جمعه 27 مهر 1397
شنبه 31 شهریور 1397 - 07:25:00 چاپ

حمله‌کنندگان به سفارت عربستان، حزب‌اللهی بودند یا نفوذی؟/ کشف واقعیت‌های تازه در باره یک حادثه مشکوک

بین الملل > دیپلماسی - شرق نوشت: شنبه 12 دی 94، روزی بود که جریانات خودسر در اعتراض به اعدام روحانی شیعه شیخ باقر النمر توسط حکام آل‌سعود شبانه به سفارت عربستان حمله و ساختمان این سفارتخانه را با کوکتل مولوتوف به آتش کشیده و اموال موجود در سفارتخانه را تخریب کردند.

 اين تجمع ساعت 22:20 دقيقه آغاز شد و اين در حالي بود كه بسيج دانشجويي براي عصر روز يكشنبه درخواست تجمع داده و با آن موافقت شده بود. اقدام جريانات خودسر ضربه‌اي سخت به دستگاه ديپلماسي ايران وارد كرد؛ تا جايي كه تبعات اين حمله همچنان متوجه دستگاه ديپلماسي است و همچنان تمام روابط ديپلماتيك ايران و عربستان قطع است.

امروز بيش از دو سال از آن حمله گذشته و امير عبداللهيان معاون سابق عربي- آفريقايي وزارت خارجه براي نخستين‌بار از وجود سندي در اين وزارتخانه خبر داده كه نشان مي‌دهد عربستان از حمله به سفارتش در تهران باخبر بوده است. امير عبداللهيان در اظهاراتي قابل تامل در اين باره به تسنيم مي‌گويد: «در ماجراي سفارت عربستان در تهران، تحليل و ارزيابي بنده اين است افرادي كه با پرتاب «كوكتل‌مولوتف» سفارت عربستان را به آتش كشيدن نيروهاي حزب‌اللهي و بسيجي نبودند بلكه عوامل «نفوذي» بودند كه كاملا هدايت شده اين كار را انجام دادند.»

معاون سابق عربي - آفريقايي وزارت امور خارجه براي نفوذي خواندن عوامل حمله به سفارت عربستان دليل دارد و مي‌گويد: «اين را به اين دليل عرض مي‌كنم كه سفارت عربستان يك هفته قبل از اين حادثه به سفارتخانه‌هاي خارجي در ايران اطلاعيه داده و تمامي خودروهاي سفارت و ديپلمات‌هاي خود را به فروش گذاشته؛ البته سند اين موضوع در وزارت امور خارجه موجود است. اين نكته نيز قابل ذكر است كه در آن شرايط هنوز نه سفارت آتش زده شده، نه اتفاقي افتاده و نه آيت‌الله نمر اعدام شده است.»

عبداللهيان در ادامه ابعاد جالب‌تري از اين سناريو را افشا كرده و افزوده است: «نكته جالب توجه اين است كه اين يادداشت را به بعضي از سفارتخانه‌هايي در ايران داده‌اند كه با خودشان رابطه نزديك دارند، نه سفارتخانه‌هايي كه با جمهوري اسلامي ايران رابطه نزديك دارند، يكي از اين سفارتخانه‌ها، سفيرش در ملاقاتي كه با بنده داشت تصوير يادداشت را به من داد و گفت اين يادداشت براي ما ارسال شده است. اما در عين حال به دليل احساسات پاك مردم ايران و عصبانيت از رفتار عربستان در حادثه منا و از عدم مسووليت‌پذيري در اين حادثه و اعدام آيت‌الله نمر اين فرصت را فراهم كرد كه عوامل نفوذي بتوانند از شرايط پيش‌آمده سوءاستفاده كنند.»

چه بر سر مهاجمان آمد؟
نكته قابل تامل افشاگري عبداللهيان آن است كه چه كساني در اين غائله نقش داشته و چه برخوردي با آنها صورت گرفته است؟ پس از حمله به سفارت عربستان در تهران، تعدادي از مهاجمين دستگير شدند. روز دوشنبه 28 دي ماه 94 جعفري‌دولت‌آبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران از شناسايي و دستگيري سه متهم اصلي و كليدي تعرض به سفارت عربستان خبر داد و گفت: تاكنون تحقيقات مفصلي از اين متهمان انجام شده است و در هفته‌هاي اخير دستگيري‌ها هدفمندتر شده و فهرست‌هايي در اين رابطه نيز شناسايي شدند.

سرانجام تعداد بازداشتي‌ها به 21 نفر رسيد كه پرونده يكي از اين افراد به دليل روحاني بودن، به دادگاه ويژه روحانيت ارجاع شد. نزديكي اين روحاني به يكي از كانديداهاي انتخابات رياست‌جمهوري در سال 96، چالش‌هايي را براي اين چهره نام‌آشناي اصولگرا به همراه داشت؛ نكته‌اي كه اسحاق جهانگيري در جريان مناظره‌هاي انتخاباتي به آن اشاره كرد و خطاب به اين كانديدا گفت: «حمله‌كنندگان به سفارت عربستان در حال حاضر در ستاد انتخاباتي شما مشغول كار هستند.»

