یکشنبه 1 بهمن 1396

پاک آئین، محسن

متولد 1333 از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا
 • روابط آنکارا-باکو ، فرازها و فرودها

  - یکی از اختلافات جدی، موضوع برقراری روابط آنکارا- ایروان است که حدود دو سال است که باکو را نگران کرده است. وقتی وزرای امورخارجه ترکیه و ارمنستان دو سند درمورد برقراری روابط سیاسی و باز گشایی مرزها در سوییس امضاء نمودند، باکو واکنش نسبتا تندی نشان داد و مسجد ترک‌ها در جنب مزار شهدا در باکو را تعطیل کرد.

 • شکست توطئه سکوت در سایه همبستگی اسلامی

  - تردیدی نیست که اسرائیل خطر مشترک برای کشورهای اسلامی و بلکه جوامع بشری است. توطئه و دسیسه همواره همراه بشر بوده و خنثی کردن توطئه سکوت، خود نیازمند مبارزه متحدانه و یکپارچه جوامع اسلامی علیه توطئه گران می باشد.

 • آل‌سعود و تداوم ناکامی در یمن

  - کارشناسان سیاسی و حتی عوامل سعودی‌ اذعان دارند که ورود در جنگ یمن یک اشتباه راهبردی بوده و احتمال دارد در سال 2018، آل‌سعود با اوضاعی به مراتب سخت‌تر از گذشته مواجه باشد.

 • ۲۰۱۷، سال نقض حقوق بشر در میانمار

  - از نگاه حقوقی، مردم روهینگیایی مانند همه مردم، حق تعیین سرنوشت خود را دارند و نقض این حق از حقوق بنیادین بشر می‌تواند واکنش بین‌المللی به دنبال داشته باشد. در میانمار، پاکسازی قومی بشریت صورت گرفته و منجر به کوچاندن مردم و اخراج اجباری آنان شده که این امر مصداق بارز نقض حقوق بشر است.

 • رژیم آل‌خلیفه در سراشیب

  - عزم جدی گروه های مخالف آل خلیفه، برای ادامه مبارزات حق طلبانه و ادامه اعتراضات مردمی تا زمان تحقق خواسته های ملت و بخصوص لغو احکام صادره از سوی دادگاه نظامی، رژیم آل خلیفه را با مشکلات جدی در روزهای آینده مواجه خواهد ساخت.

 • اهداف هم‌اندیشی دیدگاه رهبری در مورد صلح و عدالت

  - برای اولین بار رهبر انقلاب در دوران دفاع مقدس و زمانی که رئیس جمهور بودند، گفتمان صلح‏ عادلانه را مطرح کرده و گفتند "صلح‏، چیز بسیار خوبى است؛ لکن صلحْ‏ آن زمان خوب است که عادلانه باشد." . ایشان اعتقاد دارند صلح‌ باید بر مبنای‌ عدالت‌ و با معرفت‌ به‌ کرامت‌ انسان‌ و به‌ دور از اغراض‌ قدرتمداران‌ عالم‌ باشد.

 • آمریکا در مسیر انزوای بیشتر

  - در شرایط فعلی، جامعه جهانی به این باور رسیده که وجود اسرائیل جدی‌ترین تهدید امنیتی برای برای صلح و امنیت در غرب آسیا بوده و باید چاره‌ای اساسی برای حل مشکل فلسطین و تامین منافع مردم مظلوم این سرزمین اندیشیده شود.

 • راه‌آهن رشت-آستارا را دریابید

  - در شرایط فعلی، تسریع در تامین و تزریق منابع مالی برای آغاز مراحل اجرایی خط‌آهن رشت ـ آستارا بسیار مهم است. با توجه به اراده مستحکم تهران و باکو برای تسریع در اجرای توافقات و بخصوص اجرای طرح ساخت راه آهن رشت ـ آستارا و تسریع در نهایی شدن آن، امید است تکمیل این پروژه با تاخیر دیگری مواجه نشود.

 • مسئله تغییرپایتخت رژیم صهیونیستی آتش انتفاضه را شعله‌ور کرد

  - در آینده شاهد انزوای بیشتر اسرائیل خواهیم بود و در داخل آمریکا هم اختلاف بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر این موضع نامناسب و نابجا تشدید خواهد شد و باتوجه به انتخابات آتی پارلمان آمریکا می‌توان پیش‌بینی کرد که روند این اختلافات افزایش خواهد یافت.

 • صلح عادلانه، یک گفتمان ضروری

  - برگزاری نشست تخصصی صلح و عدالت، با تاکید بر بازخوانی دیدگاه های مقام معظم رهبری در مورد صلح و عدالت، اگر بتواند موجب ایجاد یک گفتمان جدید در سطح نخبگی شده ، می تواند یک اقدام ارزنده برای دستیابی به صلح عادلانه باشد.

آرشیو ماهانه
x