پنج شنبه 23 آذر 1396
جمعه 3 آذر 1396 - 12:03:57 چاپ

تخلف‌های ۲۰ هزار متری و بی سابقه ساخت و ساز در منطقه ۲۲/ سالاری:‌ تاکنون این سطح از تخلف را ندیده بودم

جامعه > شهری - ایسنا نوشت: رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، ری و تجریش با اشاره به بروز تخلفی در منطقه 22 تهران در جریان احداث و صدور پروانه پروژه خیابان طبیعت در نزدیکی دریاچه شهدای خلیج‌فارس گفت: در این پروژه پس از احداث 10 طبقه صدور پروانه انجام شده که این تخلف در تهران بی سابقه بوده است، همچنین در پروژه دیگری در منطقه 22 شاهد تخلف 20 هزار متری در احداث بنای مسکونی بوده‌ایم.

محمد سالاری ، در تشریح جزئیات دو پروژه‌ منطقه 22 که تخلفات گسترده‌ای در آنها روی داده است، گفت: در خلال بازدید از پروژه‌های شهرداری منطقه 22 بازدیدی از دو پروژه که احداث شده است، داشتم که متاسفانه دارای تخلفات بسیار گسترده‌ای بودند و هم شهرسازی منطقه و هم شهرداری منطقه و نهادهای نظارتی به همراه همکاران ما از شورا در بازدید از این پروژه‌ها حضور پیدا کردند.

وی افزود: یکی از این پروژه‌ها پروژه‌ای است که در مجاورت ساختمان مرکزی منطقه 22 قرار دارد و متعلق به تعاونی مسکن کارکنان شورای اسلامی شهر تهران است که به دلیل عدم توانایی کارکنان شورا در احداث ساختمان با یک بارگذاری بر روی این پروژه زمین آن که قریب به بیش از 15 هزار متر مساحت عرصه دارد، به مزایده گذاشته شد. مالکی که این زمین را خریداری می‌کند بعدا در توافقات متعدد با شهرداری منطقه و شورای توافقات منطقه چندین برابر بارگذاری اولیه بارگذاری مضاعف دریافت می‌کند. همچنین چندین طبقه اضافه نیز در توافقات با شهرداری می‌گیرد.
سالاری ادامه داد: همچنین به میزان قابل توجهی تخلف در کاربری تجاری در طبقه همکف روی داده که از 750 متر مربع پیش‌بینی شده حدود 1200 متر تخلف انجام می‌شود و حدود 20 هزار متر هم تخلف مسکونی در این پروژه انجام می‌شود.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش تاکید کرد: مالک این پروژه بابت تخلفات انجام شده به شهرداری تهران بدهکار می‌شود و این بدهی صورت جلسه می‌شود به شکلی که 31 میلیارد تومان در صورت پرداخت نقدی مالک، مورد توافق قرار می‌گیرد؛ اما مالک این پروژه بیش از سه سال پرداخت این جریمه را به تعویق می‌اندازد. در چنین شرایطی اگر جریمه را همانند سایر شهروندان در شهر بخواهند دریافت کنند بیش از رقم اصلی می‌شود اما علیرغم این بدهکاری همچنان به وی اجازه می‌دهند تا نسبت به احداث اضافه طبقات و اضافه ملک تجاری اقدام کند.
وی افزود: بحث ما اینجاست که چطور می‌شود یک ساختمان بزرگ مقیاس این‌چنین با این متراژ تخلف داشته باشد و طبقات اضافه مجوز ساخت بگیرد. این در شرایطی است که مجوز اضافه طبقات در حوزه اختیارات شهرداری منطقه نیست و حتی در حوزه اختیارات کمیسیون ماده 5 نیز نبوده است چرا که شورای عالی شهرسازی و معماری کشور ضابطه بلندمرتبه‌سازی برای جلوگیری از احداث ساختمان‌های بلندمرتبه را مصوب کرده است؛ اما در این پروژه طبقات از 21 طبقه به 24 طبقه افزایش پیدا کرده و این موضوع به ضوابط بلند مرتبه‌سازی مربوط می‌شود.
سالاری تاکید کرد: از شهردار منطقه 22 درخواست کردیم که این پروژه متوقف شود و پرونده را به قوه قضاییه ارسال کند. بی‌تردید به عنوان شاکی در این پرونده تصمیمات خلاف ضوابط قانونی را مورد پیگیری قرار خواهیم داد و همه مجموعه کسانی که این صورتجلسه را امضا کردند و چنین مجوزی را صادر کرده‌اند که مغایر با ضوابط طرح تفصیلی و ضوابط شهرسازی و معماری است مورد پیگرد قرار خواهیم داد.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش ادامه داد: باید مشخص شود که این رانت گسترده‌ای که برای شهر ایجاد می‌شود به چه دلیل بوده لذا نیاز است که مراجع قضایی این موضوع را مورد بررسی قرار دهند. جای تعجب دارد که این پرونده در مراحل بعدی به کمیسیون ماده 100 ارجاع نشده است. اگر این پرونده به کمیسیون ماده 100 می‌رفت قطعا یا حکم تخریب دریافت می‌کرد یا نهایتا چندین برابر جریمه می‌شد. درحالیکه به جای این کار در منطقه با تعرفه حداقلی از مالک عوارض دریافت کردند و پس از صورت جلسه به فرد گواهی عدم تخلف دادند.
وی در تشریح پروژه دومی که در حاشیه بازدید از منطقه 22 تخلفات گسترده در آن مشاهده شده، گفت: این پروژه در خیابان طبیعت در نزدیکی دریاچه شهدای خلیج‌فارس واقع شده که ملک بزرگ مقیاسی قلمداد می‌شود. چندین تخلف در فرآیند احداث و صدور پروانه این ملک اتفاق افتاده است.
سالاری افزود: اولین تخلف این بوده که بنابر تقاضای مالک زیرپهنه ملک ازS121 که کاربری تجاری و خدماتی محسوب می‌شود به کاربری تجاری و مسکونی یعنی M111 تبدیل شده است این در حالی است که تغییر این کاربری در اختیار شورای شهر و حتی کمیسیون ماده 5 هم نیست.و چنین تغییر کاربری باید در کمیسیون ماده 5 به تصویب برسد و برای تایید به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شود.

