سه شنبه 24 مهر 1397
شنبه 27 مرداد 1397 - 10:06:40 چاپ

تلگرام ۴۴ میلیون و پیام‌رسان‌های داخلی ۶ میلیون کاربر دارند/ شکست پروژه فیلترینگ را باید پذیرفت؟

جامعه > آسیب‌ها - نزدیک به یک‌هفته پیش بود که عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی و عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفته بود: «حجم فعالیت کاربران ایرانی در ۲۰ هزار کانال پر بازدید تلگرام باز هم کاهش یافته و میزان کاهش فعالیت در تلگرام از ۴۵ درصد به ۴۷.۵ درصد رسیده است.» این در حالی است که پیام‌رسان‌های داخلی نزدیک به ۶ میلیون کاربر و تلگرام نزدیک به ۴۴ میلیون کاربر در بین مردم ایران دارد.

به گزارش خبرآنلاین، نزدیک به یک‌هفته پیش بود که عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی و عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفته بود: «حجم فعالیت کاربران ایرانی در ۲۰ هزار کانال پر بازدید تلگرام باز هم کاهش یافته و میزان کاهش فعالیت در تلگرام از ۴۵ درصد به ۴۷.۵ درصد رسیده است.» این در حالی است که پیام‌رسان‌های داخلی نزدیک به ۶ هزار کاربر و تلگرام نزدیک به ۴۴ میلیون کاربر در بین مردم ایران دارد. همین آمار نشان می‌دهد که تعداد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی را نه می‌توان موجی دانست که نشان‌دهنده مهاجرت از پیام‌رسان‌های خارجی باشد و نه می‌توان آن را یک پروژه موفق دانست. پروژه‌ای شکست‌خورده که برخی مسئولان تلاش ناشیانه‌ای برای وارونه جلوه‌کردن آن دارند.

 عبدالصمد خرم‌آبادی می گوید: «میانگین بازدید از ‌۲۰ هزار کانال پر بازدید تلگرام در سه ماه قبل از فیلتر تعداد ۲,۳۱۹,۸۶۲,۱۵۵ بازدید بوده و در یک ماه اخیر به میانگین ۱,۲۲۰,۹۹۷,۶۱۱.۶۸ بازدید کاهش یافته است. این کاهش فعالیت درتلگرام به آن دلیل است که بسیاری از کسب وکارهای اینترنتی فعالیت خود را به پیام‌رسان‌های داخلی منتقل کرده‌اند. هرمقدار از حجم فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی کاسته و به فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی افزوده شود، به همان نسبت شبکه ملی اطلاعات تقویت می‌شود و از اشراف اطلاعاتی بیگانگان برکشور کاسته خواهد شد. اگر بر اساس اعلام رئیس مرکز ملی فضای مجازی تا ۱۵ شهریور خدمات‌دهی هاتگرام و تلگرام طلایی به پیام‌رسان خارجی تلگرام قطع شود؛ موج سوم مهاجرت به پیام‌رسان‌های داخلی شروع می‌شود و قدم بزرگ دیگری به‌سوی استقلال فضای مجازی کشور برداشته خواهد شد.»

۴۴ میلیون در مقابل ۶ میلیون

پیام‌رسان سروش در برنامه بازار، ۴ میلیون بار، آی‌گپ ۲۰۰ هزار، بله ۵۰۰ هزار، بیسفون ۵۰ هزار، گپ ۵۰۰ هزار و ویسپی ۲۰۰ هزار بار دانلود شده است. پیام‌رسان‌های مرتبط به تلگرام هم مانند هاتگرام ۵ میلیون بار دانلود شده و اپلیکیشن‌های دیگر مانند تلگرام لاکچری، سیاه، طلایی، آبی، پیشرفته، هوشمند، نارنجی، مکس و ... در بازار هستند ولی امکان دانلود آن وجود ندارد و این پیغام را نشان می‌دهد: «این برنامه به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، از حالت انتشار خارج شده است.» اپلیکیشن تلگرام هم بعد از فیلترینگ از بازار حذف شد و امکان دانلود آن وجود ندارد. با این حال تلگرام در ایران ۴۵ میلیون کاربر دارد که محمدجواد آذری جهرمی گفته بود: «بعد از فیلترینگ فقط یک میلیون نفر این نرم‌افزار را پاک کرده‌اند.» در واقع پیام‌رسان‌های داخلی نزدیک به ۶ میلیون کاربر و تلگرام نزدیک به ۴۴ میلیون کاربر دارد.

هاتگرام و تلگرام طلایی هم که بعد از فیلترینگ تلگرام پررونق شد، هدف اصلی‌اش این بود که کانال‌های با محتوای نامناسب را فیلتر کند و به‌نوعی یک نسخه ایزوله‌شده داخلی از تلگرام بود. در همین میان مدیر هاتگرام و تلگرام طلایی به روزنامه فرهیختگان گفته است: «من و یکی از دوستانم به این دلیل که پسران ۱۳ ساله‌ای داشتیم، به این فکر افتادیم یک کلاینت تولید کنیم که این نسخه از تلگرام از نظر محتوا امن باشد. در خارج از ایران ابزارهای فیلترینگ به‌فروش می‌رسند و نگاه بدی به آن وجود ندارد؛ به‌طور مثال خانواده‌ها هزینه می‌کنند تا یک سیستم فیلترینگ تهیه کنند و روی سیستم کامپیوتر فرزندان‌شان نصب کنند تا آنها هر محتوایی را نبینند، ما هم تقریبا چنین ایده‌ای داشتیم و تصمیم گرفتیم در بلندمدت یک کلاینت کودک تولید کنیم. از حدود دو سال پیش فعالیت داشتیم و نحوه کارمان هم مشخص بود. فقط درحال‌حاضر با فیلترشدن تلگرام کمی کارهایمان بزرگ‌تر شده است.

همین آمار نشان می‌دهد که تعداد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی را نه می‌توان موجی دانست که نشان‌دهنده مهاجرت از پیام‌رسان‌های خارجی باشد و نه می‌توان آن را یک پروژه موفق دانست. پیام‌رسان‌‌های داخلی به‌ویژه سروش نسخه کپی شده‌ و ضعیفی از تلگرام است که اقبال چندانی مگر به زور در بین مردم نداشته است. از تعداد دانلودها و افزایش میزان دانلود فیلترشکن‌ها هم می‌شود به‌خوبی این را فهمید که فیلترینگ تاثیر ناچیزی در استفاده مردم از تلگرام داشته و اقبال عمومی به همین اپلیکیشن است. نتایج آخرین نظرسنجی ایسپا در خرداد ماه سال جاری هم نشان می‌دهد ۷۹ درصد از استفاده‌کنندگان پیام‌رسان تلگرام، پس از فیلتر در تلگرام مانده‌اند. همچنین استفاده‌کنندگان از واتس‌آپ نیز از حدود ۱۲ درصد در فروردین به حدود ۲۵ درصد در خردادماه افزایش یافته است.

شکستِ «سروش»

به عبارت دیگر، تعداد کاربران اینستاگرام و واتس‌آپ در این بازه زمانی به حدود ۲ برابر افزایش یافته است. سایر شبکه‌‌های اجتماعی خارجی افزایش چشمگیری را تجربه نکرده است و در حال حاضر فیسبوک ۳.۶ درصد، توئیتر ۲.۷ درصد و لاین یک درصد استفاده‌کننده دارد؛ اما درباره پیام‌رسان‌های داخلی، نتایج ایسپا نشان می‌دهد ۱۸ درصد مردم حداقل از یکی از پیام‌رسان‌‌های داخلی استفاده می‌کنند که در این بین پیام‌رسان سروش در صدر استفاده مردم از بین پیام‌رسان‌های داخلی است. این پیام‌رسان که طبق نظرسنجی ایسپا در فروردین‌ماه سال جاری فقط ۲ درصد کاربر داشته است، در حال حاضر حدود ۱۳.۵ درصد استفاده‌کننده دارد. آی‌گپ ۲.۵ درصد، بله ۱.۸ درصد، ایتا ۲.۹ درصد، گپ ۱.۴ درصد، بیسفون ۰.۶ درصد و ساینا ۰.۴ درصد استفاده کننده دارد. در مجموع و بر اساس نتایح نظرسنجی ایسپا در خرداد ماه سال جاری، ۶۶ درصد مردم حداقل از یکی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند که در این میان ۴۶.۷ درصد فقط شبکه‌ای اجتماعی خارجی را استفاده می‌کنند، ۳.۹ درصد فقط شبکه‌های اجتماعی داخلی را استفاده می‌کنند و ۱۴.۱ درصد هم شبکه‌های اجتماعی داخلی و هم خارجی استفاده می‌کنند.

