پنج شنبه 26 مهر 1397
سه شنبه 6 شهریور 1397 - 13:19:12 چاپ

رفتارهای غیرمنطقی قهرمان سریال «پدر»

فرهنگ > تلویزیون - فاصله بین برنامه‌های تلویزیون با جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم و روابط و مناسباتی که شاهد آن هستیم، هر روز بیشتر می‌شود.

محدثه واعظی‌پور 

سریال «پدر» به بخش‌های پایانی‌اش نزدیک می‌شود. این مجموعه در هفته‌های اخیر یکی از معدود تولیدات تلویزیون بوده که درباره‌اش در فضای رسمی و مجازی بسیار صحبت و با آن شوخی شده است. نویسنده و طراح مجموعه سکانس معروف آن را تمهیدی تبلیغاتی معرفی کرده یا برای همه انتقادها پاسخ‌هایی داشته اما باید گفت مشکل بزرگ «پدر» و مجموعه‌هایی از این دست و اغلب برنامه‌های تلویزیون این است که با جهان امروز، با حال و هوای مردم و با دیدگاه آنان بیگانه هستند. در «پدر» با مجموعه‌ای از رفتارهای غیرمنطقی و غیرعقلانی شخصیت‌های مختلف از جمله قهرمان قصه حاج علی تهرانی (مهدی سلطانی) مواجهیم. مجموعه در ستایش رفتارهای مردانه، اخلاق، مرام و اصولی است که حاج علی تهرانی با آن بزرگ شده و به آن پایبند است. او و خانواده مذهبی و سنتی‌اش که از مواهب زندگی برخوردارند، زیستی اسلامی، ایرانی دارند ولی درگیر مشکلات و کینه‌جویی‌هایی می‌شوند که زندگی آنها را با مشکل مواجه می‌کند. تا اینجای کار، اشکالی ندارد. موضوع عشق غیرمتعارف هم نه تازه است، نه عجیب. حتی در قرآن قصه یوسف و زلیخا، عاشقانه‌ای غیرمتعارف است. بنابراین مشکل بیننده با «پدر» در این مرحله نیست.

مسئله اصلی نگاه کلیشه‌ای به شخصیت‌های درگیر در قصه است. رفتارهای کلیشه‌ای این خانواده تیپیکال، که در اغلب سریال‌ها هم می‌بینیم، تکراری و قابل پیش‌بینی است. خانواده لیلا غیرمذهبی هستند، رفتارهای غیراخلاقی دارند، روابط عاطفی‌شان گسسته است. در مقابل، آنچه خوبان همه دارند، شریفه (لعیا زنگنه) و علی دارند. چند مدل از این شخصیت‌ها در سریال‌های تلویزیونی دیده‌ایم؟ مشکل سریال به اینجا ختم نمی‌شود. نویسنده برای پیشبرد قصه از اتفاق‌های غیرمنطقی استفاده کرده. لیلا پس از متهم شدن به قتل سکوت می‌کند. حتی از خود دفاعی ندارد. بر فرض که بپذیریم او از مشکلات زندگی‌اش خسته شده، حتی حاضر نیست به پدر شوهر یا اطرافیانش بگوید که دستش به خون عمویش آلوده نشده؟ پلیس وقتی از سر صحنه جرم لیلا را به بازداشتگاه می‌برد، فقط چون لیلا آنجا حضور داشته او را متهم به قتل می‌کند و حتی جستجو و تحقیق برای پیدا کردن مسبب این ماجرا شروع نمی‌شود، به این دلیل ساده که داستان فقط از طریق این رفتارهای غیرمنطقی امکان تداوم داشته.

