سه شنبه 3 بهمن 1396

دادپی، علی

استاد دانشگاه/مدرس رشته اقتصاد در دانشگاه ایالتی کلایتون در ایالات متحده/ سابقه تدریس در دانشگاههای ایران، مجارستان و فرانسه /فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه بازارهای چند ملیتی، بازارهای انرژی و صنعت هواپیمایی/ دانش آموخته دانشگاه ویسکانسین میلواکی، ویرجینیاتک، موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه و دانشگاه صنعتی شریف
 • از اصلاح‌طلبی تا اصلاحات

  - وقتی نگاهی به تاریخ تکامل اجتماعی و تحولات سیاسی در کشورهای مختلف می‌اندازیم٬ می‌بینیم مصلحان اجتماعی همیشه توانسته‌اند زبانی برای تبلیغ ایده‌های خود و ابزاری برای اجرایی کردن اصلاحات مورد نظرشان بیابند. چرا اصلاح‌طلبان صاحب مقام علی‌رغم اقبال مردم به ایشان چنین توانی نداشته‌اند؟

 • محققین مدعی اخلاق

  - یکی از آفتهای دنیای روشنفکری که این روزها به محققان و پژوهشگران علوم اجتماعی و مدیریتی هم سرایت کرده است این عادت به قاضی القضات بودن است.

 • چرا دکترا می‌خوانید؟

  - در تصمیم به ادامه تحصیل خیلی از اوقات برداشتهای شخصی و آرزوهای فردی جایگزین واقعیتهای آموزشی و اقتصادی می شوند و فرد منابع خود را در جهت متضاد با اهدافش به هدر می دهد.

 • چه زمانی مهارت‌آموزی برای دانشگاه مهم می‌شود؟

  - برخلاف تصور همگانی دانشگاههای موفق جهان در فضایی رقابتی و به دور از دخالت یا راهبردهای دولتها مسیر خود را تعریف می کنند.

 • از چالش تا فرصت‌سازی

  - اثر مثبت واقعیتهای اقتصادی در صنعت هواپیمایی از آثار منفی جنجالهای سیاسی پیشی گرفته اند. بهبود فضای کسب و کار در این صنعت می تواند این تغییر را پایدار کند.

 • معجزه‌ای که اقتصادی نیست

  - چرا حتی مستعمرات سابق توانسته‌اند از استعارگران پیشی بگیرند؟ معجزه‌ای که روی داده است، اقتصادی نیست بلکه تغییر در سیاست‌گذاری و باور به حفظ حرمت حقوق مالکیت است.

 • رانت‌خواری رسانه‌ای به بهانه نقد رانت‌خواری

  - مدل کسب و کار رسانه ای در ایران بر تولید محصول از اجزای رایگانی استوار است که متخصصین و کارشناسان تهیه می کنند. جالب اینجاست که حتی رسانه های طرفدار اقتصاد بازار آزاد چندان در بند رعایت حقوق معنوی و تحمل هزینه تولید محصول فرهنگیشان نیستند.

 • جوان‌گرایی:‌ یک گفتمان نه یک هدف

  - آیا دولت و شوراهای شهر فرصتی طلایی را برای تربیت نسل جدیدی از مدیران از دست می‌دهند؟‌ به نظر می‌رسد جوان‌گرایی بیشتر یک گفتمان است تا هدف.

 • بدون خواستن، رسیدنی در کار نیست

  - بحث‌ها و گفت‌وگوهایی که در سطح جامعه جاری‌اند و در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها نمود پیدا می‌کنند، پنجره‌ای هستند به جریان اصلی تفکرات و باورها و پیش‌زمینه‌های ذهنی در میان ما. آن‌ها محصول باورها و نوع نگاه ما هستند.

 • چالش انتخاب شهرداران

  - بیرون از تهران در صدها شهر کشور شوراهای مشغول انتخاب شهردارانشان هستند. انتخابی که نقشی حیاتی در فرآیند توسعه کشور دارد و می تواند آغازی باشد برای جوانگرایی و سیاست زدایی در روند توسعه بومی.

x