وی ادامه داد: مالک بدون اخذ پروانه رأسا اقدام به ساخت می‌کند و بیش از 10 طبقه این ساختمان را می‌سازد و پس از ساخت 10 طبقه در اردیبهشت ماه سال جاری و در جریان نقل و انتقال و تغییر مدیریت شهری پروانه ساخت را دریافت می‌کند. این در حالی است که اساسا ملکی که حتی فندانسیون آن اجرا شده شهرداری به موجب ضوابط شهرسازی و معماری اختیار دادن پروانه به آن را ندارد و باید پرونده به کمیسیون ماده 100 ارجاع شود.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش ادامه داد: شهرداری اولا مکلف بوده که از گودبرداری این پروژه جلوگیری کند و حتی اجازه اجرای فندانسیون و طبقات زیرین و فوقانی را به مالک پروژه ندهد اما متاسفانه این کارها انجام شده و علاوه بر این، پرونده این ملک به کمیسیون ماده 100 نیز ارسال نشده است و پس از ساخت 10 طبقه، پروانه ساخت را دریافت کرده است. چنین تخلفی در سطح شهر تهران تاکنون کم‌نظیر بوده و من چنین تخلفی را مشاهده نکرده‌ام.
سالاری ادامه داد: تعرفه صدور پروانه برابر ضوابط قانونی شهرسازی برای ساختمانی که بدون پروانه ساخته می‌شود جریمه‌ای معادل چندین برابر پروانه خواهد بود که برای این پروژه این موضوع نیز اعمال نشده، ضمنا این ملک باغ بوده و درختانی که در حیاط ملک وجود داشته اکثرا خشک شده و ضوابط سطح اشغال 30 درصد نیز در مورد آن رعایت نشده است.
وی تاکید کرد: از شهردار منطقه 22 تقاضا کرده‌ایم که پروژه را متوقف کند و قطعا پرونده باید به مراجع قضایی برای بررسی ارسال شود. متاسفانه در شهر و کشور ما با تصمیم‌سازان متخلف و تصمیم‌گیری‌های متخلفانه برخورد نمی‌شود و صرفا با خود تخلف بعضا برخورد قانونی انجام می‌شود. کسانی‌که چنین تصمیمی را گرفته‌اند باید محاکمه شوند. چگونه و چرا باید این همه رانت برای یک شخص و مجموعه ایجاد شود و اساسا مسئولین شهرسازی منطقه به چه دلیل زیر بار امضای چنین صورتجلسه‌ای برای این پروژه رفته‌اند.
سالاری گفت: برخی از مسئولین شهرسازی وقت اظهار می‌کردند که تحت فشار مقامات بالادست و تهدید به اخراج مجبور شده‌اند که این صورتجلسه را امضا کنند.

