چهارشنبه 25 مهر 1397
سه شنبه 27 شهریور 1397 - 18:46:08 چاپ

اظهارات پوتین درباره سرنگونی هواپیمای روسیه در سوریه

بین الملل > خاورمیانه - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: ولادیمیر پوتین اعلام کرد موضع کرملین درباره سرنگونی هواپیمای نظامی روس در سوریه همان موضع وزیر دفاع روسیه است که گفته بود اسرائیل را مسئول اصلی این حادثه می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در خصوص سرنگونی هواپیمای روسی در سوریه اعلام کرد جان باختن مردم همیشه یک تراژدی به شمار می‌رود.

ولادیمیر پوتین همچنین گفت: موضع کرملین درباره سرنگونی هواپیمای نظامی روس در سوریه همان موضع وزیر دفاع روسیه است (که گفته بود اسرائیل مسئول اصلی این سرنگونی است).

اظهارات پوتین درباره سرنگونی هواپیمای روسیه در سوریه

وی افزود: هواپیما‌های اسرائیلی، هواپیمای روسی را سرنگون نکردند و هواپیمای روسی بر اثر رویداد‌های تصادفی فاجعه بار سرنگون شد.

رئیس جمهور روسیه گفت: «باید سرنگونی هواپیمای روسی با دقت بررسی شود. پس از حادثه سرنگونی این هواپیما، روسیه تدابیر امنیتی نظامیان خود را در سوریه تشدید خواهد کرد و پاسخ مسکو، تضمین سلامت نیرو‌های ارتش روسیه در سوریه خواهد بود.»

پوتین این اظهارات را در نشستی خبری پس از پایان مذاکرات روسیه و مجارستان بیان کرد.

هفدهم سپتامبر (26 شهریور) حوالی ساعت 23 همه ارتباطات با هواپیمای نظامی ایلیوشین ایل -۲۰ روسیه که در حال بازگشت به پایگاه حمیمیم در سی و پنج کیلومتری سواحل سوریه بود قطع شد. در حادثه سرنگونی این هواپیما پانزده تن از سرنشینان آن کشته شدند. قطع همه ارتباطات با این هواپیما با حمله هوایی اسرائیل به سوریه و شلیک موشک از ناو فرانسوی به سوی لاذقیه همزمان بود. فرانسه اعلام کرد با این حادثه هیچ ارتباطی ندارد.

2349311

کلید واژه‌ها : سوریه - روسیه - ولادیمیر پوتین -
11 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 27 شهریور 1397 - 19:14:59
  پاسخ
  2 3

  آیا برگ برنده در جنگ الکترونیک در دست اسرائیل است؟ اگر چنین باشد تمام معادلات در سوریه تغییر میکند

 • عرفان
  سه شنبه 27 شهریور 1397 - 20:00:35
  پاسخ
  2 6

  اگه از روز اول روسیه اجازه نمیداد اسراییل تو سوریه هر کاری بکنه الان نظامیان روس کشته نمیشدن این اسراییل مثل سگ هار شده داره به پشت گرمی ترامپ به همه حمله میکنه روسیه باید از اس 300 و اس 400 استفاده کنه بد جوری حیثیت روسیه داره تو دنیا لطمه میخوره

 • بی نام
  سه شنبه 27 شهریور 1397 - 21:05:51
  پاسخ
  0 0

  وی افزود: هواپیما‌های اسرائیلی، هواپیمای روسی را سرنگون نکردند و هواپیمای روسی بر اثر رویداد‌های تصادفی فاجعه بار سرنگون شد.

 • بی نام
  سه شنبه 27 شهریور 1397 - 22:06:40
  پاسخ
  4 3

  تنها کسی که پوتین هم ازش میترسه:نتانیاهو

 • بی نام
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 08:42:46
  پاسخ
  8 5

  به درک که به درک واصل شدند امیدوارم تمام سربازان و صاحب منصبان روسیه خیانتکارو دیکتاتورش به درک واصل شوند و بمیرند

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 22:15:59
  پاسخ
  3 2

  نیروهای روسی قطعا تمام اطلاعات راداری، ارتباطی، فرماندهی، ماهواره ای و حتی آخرین داده هاو پروتکلهای هواپیمای جنگال سرنگون شده را بررسی خواهند کرد. حضور کشتی فرانسوی و پروفایل حرکتی آن در ساعتهای قبل از حادثه لازم است به خوبی بررسی شود. اسراییل، امریکا، فرانسه و انگلستان علاقه ای به پایان منازعه سوریه نداشته و تحت هر شرایطی به دنبال ایجاد بحران و تنش در منطقه هستند. باید با این احتمال مواجه شد که در آینده حتی برخورد مستقیم بین نیروهای اسراییلی و روسیه امکان دارد. هدف اسراییل افزایش تنش و وارد کردن روسیه به یک منازعه بزرگتر است. عقلانی است تا پوتین از هر گونه رویارویی مستقیم با اسراییل خوددارای کند. ورود هواپیماهای اسراییلی به مناطق حساس و نزدیک به نیروهای روسی البته داستان دیگری است.

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 22:21:29
  پاسخ
  0 2

  نکته دیگر وضعیت پدافند هوایی نیروهای سوری است. باتری های اس 200 اصولا برای هدفگیری هواپیماهای چالاک اف 16 مناسب نیستند. هواپیماهای اسراییلی معمولا از روی دریای مدیترانه یا آسمان لبنان با حفظ فاصله اقدام به شلیک موشک میکنند. هدف قرار دادن هواپیما های اسراییلی با اس 200 و حتی احیانا اس 300 یا 400 احتمال موفقیت زیادی ندارد، چون هواپیماهای اسراییلی پس از پرتاب موشک میتوانند با قرار گرفتن در حالت پس سوز و کاهش ارتفاع وارد حوزه دفاع هوایی اسراییل شوند که در آنجا دفاع هوایی اسراییل با موشکهای اس 200، 300 یا 400 درگیر خواهد شد یا به هدف نخواهد رسید. بنابراین تجهیز پدافند نیروهای سوری به اس300 و 400 در عین اینکه ضروری به نظر میرسد، لازم است شرایط استفاده از آن تعریف و توافق شود.

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 22:26:38
  پاسخ
  0 2

  استفاده از دفاع هوایی دوربرد موقعی میتواند در ماموریت هواپیماهای اسراییلی اخلال ایجاد کند که شلیک آن به محض خروج هواپیماهای اسراییلی از حوزه دفاع هوایی اسراییل باشد، یعنی بر روی آسمان لبنان یا نزدیک سواحل شرقی مدیترانه. همچنین دفاع هوایی سوریه یک حلقه مفقوده دارد که لازم است هر چه سریعتر با انجام کارهای فنی و کارشناسی شناسایی و رفع شود. با وجود پوشش هوایی در دمشق، میزان موفقیت حملات هوایی اسراییل به میزان خطرناکی بالا است. احتمالا افزودن یک لایه دفاع میان برد مانند تور ام به عنوان لایه دفاع هوایی اولیه قبل از درگیر شدن واحدهای پانتسیر میتواند یک گزینه باشد. همچنین در هیچ محیط جنگی دفاع هوایی قابلیت بازدارندگی ندارد بلکه فقط میتوان قسمتی از حمله را دفع کرده و از میزان خسارات بکاهد.

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 22:47:24
  پاسخ
  0 2

  بنابراین گزینه های زیر میتوانند مد نظر قرار گیرند: 1برپایی یک سایت موشکی در فاصله پنجاه کیلومتری مرزهای جنوب غربی. گزینه مطلوب تر در مناطق مرکزی نزدیک t4 است که در صورت ایجاد شرایط خاص در ماههای آینده پوشش بازدارندگی به مناطق جنوبی، شرق و شمال شرق وجود داشته باشد 2پوشش دفاع هوایی سایت موشکی در t4 با حداقل 4 باتری تور ام و 4 واحد پانتسیر. 3تجهیز سایت موشکی به موشکهای با برد حداقل سیصد کیلومتر 4تجهیز سوریه به موشکهای کروز سطح به دریا تا احتمال حمله از مدیترانه از طریق نیروهای ناتو کاهش یابد. 5تجهیز پوشش هوایی دمشق به واحدهای دفاع هوایی میانبرد به چهار تا هشت واحد آتشبار 6تجهیز هواپیماهای سوخوی سوری به موشک هوا به سطح مناسب با برد مناسب برای هدفگیری ایستگاههای راداری، احیانا ch58.

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 22:53:55
  پاسخ
  0 2

  7تجهیز دفاع هوایی سوریه به حداقل دو باتری اس 300 در محدوده دمشق و مناطق مرکزی. 8 در صورت انجام حمله و ادامه تجاوز اسراییل، پاسخ محدود به مناطق نظامی در مرحله اول و در صورت عدم نتیجه اهداف صنعتی غیر قابل اجتناب است. الگوی تصمیمگیری و تخمین اسراییل در گذشته این بوده است که اسراییل قصد و توانایی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی لازم برای پایداری در مقابل ادامه منازعه و دریافت خسارت و ضربات نظامی را ندارد. در عین حال هوشمندانه است تا ایراد کردن پاسخها در قبال حملات اسراییل به صورت محدود ولی نیشدار بوده تا انگیزه نظامی و سیاسی اسراییل برای ادامه تجاوز به سوریه کاهش یابد. ادامه سیاست قبلی با توجه به تغییر شرایط میدانی و چشم انداز برای رفتن به سمت کاهش جنگ و ثبات در سوریه اثرگذاری مورد نظر را نخواهد داش

 • رضا
  چهارشنبه 28 شهریور 1397 - 23:00:11
  پاسخ
  0 2

  در هر حال امنتناع روسیه از درگیری مستقیم با اسراییل و محول کردن این مهم به نیروهای سوری با تجهیز و آموزش عقلانی است. هدف از انجام اقدامات میتواند دو طیف را پوشش دهد: الف: کاهش میزان موفقیت حملات اسراییل با بهبود پوشش هوایی و پر کردن لایه های خالی و کور دفاع هوایی ب: ایجاد امکان بازدارندگی هوایی با تجهییز هواپیماهای سوری به موشکهای هوا به سطح مناسب که گزینه کمتر محتملی است و ایجاد یک سایت موشکی در مرکز سوریه با ایجاد پوشش هوایی مناسب و منسجم برای سایت موشکی. برای انتقال و استقرار تجهیزات لازم، روسیه میتواند در یک بازه پنج تا هفت روزه اقدام به مانور مشترک نظامی از جمله مانور هوایی و ضد هوایی در سوریه کند به طوریکه هواپیماهای فلانکر روسیه پوشش لازم را در طول عملیات انتقال و استقرار به عمل آورند

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700