امتیاز 0 نفر
دوشنبه 14 تیر 1389 - 17:22:00 چاپ

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی/ پارازیت علیه سلامت شهروندان نداریم

اقتصاد - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: « به جد می گویم تا کنون موردی برای اینکه نشان دهد این پارازیت ها برای سلامت مردم زیان داشته باشد حتی یک مورد هم نبوده است. »

محمد هیراد حاتمی:  

« پارازیت ». این شاید یکی از تکراری ترین سوژه هایی باشد که طی یک سال گذشته اظهار نظر های متفاوتی پیرامون آن صورت پذیرفته است. سوژه ای که پای آن خیلی زود به سخن سرایی های محفلی گشوده شد و تحلیل هایی نیز به آن منگنه شد که جملگی از مضرات پارازیت بر زندگی شهروندان حکایت داشت. موضوعی که روزگذشته توسط محمد کرم پو، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رد شد.

کرم پور که از دی سال گذشته توسط وزیر ارتباطات وفنآوری اطلاعات به مدت سه سال به سمت معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منصوب شده است، روز گذشته برای نخستین بار در یک نشست خبری حضور پیدا کرد تا در رابطه با آخرین اقدام های سازمان تحت نظارت خود توضیح دهد.

او هنگامیکه از سوی یکی از خبرنگاران در رابطه با تاثیر پارازیت بر سلامت شهروندان روبرو شد گفت تا کنون گزارشیدر این رابطه  وجود نداشته است: « به جد می گویم تا کنون موردی برای اینکه نشان دهد این پارازیت ها برای سلامت مردم زیان داشته باشد حتی یک مورد هم نبوده است. »

کرم پور به آزمایش های صورت گرفته اشاره کرد و به این شکل به ادامه توضیحات خود پرداخت: « یک استاندارد تشعشع وجود دارد که میزان آن کاملا مشخص است. بررسی مفصلی در آزمایشگاه های سازمان مقررات، وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی صورت گرفته است. »

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: « کمیسیونی در مجلس شورای اسلامی جهت بررسی وضعیت پارازیت‌های موجود در کشور تشکیل شده و این موضوع به وسیله گروهی از نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی و ما به عنوان سازمان تنظیم مقررات بررسی شده که همانطور که اشاره کردم تاکنون هیچ مورد مشکوکی درباره پارازیت‌ها و بروز مشکلات بیماری برای ‌مردم به ما گزارش نشده است. »

این مقام مسئول وقتی در برابر اظهار نظر یکی از خبرنگاران مبنی براینکه پزشکی علت فوت نوزاد یکی از همکارانش را وجود پارازیت های موجود عنوان کرده است گفت: « اگر پزشکی که شما شاره کردید این حرف را نوشت و پای نوشه خود مهر مظام پزشکی خود را نیز ثبت کرد من هم تمام حرف های خود را پس خواهم گرفت. »

 وی ادامه داد:« ما همچنین در زمینه‌ی BTSهایی که در کشور نصب می‌شود نیز استانداردهایی را داریم و براساس آن زمانی که تجهیزات الکترونیکی یا رادیویی به کشور وارد می‌شود، گمرک موظف است نمونه‌های آن را در آزمایشگاه‌های سازمان انرژی اتمی و یا هر جایی که لازم است بر اساس استانداردها نمونه‌گیری یا تست کند که این کار انجام می‌شود. »

او در بخش دیگری از نشست خبری خود پیرامون اظهار نظر های صورت گرفته در خصوص شورای رقابت گفت: « شورای رقابت دستورالعمل تنظیم قیمت را به ما اعلام و ابلاغ می‌کند و ما موظف و مکلفیم که به فوریت آن را اجرا کنیم.  ما به شدت تابع قانون و مطیع آن هستیم و تمام کارهای خود را منطبق با قانون انجام می‌دهیم و چون با ذی‌نفعانمان رو به رو هستیم، پس باید این رابطه تعریف شده باشد و قانون بهترین وسیله‌ای است که این رابطه را تعریف می‌کند. »

 

او با اشاره به بند پنج ماده 58 قانون اجرای اصل 44 قانون اساسی گفت: « به اعتقاد من شورای رقابت بسیار خوب و ارزنده‌ است و همه کشورهای دنیا این امکان را دارند و در کشور ما نیز وجود دارد و در قانون نیز به صراحت آمده که دستورالعمل را باید شورای رقابت بنویسد و ما مجری آن هستیم. »

 

بر اساس گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کمیسیون تنظیم مقررات براساس قانون اجرای اصل44، وظیفه نرخ‌گذاری را برعهده دارد اما این نرخ‌گذاری باید بر پایه‌ی چارچوب و دستورالعملی که توسط شورای رقابت ابلاغ می‌شود، مشخص شود.  کرم پور با بیان اینکه ما منتظریم که دستورالعمل هرچه زودتر نوشته و ابلاغ شود گفت: « دستورالعمل و نحوه‌ی تعرفه‌گذاری را شورای رقابت مشخص می‌کند و بعد از اعلام این دستورالعمل به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، نرخ‌گذاری براساس آن دستورالعمل مشخص می‌شود و پس از آن سازمان تنظیم مقررات آن را اجرا می‌کند و ما درواقع لایه‌ی اجرایی هستیم. »

