چهارشنبه 28 شهریور 1397
دوشنبه 29 مرداد 1397 - 09:10:18 چاپ

چرا ترامپ «گروه اقدام ایران» تشکیل داد؟

دیاکو حسینی: گروه جدید، آمریکا را از خیال‌بافی درمی‌آورد | دچار خوش‌بینی مفرط نشویم

بین الملل > دیپلماسی - دیاکو حسینی کارشناس مسائل استراتژیک در گفت و گو با خبرآنلاین به بررسی اقدام جدید وزارت خارجه امریکا دربارۀ ایران پرداخته است. حسینی می‌گوید: ترامپ به دنبال حل مسئله ایران از طرق دیگری جز مذاکره نیست.

محمد اکبری: امریکای ترامپ در حال حاضر در شرایط برنامه ریزی نشده ای در مورد ایران قرار گرفته است. تشکیل گروه اقدام ایران دقیقا برای چنین وضعیتی بوجود آمده است. اما سوال این است که آیا می توان آب رفته را به جوی برگرداند. آنها با تشکیل چنین گروهی در وزارت خارجه چه اقدامی را می خواهند اجرایی کنند که تا بحال آن را انجام نداده اند؟ آمریکا پس از خروج از برجام تلاش می‌کند وضعیت ناهماهنگ و به هم ریخته سیاست خارجی امریکا در مورد ایران را سر و سامان دهد و متحدان امریکا را بار دیگر در مورد ایران دور یک میز جمع کند. آیا چنین روندی امکان پذیر است؟
در این باره با دیاکو حسینی، کارشناس مسائل استراتژیک و مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری گفت‌وگو کرده‌ایم که از نظر می‌گذرانید:

‌دلیل تشکیل گروه اقدام ایران از سوی آمریکایی ها در برهه کنونی چیست؟ 
در ظاهر امر علت تشکیل گروه اقدام ایران، هماهنگی بین سازمانی سیاست های ایالات متحده و اجرای آنهاست. شاید تشکیل این نهاد به وضعیت آشفتگی و تناقض در سیاست های آمریکا در برابر ایران خاتمه بدهد اما معلوم نیست که در عمل تا چه اندازه موفق باشد. من فکر می کنم جلوگیری از به هم ریختگی و آشفتگی سیاسی مهمترین دلیل تشکیل این گروه بوده است اما در عین حال می تواند نشان دهنده اولویت بالایی باشد که دولت آمریکا به مسئله ایران می دهد. تا وقتی جزییات بیشتری از نحوه اداره این تیم در وزارت امور خارجه و اساساً نقش وزارت امور خارجه در سیاستگذاری های مربوط به ایران نداشته باشیم، قضاوت کاملی از آنچه در حال وقوع است، نخواهیم داشت.

گروه اقدام امریکا

به نظرتان ترامپ با این اقدام از روش اصرار بر مذاکره به سمت تنش و برخورد شیفت پیدا کرده است؟
الزاماً اینطور نیست. در یک برداشت خوش بینانه، راه اندازی این گروه در وزارت امور خارجه امریکا که قاعدتاً مسئولیت دیپلماسی را برعهده دارد می تواند نشان دهنده این باشد که رئیس جمهور آمریکا به دنبال حل مسئله ایران از طرق دیگر نیست. اگر چنین گروهی در شورای امنیت ملی و یا پنتاگون تاسیس می شد، نمی توانستیم چنین تفسیر خوشبینانه ای داشته باشیم.

گفته می شود این موضوع اقدام علیه عراق قبل از 2003 را یادآوری می کند. ترامپ قصد دارد فضا را به سمت جنگ ببرد؟
من با این برداشت موافق نیستم. در مورد عراق " اداره طرح های ویژه" تحت هدایت افراد پنتاگون راه اندازی شد و نمی توانیم براحتی چنین مقایسه ای با آنچه اخیرا در وزارت امور خارجه آمریکا ایجاد شده داشته باشیم. بدون آنکه گرفتار خوشبینی مفرط شویم، می‌توانیم امیدوار باشیم که مطالعات و بررسی های این گروه جدید نهایتاً درک بهتری از مسائل و واقعیت های ایران به ایالات متحده بدهد و آنها را از خیال بافی های القا شده توسط تندورهای طرفدار چنگ، گروه های تبعیدی سلطنت طلب و یک گروهک تروریستی منزوی، نجات دهد.

52312

مطالب مرتبط
8 دیدگاه
 • بی نام
  دوشنبه 29 مرداد 1397 - 09:25:03
  پاسخ
  10 3

  "اقدام" یعنی اینکه از رو "کاغذ و تئوری" میخوان بیان بیرون

 • دوشنبه 29 مرداد 1397 - 12:50:23
  پاسخ
  2 7

  اقدام یعنی داشتن چند سناریو در بازه های زمانی معین .ایران هم باید چند سناریو در مواجهه با هر یک از آنها تدارک ببیند.اما ابتدا باید تمام تلاش خود را برای دور زدن تحریم ها بکار ببندد.

  • بی نام
   دوشنبه 29 مرداد 1397 - 14:01:39
   2 1

   دیگه فک نکنم بشه چیزی یا مسیری یا مسیلی رو دور زد. "اقدام" همینه که نه بتونی بفروشی نه بتونی بخری تا اینکه منابع داخلیت ته بکشه شغل ها نابود بشه و از مایه بخوری تا سرمایه ی چندین سال عمرت صفر بشه

 • رضا
  دوشنبه 29 مرداد 1397 - 18:08:41
  پاسخ
  0 0

  در حال حاضر حداقل دو جبهه فعال بر علیه کشور شکل دهی شده اند: 1 interagency task force که شامل بازوهای وزارت امور خارجه، وزارت خزانه داری و سرویس های اطلاعاتی با قابلیتهای عملیات های فرامرزی است و هدف آن هماهنگی بیشتر و هدفمندی بیشتر علیه کشور است. این کارگروه هفته پیش تشکیل شد. 2 بازوی عملیات فاز داغ باید مقدماتی را فراهم کند از جمله الف: خروج کامل ایران و نیروهای مورد حمایت ایران از سوریه ب: خروج یا تضعیف نیروهای مورد حمایت ایران در عراق ج: حل مساله موشکی ایران و کاهش و خنثی کردن خطر موشکی از طریق تطمیع، قرار داد، معامله، تهدید یا یافتن راه حل نظامی برای خنثی کردن یا کاهش خطر موشکی. تاکتیک های متقابل که در زمینه های سیاسی، اقتصادی، صادرات، واردات، حل عاجل و بدون مسامحه مسایل داخلی و

 • رضا
  دوشنبه 29 مرداد 1397 - 18:18:20
  پاسخ
  0 0

  مسایل نفت و گاز مشخص هستند. در خصوص مسایل دفاعی نیز بهبود و افزایش توان پدافند دفاعی از نظر شناسایی به موقع در همه لایه ها و افزایش ظرفیت درگیری به طوریکه با از دست رفتن حتی 60 درصد از آتشبارها هم دالان هوایی برای نفوذ ایجاد نشود. همچنین میتوان در صورت صلاحدید طرح پاسخ ویرانگر به تاسیسات زیرساخت های لاشخورها را از قبیل نیروگاههای گازی، شبکه انتقال آب، بنادر و سایر تاسیسات حیاتی را بهبود بخشید تا در صورت شروع یک فاز داغ، در ساعتهای اول درگیری زیرساختهای شهری لاشخورها خنثی شوند. مرحله دوم در صورت ادامه درگیری نقاط نظامی خواهد بود. تا قبل از انتخابات نوامبر ایجاد یک درگیری احتمال قابل توجهی ندارد. با توجه به اینکه شرایط بعد از انتخابات قابل تغییر است، آمادگی نیروهای مسلح و حفظ و افزایش هوشیاری

 • رضا
  دوشنبه 29 مرداد 1397 - 18:20:46
  پاسخ
  0 0

  و تسریع و افزایش ظرفیتهای مورد نیاز دفاعی و همچنین افزایش دقت و قدرت پاسخ گسترده متقابل ویرانگر، عقلانی بوده و از هزینه های احتمالی خواهد کاست.

 • دوشنبه 29 مرداد 1397 - 19:25:15
  پاسخ
  1 1

  ایران می تواند به جای فروش نفت با حداکثر ظرفیت بنزین تولید کند و با فروش آن به کشورهای همسایه در آمد ارزی خیلی خوبی کسب کند.

 • بی نام
  سه شنبه 30 مرداد 1397 - 08:11:00
  پاسخ
  1 0

  اون بابا اونجا یه کار گروه راه انداخته هنوزم هیچی از جزئیات و اهدافش معلوم نیست .... اونوقت اینجا همه تئوریسین شدن ؛ ماشالله ما یه ملت سیاستمدار داریم ....

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب