چهارشنبه 4 مهر 1397
یکشنبه 7 مرداد 1397 - 09:51:33 چاپ

تصاویری که مرگ زاینده‌رود را فریاد می‌زنند

نمایشگاه «فقدان» با محوریت آثار ۱۵ عکاس | توجه به مسائلی که فقدانشان معضل بزرگی است

فرهنگ > تجسمی - نمایشگاه «فقدان» با محوریت بی‌آبی زاینده رود، دربردارنده آثار ۱۵ عکاس است که از زوایای مختلفی سعی در نشان دادن این معضل محیط زیستی داشته‌اند تا بتوانند قدمی در حل این مشکل بردارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سال‌هاست که زاینده‌رود دیگر زنده نیست و بی آبی آن دیگر به امری بدیهی و ملموس برای همگان بدل شده است. مردم اصفهان که بخش زیادی از لحظات تلخ و شیرین زندگی شان را در کنار این رود سپری کرده اند دیگر عادت کرده اند که وقتی از روی سی و سه پل، یا پل خواجو گذر می کنند زاینده رود بی آب را ببینند.

کم از بی‌آبی زاینده رود گفته نشده، از تخریب پل‌های آجری کم‌نظیر سی و سه پل و خواجو کم تذکر داده نشده ولی هربار تنها وعده های بی‌سرانجامی که هیچگاه عملی نشدند سرانجام کار بوده است.

هنرمندان در حوزه‌های مختلف همواره سعی کرده‌اند تا در کنار مردم اصفهان لب به اعتراض گشوده و خواهان رسیدگی به زاینده رود باشند تا  نفس باقی مانده  زنده رود قطع نشود.

این بار هم 15 عکاسان جوان همراه هم شده و نمایشگاهی را با نام «فقدان» برگزار کرده اند تا بار دیگر تنلگری بزنند به کسانی که این یادگار قدیمی ایران را به فراموشی سپرده اند.

در معرفی این نمایشگاه هم اینچنین آمده است: «دون او همه‌چیز چه طولانی است. خاطرات سوگواری «رولان بارت». فقدان، نبود آنی است که باید باشد. می‌توانست باشد و نیست. گم یافتن و از دست دادن آنی است که همواره بوده و نیست و اکنون نیز می‌بایست که باشد و نیست.

زاینده‌رود، اصفهان و اصفهانی را چون مادری پرمهر می‌مانست که دامانش از دل و چهره‌ شهر و مردمانش، غم‌زدایی می‌کرد. ملال را می‌شست و حیات را فریاد می‌زد. زاینده‌رود، همان اویی است که بدون او، زمان و ایام طولانی می‌گذرد و دلگیر، چهره‌ نژند و خشکیده‌اش در میانِ جان و پیکر شهر، زخمی‌ است عمیق و طویل و چه طولانی می‌گذرد.»

شهرام احمدزاده ترکمانی از هنرمندان برگزار کننده این نمایشگاه است با او درباره نگاهی که به معضل کم آبی زاینده رود داشته اند گفت وگو کرده ایم.

تلاشی برای دغدغه محور بودن

نمایشگاه های آثار هنری با محوریت معضلات مختلف فارغ از جنبه هنری که دارد می‌تواند با نگاهی محققانه و اصولی کارشناسان هر حوزه را آگاه کرده تا به سراغ حل آن موضوع بروند.

احمدزاده درباره چگونگی شکل گیری ایده این نمایشگاه عکاسی گفت: «چند هدف باعث برگزاری ایده این نمایشگاه بوده است، هدف اول انسجام کارهای عکاسان بود زیرا که عکاسان تا به امروز کاری هدفمند و به صورت جمعی انجام نداده بودند و در این نمایشگاه سعی کردیم این انسجام را در آثارشان ایجاد کنیم، هدف دوم دغدغه محور بودن آثار بود که این آثار مطابق با مسایل روز باشد و در واقع بیانگر معضلات و مشکلاتی باشد که جامعه امروز با آن درگیر است تا از طریق نمایش آن به مخاطبان یادآوری شود که باید این مسایل را حل و فصل کنند.»