حاج علی تهرانی که بارها در سریال تاکید می‌شود باهوش و مقتدر است و با تلاش شخصی، ثروتش را به دست آورده هیچ ذکاوتی از خود برای حل مشکلات زندگیش نشان نمی‌دهد. دامادش به او خیانت می‌کند، اما حاج علی نه برخوردی با او دارد، نه حتی می‌تواند رد او را در مشکلات بعدی شناسایی کند. محبت و درایت حاج علی در حمایت یک جانبه از لیلا خلاصه شده. او درباره حفظ ثروت و دارایی‌اش تلاش نمی‌کند. حتی به توطئه‌ها شک نمی‌کند یا پیش از اقدام ناصر (مسعود فروتن) یا توفیق (بیژن امکانیان) علیه خود و خانواده‌اش نمی‌تواند اقدامی انجام دهد. او منفعل است، فقط شعار می‌دهد و مدام خاطرات پدرش را مرور می‌کند تا بیننده متوجه شود حاج علی در خانواده‌ای اصیل تربیت شده. اما از این اصالت جز شعار و رفتارهای تکراری چیزی به تصویر درنمی‌آید. خانواده بزرگ تهرانی، هویت ندارد و اعضای دیگر این خانواده در هیچ مراسمی حضور ندارند. جهانی که نویسنده خلق کرده فقط در عمارت بزرگ و اشرافی آنها و کارخانه خلاصه شده. واقعیت این است که چنین شخصیت‌هایی حتی اگر ما به ازای بیرونی داشته باشند که اندک هستند، همدلی مخاطب را برنمی‌انگیزند. شخصیت‌هایی تک بعدی و بدون واکنش‌های انسانی. به همین دلیل است که شخصیت شریفه به دلیل واکنش‌هایی که نسبت به لیلا دارد، کمی واقعی‌تر از همسرش به نظر می‌رسد.

سریال پدر

تماشای «پدر» یک حسرت بزرگ دیگر هم به همراه دارد. مهدی سلطانی بازیگر دیر کشف شده تلویزیون ایران، با انتخاب یک نقش بد نوشته شده، نقشی تک بعدی و پر از ابهام بازی بدی در این مجموعه دارد. بازیگری که مجموعه متوسط «مادرانه» را با حضورش تبدیل به اثری دیدنی کرده بود، اینجا تن داده به اجرایی کلیشه‌ای از تصویری کهنه از مردی اصیل و مقتدر. با حرکاتی تکراری و ری اکشن‌هایی که پس از چند قسمت آزاردهنده به نظر می‌رسند. حتی بازی او  نتوانسته شخصیت اصلی این مجموعه را به قهرمانی دوست داشتنی تبدیل کند. در مقابل مسعود فروتن، در تلاشی قابل ستایش شخصیت منفی ناصر را جذاب و متقاعدکننده بازی کرده. ریحانه پارسا در نخستین حضورش امیدوارکننده است. بازی او هم به دلیل رفتارهای غیرمنطقی شخصیت لیلا که گاه به عشق ربطه داده شده آسیب دیده، اما در فضای غیرمنطقی و غریب مجموعه، او توانسته حضوری قابل باور داشته باشد.

این روزها تلویزیون به همه چیز شبیه است، جز رسانه‌ای ملی. پخش انواع و اقسام مسابقه‌ها با اهداف مالی، ترویج مصرف‌گرایی و تجمل در جامعه‌ای درگیر مشکلات اقتصادی و ناامیدی، برگزار کردن شوهای مختلف برای خنداندن مردم و نمایش معرفی استعدادهای جوانی که به اسم کمدی، مشتی متن نازل و شوخی‌های سبک را به خورد مخاطب می‌دهند ملغمه‌ای ساخته که برای کمتر کسی جذاب است. ما فقط نظاره‌گر این بازی هستیم، چرا که تجربه نشان داده مدیران این رسانه راه خود را می‌روند و نه برای آمار و ارقام ارزش قائلند، نه برای انتقاد. 