همين جمله كافي بود كه عكس اين روحاني در شبكه‌هاي اجتماعي توسط كاربران دست به دست شده و مردم با چهره يكي از عوامل اصلي حمله به سفارت عربستان بيشتر آشنا شوند. در كنار اين چهره روحاني 20 نفر ديگر قرار داشتند. محسني‌اژه‌اي سخنگوي دستگاه قضا در فروردين ماه 96 با اشاره به حكم اين 20 نفر گفت: سه نفر از آنها تبرئه شدند، حكم شش نفر از آنها قطعي شد و باقي محكوم‌شدگان به حكم صادره اعتراض كردند.

او درباره چرايي تبرئه برخي متهمان گفت: «يكي از اتهامات، تخريب سفارت عربستان بود با اين حال در دادگاه هم ما اعلام كرديم كه اين اتهام بايد شاكي خصوصي داشته باشد، دادگاه هم پس از بررسي موضوع تخريب سفارت عربستان را منتفي دانسته است.»

عدم شكايت سفارت عربستان از مهاجمين به دليل تخريب ساختمان يكي از نكات قابل تامل اين پرونده بود زيرا عربستان كه همواره از هر فرصتي براي تحت فشار قرار دادن ايران استفاده كرده، نسبت به اين موضوع مهم بي‌تفاوت بود كه با توجه به اظهارات عبداللهيان درباره درجريان بودن دولت عربستان از حمله به سفارتخانه اين كشور، تا حدودي ابعاد جديدي از اين اتفاق روشن شده است. 10 نفر از متهمان اين پرونده به حكم دادگاه بدوي اعتراض كردند كه پنج نفر از آنها در دادگاه تجديدنظر به شش ماه حبس و پنج نفر نيز به سه ماه حبس محكوم شدند. حال مشخص نيست كه در زمان رسيدگي به پرونده مهاجمين به سفارت، وزارت خارجه به اسنادي كه عبداللهيان به آن اشاره كرده، دسترسي داشته است يا خير و اگر اين اسناد به تازگي به دست آمده است، آيا اظهارات عبداللهيان درباره آگاهي عربستان از اين حمله و پرده‌برداري از پروژه نفوذ در قائله سفارت عربستان كه هزينه‌هاي سنگيني به دستگاه ديپلماسي ايران تحميل كرد؛ سبب مي‌شود كه اين پرونده مجددا به جريان افتد يا خير؟

1717

18 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 07:44:01
  پاسخ
  4 0

  سفارت عربستان چون از اعدام نمر خبر داشته پيش بيني حمله به سفارت را كرده . همين تندروهاي مدعي دين مي توانند نفوذي اسراييل و عربستان باشند در لباس دفاع از جمهوري اسلامي

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 07:44:43
  پاسخ
  2 0

  داستان خوبی بود.................

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 08:12:47
  پاسخ
  1 0

  چرا ماستا رو ریختید تو قیمه ها .......این کامنت ها اصلا به موضوع ربطی نداره

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 08:12:59
  پاسخ
  1 0

  بقول دایی جان ناپلئون کار کار انگلیسیهاست

 • احسان خراسان شمالی
  شنبه 31 شهریور 1397 - 08:20:23
  پاسخ
  0 0

  الان این نظرها مربوط به این خبره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • ........
  شنبه 31 شهریور 1397 - 08:48:32
  پاسخ
  63 1

  یعنی این یک سناریوی از پیش نوشته شده توسط عربستان بوده و اون وقت پس از دستگیری آزاد میشوند ..........؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عجب

  • بی نام
   شنبه 31 شهریور 1397 - 10:21:30
   3 0

   پس چرا عوامل اجرایی آن داخلی و بعضا از نزدیکان قدرت بودند. اگر واقعا این حمله نتیجه دسیسه عربستان باشد باید گفت چقدر بعضی از ما سریع گول کشوری نچندان باهوش مثل عربستان را می خوریم وبعضا ادعا داریم و از نزدیکان به قدرت هم محسوب می شویم

  • بی نام
   شنبه 31 شهریور 1397 - 10:24:53
   3 0

   بعد از 5 یا 6 سال حالا میگن نفوذی بودند و یک جریان تازه کم داستان سرایی کنید. اونهای که به سفارت انگلیس حمله کردند چطور؟ انها که ابتدا کارتان به سفارت آمریکا حمله کردند چطور؟