او ادامه داد: «هدف ما نگاه محققانه و علمی به معضلات روز است، خشکی زاینده رود همیشه به لحاظ شهری، نوستالژیک و زیست محیطی یک معضل خیلی بزرگ برای اصفهان به شمار می آید و سعی کردیم از زوایای مختلف به این موضوع بپردازیم.»

آثار نمایشگاه فقدان با محوریت بی آبی زاینده رود

احمدزاده درباره ویژگی بارز آثاری که در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است اینطور توضیح داد: «از ابتدای این پروژه هدفمان این بود که عکاسان در انتخاب سوژه هایشان آزاد باشند و از نوآوری و خلاقیتی که دارند استفاده کنند و هر هنرمند هم به مسئله زاینده رود آنطور که مدنظرش بود پرداخته است.»

سرنوشتی گره خورده با تالاب گاوخونی

تالاب گاوخونی یادآور درد دیگری از سرزمین ایران است، منطقه ای زیبا که بار دیگر با بی تدبیری ها از دست مان رفته است و دیگر شباهتی به آن تالاب پرآب گذشته ندارد و تنها یک منطقه وسیع خشک باقی مانده است. این نمایشگاه نگاهی هم به تالاب گاوخونی داشته است.

این هنرمند درباره بخش دیگر این نمایشگاه که مربوط به تالاب گاوخونی که زاینده رود همواره به آن می ریزد بیان کرد: «بخشی از نمایشگاه مجموعه عکس هایی هستند که از تالاب گاوخونی محل ریزش زاینده رود گرفته شده است. تالاب گاوخونی با وسعت زیادی که دارد سال هاست که دیگر خشک شده و ما سعی کردیم که این دو پدیده طبیعی را از این طریق در کنار هم قرار دهیم زیرا که سرنوشت شان به هم گره خورده است و از این طریق می توان هشداری باشد برای دست اندرکاران.»

بهره‌بری از تاثیرگذاری عکاسی

از میان هنرهای مختلفی که این روزها در ایران رواج دارد، عکاسی همواره نقش مهم و تاثیرگذاری را در بیان مشکلات و معضلات زیست محیطی، اجتماعی و سیاسی ایفا کرده است و توانسته جریان ساز و تاثیرگذار باشد.

آثار نمایشگاه فقدان با محوریت بی آبی زاینده رود

احمدزاده در پاسخ به اینکه چرا از هنر عکاسی برای نشان دادن خشکی زاینده رود استفاده شده، توضیح داد: «علاقه مندان به ارائه آثار تاثیرگذار بودیم، البته بیش از آن علاقه مند بودیم تا بتوانیم تاثیرگذار باشیم ولی با این حال به سراغ عکاسی رفتیم که همواره تاثیرگذارتر از سایر هنرها است و مخاطب را با سوژه همراه می کند به همین دلیل از این هنر بهره مند شدیم تا بتوانیم تمرکز بیشتری روی معضل بی آبی زاینده رود داشته باشیم.»

او درباره پروژه «فقدان» هم اشاره کرد: «موضوع زاینده رود تمام شدنی نیست، زیرا که تنها معضل بی آبی یک رود نیست و بر مسایل مختلف بومی تاثیرگذار است، حتی زندگی مردمان چند شهر را تحت تاثیر قرار می دهد. ما در «فقدان» به مسایل مختلفی که نبودشان برای کشور معضل بزرگی است در آینده خواهیم پرداخت.»

