یکشنبه 1 بهمن 1396

فدایی، غلامرضا

استاد تمام دانشگاه تهران در علم اطلاعات و دانش شناسی نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی رئیس اسبق کتابخانه مجلس شورای اسلامی. برخی آثار منتشر شده: مدیریت کتابخانه و نظام اطلاع رسانی، مقدمه صحاح جوهری درتاریخ و...
 • اسناد، رمزی برای هویت پایدار

  - اسناد و اتکای به آنها یکی از رازهای موفقیت بشر در زندگی و اساس همه معاملات، مبادلات و رفتارهای اجتماعی است. اگر می پذیریم که انسان موجودی اجتماعی است قطعا دوام و بقای این اجتماعی بودن به اسناد بر می گردد. همین که من حرفی را الان می¬زنم و بعد به آن استناد می کنم و یا اگر کسی چیزی را بگوید و بعد زیرش بزند و بگوید نگفته است بازحکایت ازاهمیت سند می کند. با این تعبیر زندگی اساسا بر پایه سند می چرخد و سند به طورعام چه شفاهی و کتبی و حتی فراتر از آن به صورت اشاره ای خمیر مایه قوام و بقای زندگی های اجتماعی است. در جامعه ی سندمدار همه راست می گویند و گفتار، رفتار و کردارشان سندی است برای زندگی آنها.

 • زنجیره تولید

  - در شب ۱۳۹۶.۱۰.۲۱ درشبکه یک برنامه ثریا را می دیدم که نکات جالب توجهی داشت. یکی از میهمانان کسی بود که مزرعه پرورش شتر مرغ را در استان گلستان به خوبی دایر کرده بود؛ در حالی که وزارتخانه از ایجاد آن منع، و زمین و هوای آنجا را نا مناسب اعلام کرده بود. دیگری که وی را دکتر خطاب می کردند و گوئی با تحقیقات میدانیش به قابلیت و حاصلخیزی مناطق مختلف ایران آشنائی داشت تعبیر جالبی داشت که می گفت «ما در کشور مناطق محروم نداریم بلکه مناطق مظلوم داریم». توضیح او این بود که در جای جای این کشور همانند همه جای دیگر جهان آنقدر قابلیت خدادادی وجود دارد که اگر ما آن را کشف و از آن به طریق درست بهره برداری کنیم دیگر نیازی به فروش نفت نداریم.

 • دریادلان

  - در تاریخَ ۱۳۹۶.۱۰.۲۴ در پی حادثه دلخراش سوخته شدن دریادلان قهرمان در دریای چین سروده شد

 • حربه تحریم را از دشمن بگیرید

  - نمیدانم چرا مسئولان به گرفتن این حربه از دشمن توجه نمی کنند و همگی دنبال این هستند که تحریم برداشته شود.

 • قدرت قاهره رسانه‌ها

  - رسانه‌ها در هر کشوری اهمیت فراوان دارند. در نظام مشروطه رکن چهارم به حساب می‌آمدند و درجمهوری اسلامی هم واجد مقامی بس رفیع است. حق هم همین است. به شرط این‌که آنهایی که صاحبان رسانه هستند از مقام خود سوءاستفاده نکنند و رسالتشان را که جز تنویر افکار مردم و شفاف‌سازی واقعیت‌ها برای پیشرفت و توسعه است را فراموش، و برای خود مقام امپراطوری دست و پا نکرده باشند. اما اگر چنین شدند چه می‌شود؟ می‌شود مثال این بیت که: هر چه بگندد نمکش می‌زنند وای به حالی که بگندد نمک

 • روشی نیکو

  - در هنگام انتخابات ریاست جمهوری برای رأی دادن من به چندین پایگاه سر زدم و بسیار شلوغ بود سر انجام در پایگاه مسجد قدس واقع در سعادت‌آباد در ساعت چها و پنج بعد از ظهر در صف ایستادم و کتابی هم همراه خود بردم که از فرصت استفاده کنم و در زمانی که در صف در انتظارم وقتم کمتر هدر رود. در اینجا هم حدود چهل و پنج دقیقه ایستادم در این بین دیدم که چند نفر با هم صحبت می‌کنند و این‌ را که افراد بیش از ۷۰ سال می‌توانند بدون نوبت رأی بدهند از انها شنیدم.

 • حذف کنکور یا افتادن از چاله به چاه

  - این روزها بحث حذف کنکور به اوج خود رسیده است. در گزارش خبری شب سوم آذرماه ۱۳۹۶ در شبکه ۲ کارشناسان بحثی مفصل در این باره نمودند که سرانجام به جایی نرسید. عده‌ای وضع موجود را مزاحم یافتن مهارت توسط دانش‌آموزان می‌دانند و این‌که این شکل آزمون افراد را سطحی، حافظه‌مدار، غیرخلاق و بی‌مهارت بار می‌آورد. در این‌که این حرف درست است تردیدی نیست اما سخن در این است که جایگزین آن چه خواهد بود و آیا با حذف کنکور مشکل حل خواهد شد؟

 • فقط دشمن را در خارج از کشور نبینید!

  - اولا عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. دشمنی آمریکا با ایران دیگر از سخنان مخفی و پنهانی گذشته و با آمدن ترامپ شمشیرها از رو بسته شده و به‌جد همه آن‌ها از دمکرات و جمهوری‌خواه به میدان آمده‌اند و از گفتن و اقدام هیچ چیز نه ابا می‌کنند و نه شرم دارند و نه قواعد بین‌المللی برای آن‌ها اهمیت دارد. از ۱+۵ هم فقط یکی دو تا سکوت کرده‌اند. برجام را برای خودشان می‌خواهند و نه برای ما. ما هم خیلی به آن دل نبندیم. حواسمان جمع باشد.

 • وقتی استثناء قاعده می‌شود

  - در بحث یارانه ها در شب پنجشنبه 22 آذر 96 در گزارش خبری شبکه دو یکی از نمایندگان اظهار می کرد که یارانه را که از درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی به دست آمده را باید به همه داد. مجری پرسید آخر پس هدفمندی کجاست در جواب گفت خوب نمی شود معلوم کرد که چه کسی احتیاج دارد و چه کسی ندارد. ممکن است آنکه حقوقش بالا است یک مریض سرطانی داشته باشد.

 • انفعال چرا؟

  - فرانسه از کشور های دو رو در رابطه با ما است. من فکر می کردم که رئیس جمهور جوان این کشور هنوز مانند کهنه کاران قبلی در این کشور و یا کشور های دیگر گرفتار تعصبات نشده ولی دیدم که وی همانند اسلاف خود هم متکبر است و هم از استکبار تبعیت می کند. این کشور به اسم مهد آزادی از هر گونه توطئه ای بر علیه کشور ما دریغ نکرده و نمی کند و هر از گاهی با کلمات دو پهلو اغفال کند و یا به تعبیری دل مسئولان ما را به دست می آورد.

x