یکشنبه 1 مهر 1397
شنبه 17 شهریور 1397 - 14:30:00 چاپ

پیش‌بینی ستاریان از رونق بازار مسکن تا پایان سال

افزایش حاشیه‌نشینی با وجود خانه‌های‌خالی | احتمال سرازیرشد‌ن‌مجدد سرمایه‌ها از بازار ارز به مسکن

اقتصاد > مسکن - یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است:‌ به زودی شاهد سرازیر شدن مجدد سرمایه‌ها از بازار ارز به حوزه مسکن خواهیم بود و رونق بازار مسکن تا انتهای سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.

بیت‌الله ستاریان درگفت و‌گو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: با توجه به رونق بازار مسکن در بهار ۹۷ انتظار داشتیم و پیش‌بینی می‌کردیم که این رونق تا انتهای شهریور و حتی پایان سال نیز این شرایط ادامه داشته باشد.

این کارشناس حوزه بازار مسکن افزود: با نوسانات بازار و افزایش نرخ ارز و همچنین بالا رفتن قیمت سکه و طلا بخشی از سرمایه‌ها از حوزه مسکن به سمت این بازارها سرازیر شد.

وی تاکید کرد: به نظر بنده به زودی شاهد سرازیر شدن مجدد سرمایه‌ها از این بخش به حوزه مسکن خواهیم بود و رونق بازار مسکن تا انتهای سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در ۲سال‌ گذشته بارها گفته‌ام که وقتی رونق اتفاق می‌افتد شاهد افزایش قیمت‌ها نیز هستیم و باید گفت با توجه به شرایطی که در اقتصاد ما وجود دارد؛ افزایش معاملات،‌ افزایش قیمت،‌افزایش توزیع و افزایش سرمایه‌گذاری باهم اتفاق خواهد افتاد و با توجه به شرایط فعلی اقتصاد،نمی‌توان این چهار مورد را بدون هم فرض و از هم جدا کنیم و برای نمونه رونق داشته باشیم بدون افزایش قیمت و با این ساختار اقتصادی کشور ما امکان جدا شدن این موارد نیست.

بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن در پرتو افزایش نرخ ارز
ستاریان درباره میزان افزایش قیمت مسکن در ماههای آینده عنوان کرد:نمی‌توان درصد وعدد دقیقی اعلام کرد اما به حتم رقم بالایی خواهد بود اما این افزایش قیمت مربوط به شرایط کلان اقتصادی و بی ثباتی بازارها و اینکه به چه حالتی دربیاد، مربوط است. این کارشناس مسکن گفت: در شرایط فعلی اگر به تعادل و ثبات برسیم میزان افزایش قیمت در حوزه مسکن نیز متفاوت خواهد بود.

وی ادامه داد:‌باتوجه به اینکه احتمالا نرخ ارز از ۱۰ تا۱۲‌هزار تومان پایین‌تر نخواهد آمد؛‌ قطعا همین میزان افزایش نیز در بازار مسکن و ملک هم اتفاق خواهد افتاد.

تاثیر افزایش قیمت مسکن و نرخ اجاره بر حاشیه‌نشینی
وی در پاسخ به این سوال که در کنار افزایش قیمت خرید و فروش مسکن،‌ شاهد افزایش میزان رهن و اجاره بهای مسکن نیز هستیم،‌آیا این مساله و کاهش قدرت خرید مردم منجر به افزایش حاشیه نشینی و … نخواهد شد؛ بیان کرد:‌ هر زمان قیمت ملک افزایش یابد به همان تناسب نیز شاهد افزایش میزان اجاره بها خواهیم بود و این افزایش شامل ۱۵ تا ۲۰درصد قیمت ملک است و طبیعی است که این اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: وقتی قیمت ملک بالا می‌رود به همان نسبت نیز رهن و اجاره افزایش می‌یابد. در سال‌های گذشته حاشیه‌نشینی را داشته‌ایم و بیشتر هم خواهد شد و این مساله تنها به دلیل افزایش قیمت نیست زیرا افزایش قیمت خود معلول بوده وعلت اصلی محسوب نمی‌شود و باید گفت علت اصلی افزایش حاشیه‌نشینی این است که سال‌‌هاست افزایش تولید نداشته‌ایم و با توجه به نیاز بالای مسکن شاهد تولید کم خواهیم بود نباید فراموش کرد که نیاز مسکن به صورت مطلق است و در حالی‌‌که در سال‌های گذشته بارها در دوره رکود و ناتوانی در حل رکود،‌ بر طبل کافی بودن مسکن و به اصطلاح سربه‌سری تولید مسکن و نیاز بازار و خانوار کوبیده‌اند.