  • بی نام
   شنبه 31 شهریور 1397 - 10:39:51
   3 0

   کاش آدم های مثل عبدالهیان بجای فیلم هندی یه کم فیلم های سیاسی هالیودی می دیدند که سناریو نویسی شون بهتر بشه، یه بچه هم می فهمه که این حرف های عبدالهیان تخیلاتی بیش نیست که اگر واقعیت داشته باشد وای بحال دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی و سیستم قضایی، که این سخنان ایشان نشان از نفوذ بیش از حد عوامل بیگانه در عالی ترین مقام های امنیتی و اطلاعاتی و قضایی دارد و اگر خیال بافی باشد که سیستم اطلاعاتی وقضایی باید با ایشان برخورد جدی و بدون اغماضی داشته باشد که دیگر اینگونه پریشان گویی نکند، البته در هر دو صورت برای خودمان متاسفم که امثال این آقا چندین سال در مناصب مهم دیپلماتیک ایران بوده اند، در نهایت 6 ماه زندان برای کسانیکه هزینه ای به این سنگینی برای نظام و مردم ایجاد کرده اند کمی خنده دار است

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 09:27:30
  پاسخ
  3 0

  این حرف عبداللهیان از آن حرف های است که در روز روشن به چشم مردم نگاه گن و دروغ بگو و حالا مردم اعتماد خود را به هر چیز از دست میدهند از این کار ها است .

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 10:04:50
  پاسخ
  3 0

  اگر اشغال سفارت توطئه از پیش برنامه ربزی عربستان بود .چرا نیروی انتظامی حفاظت از سفارت عربستان را تشدید نکرده بود و چرا مهاجمین در زمان تجمع با پلیس سلفی میانداختند و پلیس هم در زمانی که مهاجمین سفارت را اشغال میکردند فقط نظاره گر بود. این حادثه کاملا مشابه اشغال سفارت انگلستان بود در آنجا هم پلیس کاری به کار مهاجمان نداشت.

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 10:27:02
  پاسخ
  2 0

  حقوق بگیر عربستان بودند

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 10:28:57
  پاسخ
  3 0

  کوتاه بودن احکام نشون ميده که عامل عربستان نيستن و نيروهاي داخلي اند

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 10:39:57
  پاسخ
  3 0

  نیروی انتظامی اونجا چیکار می کرد یعنی در برابر غیر خودی ها و نفوذی ها فقط نظاره گر بود. والا مطلب رو برای مرغ پخته بخونی خنده ش میگیره.

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 11:11:18
  پاسخ
  4 0

  چه داستان زیباییاونوقت نفوذیهای عربستان را قهرمان ملی مینامند و آزاد میشوند...وحکم شش ماه و سه ماه میخورند؟؟؟پس چرا به عنوان جاسوس و عوامل عربستان اعدام نمیشوند؟؟؟؟

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 11:50:04
  پاسخ
  3 0

  بعضی توجیهات این سیاسیون اینقدر مسخره هست که ارزش کامنت گذاشتن هم نداره شاکی خصوصی نداشت چیه؟ اگه میداشت هم اون روحانی که آمر به حمله بود خیالش از قبل راحت بود که چیزیش نمیشه

 • بی نام
  شنبه 31 شهریور 1397 - 12:05:46
  پاسخ
  3 0

  حضرت آقا از اینایی که شما نفوذی خطابشون میکنید بعنوان جوانان انقلابی که برای نظام سینه سپر میکنن یاد کردن. حالا کدوم روایت درسته؟ اگه روایت عبدالهیان درست باشه این سوال پیش نمیاد نفوذی ها در کدوم نهادها و تا چه سطحی بالا اومدن؟ تو سپاه چقدر و در چه سطح؟ بیت رهبری چطور؟ شورای امنیت ملی هم آیا؟ سیستم اطلاعاتی شامل اطلاعات سپاه به ویژه و همینطور وزارت اطلاعات چطور؟ چه دستی در کاره که طی 40 سال مرتب از چاله به چاه افتادیم ؟

 • شمس تبریزی
  شنبه 31 شهریور 1397 - 12:09:42
  پاسخ
  4 0

  با نظر آقای امیر عبداللهیان موافق نیستم. من خودم هم در آن زمان و همچنین بعد حادثه جده ایمیل تهدید آمیز برای سفارتشان فرستادم و گفتم فلان و بهمان تان میکنیم. اگر سفارتشان جلوتر یادداشتهایی برای سایر سفارتخانه ها نوشته، شاید به این دلیل بوده که حجم زیادی از پیغامهای تلفنی و ایمیلی تهدیدآمیز دریافت کرده بوده. این به این معنی نیست که حمله کنندگان به سفارت از قبل با دیپلماتهای آنها هماهنگ کرده بودن. شما چرا هر جا که در تحلیل درمانده میشوید پای نفوذی را به میان میکشید؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب