پنج شنبه 2 آذر 1396
سه شنبه 2 آبان 1396 - 06:13:25 چاپ
در همايش بين المللي حافظه و ميراث بين فرهنگي شرق و غرب به بحث گذاشته شد

تعاملات فرهنگی فرانسه، آلمان و ایران از نگاهی دیگر

استان‌ها > فارس - «خبرجنوب» نوشت: رئیس دانشگاه شیراز بر لزوم گسترش همکاری های علمی این دانشگاه با دانشگاههای معتبر اروپا تاکید کرد و گفت: در تلاشیم همکاری دانشگاه شیراز با دیگر دانشگاههای معتبر دنیا به خصوص دانشگاه های کشورهای ایتالیا و فرانسه را افزایش دهیم.

دکتر ابراهیم گشتاسبی راد در حاشیه برگزاری همایش بینالمللی حافظه و میراث بین فرهنگی شرق و غرب در جمع خبرنگاران افزود: تبادل دانشجو و استاد همچنین مطالعات و همکاریهای پژوهشی مشترک ازجمله برنامه هایی است که تاثیر بسزایی در گسترش ارتباطات بین دانشگاهها دارد. رییس دانشگاه شيراز در ادامه به تلاش برنامهريزي شده اين دانشگاه در بخشهاي مختلف براي استفاده از راهكارهاي توسعه روابط بين المللي با دانشگاههاي برتر و مطرح جهان و ارتقاء جايگاه جهاني اين دانشگاه اشاره کرد و افزود: تمام تلاشمان بر اين است كه در حوزه علوم انساني و هنر با دانشگاه ايتاليا و در زمينه فرهنگ و معارف اسلامي با دانشگاه آلمان ارتباط بیشتری برقرار كنيم.
وی با بیان اینکه دانشگاه شيراز در حال حاضر يكي از 5 دانشگاه بينالمللي كشور محسوب ميشود اضافه كرد: در تلاشیم با استفاده از راهكارهاي مختلف، زمينه براي افزايش تعداد دانشجويان خارجي نیز فراهم شود.
گشتاسبی راد همچنین به همکاری های مشترک و فعالیتهای باستان شناسی با دانشگاههای معتبر ایتالیا اشاره کرد و افزود: طی 5 سال گذشته در حوزه باستان شناسی در سایتهای تاریخی فارس به خصوص شهر باستانی پارسه فعالیتهای موثری با همکاری ایتالیاییها انجام شده و شاهد نتایج و کشفیات زیادی در این سایت بودیم.
وی همچنین افزود: به دنبال برقراری یک ارتباط خوب با دانشگاههای کشور ایتالیا نیز هستیم که امیدواریم این ارتباطات در آینده نزدیک به افتتاح دفتر موسسه ای که متشکل از چند دانشگاه کشور ایتالیا است منتهی شود.
گشتاسبی راد با بیان اینکه بیشک با دیپلماسی علمی میتوانیم به عنوان یک برگ برنده در برقراری ارتباط با سایر کشورهای دنیا بهره گیریم افزود: اگر برجام نبود ما این ارتباطات را در این سطحی که امروز دنبال میشود، نمیتوانستیم برقرار کنیم زیرا هر کشوری تابع دیپلماسی خودش است و با برداشته شدن موانع این فضا ایجاد میشود که بیشتر بتوانیم ارتباط داشته باشیم.
وی همچنین گفت: با هدف افزایش ارتباطات بینالمللی، نشستهایی با دانشگاه های افغانستان، عراق و سوریه داشته ایم و امیدواریم با گسترش این ارتباطات بتوانیم به صلح جهانی کمک کنیم.
رئیس دانشگاه شیراز در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به اینکه ارتباط و همافزایی فرهنگی بین کشورها به صلح جهانی کمک بسیاری می کند افزود: تمدن یکی از مباحث مهمی است که تنها خاص یک منطقه و کشور نیست و در واقع تداخل تمدنها اجتنابناپذیر است و نمیتوانیم بگوییم که تمدن ایران و شرق تاثیرگذار بر تمدن غرب نبوده است.
