جمعه 27 مهر 1397
جمعه 16 شهریور 1397 - 13:00:00 چاپ

بلوف فروپاشی اقتصاد، حقهٔ سوداگران

اقتصاد > اقتصاد کلان - مشکل کشور نقدینگی نیست، بلکه تحریک نقدینگی است. با افزایش 2 برابری قیمت‌ها، قدرت نقدینگی 1600 هزار هزار میلیاردی به نصف کاهش یافته و مشکل نقدینگی وجود ندارد. مشکل اساسی تحریک نقدینگی است. مسولان رده بالا به مشاورانی که اقتصاد را به این روز رسانده اند، دیگر اعتماد نکنند.

حسین محمودی‌اصل *

سرنوشت اقتصاد کشور رابه سوداگران نسپاریم، در بازی آنها گرفتار نشویم و سرباز بی مزد آنان نباشیم. سوداگران خیرخواه مردم نیستند و برای ایجاد جو به ما به عنوان سیاهی لشگر ایجاد جو نیاز دارند و فقط دنبال منافع خود هستند.

شرایط جدید اقتصادی و نوسانات ارزی باعث شده است افراد مختلف و ذی‌نفع هم برای برجسته شدن و هم سود بردن از افزایش قیمت ها به اظهار نظر بپردازند؛ البته بسیاری از این مطالب با عناوین جعلی و توسط سوداگران در جهت ایجاد روند افزایشی در بازار ارز منتشر می شود.

مطلبی چند هفته قبل در یک روزنامه منتشر شد و در آن کارشناس مربوطه برای سال 1400 یعنی 3 سال بعد دلار را 25 هزار تومان پیش بینی کرد. فارغ ازمغرضانه بودن پیش بینی قیمت، همین پیش بینی مورد سوءاستفاده سوداگران قرار گرفت و به جای 3 سال بعد چنان در کانال ها و بازارها منتشر کردند که در سال 97 و به زودی دلار این عدد را به خود خواهد دید و التهاب ایجاد کردند.

با باز نشر مطالب جعلی و تحریک آمیز به افزایش سود دلالان و سوداگران و بدتر شدن اوضاع اقتصادی خودمان کمک کرده ایم. پس بیشتر به فکر خودمان باشیم. عناوین و مطالب منتشر شده عموما جعلی و غیر واقعی و اما هدف دار هستند. هرچقدر نوسان و التهاب بیشتر شود، دلالان و سوداگران سود بیشتری می کنند و مردم فقیرتر می شوند.

در رقابت در پیش بینی اعداد بالاتر برای دلار شرکت نکنیم. این پیش بینی ها همان جو روانی است و ملت را به روز سیاه می نشاند. پس پیش بینی هایی که به مردم ضربه می زند، نه تنها افتخار ندارد، بلکه خجالت آور و خیانت است و در آخر پز عالی از پیش بینی و جیب خالی تر برایمان می ماند.

در شرایطی که جو روانی بر بازار حکم فرماست، حتی درصورت درست بودن مطالب (که درست نیستند) یک انسان وطن پرست که دغدغه مردم را دارد، به نوشتن و ارسال آن و متشنج کردن جو اقتصادی نمی پردازد . پس باید به نیت این افراد و کانال ها شک کرد و از بازنشر مطالب خودداری کرد.

مشکل کشور نقدینگی نیست، بلکه تحریک نقدینگی است. با افزایش 2 برابری قیمت‌ها، قدرت نقدینگی 1600 هزار هزار میلیاردی به نصف کاهش یافته و مشکل نقدینگی وجود ندارد. مشکل اساسی تحریک نقدینگی است. مسولان رده بالا به مشاورانی که اقتصاد را به این روز رسانده اند، دیگر اعتماد نکنند.

بازار ارز

کالاهای اساسی با نرخ 4200 و کالاهای دیگر با ارز ثانویه 8000 تومانی وارد کشور می شوند. برخی کالاها هم که ورود آنها ممنوع است. کالاهای ممنوع عموما کالاهای غیرضروری و لوکس هستند و از 54 میلیارد واردات سال 96، حدود کمتر از 4 میلیارد را شامل می شدند و خودرو جز آنهاست. پس هیچ کالایی با ارز بازار آزاد وارد نمی شود. پس واژه فروپاشی اقتصادی کاملا روانی است و ساخته سوداگران و بدخواهان مردم است.

بیش از 90 درصد مبادلات ارزی با نرخ 4200 و 8000 تومان صورت می گیرد و ملاک ارزیابی اقتصاد این ارزها هستند. ارز بازار آزاد فقط برای هزینه مازاد مسافران و زیر بالشی برخی مردم است. پس هیچ تاثیری واقعی بر وضعیت اقتصاد کشور ندارد. ارز آزاد گاه بدون حتی 1 دلار معامله در بازار افزایش 500 تومانی را رقم می زند. حجم معاملات بسیار محدود است.

اگرمعدود افرادی کالایی را با نرخ آزاد قصد فروش داشتند؛ خیانت کار و دزد مال مردم است. باز تاکید می شود هیچ کالایی با ارز بالاتر از 8000 تومان وارد کشور نمی شود.

مقایسه کشور ما با ونزوئلا، توطئه‌ای است که از چند ماه پیش شروع شده و برخی آگاهانه یا ناآگاهانه به آن دامن می‌زنند. از لحاظ درآمدی، قابلیت‌ها، ظرفیت‌ها، فرهنگ، تمدن و کلیات اقتصاد هیچ شباهتی بین ایران و ونزوئلا شباهت نیست و عامل بدبختی نیز نفت نیست؛ چراکه آمریکا بزرگ‌ترین تولید کننده نفت است. در جوگیری احمدی‌نژاد،  ونزوئلا در محور کشورهایی مثل سودان، جیبوتی و ... قرار داشت و هدف چاوز دوشیدن ایران بود و هیچ شباهتی وجود ندارد.

فارغ از گروه بندی سیاسی و وابستگی یا عدم وابستگی به دولت و یا حکومت، مردم عزیز خود به فکر خود باشیم. تنها به این فکر کنیم که دامن زدن به این شایعات و مطالب جعلی به نفع ما هست یا نه.

سرنوشت اقتصاد کشور را به دست دلالان و سوداگران نسپاریم. آنها ما را فقیرتر و خود را ثروتمندتر خواهند کرد.

از انتشار مطالب افراد بی‌هویت و مطالب جعلی، خودداری کنیم.

* کارشناس اقتصادی
223223

کلید واژه‌ها : ارز تک نرخی - نرخ ارز - ارز -
3 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 16 شهریور 1397 - 13:32:26
  پاسخ
  25 4

  جناب کارشناس اقتصادی محترم لطفا بفرمایید به این سوال پاسخ دهید؟ کالاهای اساسی که فرمودین با نرخ ارز ۴۲۰۰ و یا ۸۰۰۰ تومانی وارد می شود فقط همین یک سوال رو جواب درست بده بقیه اش پیشکش. خودروساز داخلی که با ارز ۳۸۰۰ تومانی کلی خودرو انبار کرده و به بازار نمیده رو چه باید کرد و دولت و سایر نهادهای نظارتی کجا هستن. مفهوم فروپاشی در زبان عامیانه یعنی افزایش هرج و مرج اقتصادی و عدم کنترل و نظارت . هر زمان تونستید قیمت ماست رو کنترل کنید بفرمایید و نطق کنید از اینکه اینها شایعه و کار دشمنه. اقتصادمون از وضعیت دوغ و ماستی هم داغونتر شده پس سکوت کنید که بیشتر کمک میکنه

 • دانش آموز
  جمعه 16 شهریور 1397 - 14:07:08
  پاسخ
  6 8

  چه کنیم که افکار نئولیبرالیست و صد مردمی در دولت و تیم اقتصادی و درمانی و آموزشی ریشه دارد و به چیزی غیر از نابودی ملک و مملکت رضایت نمدهند و از زمان هاشمی اقتصاد آزاد و اختصاصی سازی شروع و در دولت اصلاحات شدت گرفت و در دولت معجزه هزاره سوم که صدها میلیارد پول مملکت را دود کرد و صنایع مادر و ملی را بین نور چشمی ها تاراج کرد و تا این دولت بی تدبیر نا امیدکننده ایران و ایرانی ادامه داشت و ایکاش سرنوشت گشور هائیکه با طناب صندوق بین المللی پول و باک جهانی به ته چاه نیست افتاده اند میدیدند و از این افکار نابود کننده دست میکشیدند یا مثل انگل زاده هایشان با پولهای غنیمتی ّبه انگلیس و آمریکا و کانادا تشریف میبردند و دست از سر ما مردم نگونبخت برمیداشتند .

 • بی نام
  یکشنبه 18 شهریور 1397 - 08:02:44
  پاسخ
  1 1

  اتفاقا" مشکل اقتصاد نقدینگی است ،افزایش نقدینگی باعث به ورطه رسیدن اقتصاد مملکت شد ، چاپ پول بی پشتوانه برای تسویه بدهی دولت و پرداخت یارانه ها این شرایط رو به وجود آورد، راهکار اقتصاد فعلی هم اصلاح نظام بانکی و بانکداری بدون رباست ، هیچ راه دیگه ای وجود نداره، بی خودی خودمون رو گول نزنیم

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700