یکشنبه 1 بهمن 1396

واعظ‌زاده، حسام‌الدین

آقای دکتر حسام الدین واعظ زاده، متولد : 1343 ، تحصیلات : دکترای روابط بین الملل از انگلستان استادیار روابط بین الملل دانشگاه تهران
 • علوم انسانی باید به میدان بیاید

  - بخش دوم موضوع "نهادهای انتخابی و انتصابی"، اینک به نهاد انتخابی "رییس دولت" می پردازد. مقدمه این بحث روز شنبه 23 دیماه ارائه شد. برای شناخت مسئله علوم انسانی و یافتن جایگاه آن در حل مسائل کشور باید ابتدا اجماعی میان کارگزاران انتخابی و انتصابی صورت گیرد.

 • نهادهای انتخابی و انتصابی

  - در هر نظام سیاسی که سازوکار نظارت، پاسخگویی شفاف و سیستماتیک در مورد نهادهای انتخابی و انتصابی به مردم ضعیف باشد و مسئولین آن به سبب عدم پاسخگویی، شب را با خیال آسوده بخوابند، آن کشور در روند پیشرفت و تعالی خود با مشکل مواجه می شود.

 • غیبت احزاب سیاسی و فردگرایی افراطی

  - امروز، در غیاب نقش آوری موثر احزاب، فردگرایی و روش های ریش سفیدی برای ایجاد اجماع سیاسی میان جریان ها نه در انتخابات و نه در همگرایی ملی جواب می دهد. باید گفت سازوکار موجود برای شناخت مسئله و حل مسئله در کشور تضعیف شده است.

 • روسیه و مسئله روابط استراتژیک

  - فروش سلاح های پیشرفته S400 از سوی روسیه به عربستان کشوری که با سلاح های آمریکایی و اروپایی هر روز تجهیز می شود چه تاثیری جز ایجاد عدم توازن قدرت نظامی به نفع رقبای منطقه ای ایران می تواند داشته باشد. در روابط روسیه و ایران اگر خط قرمزهای ایران رعایت نشود مسکو نمی تواند بدون همراهی ایران در آسیای مرکزی، قفقاز و خاورمیانه ورود و حضوری آسوده داشته باشد.

 • چرا ما نظریهٔ روابط بین‌الملل نداریم؟

  - علی‌رغم منافع ایران در منطقه و جهان و مشکلات پیچیده در روابط با قدرت‌ها، نیازی به نظریه و نظریه‌پردازی دیده نمی‌شود، به نظر می‌رسد همه ابعاد وضعیت حاضر ایران در منطقه و جهان و آینده از دید برخی مشخص و مبرهن است. اما علل و عوامل این وضعیت و خاموشی علم چیست؟ چرا ما نظریهٔ روابط بین‌الملل نداریم؟

 • دانشگاه در بحران

  - خانواده ها با صرف هزینه های گزاف و کمرشکن مدارس غیر انتفاعی و هزینه های جانبی شرکت در کنکور، فرزندان دلبند خود را به دانشگاه رسانده اند. اما دانشگاه متاسفانه قادر نیست انتطارات مشروع و به حق آنان را عملی کند. ارتباط دوسویه و محکمی بین دانشگاه ها با بازار کار و جامعه وجود ندارد. لذا دانشگاه ها با کسری بودجه و فقر جدی منابع پژوهشی مواجه می باشند.

 • اهمیت نامهٔ وزیر امور خارجه

  - با تلاقی نظریه و عمل در عرصه‌های کاربردی روابط بین‌الملل نتیجه آن می‌شود که واکنش به موقع و موثر وزیر امور خارجه در نامه‌ای به آمانو، در صدد بی‌اثر کردن یک کنش بین‌المللی علیه منافع ملی ایران است و در این اقدام به نظر می‌رسد تا حد موثری موفق شده است.

 • ایران و سازمان تجارت جهانی

  - عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، تولید ملی و صادارت را در تعامل با تولیدکنندگان و تجارت جهانی تقویت می کند و محصولات صنعتی ما را در کلاس جهانی قرار می دهد.

 • جدایی‌ناپذیری سیاست خارجی و تجاری

  - از ابتدای انقلاب تا کنون در روابط خارجی ایران دو مقوله سیاسی و امنیتی بر اقتصادی- تجاری چربیده است. در حالی که ایران می بایست خیلی زودتر در روابط خارجی خود دغدغه تجاری و اقتصادی می داشت.

 • درخواستی از رئیس‌جمهور محبوب

  - از رئیس جمهور محترم که از فرهیختگان و دانشمندان علوم انسانی می باشند، درخواست می شود برای چهار سال آینده، وزیری از اساتید علوم انسانی برای وزارت علوم انتخاب نمایند. در تمام دوران انقلاب فقط دو بار مدیریت این وزارتخانه به عهده علوم انسانی بوده است.

x