چرا نیاز مسکن خانوارهای ایرانی تامین نشد؟‌
این کارشناس حوزه مسکن توضیح داد: در سال‌۹۰ آقای نیکزاد وزیر وقت مسکن جشن سربه‌سری مسکن و نیاز خانوار را اعلام کرد و در حالی‌که در سال ۹۱ شاهد ۱۴۰درصد افزایش قیمت بودیم اگر سربه‌سری مسکن و نیاز خانوار اتفاق افتاده بود اصلا افزایش قیمتی در حوزه مسکن نباید اتفاق ‌می‌افتاد و حاشیه نشینی از بین می‌رفت اما قبول نکردند و این شرایط گذشت تا آقای آخوندی ۲سال قبل مدعی شد که خانه‌های خالی بسیار زیاد و مسکن اضافه داریم که باید پرسید اگر مسکن اضافه داریم چرا حاشیه‌نشینی وجود دارد؟ افزایش قیمت نیز نباید اتفاق می‌افتاد.

وی تاکید کرد: افزایش نیافتن قیمت مسکن در سال‌های ۹۴ و ۹۵ به دلیل رکود اقتصادی بود این مواردی است که بارها گفته شده و و متاسفانه کارشناسی به آنها نگاه نمی‌شود بلکه نگاه سیاسی است و این مساله سبب بروز مشکل می‌شود و وزیر ترجیح ‌می‌دهد که بگوید سربه‌سری مسکن اتفاق افتاده تا مدت چند ساله دوره مدیریتش بگذرد.

ستاریان گفت: در سال ۹۷ افزایش قیمت مسکن اتفاق افتاده و اکنون باید پرسید آقای وزیر چه اتفاقی افتاده که باوجود سربه‌سری مسکن و نیاز جامعه این شرایط پیش آمده است؟ مگر در ۵سال گذشته گفته نشده که مسکن زیادی داریم؟ در حالی‌که افزایش قیمت در بازار مسکن اتفاق افتاده و نسبت به سال‌های قبل حاشیه‌نشینی نیز بیشتر شده است.

وی درباره پیشنهاد بستن قراردادهای ۲ساله اجاره توضیح داد:‌اصلا نمی‌توان الزامی برای مالک و مستاجر اعمال کرد و دولت نباید و نمی‌تواند وارد معامله بین دونفر شود و از اختیار دولت خارج است. طبیعی است در صورت اجبار قرارداد ۲ساله بنویسند اما در آن موارد دیگر نظیر تاریخ تخلیه و … بنویسند.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: چنین پیشنهادات و طرح‌های اصلا قابلیت اجرایی شدن ندارد.

۲۲۳۲۲۵

کلید واژه‌ها : بازار مسکن تهران - قیمت مسکن - مسکن -
مطالب مرتبط
34 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 15:16:56
  پاسخ
  163 14

  احتملا ملک رو ساختی الان در مراخل آخر نازک کاری هستی و استرس گرفتی فروش نره داری جو سازی میکنی/ محله چرت و داغون ما شده متری 10 تومن/بازم افزایش قیمت میخوای؟

  • بی نام
   شنبه 17 شهریور 1397 - 21:42:27
   65 10

   در آینده اکثریت فروشنده خواهند بود. البته با ضرر.

  • بی نام
   یکشنبه 18 شهریور 1397 - 13:17:39
   14 25

   یکم منطقی بودن بد نیست یک عده الان 10ها سال هست منتظرن تا حباب مسکن بترکه خب اولا تو کشور ما قیمت چیزی بالا بره پایین نمیاد این یک اصل هست. دوما وقتی دلاری دیگه نمونده که خرید و فروش بشه و بازار خودرو هم دیگه اشباع شده. فقط میمونه طلا و مسکن. از طرفی سکه طی یک سال از 1 میلیون رسیده به نزدیک 5 میلیون یعنی 500 درصد افزایش اما مسکن هنوز تا 50 درصد بیشتر افزایش نداشته و بیشترین بازاری هست که احتمال افزایش قیمت داشته باشه. از طرفی هم با توجه به افزایش چند برابری قیمت مصالح و کم شدن شدید ساخت و سازها چون خودم تو شهرداری هستم و میزان صدور پروانه ها رو میبینم میگم مسلما در آینده مشکل عرضه و تقاضا هم بوجود میاد

