جمعه 30 شهریور 1397
پنجشنبه 11 مرداد 1397 - 13:41:33 چاپ

هاشمی: سامان دادن به مشکلات داخلی باید در اولویت باشد

ایران شروع کننده درگیری نخواهد بود | گرا دادن به ترامپ بی‌خردی است

بین الملل > دیپلماسی - سفیر اسبق ایران در برزیل، پیشنهاد ترامپ به ایران را برای خبرآنلاین در سیاست داخلی و خارجی کشورمان بررسی و تحلیل کرده است. وی می‌گوید: سیاست راهبردی آمریکا تغییر رژیم اسلامی وگرفتن امتیازات زیاد از ایران است.

زهره نوروزپور: چند روز پیش دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در کنفرانس خبری با نخست وزیر ایتالیا گفت که حاضر است بدون پیش‌شرط با ایرانی‌ها ملاقات کند. درخواست ترامپ واکنش بسیاری در آمریکا و ایران داشت، همین طور در رسانه‌های خبری عربی، آسیایی و اروپایی... در این باره سیدجعفر هاشمی سفیر اسبق ایران در برزیل و کارشناس ارشد امور بین‌الملل در مورد چشم‌انداز تهدیدهای آمریکا علیه ایران، اقدامات و وظائف ایران و راهکارها و پیشنهادها به خبرآنلاین گفت: «سیاست راهبردی آمریکا تغییر رژیم اسلامی وگرفتن امتیازات زیاد از ایران است.»

هاشمی در تحلیل خود با تاکید بر اینکه سیاست های ترامپ در مواجهه با ایران فلج شده و بر همین اساس دست به کارهای عجیب و غریب می زند، گفت: «ترامپ به خاطر عملکردهای غیر معمول دیپلماتیک، از سوی جامعه جهانی مورد غضب واقع شده و حتی از سوی متحدین خود در اروپا، کانادا و آمریکا مورد هجمه قرار گرفته است. این در حالیست که وی در داخل هم از سوی مردم از یکسو و کنگره و سنا از سوی دیگر مورد اعتراض واقع شده است.»

سفیر اسبق کشورمان در برزیل در ادامه به سخنان سخیف پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جمع ایرانیان مقیم آمریکا، اشاره کرد و بیان داشت: « فضاحت و مشکلات اخلاقی که ترامپ در داخل کشور برای خود بوجود آورده، وی را به جنگ لفظی نیازمند کرده است. تنشهای لفظی و مناقشه از دو طرف قابل پیش بینی است ولی آمریکا شروع کننده بوده است. امیدوارم که توئیت آمریکائیها تنها در حد حرف و خوراک تبلیغات داخلی باقی بماند زیرا یقیناً ایران شروع کننده درگیری نخواهد بود، لیکن در صورت هرگونه ارتکاب خطا از سوی آمریکا با آتش خشم ایران اسلامی مواجه خواهد شد.»

وی در ادامه افزود: «ایران قدرت مطلق خاورمیانه است، در صورت کوچکترین خطا از سوی اسرائیل به حمایت از آمریکا و تعرض به نیروهای ایرانی مستقر در سوریه باید منتظر جواب دندان شکن در تل آویو باشد.»

هاشمی تاکید کرد: «گرا دادن به ترامپ از داخل ایران با هدف تحریک وی به جنگ اقتصادی و نظامی با ایران یک خیال خام و از روی بی خردی عاملین آن می باشد.»

این کارشناس روابط بین الملل درباره واکنش آمریکا به روابط ایران و اروپا گفت: «وجه افتراق ایران و اروپا هدف و آرزوی آمریکائیهاست و متاسفانه شواهد بیانگر این است که اروپائیها در حال نزدیک شدن به ایالات متحده می باشند لذا وظیفه مسئولین دیپلماسی کشور است تا با گزینه های جایگزین روابط و همکاری بهتری را در دستور کار قرار دهند.»

هاشمی در پاسخ به این پرسش که مقامات ایران چه راهبردی را باید در شرایط فعلی اتخاذ کنند گفت: «مسئولین کشور باید مسئولانه اظهارات خود را بیان کنند. سرو سامان دادن به مشکلات داخلی از هر امری واجب تر است.»

وی درباره واکنش اروپائیها گفت: «همانند موضعگیری خانم مرکل می تواند آتش را خاموش و سعی در ادامه همکاری در قالب برجام با ایران واکنش عملی چنین موضعگیری است.»

