دوشنبه 29 آبان 1396
چهارشنبه 26 مهر 1396 - 12:48:06 چاپ

از تجمع فیلم‌های روی پرده تا اعتراضی که شنیده شد

در حال حاضر در اتفاقی کم‌سابقه ۱۸ فیلم به طور هم‌زمان در سینماها در حال اکران‌اند

فرهنگ > سینما - اکران تعداد زیادی فیلم هم‌زمان در فصل پاییز اعتراض عده‌ای از سینماگران و پخش‌کنندگان را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از پایان ایام عزاداری ماه محرم و اکران فیلم‌های جدید، اکران پاییزی سینما رو به رونق بود که تجمع فیلم‌ها در کنار هم اجازه دیدن شدن را از تک‌تک فیلم‌ها گرفت. امسال در اتفاقی عجیب تعداد فیلم‌هایی که در حال حاضر روی پرده هستند نزدیک به 20 اثر است که به نظر می رسد این تجمع اکران فیلم‌های سینمایی در کنار هم باعث شده که به جای اینکه کمک کننده یکدیگر در اکران باشند همدیگر را تضعیف می‌کنند. استقبال نه چندان امیدوارکننده از فیلم‌هایی که انتظار فروش بیشتری از آنها می‌رفت گواه این مدعاست که تعدد فیلم‌های در حال اکران چندان هم نتوانسته رونقی که انتظار می‌رفت را به سینماها برگرداند. در ادامه در گزارشی وضعیت فعلی سالن‌های سینما و فیلم هایی که در حال اکران هستند بررسی می‌کنیم.

چند فیلم روی پرده است؟

در حال حاضر 18 فیلم سینمایی در گروه‌های مختلف سینمایی روی پرده هستند که از میان این تعداد فیلم سه فیلم «خفه‌گی» فریدون جیرانی، «شنل» حسین کندری و «آزاد به قید شرط» حسین شهابی از امروز چهارشنبه 26 مهر ماه اکران خودشان را آغاز کرده‌اند. «خفه‌گی» در گروه سینمایی زندگی و دو فیلم «آزاد به قید شرط» و «شنل» نیز در گروه سینمایی آزاد اکران شدند.

«نهنگ عنبر 2 سلکشن رویا» که از 20 اردیبهشت ماه اکرانش آغاز شده  و 22 هفته از اکرانش می‌گذرد، همچنان به صورت تک سانس در پردیس سینمایی کوروش روی پرده است، این فیلم با رقم فروش  21 میلیارد و صد میلیون تومان فروش رکورد پر فروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را که با 19 میلیارد و هفتصد میلیون تومان فروش در اختیار فیلم «گشت 2» بود را شکست و البته همچنان نیز روی پرده است. «ساعت 5 عصر» مهران مدیری نیز همین وضعیت را دارد با این تفاوت که از 30 تیر روی پرده رفته است و 11 هفته از اکرانش می‌گذرد. «ساعت 5 عصر» تا به حال بیش از 9 میلیارد تومان فروش داشته است که البته پیش بینی می‌شد با توجه به اینکه این فیلم اولین ساخته مهران مدیری بود و تبلیغات گسترده‌ای نیز برایش صورت گرفت به فروشی بالاتر از این رقم دست پیدا کند. «رگ خواب» حمید نعمت‌الله، که از 27 خرداد روی پرده رفته و 16 هفته از اکران را پست سر می‌گذارد، «تابستان داغ» ابراهیم ایرج زاد که از 8 شهریور اکران شده در ششمین هفته از اکران است و «سارا و آیدا» ساخته مازیار میری که از 18 مرداد رنگ پرده را به خود دیده و 9 هفته است که روی پرده است تنها در پردیس سینمایی کوروش نمایش داده می‌شوند. از میان این سه فیلم «رگ خواب» با فروش رقمی نزدیک به 5 میلیارد تومان پیشتاز است و «سارا وآیدا» با رقم فروش دو میلیارد و 600 میلیون تومان در رتبه بعدی قرار می‌گیرد.

کمدی‌هایی که همچنان پیشتازند

فیلم کمدی «اکسیدان» ساخته حامد محمدی که از 31 خرداد اکران شده نیز همچنان در سالن روی پرده است. این فیلم نیز شانزدهمین هفته از اکران را پشت سر می‌گذارد و به فروش قابل توجهی دست پیدا کرده است، این فیلم کمدی با بازی جواد عزتی و امیر جعفری تاکنون فروش 10 میلیارد تومان را رد کرده است. استقبال زیاد از «اکسیدان» و ادامه اکران «نهنگ عنبر 2» نشان دهنده این است که فیلم‌های کمدی همچنان در این میان محبوب‌ترند و استقبال بیشتری از آنها می‌شود.

در هفته دوم شهریور ماه (از 15 شهریور) دو فیلم «نگار» رامبد جوان و «من و شارمین» ساخته بیژن شیرمرز به فیلم‌های روی پرده اضافه شدند و یک هفته بعد نیز آخرین ساخته تهمینه میلانی اکران شد. بر خلاف تصور و با وجود سر و صدایی که برای اکران «نگار» شد این فیلم چندان هم مورد استقبال قرار نگرفت و فیلم رامبد جوان با وجود گذشت 5 هفته از اکرانش توانسته تنها به فروشی نزدیک به دو میلیارد و پانصد میلیون تومان برسد. اما «من و شارمین» هم که مثل «نگار» پنجمین هفته از اکران را پشت سر می‌گذارد با وجود مضمون کمدی که دارد چندان مورد استقبال قرار نگرفته. البته شاید وقفه‌ای که به دلیل ایام عزاداری ماه محرم در اکران این فیلم افتاد نیز در فروش پایین این اثر بی تاثیر نبوده است.

سومین هفته شهریور یعنی از 22 این ماه سینماها به استقبال فیلم جدید تهمینه میلانی به نام «ملی و راه های نرفته‌اش» رفتند. فیلم میلانی که مثل سایر آثار او مضمونی اجتماعی دارد و از حضور دو بازیگر جوان (میلاد کی‌مرام و ماهور الوند) بهره برده هفته گذشته و در سومین هفته اکرانش میلیاردی شد.  

شلوغی در فصل بی‌رونق

در هفته دوم مهر (از 12 مهر ماه) چهار فیلم «ایتالیا ایتالیا» به کارگردانی کاوه صباغ‌زاده، «زرد» ساخته مصطفی تقی‌زاده، «قهرمانان کوچک» حسین قناعت و «مالاریا» پرویز شهبازی به روی پرده رفتند. «ایتالیا ایتالیا» که ژانری متفاوت دارد و یک کمدی رمانتیک با فضایی شاد و سرزنده است در آغاز دومین هفته اکرانش نیم میلیاردی شد. دو بازیگر اصلی این فیلم یعنی حامد کمیلی و سارا بهرامی هیچ یک از سوپراستارهای سینما نیستند و به نظر می‌رسد با این روندی که این فیلم در فروش طی کرده است استقبال بیشتری در گیشه نیز از آن صورت بگیرد. اما فیلم «زرد» با حضور بازیگرانی چون بهرام رادان، ساره بیات، بهاره کیان افشار، مهرداد صدیقیان و ... در آغاز دومین هفته اکرانش میلیاردی شد و تاکنون نیز به فروش یک میلیارد و 300 میلیون تومان دست پیدا کرده است. گرچه این رقم می‌تواند نوید فروش خوب و بالاتری را برای این فیلم بدهد اما به نظر می‌رسید حضور بهرام رادان به عنوان ستاره سینما در این فیلم اتفاقات خوش‌تری را برای این اثر سینمایی رقم بزند. دیگر فیلم اکران شده در هفته دوم مهر فیلمی در ژانر کودک و نوجوان بود که کارگردان فعال این حوزه حسین قناعت آن را ساخته است. «قهرمانان کوچک» نیز تا کنون توانسته رقمی حدود 200 میلیون تومان بفروشد و به نظر می‌رسد با توجه به عدم استقبال از فیلم‌های ژانر کودک و نوجوان نتواند به فروش قابل توجهی دست پیدا کند.

سینماها در هفته سوم مهر ماه (یعنی از 19 مهر) نیز میزبان دو فیلم «حقه باز دم دراز» و «خانه دختر» بودند که اولی چندان مورد توجه قرار نگرفته اما فیلم دوم که از جمله فیلم‌های توقیفی به نمایش در آمده است توانست در اولین روز اکرانش 65 میلیون تومان فروش کند.

اعتراضی که نتیجه داد

سه فیلم «آزاد به قید شرط»، «خفه‌گی» و «شنل» از امروز چهارشنبه 26 مهر ماه در حالی به روی پرده رفتند که تعدادی از اهالی سینما به اکران تعداد زیادی از فیلم‌ها در این فصل اعتراض کردند. به دلیل همین اعتراض‌ها و حواشی اکران فیلم «آینه بغل» ساخته منوچهر هادی و بازی محمدرضا گلزار و یکتا ناصر که سازندگانش قصد داشتند آن را در همین فصل اکران کنند به آذر ماه موکول و فیلم «انزوا» جایگزین این اثر شد. اعتراض‌ها به اکران «آینه بغل» در حالی صورت گرفت که هنوز دو ماه از صدور پروانه نمایش این فیلم نگذشته است و در مقابل فیلم‌های زیادی نیز هستند که با وجود به نمایش در آمدن در جشنواره فیلم فجر کماکان در صف اکران‌اند.

58244

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x