پنج شنبه 2 شهریور 1396
یکشنبه 22 مرداد 1396 - 06:24:14 چاپ
هشتاد و پنج درصد سرمايه مردم فارس به جاي توليد وارد سپرده هاي بلند مدت بانكي شده است

پشت پرده سپرده گذاری مردم در 8700 بانک و موسسه مالی و اعتباری

استان‌ها > فارس - «خبرجنوب» نوشت: رئیس اتاق بازرگانی شیراز با اعتراض به عدم همراهی نمایندگان مردم فارس در مجلس با این تشکل، از رسانه های استان خواست پیام رسان اعتراض فعالان بخش خصوصی باشند.

جمال رازقي در مراسم تقدير از فعالان رسانه اي همكار با اتاق بازرگاني شيراز گفت: از برخي مقامات دولتي از جمله معاون اقتصادي استانداري، مدير كل دفتر اقتصادي استانداري، مدير كل امور مالياتي، تامين اجتماعي، دادگستري و سازمان صنعت و معدن به واسطه ارتباط تنگاتنگ با اتاق بازرگاني و تلاش براي رفع دغدغه فعالان اقتصادي تشكر مي كنم اما شديداً از نمايندگان مردم فارس در مجلس گلايه دارم كه علي رغم انتظاري كه از اين 18 نماينده مي رفت، حضورشان در اتاق بسيار كمرنگ بوده و به جرات مي گويم 10 نماينده مردم فارس در اين دو سال حتي يك بار هم پايشان را در اتاق بازرگاني نگذاشته اند.
وي با اشاره به اين كه اولويت اول كشور، رفع مشكلات اقتصادي است، افزود: انتظار مي رود نمايندگان مردم در مجلس به جاي حضور در مسجد روستاها و ديدار چهره به چهره، به اتاق بازرگاني بيايند چرا كه در صورت حل مشكلات اقتصادي استان، مزاياي آن شامل حال روستائيان نيز خواهد شد.
رازقي با بيان اين كه حتي حاضر شديم براي نمايندگان مجلس دفتر جداگانه اي در اتاق بازرگاني اختصاص دهيم، ادامه داد: با وجود همه اين تلاش ها، نمايندگان فارس حاضر نشدند به اتاق بازرگاني بيايند و هيچ وقت آن ها را با هم در اتاق بازرگاني نديديم، نامه هم كه مي زنيم و دعوت رسمي مي كنيم حداكثر سه نماينده مي آيند كه گاهي هم دير به جلسه مي رسند و زود هم مي روند.
رئيس اتاق بازرگاني شيراز بيان داشت: در كشور موضوعي مهم تر از اقتصاد نداريم و سوال اين است كه اگر نماينده اي حل مشكلات اقتصادي استان برايش دغدغه نيست، پس دغدغه اش چيست؟
رازقي تصريح كرد: متاسفانه گاهي نمايندگان نه تنها همراهي نمي كنند بلكه عليه بخش خصوصي هم جبهه مي گيرند، نمونه واضح آن آقاي زارع نماينده مردم آباده در مجلس است كه از تريبون در اختيارش، اتهامات شديدي را به بخش خصوصي زد و وقتي اعتراض اتاق بازرگاني ايران را ديد، مجبور به عذرخواهي شد. اين معضل از دو منظر قابل بررسي است؛ اول آن كه چرا يك نماينده حرفي بزند كه بعد مجبور به عذرخواهي شود، دوم آن كه حرف هايش در يك مقطعي تاثير سوء بر فعاليت بخش خصوصي داشت و با وجود عذرخواهي اش، چگونه مي خواهد اين تاثير سوء را برطرف كند؟
وي يادآور شد: در استان هايي كه توسعه صنعتي پيدا كرده اند همچون استان كرمان، نمايندگان آن استان حضور مستمر در اتاق بازرگاني مربوطه دارند اما در فارس بايد گفت كه نمايندگان شيراز و استان ظاهراً دغدغه اقتصاد ندارند و اين خيلي بد است كه مساله اول كشور اقتصاد باشد اما نمايندگان فارس با بزرگ ترين تشكل اقتصادي استان ارتباطي نداشته باشند.
رئيس اتاق بازرگاني شيراز در بخش ديگري از سخنان خود، خواستار توجه به توليد پايدار در حوزه كالا و خدمات به جاي پرداختن صرف به اشتغال شد و افزود: سال هاست به جاي حمايت از توليد پايدار به سمت اشتغال پايدار رفته ايم، اين در حالي است كه تا توليد پايدار نباشد اشتغال پايدار هم اتفاق نخواهد افتاد.
وي بيان داشت: فراهم شدن فضا براي توليد پايدار در گرو بهبود فضاي كسب و كار است و شايد اگر به بندهاي قانون فضاي كسب و كار كه اجرايي نشده و يا ناقص اجرا شده، توجه مي كرديم، بهبود واقعي فضاي كسب و كار اتفاق مي افتاد، بهبودي كه وظيفه اركان نظام و همراه كردن مردم در اين مسير سخت است.
رازقي با تاكيد بر اين كه اقتصاد كشور نياز به جراحي عميق دارد، ادامه داد: همگي بايد آمادگي درد ناشي از اين جراحي را داشته باشيم.
وي از جمله اين جراحي ها را ساماندهي وضعيت پولي كشور دانست و گفت: 8600 تا 8700 بانك و موسسه اعتباري در كشور مسابقه جذب سپرده ها با هم گذاشته اند و گرچه شايد ديگر اثري از وعده و وعيدهاي آن ها در پشت شيشه بانك ها نباشد اما در عمل با وعده هاي آن چناني كاري كرده اند كه 85 درصد منابع بانك ها تبديل به سپرده هاي بلند مدت شده است كه اين يك فاجعه است.