هاشمی در ادامه به وضعیت سیاست داخلی ایران اشاره کرد و بیان داشت: «صرف نظر از صحت و سقم صحبتهای پمپئو نسبت به دارائیهای مسئولین ایرانی که افکار عمومی را تحت الشعاع قرار میدهد رسیدگی جدی به ثروتهای باد آورده حاصل از رانت خواری بسیاری از افراد صاحب منصب خواست عمومی مردم ایران است که از تبعیض ها و رانت خواریها به شدت ناراحت و نگرانند و بدتر از آن اینکه اراده ای برای مبارزه با این تخلفات نمی بینید.»

وی با تاکید بر اینکه تاثیرات مشکلات داخلی و عدم مسئولیت پذیری مسئولین متاسفانه از تحریم های خارجی بیشتر است ادامه داد: «چرا مسئولینی که در بخش اقتصادی فاقد راهبرد مشخصی هستند با مصونیت به کار خود ادامه می دهند و یا با تقدیر و تشکر راهی منزل می شوند؟ آنها باید محاکمه شوند. تلاطم بازار ارز، ناشی از تصمیمات فاقد پشتوانه کارشناسی و بی تدبیری مسئولان است چرا کسی که در سال گذشته حدود 36 میلیارد دلار ارز توزیع کرده و می دانسته که تحریم ها در راه هستند با سربلند و تقدیر و تشکر از وی با مسئولیت خداحافظی می‌کند؟»

هاشمی در نهایت با اشاره به سخنرانی رئیس جمهور در همایش سفرا گفت: «انتظار رأی دهندگان از روحانی همانا تدبیر و پمپاژ امید به جامعه بوده و هست. ولی شرایط بوجود آمده را نباید نادیده گرفت و بیانات مسئولانه ایشان در جلسه با سفرا حاکی از موقعیت شناسی ایشان می باشد و جوابی است منطقی به یاوه گوئیهای طرف آمریکائی، فراموش نکنیم که خزانه داری آمریکا امروز به اطاق جنگ علیه ایران تبدیل شده است.»

52310

11 دیدگاه
 • معلمی
  پنجشنبه 11 مرداد 1397 - 14:44:32
  پاسخ
  3 16

  کاملا موافقم

 • بی نام
  پنجشنبه 11 مرداد 1397 - 14:57:53
  پاسخ
  19 0

  مجبور نیستیم جواب ترامپ را با آری یا نه بدهیم. فعلا موضوع در دست بررسی است. برای مراجعه کننده داخلی این راهها را بلدید اما وقتی به خارج می رسه یکهو شفاف می شید؟

 • رضا
  پنجشنبه 11 مرداد 1397 - 18:12:31
  پاسخ
  3 6

  نظرات کارشناس محترم معقول و واقع بینانه است. در خصوص آمادگی نیروهای مسلح کشور در مرزهای جنوبی میتوان چند مورد را بررسی کرد: بررسی تحلیلی، شبیه سازی و تمرین رزمی برای عملیات مین ریزی در محدودهn 27 7 0 e 56 57 0 میتواند با وجود طول حدود 50 کیلومتر یک گزینه مناسب در فاز اول باشد به چند دلیل.1 با نا امن شدن مسیر آبی در محدوده آبهای فجیره حجم بیشتری از انتقال نفت نسبت به تنگه هرمز تحت تاثیر قرار میگیرد به نحوی که انتقال مسیر نفت امارات از طریق فجیره فلج خواهد شد علاوه بر اینکه نفت عبور کرده از تنگه هرمز نیز در آن محدوده با ریسک چشمگیری مواجه خواهد شد 2 حسن انتقال میدان از تنگه هرمز افزایش چشمگیر مساحتی است که کشتی های مین یاب مجبور به مین روبی خواهند بود 3هدف بعدی میتواند ایجاد خسارت به

  • شمس تبریزی
   جمعه 12 مرداد 1397 - 00:29:32
   1 0

   برادر جان، این طول و عرض جغرافیایی که شما ذکر کردید، مربوط به جاده پابرج حدود 22 کیلومتری میناب است. تمامش هم خشکی است. متوجه نمیشم چطور میخواهید در خشکی عملیات مینی ریزی دریایی را شبیه سازی کنید.

 • رضا
  پنجشنبه 11 مرداد 1397 - 18:17:48
  پاسخ
  1 7

  کشتی های مین روب از طریق پهبادهای ناشناس باشد. بعد از آسیب به 5 تا 10 کشتی مین روب عملیات مین روبی تا تامین امنیت کشتی های مین روب متوقف خواهد شد. کم هزینه ترین روش پرهیز از درگیری مستقیم با ناوهای جنگی و آسیب به کشتی های مین روب با پهبادهای ناشناس برای طولانی تر شدن عملیات مین روبی است. اینکه چه سناریوهایی نهایتا به صلاح کشور هستند در دو ماه آینده مشخص خواهد شد. اما آمادگی طرحهای نظامی و تمرین ها و پیاده سازی های مربوطه عقلانی است.

  • شمس تبریزی
   جمعه 12 مرداد 1397 - 00:33:06
   0 0

   پهپاد ناشناس کشتی های مین روب را بزنه؟ به نظرتون صرف ناشناس بودن موجب میشه کسی نفهمه مال ما بوده؟ خب پهپاد در آن منطقه مال چه کسی غیر از ایران میتونه باشه؟ ثانیا وقتی کشتی مین روب را بزنی بالاخره با ناوهای آمریکایی هم نهایتا طرف میشی. البته اشکالی نداره اما خب این چیزی که شما میفرمایید نمیتونه ما را از درگیری مستقیم با ناوهای آمریکایی دور کنه.

  • حسین
   جمعه 12 مرداد 1397 - 16:09:49
   0 1

   فکر کنم منظور حاجی از ناشناس اینه که محل شروع و در صورت موفقیت به بازگشت محل پایان پرواز پهباد نامشخص باشه تا احتمال هدف گیری محل پرواز کمتر شه و اخلال در انتقال نفت طولانیتر شه.فکر نکنم تصمیم به بستن طولانی مدت باشه.سه چهار هفته کافیه تا ترامپ و نتانیاهو عواقب سیاسی شدیدی بکشن.ما هم قطعا متحمل خسارت و شهید میشیم. جنگ یعنی همین برادر.به هر حال با توجه به بعد بلند عملیاتی پهبادها تشخیص اینکه پهباد از افغانستان یا پاکستان یا عراق یا یمن بلند شده کار راحتی نیست.در ضمن دونستن اینکه کی احتمالا یک کشتی رو زده تا اینکه بشه اثباتش کرد خودش یک داستان جداییه.برخورد فلج کننده با ناو جنگی متخاصمی که نقاطی از کشور رو بزنه با موشکهای بالستیک دریایی،کروزهای خا و سومار تا انواع پهبادها و اژدرها انجام میشه

  • بهنام
   جمعه 12 مرداد 1397 - 17:44:01
   1 0

   چریک کی بودی تو؟ همین ادبیات شماست که کشور رو به این وضع کشونده.دوست دارید قبل از آمریکا کار کشور رو یکسره کنید. شمایی که صدای یک ترقه بشنوید سنگوب می کنید؛ به خاطر همین هم رفتی اونور آب میگی لنگش کن

  • شمس تبریزی
   جمعه 12 مرداد 1397 - 19:30:53
   0 0

   بهنام خان من در ایران هستم. گمان هم نمیکنم آقا رضا در خارج باشن. به نظرم ایرانی خارج نشین برای نوشتن این کامنتها نه حوصله داره و نه انگیزه. صدای انفجار برای نخستین بار موجب تپش قلب میشه اما با تکرارش، ترس ات میریزه و برات عادی میشه. غالب آدمهای شجاعی را که میبینی، یک روزی بز دل بودن. مطلب حسین آقا ممکنه درست باشه. البته نمیدونم از نظر فنی آیا امکان این هست که نقطه پرواز پهپادها را لا اقل برای مدت کوتاه مخفی نگهداشت؟ اینها را شاید حاج رضا بدونه. به نظر من درگیری در خلیج فارس باید به عنوان آخرین کارت باشه. وقتی میشه دور از مرزهای ایران مشغولشان کرد چرا بیاریم نزدیک مرزها؟

 • بی نام
  پنجشنبه 11 مرداد 1397 - 18:58:51
  پاسخ
  3 0

  بازی جدید دولت برا سرگرم کردن مردم فکر نون شب مردم باش جناب روحانی

 • بی نام
  جمعه 12 مرداد 1397 - 06:54:02
  پاسخ
  0 0

  عجب کارشناسی کسی به حرف چنین کسانی باور نداره حاجی

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب
وبگردی