  • بی نام
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 08:50:29
   9 1

   مسکن به یک رکود ابدی رفته

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 15:37:16
  پاسخ
  51 2

  آقای محترم ساختمون و ملک سکه و اسکناس دلار نیست که بلا فاصل از جیب در بیاری و خرجش کنی ... بنابر این سهل الوصول بودن بسیار شرط مهمی است ؛ ثانیا" قابل تفکیک و معامله خرد و جزئی نیست ؛ ثالثا" سازنده ها بسیار محتاط و مردد هستند با توجه به افزایش فزایندۀ مواد اولیه پا پس کشیدند یا متوقف هستند ؛ بخش عمدۀ رونق هم بدست سازنده ها ست ؛ رابعا" در بخش مسکن شاخصهای اقتصادی معینی وارد می شوند نه همه ؛ سادسا"در حال حاضر خریدار مسکن میدونه در پیک بالایی خرید می کنه که توان خریدار دیگه بیشتر نیست ؛ پس دست نگه میداره و.... بسیاری موارد دیگه که باید اهلش نظر بدن .... واسه همین روی موضوع مسکن نمیشه نظر قاطعی داد

 • منهدم
  شنبه 17 شهریور 1397 - 15:48:49
  پاسخ
  52 4

  آقای اقتصاد خراب کن شما کسی رو سراغ داری تو خیابون یا بیابون زندگی کنه همه خانوارها توی خونه زندگی میکنند ، یا مستاجرند یا مالک ، بالاخره واحد به اندازه خانوارها هست حالا یکی 20 تا خونه داره ، یکی یه خونه داره ، یکی هیچ چی نداره درعین اینکه همه ساکن هستند ، کلی خونه خالی و درحال ساخت و 2 خونه ای داریم و رشد تک بچگی که تقاضا را درآینده کاهش خواهدداد پس مواظیب حرف زدناتون باشید

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 16:21:11
  پاسخ
  63 6

  این آقا احتمالا سی چهل تا خونه و زمین داره که رویای افزایش قیمت مجدد مسکن داره

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 16:26:58
  پاسخ
  47 4

  خبر جان مثل اینکه شما هم بعله.همین دو ماه پیش بود که مسکن بین 30 تا 50 درصد گران شد به خاطر دلار.الان به چه دلیل میخواهد گران شود؟؟؟؟؟؟؟؟دوست عزیز اون دو درصدی هم که پول داشتند از ترس گران شدن خریدند.98 درصد مابقی قدرت خرید منزل با قیمتهای قبلی نداشتند چه برسد بعد از 50 درصد گران شدن حالا میخواهند قیمت را باز گران کنند؟؟؟فکر کنم قیمت منزل در ایران از منهتن نیویورگ هم بیشتر شده است.

 • ناشناس
  شنبه 17 شهریور 1397 - 16:52:54
  پاسخ
  54 2

  دوباره این آقا پیدا شد، مرد حسابی درآمد و پس انداز مردم به کمتر از یک سوم کاهش پیدا کرده آنوقت حرف از رونق مسکن می زنی؟ سزای امثال شما ... است.

 • محمد
  شنبه 17 شهریور 1397 - 17:13:48
  پاسخ
  43 1

  ملت دارن از گشنگی له له می زنند.بزار دلار ۱۵ تومنی رو اقتصاد اثر بزاره دیگه طرف کل حسابش ده تومن توش نیس که بخواد بیاد متری ده تومن آپارتمان فکستنی بخره.مجبور میشه بیاد تو خیابون ها بخوابه.بابا کف دست مو نداره باور کنید.

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 17:17:21
  پاسخ
  24 0

  خودرو که تولیدش بالاست کاملا هم سر به سر شده مشکلات مسکن رو هم نداره پس چرا اون بیشتر از مسکن گران شده؟

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 17:32:37
  پاسخ
  30 2

  این دانشمندان چرا توضیح نمی دهند که در ترکیه حتی مازاد عرضه و تولید بازار داخل را به سایر ملل فروش ترکیبی و اقساطی میکنند. انها چطور قادرند مسکن با کیفیت و با قیمت های کمتر از ایران بسازند و لی در این خراب شده قیمت ها را مشتی به اصطلاح کارشناس بر اسا قیمت خون پدرشان اعلام می کنند تا هر زودتر جیب هایشان پر شود و راهی ینگه دنیا شوند .

