پنج شنبه 26 مهر 1397
شنبه 25 فروردین 1397 - 12:55:10 چاپ

ایزدی: روسیه در این مرحله پاسخ نظامی نمی‌دهد

روسیه در شورای امنیت دست بکار می‌شود | آمریکا با بحران اعتماد روبروست

بین الملل > خاورمیانه - نعمت‌الله ایزدی سفیر پیشین ایران در روسیه در گفت و گو با خبرآنلاین به بررسی ابعاد حمله موشکی به سوریه از سوی امریکا و هم پیمانانش پرداخته است.

محمد اکبری: انتظارها به پایان رسید. ترامپ بالاخره قول جنگی را که می داد عملی کرد. واشنگتن صبح شنبه (به وقت تهران) 100 تا 120 موشک به مواضع نظامی سوریه شلیک کرده است. این حمله می تواند به پیچیده تر شدن هر چه بیشتر صحنه سوریه بیانجامد. روسیه گفته است مسئولیت تمامی تبعات ناشی از این اقدام به عهده واشنگتن، لندن و پاریس خواهد بود. بدترین نگرانی‌ها محقق شده‌اند و هشدارهای ما شنیده نشده‌اند. هشدار داده بودیم که این اقدامات بدون تبعات نخواهند بود.

در حالی که پیش از شروع این اقدام روسیه هشدارهای بسیاری داده بود اما این حملات از سوی سه کشور هم پیمان عملی شد. این موضوع می تواند تنش و جنگ سرد شروع شده بین روسیه با غرب را بیش از گذشته عمیق تر کند.

نعمت الله ایزدی سفیر پیشین ایران در روسیه به خبرآنلاین گفت: شرایط در سوریه بگونه ای پیش می رود که فعلاً نمی توان حد توقفی برای آن متصور بود از یک طرف این عادت جمهوریخواهان است که بدنبال تنش های نظامی و حتی برخی جنگ های کنترل شده باشند. هم شرایطی که بوجود آمده و حملات شیمیایی صورت گرفته که توانسته احساسات و افکار عمومی جهان را به خود جلب کند زمینه های مناسبی را برای آمریکا فراهم کرده است. اما آمریکا در این مسیر مشکلات خاص خود را دارد ازجمله اینکه ترجیح می دهد تنهایی وارد این کارزار سخت و غیر قابل پیش بینی نشود و طبعاً متحد کردن اروپاییان برای حمایت از هر گونه اقدام نظامی آمریکا آسان نیست.

از طرف دیگر آمریکا می داند که در هر مقابله نظامی در منطقه و بخصوص سوریه فقط با این کشور طرف نیست و حداقل با روسیه و در مرحله بعد ایران طرف است که مقابله با آنها از یک طرف کار آسانی نیست و از طرف دیگر می تواند محدوده جنگ را بسیار گسترش دهد که در شرایط فعلی نه آمریکا توان مدیریت آن را دارد و نه کشورهای احتمالی در این کارزار آمادگی و توان همراهی را دارند. از سوی دیگر به آمریکا و مدیریت فعلی آن هم اعتماد ندارند و نوع مقابله را از از نوع استراتژیک و حساب شده بلکه از نوع ماجراجویانه ترامپ تلقی می کنند که طبعاً برای آنها تردید بیشتری ایجاد می کند.

این کارشناس مسائل روسیه در مورد این سوال که تردید و ابهام امریکا در سوریه برای حمله به آن چیست گفت؟ تردید دیگر احتمالی آمریکا برای دست زدن به هرنوع اقدام نظامی این است که نمی توانند پایان آن را پیش بینی کنند و طبعاً همین مسئله هم کار را برای آنها بسیار دشوار می کند. آمریکا همزمان در جبهه دیگری هم بطور همزمان درگیر هستند و آنهم بحث هسته ای ایران و تصمیم برای خروج یا ماندن در برجام است و اتفاقاًٌ از این ناحیه هم فشار زیادی را از ناحیه متحدان اروپائیش تحمل می کندبنابراین هرنوع اتحادی بین امریکا و متحدین احتمالیش لزوماً نمی تواند در هردو جبهه شکل بگیرد شاید تنها نقطه قوت آمریکاییها برای ایجاد اتحاد برای رویارویی این است که اروپاییان هم پس از انتخاب مجدد پوتین کم و بیش بی علاقه نیستند که گوشمالی مختصری به روسیه بدهند.

با این توضیحات بطور مختصر بنظر می رسد که مقابله آمریکا و روسیه می تواند بصورت ملایم شروع شود و بطور کنترل شده ادامه پیدا کند تا اگر بحران جدی شد بتوانند خود را از آن نجات دهند بنابراین اگر آمریکا تردید نشان می دهد که طبیعی هم هست علت هایش اینهاست. در این بین نقش سوریه و نهاد های بین المللی و از جمله سازمان ملل هم می تواند موثر باشد.

ایزدی در مورد اینکه چه پاسخی از سوی روسیه متصور است، گفت: بنظر می رسد روسیه در این مرحله پاسخ نظامی و سخت را در دستور کار خود قرار نمی دهد و ابتدا در شورای امنیت تلاش میکند این روند را محکوم کند.

31249

 

 

مطالب مرتبط
15 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 14:45:37
  پاسخ
  32 5

  جرات ندارد

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 15:03:07
  پاسخ
  37 5

  چقدر ابلهانه است انتظار کمک از روسیه داشتن.

  • رضا
   یکشنبه 26 فروردین 1397 - 00:52:06
   0 1

   بدون کمک روسیه شاید در این روزها شما و بنده مشغول ثبت نام برای اعزام به جبهه های مبارزه با وحشی های خلیفه اسلامی و یا جنگ در شهرهایمان بودیم. مردم عزیز کشور و همه ما امینتمان را مدیون کسانی هستیم که در عراق و سوریه چه در سالهای حضور آمریکاییها در منطقه و چه در این سالها در مبارزه با داعشیهای وحشی ملعون از خود گذشتگی کردند. هدف ایران بوده و هست.باید سوریه و لبنان به ثبات سیاسی، اجتماعی و تقویت چشمگیر نظامی نائل شوند. باید هوشیار به جبهه های جدید اقتصادی بود.به خصوص باید مراقب اسبهای تراوای خائن حریص به قدرت و فاسد داخل کشوربود. کشور و دینمان امانتی گرانبها و چند هزار ساله از آباء و اجداد ما هستند که به ما رسیده و باید با بهتر کردن و با ثبات کردن،این امانت گرانبها را به نسلهای بعد تحویل دهیم

 • علی
  شنبه 25 فروردین 1397 - 15:09:32
  پاسخ
  33 5

  آقای عزیز این چه حرفیه آخه...معلومه که روسیه برای یک حیات خلوت از جیب مردم هزینه سنگین نمیکنه..این ما هستیم که هزینه ها رو باید بپردازیم

 • منصور
  شنبه 25 فروردین 1397 - 15:32:43
  پاسخ
  11 11

  نه آمریکا و دار و دسته ش جرات درگیر شدن با روس ها رو دارن و نه روس ها علاقه ای به سر شاخ شدن با اونا دارن. روسها به گرجستان حمله کردن و ساکاشویلی رو حسابی ادب کردن... ناتو فقط نظاره گر بود.... روسها به اکراین حمله کردن و بخشی از خاک اکراین رو جدا کردند و به خاک خودشون ضمیمه کردن و ناتو فقط نظاره گر بود.... هر دو طرف از هم واهمه دارن که کاملا هم ظبیعیه. اما من اعتقاد دارم پوتین خودش رو برای درگیری با طرف غربی داره آماده میکنه و میدونه که با پیش ر.ی ناتو به سمت مرزهاش دیر یا زود ممکنه مجبور بشه یه جنگ جهانی راه بندازه. و به شدت هم روسها دارن روی ارتقا توان نظامیشون کار میکنن.

  • بی نام
   شنبه 25 فروردین 1397 - 16:33:17
   14 4

   روس خائن به ایران را فراموش نکن

 • سلام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 16:37:29
  پاسخ
  8 1

  ساکت فقط نگاه میکنند همیشه همین بوده ....

 • شمس تبریزی
  شنبه 25 فروردین 1397 - 17:57:02
  پاسخ
  1 0

  فرمودند روسیه در این مرحله پاسخ نظامی نمیدهد. میشه بفرمایید در چه مرحله ای پاسخ نظامی میده؟؟قبلا هم نوشتم که روسیه از نظر اقتصادی محتاج غربه و جرات ایستادگی مقابل آمریکا را نداره. روسیه گنده لات محله ماست نه گنده لات شهر.

 • بی نام
  شنبه 25 فروردین 1397 - 19:55:36
  پاسخ
  1 2

  مثلا روسيه چه غلطي مي خواد بكنه... تمام قدرتهاي غربي مثل سوسك لهش مي كنن

 • رضا
  شنبه 25 فروردین 1397 - 23:56:13
  پاسخ
  1 0

  همانطور که انتظار میرفت یک حمله صوری انجام شد که نکات منفی و مثبت خود را داشت. بازبینی و انطباق دادن طرحهای نظامی، لوجیستیک و روشهای سیاسی بعد از این حمله بسیار اهمیت دارد:1 نحوه قرار گرفتن پایگاههای آمریکا در منطقه و همچنین نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و مدیترانه باید در طرحهای دفاع هوایی، پوشش هوایی، ظرفیت آتش هوایی، جنگ الکترونیک و غیره مورد توجه ویژه قرار گیرند. همواره باید این نکته در نظر گرفته شود که عوامل حمله از نظر جغرافیای بسیار انعطاف پذیر و متنوع بوده و تغییر دینامیک آتشباری میتواند با سرعت بالا در زمان کوتاه انجام شود. 2 در صورت استفاده از جنگنده های استراتژیک رادار گریز کار خنثی سازی حملات برای دفاع هوایی حساس تر خواهد بود. در حمله اخیر از ابزارهای استراتژیک استفاده نشد.

 • رضا
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 00:09:14
  پاسخ
  0 0

  3 اهمیت سیستمهای موشکی کشور به عنوان ابزار باز دارنده دفاعی بیش از پیش روشن میشود. تطابق طرحهای دفاع موشکی در تعدد لانچرهای متحرک، افزایش کیفی و به خصوص کمی سیستمهای موشکی به عنوان ابزار دفاعی، انتقال و آمادگی سریع جنگ افزارها در پهنه گسترده کشور با ایجاد انبارهای محلی امن، شناسایی نقاط طرف مقابل و انجام کارهای مطالعاتی قبلی و تعریف سناریوهای احتمالی و آموزش مداوم نیروها با توجه به تک تک سناریوهای احتمالی لازم است. 4 اما باز بینی استراتژی نظامی در آزاد سازی و پاک سازی مناطق تحت تفوذ و کنترل تروریستها در سوریه لازم است در کوتاه مدت انجام شود. کاهش هزینه های سیاسی و نظامی و به خصوص کاهش زمان عملیاتها با حداقل کردن درگیری نظامی برای گرفتن امکان سناریوهای از قبیل حمله شیمیایی دروغین لازم است.

 • رضا
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 00:27:02
  پاسخ
  0 0

  5 بازبینی روشهای موجود فعلی در انجام عملیات توپخانه و هوایی قبل از عملیات زمینی به نظر ضروری است تا هزینه های نظامی و سیاسی کاهش یافته و زمان آزاد سازی مناطق حداقل شود 6هدف نهایی باید اجبار در خلع سلاح و خروج تروریستها از شهرها و مراکز تحت نفوذ آنها به سمت اردوگاههای تحت محاصره و اسکان آنها در چادر باشد.7 برای کاهش هزینه درگیری مستقیم نظامی، عملیات هوایی و ادعای واهی شیمیایی، میتوان با انجام عملیاتهای فشرده هوایی و پهبادی بر روی مراکز تولید و انتقال برق،ژنراتورهای محلی برق،کلیه مراکز ثابت و متحرک مخابراتی، تصفیه خانه و خطوط آبرسانی، انبارهاو مراکز فروش مواد غذایی، ایزولاسیون کامل راههای ارتباطی برای انتقال اسلحه و مواد غذایی به نحو بسیار موثری در کوتاهترین زمان ممکن مورد تاثیر داد

 • رضا
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 00:33:22
  پاسخ
  0 0

  نهایتا ایجاد فشار حداکثری به تروریستها با تلاش همزمان برای کاهش درگیری مستقیم نظامی و اسکان هرچه سریعتر تروریستها و احیانا خانواده آنها در کمپهای مسطح چادری میتواند باعث آزاد سازی مناطق بیشتری شده و وضعیت فعلی را بهبود بخشد.

 • ناشناس
  یکشنبه 26 فروردین 1397 - 12:36:41
  پاسخ
  0 0

  ارزش سوریه برای روسیه صرفا به در اختیار داشتن پایگاه هوایی حمیم و پایگاه دریایی طرطوس خلاصه میشود که در حد اهمیت آنها اعمال قدرت و نفوذ میکند که البته از دید غرب پوشیده نیست بخاطر بیاوریم همین آمریکا و متحدین اروپایی ناتو در جریان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه علیرغم سر و صدای زیادی که بر پا کردند تنها نظاره گر ماجرا که از نظر روسیه مرگ و زندگی تلقی میشد بودند لذا هر یک از طرفین شیشه عمر دیگری را میشناسد و از آن دوری میجوید

 • رضا از نروژ
  پنجشنبه 30 فروردین 1397 - 10:05:29
  پاسخ
  1 0

  شماها تو ایران چه طور فکر میکنید منو میخ کردین . عزیزان روسیه از لحاظ نژادی و رنگ پوست که خودشان رو برتر میدونن با بقیه اروپاییها و آمریکایها یکسان میبینند اینقدر نژادشان قاطی شده که نمیتونند با هم بجنگند . دنیا رو بین همدیگه تقسیم کردن که من و تو رو بدوشن نه به خودشان ضرر بزنند .از لحاظ مذهب هم با هم مشترکند و هر دو اسلام را دشمن میدونند . ما هستیم که خرد کافی نداریم تا بتونیم مشکلاتمان رو حل کنیم و اینا هم بهترین استفاده اقتصادی رو میبرند .یادتان باشه روسیه با مسلمانان چرچن و افغانستان چی کرد همنطور امریکا هم به نوبه خودش چه قدر مسلمان کشتن تو این چند سال ای بابا اینا سوریه رو محل کشتن افراطیون اروپا و امریکا انتخاب کردن یک کار پور هزینه که خودشان تو اروپا و امریکا از پسش بر نمیومدن .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین