شنبه 28 مهر 1397

پاک آئین، محسن

متولد 1333 از شهرستان فسا در استان فارس ، سفیر سابق ایران در تایلند، ازبکستان و زامبیا و سفیر فعلی در جمهوری آذربایجان / کتب: دیپلماسی نبوی و سفیران پیامبر- محبت اهل بیت در اروپا و آفریقا- خاطرات سفارت در کشورهای تایلند ازبکستان، زامبیا، شناخت نومحافظه کاران آمریکا- سیاست و حکومت در آفریقا
 • ابعاد پنهان ناپدید شدن خاشقچی

  - معمولاً وقتی مقامات امنیتی یک کشور، وقوع حادثه‌ای را تأیید و بر نظر خود اصرار می‌ورزند، نباید نسبت به نظر آن‌ها کم‌اعتنایی کرد. به‌خصوص این که با پیشرفت سیستم‌های اطلاعاتی، مقامات امنیتی می‌توانند به‌راحتی از اتفاقاتی که در داخل سفارتخانه‌های خارجی رخ می‌دهد، مطلع شوند و یا حتی از این اتفاقات صدا یا تصویر داشته باشند.

 • سرخ‌پوستان آمریکا و روز کلمبوس

  - امروز سرخ‌پوستان آمریکا در سرزمین خود بیگانه‌اند، آمریکایی‌ها برای آنان تاریخ می‌نویسند و فیلم‌های هالیوود روایتگر مهربانی‌های آمریکا در قبال سرخ‌پوستان هستند. آن‌ها به سرخ‌پوستان می‌آموزند که آمریکایی‌ها نژاد برتر و برگزیده الهی هستند و بومیان آمریکا باید این را بپذیرند و در مقابل نژاد برتر کرنش کنند.

 • اسرائیل عامل اصلی جنگ قره‌باغ است

  - رژیم صهیونیستی قابل اعتماد نیست و فقط به یافتن بازارهای تسلیحاتی جدید و تقویت نفوذ خود در منطقه می اندیشد. بهره‌گیری از تسلیحات اسرائیل نمی‌تواند در جهت تقویت صلح و امنیت در منطقه و تأمین منافع آذربایجان و ارمنستان باشد.

 • روز جهانی صلح، سازمان ملل و معضل یک‌جانبه‌گرایی

  - جمهوری اسلامی ایران نیز در جهت ایفای نقش سازنده خود در حمایت از چندجانبه‌گرایی، می‌تواند با اعمال دیپلماسی فعال، کشورهای تحت تحریم را با خود همراه ساخته و یک جبهه مقاوم در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا ایجاد نماید. طبعا همکاری کشورهای تحت تحریم با یکدیگر می‌تواند قدرت آن‌ها را برای مقاوم‌سازی اقتصاد و مدیریت تحریم افزایش داده و موجب گسترش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی گردد.

 • آمریکای مرکزی و ترجیح چین بر آمریکا

  - اقدام ۳ کشور کوچک و وابسته به آمریکا یعنی پاناما، السالوادور و جمهوری دومینیکن نشان می‌دهد که این کشورها روابط با چین را در جهت تأمین منافع خود دانسته و پکن را بر واشنگتن ترجیح داده‌اند. پیام این تحول، انزوای بیشتر واشنگتن و دولت ترامپ در جامعه جهانی و حتی در قاره آمریکا را نشان می‌دهد. این اتفاق علامت دیگری دال بر شکست سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه و سلطه‌طلبانه نومحافظه‌کاران آمریکا در عرصه خارجی تلقی شده و می‌تواند کشورهای دیگری را نیز برای مقابله با سیاست‌های زیاده‌خواهانه واشنگتن به صحنه آورد.

 • ‎ترامپ، شورای امنیت و تدابیر ما

  - رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد با سوءاستفاده از ریاست دوره‌ای بر شورای امنیت، اذهان عمومی و افکار جمعی را از رسوایی‌های خود منحرف کرده و آب رفته را به جوی برگرداند. به طور طبیعی حضور رئیس‌جمهور ایران در شورای امنیت و رودررو شدن با ترامپ، حتی با هدف پاسخ‌گویی به اتهامات وی، کمک به رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از وضعیت منفعل فعلی است.

 • دخالت‌های عربستان در امور داخلی مالزی

  - عربستان سعودی در سه دهه اخیر دخالت‌های گسترده‌ای در امور داخلی بسیاری از کشورهای مسلمان داشته ودر دوره نخست‌وزیری نجیب رزاق، همکاری‌های نزدیک وی با عوامل سعودی در حوزه‌های مختلف ابعاد تازه‌ای یافت و نجیب رزاق به عنوان یار صمیمی عربستان شناخته شد.

 • اهداف سیاست خارجی افغانستان

  - آقای اشرف غنی توسعه روابط با کشور های همسایه را حلقه اول سیاست خارجی خود می دانست، اما در اجرا اینگونه عمل نکرد و توسعه روابط با کشورهای فرامنطقه بخصوص آمریکا واروپا را در اولویت قرار داد. ادامه این روند،نمی تواند ما را به یک جمع بندی مثبت نسبت به آینده سیاست خارجی افغانستان برساند.

 • افول هژمونی آمریکا و فرصت‌های ما

  - نقاط قوت هژمون آمریکا با ضعف مواجه شده و در مسیر افول قرار گرفته است. در این زمان نمی‌توان فرصت را در پاسخ مثبت به دولت آمریکا برای مذاکره دانست. چرا که باتوجه به سیاست‌های مستکبرانه و غیرمنطقی کاخ سفید، هرگونه برخورد انفعالی و عقب‌نشینی سیاسی موجب تقویت مهاجم و ترغیب نومحافظه‌کاران به ادامه سیاست‌های استکباری و تقویت قدرت هژمونیک آمریکا خواهد شد.

 • سلام «نلسون ماندلا» به رهبر انقلاب، صلح بدون عدالت پایدار نیست

  - حاکمیت آذربایجان مانعی برای تجمعات مذهبی شیعیان ایجاد نمی‌کند مگر اینکه این تجمعات موج ناامنی شود. دولت به دنبال ترویج اسلام دولتی با محوریت تشیع برای مقابله با وهابیت و رشد رادیکالیسم دینی است.نباید در میزان باورهای مردم جمهوری آذربایجان مبالغه شود. مردم آذربایجان تشنه آموزه‌های اسلام هستند، اما این به معنی آمادگی آذربایجان برای انقلاب اسلامی نیست.

آرشیو ماهانه