بنابر این گزارش در ادامه این گفت وگو دبیر علمی همایش بین المللی حافظه و میراث فرهنگی شرق و غرب نیز گفت: این همایش برای بررسی حافظه فرهنگی کشورهای ایران، آلمان و فرانسه و تعاملات این فرهنگها برگزار میشود.
علیرضا انوشیروانی با بیان اینکه از محورهای این همایش تعاملات فرهنگی فرانسه، آلمان و ایران؛ مقایسه شکل گیری حافظه بین فرهنگی و هویت این ۳ کشور، سهم حافظه فرهنگی در شناخت خود و دیگری و حافظه بین فرهنگی گذشته و ارتباط آن با حال و آینده است، افزود: این گردهمایی بر اساس تفاهمنامهای که بین دانشگاههای شیراز و استراسبورگ فرانسه منعقد شده بود و با هدف ایجاد تعاملات علمی همایشهای مشترک نیز برگزار شده است.
به گفته وی اين همايش يك رويداد بينرشتهاي است كه رشتههای مختلف علوم انسانی همچون فلسفه، تاریخ و فرهنگ، باستان شناسی، مطالعات دینی، ادبیات، اسطوره شناسی و... را شامل ميشود. استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه شیراز اضافه کرد: حافظه بین فرهنگی موضوعی جدید است كه در دانشگاههای جهان مد نظر قرارگرفته و در گذشته حتي شبيه اين همايش را هم نداشتهايم.
انوشیروانی با بيان اينكه خاطرات فرهنگی از گذشته به ما رسیده و حال و آینده را میسازد، گفت: تعامل و تقابل و تاثیرات متقابل این فرهنگها بر يکدیگر از موضوعات مهم حافظه بین فرهنگی است.
وی افزود: در این همایش ۱۵ مقاله علمي توسط اساتيد داخلي و خارجي ارائه ميشود.
بنابر این گزارش در همایش بین المللی حافظه و میراث فرهنگی شرق و غرب اساتید دانشگاههای ایران، فرانسه و آلمان به ارایه مقالات خود پرداختند. گفتنی است در این همایش مقاله المیرا دادور، استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه تهران با عنوان ایران سرزمین شناختهها و ناشناختهها، مقاله محمدرضا فارسیان دانشیار زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه مشهد با عنوان تصویر حافظه فرهنگی ایرانیان در ادبیات فرانسوی زبان راه و رسم جهان اثر نیکلا بوویه، همچنین مقاله
بهی حدایق استادیار ادبیات انگلیسی از دانشگاه شیراز با عنوان حافظه فرهنگی و بازآفرینش خود از طریق تحریک بصری دراماتیک، مقاله مهرنوش کیفرخی استادیار زبان و ادبیات فرانسه از دانشگاه شیراز با عنوان مطالعه عناصر فرهنگی فرانسوی در «وغ وغ ساهاب» اثر صادق هدایت و مقاله سید محمود حدادی استادیار زبان و ادبیات آلمانی دانشگاه شهید بهشتی تهران با عنوان تاریخچه حضور دیوان گوته در ایران، همچنین مقاله علی انوشیروانی استاد ادبیات تطبیقی و نظریه ادبی دانشگاه شیراز با عنوان حافظه فرهنگی چیست؟ و مقاله یوهان اشتراوس دانشیار دانشگاه استراسبورگ فرانسه با عنوان ابداع به سنت می انجامد: نكاتی در مورد تصویر شناسی مدرن شاعران و محققان کلاسیک در جهان ترک - ایرانی، همچنین مقاله رمی گوونل رئیس دانشگاه الهیات پروتستان با عنوان کودکی عیسی مسیح: نمونه ای از گفتمان حافظه مسلمان و مسیحی، مقاله فیلیپ الکساندر استاد دانشگاه لورن نانسی فرانسه با عنوان حافظه دیداری از شرق و مقاله فیلیپ داروس استاد ادبیات عمومی و تطبیقی پاریس 3 سوربون نوول با عنوان ادبیات غیرتخیلی: رابطه ای نوین با ادبیات، تاریخ و حافظه ارایه شد.

 

46

کلید واژه‌ها : استان فارس -
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب
x