سه شنبه 3 بهمن 1396

آخوندی، عباس

متولد 1336 است. دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تهران و دکترای اقتصاد سیاسی از کالج رویال هالووی لندن است. او هم اکنون عضو هیات علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران است. از سال 1388 عضو شورای رقابت است. چندین دوره سابقه عضویت در شورای مرکزی نظام مهندسی را داراست. وی وزیر اسبق مسکن و شهرسازی، قائم مقام مدیرعامل صدا و سیما و معاونت سیاسی و اجتماعی وزارت کشور را نیز در کارنامه خود دارد.
 • پول سمی پنجه‌ی فساد مالی بر گلوی اقتصاد

  - بانک‌ها و مؤسسه‌هایی که امکان پاک‌سازی مالی ومدیریت و بازگشت به چرخه فعالیت سالم مالی را دارند به فعالیتشان ادامه دهند و ما بقی از چرخه‌ خارج شوند.

 • مهندسان و احقاق حقوق آنان

  - سازمان‌ها وظیفه‌شان کمک به اعتلای مهندسی و تنسیق امور آنان است، نه رقابت با مهندسان.

 • دریاییان به دریای رحمت خدایی پیوستند

  - غم از دست دادن عزیزان را که شهدای خدمت به ایران هستند به خانواده محترم‌شان تسلیت می‌گویم و به ایشان عرض می‌کنم که در این ماجرای دهشتناک دلِ تمام مردم ایران با شما بود و هست.

 • در غم جانکاه دریانوردان دریادل

  - بی‌گمان تا آخرین لحظه‌ای که کورسویی از امید داریم از پا نخواهیم نشست و برای همیشه در کنار خانواده‌های عزیزان هستیم و غم و اندوه آنان را غم و اندوه خود می‌دانیم.

 • مرگ بر گرانی و یا درود بر فساد

  - برترین راهِ مبارزه با فساد، اعتراض به فساد و پرهیز از مراقبت و افتادن در دام مفسدانِ با نقاب است. رعایت عدالت، تامینِ آزادی، شفافیت اطلاعات و رقابتِ آزاد اقتصادی راهِ چاره است.

 • بازخوانی حادثه‌های اخیر و مسئله‌ امنیت ایران

  - در این یادداشت کوتاه ابتدا چند نقد را به دولت که خود بخشی از آن هستم و هم‌چنین نحوه‌ی طرح موضوع در رسانه‌ی ملی دارم.

 • زلزله و آزمون کارآیی نظام فنی و اجرایی کشور

  - اکثر مراکز درمانی در حد توانِ ادامه‌ی خدمت در زلزله کرمانشاه تاب نیاوردند. این سؤالی است فراروی نظام فنی و اجرایی کشور که چرا این گونه شد؟ و چه باید کرد؟

 • آلودگی هوا، دگرگونی‌های اقلیمی و آینده پرمخاطره‌ ایران

  - این روزها همه به دنبال یک راه تکنیکی برای بهبود هوا هستند. ولی به نظر می‌رسد که آمادگی پرداختن به علت اصلی در هیچ سطحی وجود ندارد. قطعا هیچ انسان خردمندی با آن مخالف نیست. لیکن سؤال بنیادین این است تا چه حد این تدبیر قابلیت اجرایی دارد؟

 • هفته حمل و نقل را گرامی بداریم

  - استارت‌آپ‌های جدید و جوانان خلاق در حال خلق فضاهایی هستند که هیچ‌گاه در ایران سابقه نداشته است. میل به توسعه و رشد و حرکت در مدار بین‌المللی در میان این جوانان و تمام فعالان حمل‌ونقل غرورآفرین است.

 • پیامبر و ما ایرانیان

  - ورود اسلام به ایران هیچ‌گاه مترادف با الغای هویت ایرانی و مباینت با فرهنگ و تمدن ایران‌شهری نبود. بلکه هم‌چنان فرهنگ کشت و آبیاری، شهر و معماری، تجارت و مبادلات مالی و امور دیوانی و حکمروایی تحت تاثیر عمیق تجربیات ایرانیان بود.

x