 

 

۴۲۴۲

کلید واژه‌ها : طراحی شهری - شهرداری تهران -
8 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 3 آذر 1396 - 12:43:43
  پاسخ
  4 0

  چطور نداره؛ شهر رو با امکاناتش ورفاه عمومی مدیریت شهری به حراج گذشته والبته عوایدش به نفع مدیریته ونه رفاه شهروندی ؛ میگین نه از کجا آورده اید رو از مدیریت مناطق شهری وغیر محسوس وملموس شروع کنید خودم یکیش رو در منطقه دو ناحیه شش شاهد بودم که میگم

 • فراز
  جمعه 3 آذر 1396 - 12:45:32
  پاسخ
  5 0

  با سلام خدمت زحمتكشان خبر انلاين كه با اخبار خود واقعيت را بدون هيچ ملاحضه ايي منعكس ميكند و اين واقعيت هر قدر بدون برخورد قاطع مسول مربوطه نسبت به موضوع اجحاف به عموم جامعه و عدم شفافيت است ولي در آخر مردم مالكان واقعيي حق آگاه ميشوند و فرايند آگاهي كه وظيفه رسانه است به خوبي ادا ميشود . حالا ما اگر بخواهيم آپارتمان قديمي خود را نقاشي وتعمير كنيم با برخورد پليس ساختمان كه بايد از شهر داري مجوز ميگرفتيم !!! يا ....

 • بی نام
  جمعه 3 آذر 1396 - 12:51:33
  پاسخ
  2 0

  دیگه حساب کن این تخلف چقد زیاده که اصلا مثلش رو ندیدن تاحالا. یعنی حساب کن امثال خاوری رو میذاره توجیب البته تو جیب مسوولین.

 • بی نام
  جمعه 3 آذر 1396 - 13:07:15
  پاسخ
  3 0

  چطو ر هنوز بعضي از اين مديران متخلف بايد در مديريت ارشد شهرداري حضور داشته باشند؟ اميدوارم هرچه سريعتر اين افراد عزل و به محاكم قضايي سپرده شوند، و در راس آنها شهردار قبلي تهران

 • شهروند
  جمعه 3 آذر 1396 - 13:29:09
  پاسخ
  27 0

  به تخلفات شهرداری منطقه 12 چه کسی رسیدگی خواهد کرد؟ علی الخصوص ساخت و سازهای بدون مجوز که فقط در پروژه میدان شوش بیش از صدهزار مترمتر بنای تجاری بدون مجوز ساخته است.

 • بی نام
  جمعه 3 آذر 1396 - 13:33:27
  پاسخ
  3 0

  پُشتِش گرمه

 • شهاب
  جمعه 3 آذر 1396 - 14:56:44
  پاسخ
  2 0

  اقا،خلاصه مطلب بخوربخوروفساديه كه ته نداره.

 • بی نام
  شنبه 4 آذر 1396 - 08:15:08
  پاسخ
  1 0

  آقایان در خواب خرگوشی تشریف داشتن دو سه سالی هست که اهالی دهکده المپیک و مجاور خیابان طبیعت دارن نسبت به ساخت غیر اصولی این پروژه های ساختمانی اعتراض میکنند ولی تا به حال هیچ رسیدگی نشده و به نفع شهرداری نبود و نهادی که پشت قضیه هست خیلی کلفتر از این حرف هاست . وحالا که میبینن این پروژه عظیم ساخته شده و دیگه کسی نمیتونه کاری بکنه با یه جریمه سرسری اوضاع رو خاتمه میدن . فقط وای به حال مردم عادی در این کشور.....

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

x