یکشنبه 29 مهر 1397

اسلامی، محمدرضا

دانش آموختۀ رشته مهندسی سازه در مقطع دکترا از دانشگاه کوبه ژاپن/ پژوهشگر مقطع پسا دکترا در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا / صاحب تالیفاتی در حوزه سازه و زلزله ، طرح های زیربنایی ، مبانی توسعه کشورهای ژاپن و آمریکا
 • دستورالعمل مدیریت بحران شهرداری‌ها کجاست؟

  - این زلزله هم آمد و رفت و تا چندین روز بحثِ زلزله، در صدر اخبار و گفتگوی شبکه‌های اجتماعی ما خواهد بود اما دو-سه هفته آن‌طرف‌تر که برویم، چند هفته‌ای که زمان بر ما بگذرد، باز اخبار دیگر و رویدادهای دیگر، ذهن‌ها را از این واقعیت موجود در فلات ایران پراکنده خواهد کرد.

 • بهایِ قلم

  - روز قلم در تقویم رسمی ایران روز چهاردهم تیرماه می‌باشد. چهارشنبه روزقلم بود و بعضاً مطالبِ دلنشین و اشعار لطیف در باب قلم در شبکه های اجتماعی «فوروارد» شد، اما بهایِ قلم چند است؟

 • عید فطر و مولوی

  - این رمضان هم گذشت. این رمضان گرم هم با روزهای بلندش رخت بربست و در این ساعات آخر گویی می‌خواهیم با کسی سخن بگوییم و از دهانی به تعبیری «سخنِ تازه» بشنوم و چه کسی زیباتر از روح بی‌تاب جلال‌الدین محمد مولوی... از این روزه‌دارِ عاشق بیشتر بشنویم و نزدیک‌تر شویم به احساس او از روزهایِ روزه.

 • آیا شهردار شدن یک چهرۀ دانشگاهی درست است؟

  - طی چند هفته اخیر کمپین‌هایی برای معرفیِ برخی از چهره‌های دانشگاهی تشکیل شده و در قالب معرفی سوابقِ فعالیت‌های ایشان، سعی بر این دارد که راهِ‌حل مشکلاتِ شهر تهران را حضورِ یک چهره دانشگاهیِ برجسته در جایگاه شهردار معرفی نماید.

 • دکتر علی شریعتی و چند عدد و رقم

  - دیروز سالگرد درگذشت علی شریعتی بود و امسال نیز چون سالهای قبل ، یادداشت ها و متن هایی در خصوص او ، و البته نقدِ او، منتشر شد.

 • چرا پلاسکو فرو ریخت ولی برج گرنفل فرو نریخت؟

  - در شبکه های اجتماعی و گروههای تلگرامی بحث گسترده ای به راه افتاده دربارۀ اینکه چرا دیشب ساختمان برج #گرنفل لندن با وجود حریق گسترده و طولانی فرو نریخته است؟ همچنین بحث از این گزاره می رسد به گزارۀ دومی مبنی بر مقایسه با #پلاسکو و تردید ها در علل فرو ریختن آن.

 • دربارۀ برنامه راز نادر طالب‌زاده

  - ماهیتِ رازآلودگی یک پدیده یا رویداد، باعث می شود تا در تحلیلِ آن موضوع، ذهن به آسانی به پاسخ ها و ریشه های «چرا»یی موضوعات پی نبَرد. اگر پاسخ به "راز"ی آسان باشد ، که آن راز دیگر راز نیست ؛ امری است چون سایر امور؛ می شود چیزی که فهمیدنش نیازمند ریاضتِ ذهن نیست.

 • ایران، ترکیه‌نشد، مصر نشد، عراق و عربستان هم نشد

  - در منطقه ای که اختلافِ دیدگاهها با خون حل و فصل می شود (گاه در مجلس عروسی، گاه در مقابل پارلمان) و "بلوغِ رقابت" هنوز حاصل نشده ، در ایران انتخاباتی برگزار شد که محصولش خون و خونریزی نبود. انتخابات 92 و 96 ایران در منطقه بلازدۀ خاورمیانه همچون بلندایِ قامت یک قصیدۀ دلکش است در برابر چهرۀ عبوسِ عربستانی که "انتخابات" در آن همچون رانندگیِ زنان ، رؤیایی است. یا شاید رؤیایی تر.

 • از نیویورک تا برج آدرس در دُبی و پلاسکو در تهران

  - بعد از ماجرای یازده سپتامبر آمریکایی ها چند مرکز مطالعات آتش را تجهیز کردند و از آن سال تا دیروز، انبوهی آزمایش انجام داده اند. در تحلیل مکانیزم خرابی ساختمان پلاسکو لازم است به این سوال اندیشید که جایگاه ما در مطالعات مهندسی ایمنی سازه ها در آتش کجاست؟ چرا هنوز در میان اینهمه دانشگاههای کشورمان رشته مهندسی آتش تدریس نمی شود؟

 • تهرانِ هفته گذشته ما، تهرانِ‌ امروزما

  - در این چند روزی که از مراسم ترحیم و تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی گذشت، انبوهی از تحلیلها راجع به ایشان و همچنین مسایل سیاسی جاری کشور، در روزنامه ها و شبکه های مجازی منتشر شد. اما در این تحلیل ها به این نکته اشاره نشد که ...