رئيس اتاق بازرگاني شيراز تصريح كرد: اسفبار آنجاست كه عده اي از بانك هاي خارجي با نرخ سود 2 تا 3 درصد وام مي گيرند و با تبديل آن به ريال، آن را با نرخ 23 تا 25 درصد در بانك هاي ايران سپرده گذاري كرده و سر هر ماه سود آن را تبديل به ارز كرده و از كشور خارج مي كنند و در حقیقت به همين راحتي منابع پولي كشور را از دست مي دهيم.
رازقي با بيان اين كه پول هايي كه قبلاً وارد سفته بازي زمين و مسكن و يا قاچاق كالا مي شد، وارد سپرده هاي بلند مدت بانكي به دليل سود آوري آن مي شود، افزود: دليل اين معضل آن است كه فضا را براي توليد ايجاد نكرده ايم. در كجاي دنيا مي توان با نرخ سود 30 درصد بانكي به توليد رقابت پذير پرداخت، آن هم در شرايطي كه عمده درآمد مالياتي از طريق صنعت قرار است محقق شود؟
وي گفت: درآمد مالياتي 80 هزار ميليارد توماني پارسال، امسال به 116 هزار ميليارد تومان رسيده، آن هم در شرايطي كه سقف معافيت ماليات بر حقوق افزايش يافته و علاوه بر آن ميزان ماليات واحدهاي صنفي هم قرار است مطابق پارسال محاسبه شود. در چنين شرايطي آيا غير اين است كه اين 36 هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي اضافه اي كه امسال قرار است محقق شود از جيب توليد كننده بايد پرداخت شود؟
رازقي با تاكيد بر اين كه تمامي اين موارد جزء موانع توليد و كسب و كار است ادامه داد: از ديگر موانع موجود در اين زمينه قوانين تامين اجتماعي است كه انتظار مي رود دولت دوازدهم اصلاح قانون كار را در دستور كار خود قرار دهد.
وي با اشاره به هزينه 19 تا 20 هزار ميليارد توماني كشور كه دولت براي پرداخت حقوق و يارانه تقبل مي كند، افزود: آيا از مجموع درآمد فروش نفت و ماليات، رقمي اضاف مي آيد كه قرار باشد براي بهبود فضاي كسب و كار، هزينه ايجاد زيرساخت گردد يا اين كه بايد همچنان شاهد فشار تامين هزينه هاي كشور بر روي توليد در نتيجه بحران قيمت تمام شده باشيم.
رئيس اتاق بازرگاني شيراز با تاكيد بر اينكه از دولت آقاي روحاني انتظار دولت كار و نه دولت رفاه را داريم افزود: جراحي سنگين دولت حتي بايد شامل حال سياست هاي حمايتي هم شود، كه از جمله آن سياست حمايت از رونق توليد است كه گاهي مانند گريه كردن بر سر قبري است كه هيچ مرده اي در آن نيست و با گريه و زاري هم آن مرده زنده نخواهد شد.
وي در توضيح بيشتر گفت: گاهي تسهيلات طرح رونق توليد به واحدي داده مي شود كه به معناي واقعي از پا افتاده است و هيچ چاره اي براي آن نيست. واحدهاي توليدي به اصطلاح مرده در استان زياد داريم و با دادن پول اين مرده ها زنده نمي شوند و فقط بايد گفت: انا ا... و انااليه راجعون.
رازقي بيان داشت: در همه جاي دنيا برخي واحدهاي توليد بعد از مدتي از بين مي روند و واحدهاي ديگر جاي آن را مي گيرند اما در ايران مي خواهیم به زور با پول مرده اي را زنده كرده و در حقيقت واحدهاي داراي بدهي را بدهكار تر از قبل مي كنيم اين در حالي است كه اين پول بايد به واحدهاي داراي رونق بدهيم تا موجبات افزايش توليد و اشتغال و به اصطلاح زاد و ولد آن ها را فراهم كنيم.
رئيس اتاق بازرگاني شيراز بيان داشت: اي كاش مسئولين آماري از اشتغال و توليد از محل 16 هزار ميليارد تومان تسهيلاتي كه پارسال پرداخت شد ارايه مي دادند، آماري كه ما نداريم.
وي گفت: در پرداخت تسهيلات رونق توليد به 4 روش مي توانيم عمل كنيم، پرداخت تسهيلات به واحدهايي كه به معناي واقعي از بين رفته اند، پرداخت به واحدهاي نيمه جاني كه اميدي به سرپا شدنشان نيست، پرداخت به واحدهايي كه با تزريق نقدينگي از بحران بيرون مي آيند و يا پرداخت به واحدهاي پويا و سر حالي كه مي توانند به رونق توليد و اشتغال و به اصطلاح توليد مثل بپردازند كه به نظرم اين تسهيلات بايد به دو دسته آخر پرداخت شود.
رازقي با بيان اينكه رسانه ها در ايجاد رويه صحيح اقتصاد مي توانند تاثير گذار باشند افزود: اميدوارم همه خبرنگاران و اصحاب رسانه به آن درجه از شجاعت و مسئوليت پذيري برسند كه در انعكاس واقعيت ها، سالم سازي و ايجاد فضاي سالم رقابت موثر تر باشند.
وي يادآور شد: لازمه اقتصاد آزاد، دموكراسي است و اين مهم بدون وجود خبرنگاران شجاع امكان پذير نيست.

 

46

کلید واژه‌ها : استان فارس -
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب
x