241243

19 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 10:03:37
  پاسخ
  42 4

  چند کلیومتر برین بالانر ، باغ بهادارن ، اونجا زاینده رود زنده هست ،ولی ابش رو دارن میدزدن

 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 10:09:15
  پاسخ
  2 27

  خشک نشده باز هم آب به زاینده رود باز خواهد گشت

 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 10:11:33
  پاسخ
  6 20

  مشکل هامون چه زمانی حل می شود؟مشکل دریاچه ارومیه وزاینده رود که حل شد.هامون خشک متاسفم کسی را نداری که سنگت را به سیبنه بزند

  • بی نام
   یکشنبه 7 مرداد 1397 - 12:46:10
   14 1

   دوست عزیز همه جای ایران سرای من است فرقی بین هامون بختگان ارومیه گاوخونی و غیره نیست . رود خانه زایندرود چند سالی هست خشک شده و ما فقط حسرت روزهای پر آب آن را میخوریم و کسی هم به فکر آن نیست . تنها فرق زاینده رود با دریاچه هامون این است که هامون را کشور افغانستان خشک کرد ولی زاینده رود را بی تدبیری مسئولان و روسای جمهور قبلی اول دولت رفسنجانی بعد دولت خاتمی و تیر آخر را دولت احمدی نژاد زد

 • مجید
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 10:16:21
  پاسخ
  12 38

  زاینده رود تا همین سی سال پیش رودی فصلی بوده که اگر لطف کنید و نگاهی به کتابهای سی سال پیش بیندازید علامت نقطه چین به معنای رود فصلی را در نقشه به جای زاینده رود میبینید.

  • بی نام
   یکشنبه 7 مرداد 1397 - 12:49:49
   23 5

   زاینده رود هیچوقت فصلی نبوده، زاینده رود ۵۰۰ سال بود که جاری بود. ولی مدیریت غلط اب و احساس مالکیت بالا دست اون رو به این روز انداخته.

  • افشین
   یکشنبه 7 مرداد 1397 - 15:09:15
   18 3

   اشتباه منفی دادم و همواره زاینده رود جاری بوده مقاطعی خیلی کم و مقاطعی حتی از دهنه های پل هم بالاتر،در عکس ها معلومه عکس دوران قاجارو ببینین پل مارنان.از دروغ چیزی عایدتون نمیشه

  • مجید
   یکشنبه 7 مرداد 1397 - 17:15:43
   6 19

   منظورتون عکسهای فوتوشاپ و ساختگیه که در سالهای اخیر با اهداف خاصی منتشر میشه ؟ باز هم تکرار میکنم به کتب جغرافیایی سی سال پیش به عقب مراجعه کنید. ضمنا دبی رود فصلی زاینده رود فقط و تنها فقط 800 میلیون متر مکعب در سال یا به عبارتی 25 متر مکعب بر ثانیه بوده و این رو بارها و بارها مسولین وزارت نیرو و کارشناسان محیط زیست و کتب جغرافیا بیان کرده اند. صد البته این میزان ناچیز آب هم دبی متوسط زاینده رود بوده و در سالهای خشکسالی کمتر هم میشده و باز هم صد البته همین میزان ناچیز آب اکثرا در فصل بارندگی جاری بوده. حالا شما حساب کن این آب ناچیز در فصل گرم سال به خصوص در سالهای کم بارش چطور صدها کیلومتر را طی میکرده که شما ادعای دایمی بودن زاینده رود را دارید . البته این دروغ ها رو یاد شما دادن.

  • افشین
   دوشنبه 8 مرداد 1397 - 08:10:53
   12 2

   والا شاید عکسا رو بتونین بگین فتوشاپ ولی منی که خودم زندم و از سال 70 به بعدو حجم آب و سیلی که اومدو اینارو به چشم دیدم که فتوشاپ نیستمچطور همیشه جاری بوده ولی تا احمدی نژاد شد میراب و گفت ابو ببرین رو کوهها دیگه رودخونه شد خشک3 ساله بارندگی بده ولی از 84 خشکه رودخونه چرا؟چرا وضعیت آبدهی به باغاتو زمینا بالادست فرق نکرده؟چرا جاری بودن رودخونه در بالادست یه امر واضحهمگه زاینده رود فقط وقتی به اصفهان میرسه میشه فصلی؟؟وقتی تو بالادست باشه میشه دایمی؟؟

  • بی نام
   دوشنبه 8 مرداد 1397 - 15:46:57
   6 7

   اقا افشین از سال 70 که شما یادته 700 میلیون مترمکعب در سال آب تونل یک و دو کوهرنگ را دیده اید که سرچشمه های کارون را منتقل می کنند. خاطرات امیر تیمور گورکانی را بخوانید که وقتی در تابستان زاینده رود خشک شد، وارد اصفهان شدند.