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 18:51:14
  پاسخ
  9 33

  وقتی قیمت 207 اتوماتیک رو دیدم بخودم گفت واقعا خونه ارزونه

 • حسین
  شنبه 17 شهریور 1397 - 20:17:59
  پاسخ
  38 5

  اتفاقا برعکس بازار مسکن به شدت دچار رکود شده و تا حباب ها خالی نشود خبری از خرید مسکن نیست این فاجعه در تاریخ بشریت اتفاق نیفتاده که در ایران افتاد مطمئن باشید مسکن اقلا 30 درصد افت خواهد کرد.

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 20:20:51
  پاسخ
  22 2

  ايشون هميشه راجع به رونق صحبت ميكنه.ولى هيچ وقت هيچ خبرى نيست

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 21:05:23
  پاسخ
  28 1

  دیگه خریدی در کار نیست بالا و پایین شهر 25 میلیون در هر متر اختلاف پیدا کرده بالاتر هم برود خریداری نداره مگر خواص متری 40 میلیون بشود پول دارند میخرند

 • احمد
  شنبه 17 شهریور 1397 - 21:14:33
  پاسخ
  24 1

  بله دیگه افزایش کم داشتیم تا حالا برو بابا به فکر مردم باش که با این وضعیت حالا حالها خونه دار نمیشن اونوقت تو بساز بفروش داری از رونق صحبت میکنی

 • رضا
  شنبه 17 شهریور 1397 - 21:18:53
  پاسخ
  27 1

  یعنی اگر من هم از امروز همه اش بگم رونق به بازار برمیگرده و مثلا چهل ساله دیگه که این اتفاق افتاد مدعی بشم که پیش بینی من بوده، میشم کارشناس؟ چه جالب

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 21:47:06
  پاسخ
  21 4

  از این ماه بازار مسکن وارد رکود 5 چند ساله شده است. قشنگ معلومه دلال این کارشناس. دلار تا 20 تومان بالاخواهد رفت/

  • بی نام
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 09:46:09
   0 0

   مثل اینکه شما هم دلال دلاری

 • نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 22:06:55
  پاسخ
  25 3

  با كدوم پول ميخواد رونق بگيره؟ اسم خودت رى گذاشتى كارشناس؟ گرون شد و رفت توى كما ديگر مسكن تا چند سال ديگه واردركود ميشه چون بى منطق افزايش قيمت پيدا كرد و خريدار واقعى پول نداره و دلال ها هم مى روند سراغ سكه و ارز چون راحت خريد و فروش ميشه آقاى كارشناس

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 22:16:25
  پاسخ
  7 18

  تمام وسایل ساختمان مثل پکیج، لوله،یونولیت وچسبها وغیره از ۳.۵ تا ۴ برابر نسبت به پارسال گران شده پس اپارتمان هایی که تا اخر سال به مرحله فروش میرسند نسبت به پارسال به ۳.۵ برابر قیمت فی خواهد خورد. مگر جنسها ارزان شود. در غیر اینصورت یا قیمت بالا میره یا کسی تخریب نمیکنه که خود این باعث بیکاری و کمبود مسکن میشود. نسبت به پارسال قیمت ملک ۲ برابر شده فقط به خاطر قیمت اجناس.

 • بی نام
  شنبه 17 شهریور 1397 - 22:20:24
  پاسخ
  7 21

  تو نخر و توی همین افکارت باقی بمون . موقعی که رکود و ارزونی هست نمیخری و موقعی که بالا میره به خاطر مصالح ، هجوم میاری و فحش میدی

 • سارا
  شنبه 17 شهریور 1397 - 22:32:20
  پاسخ
  20 3

  این آدما فقط فکر خودشونن. فک نمیکنن قشر متوسطم الان نمیتونه اجاره خونشو بده. ایناوفقط فکر خوداشونن که تا چند نسل تامینن.

 • بی نام
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 00:05:48
  پاسخ
  24 3

  فساد در ارز و ارض که شاخ و دم نداره. نمونه ش همین کارشناس و امثالهم هستند که برطبل گرانی و بدبختی مردم می کوبند.

 • بی نام
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 02:49:52
  پاسخ
  12 1

  .دراینجاکه هرروزدارندگان وسازندگان مسکن موردتهدیدقرارمیگیرندغیرممکنست سرمایه دارسرمایه اش رابه صنعت ساختمان وتولید مسکن ونهایتاتولید اشتغال دراین رشته بکارگیرد،لذاسرمایه اشرابجائی میبردکه ازدسترس این وآن دورباشدوکسی نتواندبه آن تعرض کندمتاسفانه مامثل ترکهانیستیم که وقتی دولت اعلام کردارزخارجی کم داریم مردم هرچه دلارویوروداشتندبه بانکهابرای تبدیل آن بردنداینجابرعکس میکنندبسرعت سرمایه خودشانرابه دلارتبدیل میکنندحتی خانه هاشانرامیفروشنددلارمیخرندچون آنجامسکن دارمرتباتهدید به تعرض قرارنمیگیرد،باخریددلارفقط ارزش پولمان کم وکمتر میشود گرانی بیشتروپدرمردم درمیآید،این است سیاست اقتصاددانان ما وآنست مال آنها نه استادمحترم فعلادرزمینه مسکن قرارنیست تشویق به سرمایه گذاری وتولید اشتغال صورت گیرد.

 • محمد
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 06:39:12
  پاسخ
  19 1

  آقای کارشناس محترم همه ملت میدونن درهمه زمینه ها قیمت ها بالا میرود فرمودید دلار از 12 یا 10 تومان پایین تر نمیاد ممنون ولی هنوز ایده حضرتعالی اینه که مسکن بالاتر هم برود خوب این وزیران هم با شما جلسه میذارند که این حال روز برای ملت درست شده اگه کارشناسی لطفا راه حل منطقی وقابل اجرا بده اگر نه عمه منم بساز و بفروش هست خوبم بلد مثل شما برای قیمت بر بالا کارشناسی کنه.

 • بی نام
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 06:59:24
  پاسخ
  25 3

  خیلی ذوق داری گرون میشه از حرف زدنت معلومه

 • بی نام
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 07:57:27
  پاسخ
  26 5

  در جنگيم در زمان جنگ دارايي ثابت مثل املاك بشدت افت ميكنه اقا اقتصاددان

 • محمدامین
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 11:17:50
  پاسخ
  24 2

  من نمی دونم با این قیمت های فوق وحشتناک و کهکشانی ، کدوم خریدار واقعی و به قول دلال ها ، مصرف کننده ، میتونه خونه بخره این آقا بیت الله میگه دوباره رونق پیدام می کنه؟؟ چون رونق تو ایران یعنی گرونتر شدن. آپارتمانی که تو محله ما در اسفند 96 بوده متری 6.5 تا 7 تومن حالا دلال ها قیمت میدن 11.5 تا 12 تومن... کی میتون بخره؟؟؟

 • بی نام
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 12:03:29
  پاسخ
  35 5

  یک موشک تام هاک بیفته در پایتخت قیمت ها یک دهم الان میشه..

 • بی نام
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 16:28:49
  پاسخ
  5 20

  وقتی همه چی مرتب در حال گرون تر شدنه، خب طبیعیه که مسکن هم قیمتش ثابت نمیمونه و باز هم گرونتر میشه

 • بی نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 14:17:42
  پاسخ
  4 0

  بازار مسکن مثل بازارهای سکه و طلا نیست، اینطور نمیشه کارشناس ارجمند. قیمت ملک الان الکی بالاست طبق تحلیل کارشناسهای خبره، قیمت ملک با شیب ملایم در زمان حاضر تا آخر سال کاهش پیدا میکنه.

 • حمید
  شنبه 24 شهریور 1397 - 21:33:36
  پاسخ
  0 0

  مشه بیت ا... من خودم سازنده ام شدیدا هم ضرر کردم یعنی شماها یه کاری کردید ضرر کنم چرا بانک ها سه ساله تمام املاک مازادشونو فروختن چرا تهران دو سال بود برای یه به علاوه دو جواز نمیدادکه خونه تولید بشه چرا چهار سال پول مردمو کشیدید بانک سود دادید اوضاع گلو بلبل به نظر برسه چرا احساس میکنید ما نمیفهمیم چون وضعیت .... معلوم نیست از راه مسکنم نمیشه از جیب مردم زیاد پول کشید پس گام اولی که انجام دادید جداسازی قیمت مسکن از دلار و طلا بود اینکارو کردید گام دوم چون میدونید سه سال دیگه دلار سی تومنه این نوسانارو راه انداختید یه افت و خیزی بشه مسکن از بازار سرمایه یواش یواش خارج شه اخه جالب اینجاست میزنید سرش بعد همون بانکا میشن خریدار

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

وبگردی