وی هم‌چنین درباره وضعیت مجوز واگذاری سیم‌کارت‌های قاصدک و امین، با توجه به آماده بودن این سیم‌کارت‌ها و اینکه شرکت ارتباطات سیار از رگولاتوری درخواست کرده که آن را جزئی از لایسنس محسوب نکند، گفت: « این مجوز داده نمی‌شود زیرا سقف پروانه‌ برای هر اپراتوری داده شده و از طرفی هنوز درخواستی مبنی بر این موضوع نیامده و اگر آن‌ها پیشنهاداتی در زمینه‌ی افزایش سقف خود دارند، باید این پیشنهاد را به ما ارسال کنند تا در کمیسیون تنظیم مقررات بررسی و درصورت امکان تصویب شود و یا با آن مخالفت شود که البته اپراتورها باید توجیه خود را نیز در این زمینه به ما ارائه دهند . »

سقف مشترکان اپراتور تلفن های همراه موضوع دیگری بود که کرم پور در رابطه اب آن از سوی خبرنگاران مورد پرسش قرار گرفت. او سقف پروانه اپراتور اول را 38 میلیون عنوان کرد و این سقف را برای اپراتور دوم 15 میلیون و 800 هزار نفر اعلام کرد و اگر هر تغییری هم بخواهد در آن صورت بگیرد، باید اپراتور درخواست خود را ارائه کند.

او همچنین از نوشته شدن آیین‌نامه‌ی جابه‌جایی شماره بین اپراتورها خبر داد و گفت: « این موضوع در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات قرار دارد ولی هنوز نوبت رسیدگی به آن نرسیده است. همچنین آیین‌نامه‌ی چندرسانه‌ای نیز در کمیسیون در حال تصویب است. از سوی دیگر هر اپراتوری میتواند پیشنهاد خود را برای افزایش سفف تعداد مشترکان خود اعلام کند اما این کمیسیون است که می تواند این موضوع را بپذیرد یا خیر. »

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون افزایش تعرفه پستی گفت: « تعرفه های پست افزایش پیدا نکرده است و به هیچ وجه هم قرار نیست افزایش پیدا کند. این موضوع فقط برای خود دولت پیشنهاد شد و مورد تصویب هم قرار گرفت که در حال حاضر هم در حال طی کردن سیر خود است. »

هدفمند کردن یارانه ها و تاثیر آن بر تعرفه های تلفن همراه موضوع دیگری بود که کرم پور در رابطه اب آن گفت: « یکی از وظایف کمیسیون تنظیم مقررات رسیدگی مستمر به تعرفه ها است. تعرفه ها پس از هدفمند کردن یارانه ها ممکن است تغییر کند و براساس این تغییر افزایش یا کاهش پیدا کند. این موضوع به طور کامل به نظر کمیسیون نظارت بستگی دارد. »

او به عنوان یکی از اعضای کمیسیون نظارت پیش بینی خود در رابطه با تغییر قیمت تعرفه ها پس از هدفمند کردن یارانه ها را به این شکل مطرح کرد: « پیش بینی ای که از وضعیت دارم این است که تغییرات آنچنان نباشد و افزایش زیادی در نرخ تعرفه ها صورت نگیرد. »

 وی هم‌چنین درباره‌ی کاهش 20 درصدی تعرفه اینترنت عنوان کرد این اقدام در راستای کاهش قیمت توسط اپراتور ها صورت گرفته است: «  زیرساخت برای دولت است و دولت عنوان کرده که 20 درصد سهم را دریافت نمی‌کند و درواقع این کار به این منظور صورت گرفته که بازار به سمتی برود که اپراتورها امکان کاهش قیمت را برای مصرف‌کننده فراهم کنند. »

رئیس سازمان تنظیم در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تمهیدات سازمان تنظیم برای برای ارائه سرویس‌های نسل سوم از سوی اپراتور سوم گفت:‌ آئین‌نامه چند رسانه‌ای در کمیسیون در حال تنظیم است که آئین‌نامه MMS در این زمینه تا حدودی راهگشا بود و قبل از اینکه سیم‌کارت‌‌های این اپراتور بین مردم توزیع شود این آئین نامه نیز تدوین خواهد شد.

کرم‌پور همچنین در رابطه با اینکه موضوع خرید 40 درصد از سهام مبین‌نت از سوی همراه اول به کجا رسید عنوان کرد این اقدام نه بر اساس پروانه مبین‌نت بلکه بر اساس پروانه اول مجاز نیست و در رابطه با آن به این شکل توضیح داد: « : براساس ماده 5 از پروانه شرکت مخابرات، این شرکت اجازه سهامداری در اپراتورهایی که خدمات مشابه ارائه می‌کنند ندارد و این موضوع روز گذشته طی نامه‌ای رسما به مبین نت اعلام شد و بنابراین خرید 40 درصد از سهام مبین‌نت از سوی همراه اول مجاز نیست.  »

وی در پاسخ به سوال خبرنگار یمبنی بر اینکه آیا غیر از مجمع عمومی شرکت سهامی عام مخابرات مرجع دیگری اجازه تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی توزیع ودایع مشترکان در مخابرات را دارد، گفت: « اساساً از زمان تاسیس شرکت مخابرات (قبل از انقلاب) برای اینکه مخابرات بتواند توسعه یابد ودایعی را از مردم به امانت می‌گرفت و تا چندی پیش نیز این اقدام انجام می‌شد تا زمانی که اخذ ودیعه حذف شد و تنها 50 هزار تومان برای نصب گرفته می‌شد. »  

وی گفته های خود را به این صورت ادامه داد: « اینطور نیست که وزیر ارتباطات بتواند تصویب کند یا سازمان تنظیم مقررات دستور دهد و یا مجمع تصمیم‌گیری کند که این ودایع چگونه مصرف شود، بلکه بر اساس قراردادی که با مشترکان وجود دارد هر زمان مشترک مایل به استفاده از خط خود نباشد می‌تواند ودیعه را پس بگیرد و همیشه نیز همینطور بوده است. »

بر اساس گفته رییس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی در سال جاری قطعاً اپراتور اول فعال خواهد شد و امروز نیز برای پست‌های بین‌الملل مصوباتی وجود دارد و مزایده و فراخوان برای اپراتورهای بین‌المللی پست در حال برگزاری است.

گفتنی است رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ابتدای این نشست در رابطه با فلسفه وجودی رگولاتوری توضیحاتی را به شکل خلاصه مطرح کرد و گفت: « صدور پروانه فعالیت و بهره‌برداری برای ارائه هرگونه خدمات مخابراتی و پستی، اعمال استانداردها، ضوابط و نظام‌های کنترل کیفی و تایید نمونه تجهیزات در ارائه خدمات و توسعه و بهره‌برداری از شبکه‌های مخابراتی، پستی و فن‌آوری اطلاعات در کشور، تدوین و ارائه پیشنهاد درباره تعیین فعالیت‌ها و بهره‌برداری‌های غیرمجاز پستی و مخابراتی، تعیین جریمه در هر مورد و اعلام اعمال آن در چارچوب قوانین و مقررات پس از طی مراحل قانونی، تدوین و تنظیم مقررات، آیین نامه‌ها، جداول تعرفه و نرخ ‌های کلیه خدمات در بخش‌های مختلف حوزه ICT، وصول مبالغ حق امتیاز صدور پروانه، هزینه استفاده از فرکانس و نظارت بر عملکرد دارندگان پروانه‌ها و رسیدگی به تخلفات از جمله وظایف است. »

وی با بیان این که فلسفه وجودی رگولاتوری به حدود 40 سال قبل برمی‌گردد گفت: «  آخرین اساسنامه مصوب قانونی سازمان تنظیم مقررات که توسط شورای نگهبان هم تایید شد، در زمستان سال 88 ابلاغ شد. »

او ادامه داد:« برای رگولاتوری و فعالیت آن همیشه باید اصولی را تهیه کرد که رگولاتوری در آن چارچوب فعالیت کند و مهم‌ترین موضوع عملکرد شفاف و دقیق آن است که باید با همه ذی‌نفعانش این گونه باشد و موضوع بعدی رعایت رفتار عادلانه و اصل انصاف در قضاوت و حل اختلاف و داوری است و اصل دیگر اخلاق است که باید آن‌ها را رعایت کنند. »

 کرم‌پور با بیان اینکه رگولاتوری اساسا پنج ذی نفع اصلی دارد گفت: « اصلی‌ترین ذی‌نفع ما مصرف‌کنندگان خدمات ارتباطی و فن‌آوری اطلاعات هستند که رگولاتوری تلاش می‌کند ضمن رعایت عدالت و اخلاق و همه‌ی اصول بیش‌ترین نگاه را به مصرف‌کنندگان داشته باشد، دومین ذی‌نفع ما اپراتورها هستند یعنی ارائه‌کنندگان خدمات ارتباطی و فن‌آوری اطلاعات برای ما بسیار مهم هستند.ذی‌نفع بعدی خود دولت است که مجوز فضای کار را در اختیار اپراتورها یا مالکین اپراتورها قرار می‌دهد و باید با پروانه‌ای که ارائه می‌دهد، منفعتی نیز برای خودش داشته باشد که بزرگ‌ترین منفعتش رضایت مردم است. »

او افزود: « مهم‌ترین اصلی را که دولت به عنوان ذی‌نفع دنبال می‌کند، رضایت مردم است و از دیگر مسائل مرتبط با دولت موضوع اقتصادی است؛ ما موظفیم در سال براساس پروانه‌ای که داریم، حق‌السهم دولت را پرداخت کنیم که این مبلغ را در سال گذشته به خزانه واریز کردیم که حدود هزار و 300 میلیارد تومان بود و یکی دیگر از ذی‌نفعان صنعت و ذی‌نفع بعدی نهادهای بین‌المللی است. »

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب