چهارشنبه 28 شهریور 1397
یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:00:00 چاپ

آخوندی: پرداخت یارانه اثر معکوس و تخریب‌کننده دارد

اقتصاد > مسکن - وزیر راه و شهرسازی با تاکید براین نکته که قطعا اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر اطلاعات خواهد بود گفت: به اعتقاد من وقتی ما از تفاوت بین ماهیت اقتصاد جدید و قدیمی صحبت می‌کنیم، بدان معناست که باید اقتصاد جدید را به جای سرمایه فیزیکی مبتنی بر اطلاعات بنا کنیم، امری که می‌تواند در ادامه به ایجاد کسب و کارهای نوپا بیانجامد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عباس آخوندی در چهل و چهارمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با تاکید براینکه ما همواره در وزارت راه و شهرسازی بر دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات تأکید کرده و آن را در دستور کار دستگاه‌های ذی‌ربط قرار دادیم تا هر گونه اطلاعات به محض تولید در اختیار مردم قرار گیرد، اظهار داشت: ما همواره تلاش کردیم تا در این زمینه جزو اولین وزارت‌خانه‌ها باشیم که فکر می‌کنم در این زمینه تاکنون نسبت به سایر بخش‌ها نیز پیشتاز بوده‌ایم. درحقیقت وزارت راه و شهرسازی با اصل تولید اطلاعات و ارائه آن به مرکز آمار هیچ‌گونه مشکلی نداشته و حتی اعتقاد به ضروری بودن آن نیز دارد.

وی با تاکید براین نکته که قطعا اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر اطلاعات خواهد بود، گفت: به اعتقاد من وقتی ما از تفاوت بین ماهیت اقتصاد جدید و قدیمی صحبت می‌کنیم، بدان معناست که باید اقتصاد جدید را به جای سرمایه فیزیکی مبتنی بر اطلاعات بنا کنیم، امری که می‌تواند در ادامه به ایجاد کسب و کارهای نوپا بیانجامد.

به گفته آخوندی، اگر مردم به اطلاعات دست پیدا کرده و از آن‌ها مطلع شوند قطعا می‌توانند راه‌حل‌ها و راهکارهایی را پیدا کنند که شاید یک سیستم اداری قادر به انجام آن نباشد.

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که دسترسی آزاد به اطلاعات مقدمه‌ای برای راه‌اندازی کسب و کارهای نوپا است، گفت: به اعتقاد من جامعه باید راه حل مناسب در امور اقتصادی را ارائه دهد و دولت به دنبال آن برود چراکه قطعا بهتر از سیستم اداری می‌تواند این کار را انجام دهد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نظام تولید و انتشار آمار با قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در کشور مغایرت دارد، عنوان کرد: مشکل ما آن جاست که سیستم همچنان بر انگاره قبلی باقی مانده و برای اطلاعات قیمت می‌گذارد؛ در حالی که این اطلاعات جزو کالای عمومی محسوب شده و باید در اختیار همگان قرار گیرد.

وی در این باره ادامه داد: ما این اقدام را از وزاتخانه شروع کردیم؛ به گونه‌ای که در حال حاضر تمامی اطلاعات هواشناسی کاربردی به طور رایگان در اختیار همگان قرار می‌گیرد. این درحالی است که هنوز برخی سازمان‌ها این اطلاعات را ابزار کار خود حساب کرده و آن را برای تأمین بخشی از منابع خود به کار می‌گیرند.

آخوندی با تاکید براینکه قطعا برای تحقق اهداف، اجرایی شدن این مساله امری ضروری است، گفت: از آنجایی که درامد حاصل از فروش اطلاعات رقم جدی برای دستگاه‌ها محسوب نمی‌شود، به نظرم اصلاح آن نیز کار ساده‌ای خواهد بود، این اقدام تنها مانع بزرگی برای مراکز دانشی و استارت‌آپ‌ها محسوب می‌شود که باید مورد توجه قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود پیرامون دستور کار دوم مبنی بر تشریح مدل توانمندسازی اقتصادی - اجتماعی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: بدون شک ما با اصل تأمین خرد مالی در محلات هدف موافق هستیم.

 

پرداخت یارانه تخریب کننده است

این مقام مسئول با اشاره به تجربه سایر کشورها نیز در حوزه توزیع پول به عنوان سیاست حمایت اجتماعی بیان کرد: با توجه به این سوابق باید بگوییم که ارائه پول به عنوان یارانه مانع از تلاش و کار بیشتر در سطح کشور شده و قطعا اثر معکوس و تخریب کننده دارد.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت شفاف‌سازی ماهیت نهادهای تأمین مالی خرد(به عنوان مجری اصلی مدل توانمندسازی ارائه شده از سوی وزارت تعاون) گفت: درصورتی که ماهیت این گروه‌ها به عنوان نهاد، صندوق و یا هر گونه دیگر روشن نشود در زمان حمایت دولتی دچار مشکل خواهند شد.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بانک مسکن را تنها بخش دارای قانون برای ساماندهی در حوزه توسعه شهری دانست و افزود: نزدیک‌ترین قانونی که می‌تواند با این مدل در ارتباط باشد قانون بانک مسکن تحت عنوان صندوق‌های توسعه محلی است که پیشنهاد می‌کنم وارد این بحث شده و آن را بررسی کند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان تاکید کرد: قطعا پس از بررسی‌های انجام شده از نظر قانونی و چگونگی حمایت‌های بانکی از این حوزه ما نیز در وزارت راه و شهرسازی از آن حمایت کرده و آن را گسترش خواهیم داد.


223225

19 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:11:44
  پاسخ
  24 4

  45هزار تومن رو برای ملت زیاد میدونید !!!!!

  • بدون نام
   یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:17:56
   17 6

   توي كشورهاي عربي به هر نفر ماهانه پانزده ميليون تومن پول ميدن

  • بی نام
   یکشنبه 27 خرداد 1397 - 12:01:22
   20 2

   آب و برق و گاز رو رایگان کنید یارانه رو قطع کنید

 • دومان
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:13:28
  پاسخ
  19 2

  شما که ماشااله تو پست خودتون سنگ تمام گذاشتی ....

 • بی نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:21:16
  پاسخ
  16 1

  به نظرم بهتره هر کس به کار خودش برسه و در مورد کار خودش نظر بده.شما در زمینه راه و شهرسازی و مسکن نظر بدی بهتره نه در مورد یارانه ها.ایشون از جمله کسایی هست که به جای اینکه از عملکرد خودش دفاع کنه سعی می کنه با عناوین مختلف خودش رو مطرح کنه.یه روز مسکن مهر یه روز نظام مهندسی یه روز یارانه ...

 • مصطفي ف
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:43:10
  پاسخ
  10 0

  اقتصاد ايران هيچ راه حل مقطعي و دستوري نداره. همه چيز مثل يك مسكن ميمونه كه براي يك مدت كوتاه فقط درد رو ساكت ميكنه ولي بعد اينكه اثر مسكن رفت با درد بيشتري بر ميگرده. البته كه ديگه مسكن هام اثر سابق رو نداره. بايد يه فكر اساسي كرد يه طرح كلي حتي شده به همه پرسي بذارن اصلاحات اقتصادي رو. همه ميدونيم همه ميدونن كه اين طرح اولين دشمنش همون مفسدان اقتصادي دلالا و افراد وابسته هستن كه نميذارن به اجرا برسه. بايد كمر همت بست نه اينكه هي بشينيم يه طرح كوتاه مدت بي اثر بديم. 8 سال پر شد بريم به سلامت فردا نوبت بعدي. حيف گوش شنوا چشم بينا دستان پرتوان تو مملكت ما وجود نداره. خب بفرماييد كجا بوديم؟؟

 • محمد
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:53:15
  پاسخ
  19 1

  فكر كنم ايشون كل مشكلات حوزه راه و شهرسازي رو حل كردند كه حالا به فكر بقيه مسائل افتادند

 • بی نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 12:01:34
  پاسخ
  12 2

  متاسفم

 • بدون نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 12:53:25
  پاسخ
  10 1

  عجب راستي ميگي يارانه را پس بگير قيمتها هم بر گردانيد گفتيد به همه ملت در ازاي افزايش حامل هاي انرژي يارانه ميدهيد حالا حامل ها را گران كرديد هرروز دنبال قطع يارانه ايد

 • بی نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 13:08:35
  پاسخ
  11 1

  آقای آخوندی با این 45هزارتومان یارانه که بااین گرانی هابخصوص گرانی های در اثربالارفتن نرخ ارز هیچ ارزش دیگری ندارد،شما بازهم ناراحتین که از این همه بیت المال این 45 هزارتومان نصیب مردم بیچاره می شود؟ماشاالله همه چیز را دولت گران کرده از آب و گاز و برق و...و به تبع آن هم مالکین اجاره خانه ها و دیگر ارائه دهندگان مواد غذایی و... همه چیز گران شده است جای اینکه ایراد بگیرید اول فکری به حال این آشفتگی ها بکنید بعد بحث یارانه ها را پیش بکشید

 • بی نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 13:10:28
  پاسخ
  15 1

  آقای آخوندی با 45000 تومان یارانه و حقوق حداقلی بازنشستگان آیا شما و امثال شما میتوانید آنهم با مستاجری زندگی کنید؟ جای این که برای مردم کار بکنید فقط بهانه می آورید

 • محمد علی کاظم نژادی
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 14:28:41
  پاسخ
  5 0

  سلام جناب آخوندی در مجموعه حضرتعالی اداره راه شهرسازی استان سیستان و بلوچستان شهر زابل با مشکلات عدیده بیش از ۱۱ سال است که ۲۳ کیلو متر کمربندی آیت الله سیستانی کلنگ زنی شده ولی کی قراره راه اندازی شود همکاران شما در استان که نمی داند الله والعلم اما درست میفرمائید اگر یارانه کلا برای شهر نشینان قطع گردد و با بخشی از لن به روستائیان مقیم روستا حتی چند برابر پرداخت گردد و با بخش دیگران صنایع رونق یابد خواهیم دید شهرها خلوت شده روستایی از مصرف کننده به تولید کنند تبدیل به کمک شهرها خواهند آمد ارزانی و حلاوت هم به شهر ها خواهد آمد که از در یافت یارانه مفید تر خواهد بود

 • بی نام
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 14:55:48
  پاسخ
  7 3

  از اولشم اشتباه بود. كشورهاي پيشرفته فقط به مردم نيازمند آنهم در صورت اثبات نيازمندي يارانه يا كمك هزينه پرداخت ميكنند نه اينكه كيلويي براي همه

  • بی نام
   دوشنبه 28 خرداد 1397 - 09:26:48
   5 0

   خب شما مایه دارها انصراف بدهید

 • محمد علی
  یکشنبه 27 خرداد 1397 - 15:56:43
  پاسخ
  1 1

  بی خود نبود دولتها کسی زیر بار اجرای این طرح نمی رفتند اجرا به احمدی نژاد سپرده شد

 • بی نام
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 16:03:27
  پاسخ
  4 0

  یارانه پول مبنا برای خرید نان خانه است و برای برخی واجب است. باید باشد اما برای نیازمندان

 • بی نام
  سه شنبه 29 خرداد 1397 - 18:27:15
  پاسخ
  2 2

  با افزایش قیمت سکه و ارز، تا چند روز آینده این موج به مسکن هم خواهدرسید و مجددا مسکن گرانتر خواهد شد

 • بی نام
  جمعه 1 تیر 1397 - 00:12:11
  پاسخ
  0 0

  دستتون درد نکنه

 • شارلمان
  جمعه 1 تیر 1397 - 13:44:27
  پاسخ
  1 1

  بله جناب اخوندی اقتصاد دان قابلی هست. یارانه های غیر نقدی نابود کننده اقتصاد هست وحذف یارانه به پویایی و رشد اقتصاد خواهد انجامید. بهترین شروع برای حذف یارانه های پنهان واقعی کردن قیمت بنزین وگازوییل هست ازاد سازی قیمت رانت پنهان را حذف خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700