یکشنبه 1 بهمن 1396

برزگر، کیهان

دکتری روابط بین الملل، عضو هیئت علمی و مدیر گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد و رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه. حوزه تخصصی و مطالعاتی مسائل سیاست خارجی ایران، برنامه هسته ای ایران، روابط ایران و آمریکا و مسائل منطقه ای خاورمیانه. مولف کتب و مقالات متعدد در زمینه های فوق.
 • توهم موشکی

  - هدف ترامپ از طرح مذاکرات موشکی با ایران در طرح مکمل برجام بیشتر همراه‌کردن اروپا با خود در شکست احتمالی هرگونه مذاکرات موشکی با ایران است.

 • سردرگمی استراتژیک

  - عملکرد دونالد ترامپ در صحنه سیاست خارجی آمریکا منجر به تشدید تنش و بی ثباتی در سطح میانی سیاست جهانی و رقابت های منطقه ای به ویژه خاورمیانه می شود.....مهم‌ترین تهدید ترامپ برای کشورمان همین تشدید سردرگمی استراتژیک یا به عبارت دیگر نداشتن استراتژی است

 • نظم چندجانبه‌گرا

  - مهم‌ترین نتیجه مثبت کنفرانس سوچی تقویت جایگاه ژئوپلیتیک کشورمان در نظم منطقه‌ای است. تقویت جایگاه ایران در این ائتلاف سه‌جانبه، خود تأثیر مهمی بر نگاه بازیگران ائتلاف رقیب در سوریه مثل آمریکا و سعودی یا کشورهای اروپایی نسبت به ضرورت مشارکت جدی ایران در بحران سوریه خواهد داشت.

 • مهار سعودی

  - هدف واقعی سعودی ها ایجاد یک اجماع جهانی و منطقه ای برای تضعیف قدرت ملی ایران در یک روند بلندمدت است تا از درون به اصطلاح دچار اصلاح یا حتی فروپاشی شود.

 • استراتژی «نگاه به درون»، روش مواجهه با ترامپ

  - استراتژی "نگاه به درون" مبنای تقویت قدرت ملی ایران در عرصه منطقه ای و جهانی را بیش از هرچیز در "خود اتکایی اقتصادی" و "بهره برداری از برتری ژئوپلتیک" خود می داند تا از این طریق نقش و ارزش استراتژیک ایران در عرصه سیاست خارجی افزایش یابد.

 • ائتلاف برای امنیت ملی

  - سرمقاله دکتر کیهان برزگر رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه در روزنامه اعتماد در مورد «تحول اخیر در روابط ایران و ترکیه همزمان با سفر سرلشگر باقرى به ترکیه»

 • برجام و مشروعیت نقش ایران در مبارزه با تروریسم

  - برجام به نقش ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه مشروعیت بیشتری بخشید.

 • ٢٤ ساعت با کودتا در ترکیه

  - حدود ١١ شب ١٥ جولای ٢٠١٦ همهمه‌ای عجیب و غیرمعمول در سالن ترانزیت فرودگاه آتاتورک استانبول دیده می‌شود.

 • ائتلاف موضوعی

  - بهترین سیاست برای ایران در بحران قطر تاکید بر نقش مستقل و بی‌طرف خود در حل مشکلات منطقه‌ای و تاکید بر ضرورت شکل‌گیری "ائتلاف‌های موضوعی" به‌جای "ائتلاف‌های ژئوپلتیک" است.

 • عربستان در ائتلاف علیه ایران تنها خواهد شد

  - موضوع مهار ایران تم اصلی ائتلاف جدید واشنگتن-ریاض است. ترامپ به عنوان رییس‌جمهور امریکا در نهایت به این نتیجه می‌رسد که نمی‌تواند با اروپا، روسیه و چین در تضاد بیفتد و حتی با ایران در تضاد عمیق قرار بگیرد. در این وضعیت، به نظرم احتمال درگیر شدن امریکا با ایران کم است، همان‌گونه که احتمال همکاری مستقیم امریکا با ایران هم کم است. عصر ترامپ بر سردرگمی موجود در روابط منطقه‌ای ایران و امریکا می‌افزاید و پیام‌های اشتباهی هم به بازیگران رقیب منطقه‌ای ایران می‌دهد.

آرشیو ماهانه
x