241243

34 دیدگاه
 • سینا
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 13:45:00
  پاسخ
  117 11

  دمت گرم نویسنده عزیز با این متن قرص و محکم

  • عرفان
   چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 14:57:18
   15 13

   ممنون از نویسنده گرامی. فقط یه عکس رسانه ای تر و باکلاس تر بیانداز....

  • بی نام
   پنجشنبه 8 شهریور 1397 - 10:45:28
   28 11

   چرا شما مردها فکر میکنید همه خانمها باید خودشون رو شبیه جنیفر لوپز وشکیرا کنن؟ عکس با کلاس یعنی چی؟؟؟ هر زنی هر جور دوست داره لباس میپوشه نه مطابق سلیقه نازل شما مردها

 • بی نام
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 13:55:39
  پاسخ
  67 4

  یه سوال .... چرا در چند سال اخیر در اکثر سریالهای پخش شده , نقش های منفی داستان یا به قتل رسیده اند و یا در تصادف کشته شده اند ؟ چرا نویسندگان این مجموعه ها نگاهی واقع گرایانه به این نقش ها ندارند ؟

 • بی نام
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 13:56:15
  پاسخ
  68 9

  عالی بود و حرف دل بنده. ممنون

 • علیرضا
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 14:05:56
  پاسخ
  13 42

  البته که هر کس نظر خاص خودش را دارد

 • بی نام
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 14:09:10
  پاسخ
  65 17

  بسیاری از نظراتتو قبول دارم ..... در متن فیلم شریفه به لیلا می تازه که تو بیچارمون کردی و دست از سرمون بردار تا جائیکه بنوعی بیرونش میکنه .... بعد با یک چرخش ناگهانی کاملا" موضعش عوض میشه و بشدت دلسوز و نگران لیلا میشه .... ولی واقعیتشو بخوای خودِ تو هم که این متنو نوشتی مغرضی .... کجای بازیگریِ نقش لیلا امیدوار کننده است ..... تموم صحنه ها رو ساکتِ حرف نمی زنه .... خیره میمونه ....بی حرکته و هیچگونه هنری در بازیگریش مشهود نیست .... بعد یه دفعه خروش میکنه میخواد بره از عموش انتقام بگیره و فریاد میزنه .... گویا اینا از بازیگری فقط گریه کردنو خوب تمرین کردند.... حالا شما به این نقشِ منفعل و یکنواخت میگی امیدوار کننده ؟؟؟

  • بی نام
   سه شنبه 6 شهریور 1397 - 19:25:17
   38 6

   يكي بازيگري نقش ليلا داغونه يكي اون پسره امير در سريال شبكه سه . من از بابت قدرت بازيگري در تلويزيون سخت گيري ندارم ولي اينقدر بده كه واقعا رو مخن حتي بدتر از سحر قريشي در اولين بازيش .

  • بی نام
   سه شنبه 6 شهریور 1397 - 23:29:49
   36 4

   واقعا گل گفتی ما که هرچی موقع پخش این سریال زدیم شبکه دو این دختره یا داشت گریه میکرد یا خیره شده بود به روبروش کجای این حرکات امیدوارکننده بوده نمیدونم هرکسی فهمید به منم بگه

  • بی نام
   سه شنبه 6 شهریور 1397 - 23:31:14
   36 1

   سحر قریشی همین الانم رواعصابه امیدوارم این خانم راه بهتری بره.

 • بی نام
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 17:43:08
  پاسخ
  51 10

  من در تعجب و حیرتم چطور درباره چنین سریالی اصلا بحث میشه؟ چطور صحبتش به میون میاد؟ در حالیکه هیچ ارزشی نداره

 • بی نام
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 18:20:24
  پاسخ
  28 6

  ضعفهای داستان بیشتر از اونیه که گفتین حتی. غیر واقعی تر از همه چیز اینه که عموی لیلا همه رو خریده، از داماد حاج علی بگیر تا دوست لیلا و رفیق حاج علی، توفیق. نمیشه که اینطوری بشه.

  • بی نام
   شنبه 10 شهریور 1397 - 06:51:38
   2 0

   این ها رو نمیشه گفت ضعف .. باید گفت در تکمیل داستان و نقطه مقابل عموی لیلا که شخصیت حاج علی باشه بسیار ضعیف عمل شده . در سریال های ایرانی جای خالی یک قهرمان مقتدر و باهوش که باعث همذات پنداری بشه و حس خوب و مثبتی رو در بیننده ایجاد کنه هست .

 • سارا
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 23:07:45
  پاسخ
  26 3

  واقعا درسته. ولی چرا انقدر مخاطب داره و هر جا میریم حرف این سریاله. یعنی واقعا مردم انقدر نفهمن یا منتقد درست نمیگه؟ نمیدونم

  • mim
   جمعه 9 شهریور 1397 - 09:20:46
   0 3

   لنگه کفش در بیابان نعمت است

  • بی نام
   شنبه 10 شهریور 1397 - 09:58:13
   1 0

   فیلم اتاق که فیلم بسیار فاجعه ای هست هم همچنان میفروشه. دلیل نمیشه

 • بی نام
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 23:23:56
  پاسخ
  24 27

  سلام علیکم نقد سازنده یا تخریب جهت دار مسئله این است برای رسانه ای ها از جمله شما جلوه دادن جنبه منفی یک اتفاق مثبت کار راحتیه مثل همین قضاوت هایی که بوی هر چیز جز دلسوزی دارد که تحت لوای دلسوزی بیان می شود در نقد هرجایی که به نفع است از مذهب استفاده بشه مثل نگاه متحجرین به شاکله خانواده که فرمود و جایی که حاج علی داره تحت مسائل و آموزه های دینی آبرو داری می کنه و خطای داماد و دیگران و نادیده می گیره خنگ جلوه می کنه واقعا متأسفم که این حجم بیننده، آشتی دوباره ای که بین مخاطبین و تلوزیون شکل گرفته رو نادیده می گیرید و با دلایلی نخ نما شاکله یک اتفاق خوب در تلوزیون و زیر سوال می برید

  • بی نام
   پنجشنبه 8 شهریور 1397 - 12:09:14
   9 7

   این آشتی دوباره ی مخاطبین با تلویزیون از کجا آمد دیگه ؟ من تقریبا کسی را نمی شناسم تلویزیون و سریالهای اونو ببینه

 • علیرضا
  سه شنبه 6 شهریور 1397 - 23:29:53
  پاسخ
  16 19

  خیلی هم خوبه این همه باهاش زندگی کردیم شما چی میفهمید از حاج علی..

 • محمد
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 01:41:42
  پاسخ
  7 7

  چطور میگین به پدرشوهرش نگفت که قاتل نیستم. بهش گفت نمی خوام این موضوع درست بشه و میخوام برگردم پیش حامد. خب این یعنی چی؟ چطور میگین آنچه خوبان دارند همه در شریفه جمع است او بار ها و بارها اشتباه کرد و در زمین دشمنانش بازی کرد این رو مطمین نیستم اما به نظرم حاج علی از خیانت دامادش خبر ندارد. او نمی داند که مسبب خیلی از بدبختی ها همان دامادش است و چه فکر های شومی کرده. او فکر میکند محسن فقط کمی دزدی کرده از شرکتش و چند چیز دیگر در یکی از قسمت ها ماجرای آزادی و حقوق زنان مطرح شد و حرف های متحجرانه محسن این هم از آن کلیشه هاست؟ میگین خنداننده شو برای کمتر کسی جذابه یعنی مثلا اکثر جوونا به دنبال چه شوخی هایی هستن؟

 • بی نام
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 10:06:26
  پاسخ
  21 8

  آیا واقعا در دادگاهی مشابه این، قاضی فقط باستناد حضورشخص در محل وقوع قتل، متهم را محکوم به اعدام می کند؟؟؟؟؟؟؟؟

 • بی نام
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 11:55:46
  پاسخ
  27 7

  واقعا هنوز اين سريال هاي تلوزيون رو نگاه ميكنند بعضي ها؟ من سالهاست كه ديگه نميدونم چه مزخرفاتي پخش ميكنن خداروشكر

 • کریم
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 14:49:23
  پاسخ
  12 2

  با سلام یه سوال : آیا طراحی ظاهر داماد حاج علی با ریش بلند و پیراهن رو شلوار و یقه بسته و کارهایی که میکنه معنای خاصی داره؟

 • الهام
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 16:19:54
  پاسخ
  6 18

  لیلا عالیه حاج علی از همه بهتر فقط کاش حامد نمیمرد

 • مهدی
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 16:21:38
  پاسخ
  10 10

  فاصله مردم و منتقدا همینجا معلوم میشه واقعا و اینکهچرا اگه انقدر بده همه در به در زنده بودن حامد هستن؟

  • بی نام
   پنجشنبه 8 شهریور 1397 - 12:12:03
   6 3

   همه در به در زنده بودن حامد هستن ؟ همه ؟؟ این حامد که می گی کی هست ؟

  • بی نام
   پنجشنبه 8 شهریور 1397 - 16:51:06
   3 3

   من تحمل اين سريال رو نداشتم و نگاه نكردم تا اينكه حامد مرد . بعدش كم و بيش نگاه كردم البته شايد به خاطر دست به يكي كردن نقش هاي منفي و مسائل تبهكاري و جنائي اش كه هميشه اين موضوعات باعث جذب مخاطب ميشه البته با علم به اينكه در اين زمينه هم متن واقعا ابتدائي بود

 • بی نام
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 17:22:10
  پاسخ
  15 10

  واقعا چنین سریال بی مزه ای ارزش نقد کردن داره؟؟

 • بی نام
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 20:30:42
  پاسخ
  9 4

  فيلمها ايه ياس است بيمارستان اعتياد دزدى بدبختى بى چاره گى لودگى لات بازى وتجمل گرايي و گذشته هاى وانقساى افراد. چيز جديدى ندارند حرفى فرهنگ سازى كنند روش هاى درست برخورد با مشكلات را در قالب فيلم نشان بدهند نه ابتكارى نه ذوقى يه عده بيشمار بى هنر دور هم جمع شدند و اسموخودشون گذاشتن هنرمند بى چاره مردم چه بدبخت شديم ...

 • بی نام
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 21:27:35
  پاسخ
  6 25

  خیلی هم عالی و مشتی هست...ما که میبینیم و حال کردیم،باقی برن بازی تاج و ال واوضاع بیبینن.اینجا نطق نکنن.اونهایی که میگن نمیبینن پس نخود هر آشی نشن.

  • بی نام
   چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 22:09:35
   27 1

   وقتی از پول بیت المال خرج ساختن این فیلما یاسریالا میشه پس هرکسی حق داره درموردشون نظربده چه مخالف باشه چه موافق.

 • بی نام
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 21:56:56
  پاسخ
  16 1

  اما همین نکته ای که می گید اصالت خانوادگی ویژگی اصلی نقش مثبت سریال باید گفت دقیقا رفتار پدر خانواده از یک فرد باهوش برنمی آد بلکه آدم اصیل که به جای دزدی داماد زندگی دخترش مهمه اصالت که باعث میشه پول در برابر خانواده بی ارزش بشه. راجع به داستان و ایرادات دیگه درست میگوید و البته بازی بی روح لیلا

 • سیما
  چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 22:08:58
  پاسخ
  24 6

  من که سال هاست تلویزیون نمی بینم.. حیف وقتی که بابت فیلم های آبکی صدا و سیما تلف بشه

 • بی نام
  جمعه 9 شهریور 1397 - 15:25:43
  پاسخ
  2 3

  خنده دار بود

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700