  • افشین
   دوشنبه 8 مرداد 1397 - 19:51:06
   7 4

   من منکر انتقال آب توسط تونل نیستم و از قدیم الایام از دوران شاه این بوده و اینکه سرشاخه زاینده رود کوهرنگه رو هم قبول دارم ولی شمام بدونین که تا چند دهه قبل استان چارمحالی وجود نداشته و جزو شهرستانهای اصفهان بوده،اما آب مقولش کلا فرق داره و در طی قرون شهر اصفهان برپایه ی همین آب شکل گرفته من نمیدونم چرا زاویه ای با همین آب که 100 برابرش میره کارون و از همین کوهرنگ سرچشمه میگیره ندارین ولی واسه اصفهان دارین خیلییی جالبه واقعا،در صورتی که جمعیت وارد شده به اصفهان با خوزستان قابل قیاس نیست،و در نهایت هیچ جای دنیا آب وقتی جایی هست در پایین دستش ابادانی به دنبال داره و قرار نیست اون شهر این منبع خدادادیو ببنده یا با سومصرف آبادانیه ایجاد شده رو از بین ببره و این اتفاقیه که دراین 15 سال داره میفته

 • محسن
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 10:16:26
  پاسخ
  45 0

  فقط زاينده رود نيست كه ديگه زنده نيست.يه نگاه به مردم بندازي ميفهمي كه همه مرده متحرك شديم.فقط روزمرگي و روزمردگي داريم

 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 10:41:46
  پاسخ
  23 4

  کشور عزیزم از این بحران ها هم می گذرد

 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 14:46:58
  پاسخ
  11 3

  زنده رود رسما شده مرده رود هیچکس هم عین خیالش نیست

 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 14:50:48
  پاسخ
  10 2

  علت پیدایش اصفهان سکونت جمعیتی در حاشیه زاینده رود در هزاران سال پیش بود.زاینده رود مرده رود شد.چرا اصفهان پیداست نمی دانم.

 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 22:18:12
  پاسخ
  5 1

  یکی از وعده های انتخاباتی روحانی به اصفهانی ها زنده شدن زاینده رود بود

 • بی نام
  یکشنبه 7 مرداد 1397 - 22:19:02
  پاسخ
  3 6

  دولت فقط تمرکز کرده رو دریاچه ارومیه

  • بی نام
   دوشنبه 8 مرداد 1397 - 10:11:27
   5 2

   تمرکز کجا بود برادر من؟ چه گلی به سر دریاچه ارومیه زده مثلاً؟ حرفایی که در مورد دریاچه ارومیه میزنن فقط شعار توخالیه و هیچ کاری تا حالا نشده اینو منی که فقط 5 کیلومتر با دریاچه فاصله دارم بعینه دارم میبینم. اشتباه مشترک سکنه آذربایجان غربی و اصفهان بود که دست رو دست گذاشتن تا منابع آبشون رو بنام طرحهای طوبی و آبرسانی و غیره به استانهای مجاور ببرند اگر اون موقع از حقمون دفاع میکردیم روزگارمون این نبود.

 • بی نام
  دوشنبه 8 مرداد 1397 - 22:14:58
  پاسخ
  6 2

  من اصفهانی هستم و ۴۰ سالمه خودم یادم هست زمانی را که آب از روی پل خواجو جاری بود متاسف میشوم مخصوصا برای هموطنانی که به شهر ما می آیند و با زنده رود خشک روبرو میشوند

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین