب و دیکتاتور و آزادی خواه و...همه جا هست.

 • پارمیس
  جمعه 2 خرداد 1393 - 08:47:44
  پاسخ
  0 1

  من میگم اینا رو احتملا مثل فیلم ها بردن توی یک جزیره ای که کسی تا به حال آن را ندیده است ه ه ه

 • محسن
  یکشنبه 11 خرداد 1393 - 22:32:53
  پاسخ
  1 1

  هواپیما بدلیل نقص در سیستم ناوبری از مسیر اصلی خارج و در عرض 38 درجه جنوبی بدلیل اتمام سوخت مجبور به فرود روی سطح اقیانوس شده و بدلیل شکاف روی بدنه با تمام سرنشینان غرق شده است

 • کیارش
  پنجشنبه 30 مرداد 1393 - 02:35:54
  پاسخ
  1 0

  من میگم پای دزدیدن وسط یا فرا زمینی ها یعنی چی بیشتر 100 روز شده کشک

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700