 

 

 

۴۲۲۳۸

31 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 10:26:48
  پاسخ
  12 277

  آمارتان مغرضانه است و چقدر خوشحالید از اینکه کار و کسب تعدادی از جوانان ایرانی در مقابل رقیب خارجی کم بیاورد . متاسفم برای غرب پرستان که راضی به نابودی خودمان هستید

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 12:01:28
   161 2

   توی دنیای امروز در هر کسب و کاری قرابت وجود نداشته باشد محکوم به نابودی است. نمونه بارزش خودروسازی توی ایران

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 12:09:58
   167 3

   آمار یک سایت خبری اگر به قول شما مغرضانه هم باشد واقعیت را تغییر نمیدهد واقعیت هم اینه که اکثریت قریب به اتفاق به هر دلیلی که بوده اعتماد خود را به آقایون از دست دادند و برگرداندن این اعتماد هم محاله ضمنا کسب و کار تعداد بیشتری از جوانان ایرانی هم در تلگرام از بین رفته یا مشکل پیدا کرده

  • میلاد حمیدی
   شنبه 27 مرداد 1397 - 12:16:27
   6 147

   من خودم از پیام رسان داخلی استفاده کردم ولی به دلیل استقبال کم مردم و عدم امکان ارتباط با دوستان و فامیل ناچار هستم از پیام رسان های خارجی که همه گیر تر است استفاده کنیم. متاسفانه شاهد این هستیم که استقبال ایرانی ها از محصولات خودشان خوب نیست.

  • مازیار
   شنبه 27 مرداد 1397 - 12:25:53
   136 0

   دوران زور گفتن به مردم نموم شده...اگه به نظرتون کاری درسته باید با منطق و استدلال برای مردم توضیح بدین...تازه اگه دلشون خواست انجام میدن دلشونم نخواست انجام نمیدن...دنیای جدید این شکلیه

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 14:14:00
   26 52

   نه تنها مغرضانه بلکه دروغ است و هر جور خواستند در آمار دست بردند.

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 18:54:41
   13 1

   پاسخ به پیام اصلی و بی نام 15:14:00 شکی نداشته باشید که حق و حقیقت فقط در دستان شماست فقط ایراد کار شما این است که به هر دلیلی که نیاز نیست شما بدانید و اهمیتی هم برای کسی مثل من ندارد که در مورد ما چه فکری میکنید تلگرام و یا واتس اپ را میپسندیم.

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 19:13:55
   1 17

   هم مغرضانه هم حقیرانه و هم کذب

  • میلاد حمیدی
   یکشنبه 28 مرداد 1397 - 07:36:22
   5 14

   فیلترکردن تلگرام باعث نارضایتی و لجبازی مردم شد. شاید اگر تلگرام فیلتر نمیشد و پیام رسان های داخلی امکانات بیشتری می دادند و موضوع برای مردم شفاف سازی میشد و مزایای اون تشریح میشد خود مردم به سمت پیام رسان های داخلی می رفتند. کمترین مزیت پیام رسان های داخلی به نظر من این هست که میشه پیگیری قضایی کرد و مثل پیامک قابل ردیابی هست و اگر جرمی اتفاق بیفته به کسی اهانتی بشه یا خیانتی از طرف زوجین صورت بگیره و یا اطلاعات کسی سو استفاده بشه خیلی مستدل و مستند و قابل استناد در محاکم قضایی قابل پیگیری و احقاق حق هست. در حالی که همین تلگرام چونقابل پیگیری نیست متاسفانه خیلی از خانمها یا آقایونی که بعنوان مثال بهشون خیانت شده نتوستند از حق خود دفاع کنند و زیان حقوقی و مالی دیدند.

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 10:39:23
  پاسخ
  217 2

  این که مردم یک کشور در مورد اطلاعاتشون به خارجی ها بیتشر از داخلی ها اعتماد دارند نشانه ضعف یک سیستم در جلب اعتماده مردمه...قبول کنید مردم به شما اعتماد ندارند

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 13:05:15
   88 1

   من اشتباه رای دادم منم موافقم مردم به مسئولین اعتماد ندارند

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 10:56:36
  پاسخ
  112 0

  به هیچ وجه مرغ یک پا دارد

 • م ر
  شنبه 27 مرداد 1397 - 11:09:51
  پاسخ
  171 1

  آقا جنس بنجل و زوری نمی خوایم

  • بی نام
   یکشنبه 28 مرداد 1397 - 21:36:37
   0 39

   افرین به شما و غرور ملی تون

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 11:18:17
  پاسخ
  146 1

  پذیرش شکست کار آدمهای ضعیفه. مسئولین ما قوی هستند

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 11:43:56
  پاسخ
  53 16

  وزیر ارتباطات هم از تلگرام استفاده میکنه. یعنی در وزارت خانه هم هیچ اراده ای در این زمینه وجود ندارد.

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 12:38:12
   55 1

   بحث بود و نبود اراده نیست در وزارتخونه بالاخره تعدادی هستند که با واقعیت فضای مجازی تا حدودی آشنا هستن و میدونن که مثل بیست سی سال پیش نمیشه هر کاری که دوست داشتیم بکنیم بنابراین بحث نتونستنه نه نخواستن

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 13:52:19
  پاسخ
  115 2

  هدف دوستان بازگشت به دهه 60 با چند روزنامه و 2 کانال تلویزیون است. اصولا اگر میتوانستند در اینترنت را میبستند.

  • بی نام
   سه شنبه 30 مرداد 1397 - 08:14:00
   1 0

   هدف دوستان رسیدن به کره شمالیه

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 14:46:39
  پاسخ
  4 101

  چرا دروغ پردازی می کنین؟ سروش همین الان 12 میلیون عضو داره. اون خبرنگاری که گزارش رو نوشته، با زیرکی تمام آمار کل اعضای تلگرام رو نوشته، اما درباره پیام رسانهای داخلی تعداد نصبشون رو توی سایت کافه بازار آورده. متاسفم واسه خبرآنلاین با این دروغهاش

  • بی نام
   یکشنبه 28 مرداد 1397 - 15:11:08
   31 0

   اعضای سروش 120 میلیونه داداش نه 12 میلیون.

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 14:50:01
  پاسخ
  5 72

  آمار شما درباره شبکه های داخلی اشتباهه. بله 2 میلیون عضو داره و سروش 12 میلیون

  • بی نام
   شنبه 27 مرداد 1397 - 16:17:59
   61 3

   ۱۲ میلیون رو از کجا درآوردی؟ بری تو بازار می‌بینی که نوشته ۴ میلیون نصب فعال داره

 • آریو
  شنبه 27 مرداد 1397 - 16:25:15
  پاسخ
  96 1

  همین اندازه موفقیت " سروش " هم باید مدیون دانشگاهها، ادارات دولتی و ارگانها باشد، که کارکنان و دانشجویان را مجبور به نصب پیام رسان سروش نموده اند.

 • بی نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 16:25:25
  پاسخ
  61 2

  این تفاوت چشمگیر نشان دهنده عدم اعتماد مردم به مسءولین است و این بسیار عبرت آموز و جای تاسف برای کسانی است که با مردم خود صادق نبودند... و بسیار تجارب مثل این موضوع وجود دارد ولی کو گوش شنوا و چشم بینا و ذهن باز برای درک خواست و تمایل مردم...

 • روح الله
  یکشنبه 28 مرداد 1397 - 07:41:21
  پاسخ
  0 17

  چرا به این راحتی اینقدر دروغ می نویسند واقعا خبرآنلاین شده بنگاه دروغ پراکنی تنها سروش بیش از 12 میلیون کاربر داره؟ من تعجب می کنم واقعا خبرنگار این خبرگزاری اینقدر بی سواد هست یا از روی عمد اینکار را کرده؟ کاش ای کاش ما یک صدم مردم ترکیه وطن پرستی و حمایت از کالا و پول و ... کشورمان را بلد بودیم اینقدری که برخی از مسئولین و خبرگزاری های داخلی از تلگرام دفاع می کنند و براش تبلیغ رایگان می کنند و علیه پیام رسانهای داخلی سوء تبلیغ اونم به دروف می کنند خود پاول دورف اینقدر فعالیت نمیکنه تا وقتی خودسوزی و غرب پرستی باشه، پیشرفتی در کار نیست اوتایی که همیشه ادعای پیشرفت ترکیه رو داشتند ، ببینند مردم ترکیه دارند چه بلایی سر دلاراشون میارن برعکس اریانی و مک دونالدو تعطیل می کنندو ...

  • رضا
   یکشنبه 4 شهریور 1397 - 08:07:18
   0 0

   دوست عزیز چرا در مقابل فهمیدن ممانعت میکنی

 • رضا
  یکشنبه 28 مرداد 1397 - 11:42:15
  پاسخ
  30 0

  من يكي كه اگه تلگرام رو كلا قطع كنن بخاطره عدم اطمينان به شبكه هاي داخلي از هيچ برنامه داخلي استفاده نميكنم

 • بی نام
  یکشنبه 28 مرداد 1397 - 13:51:27
  پاسخ
  34 2

  من تو کار اون 6 میلیون نفر موندم که هرچی بهشون امر میشه اطاعت کردن

 • رضا
  دوشنبه 29 مرداد 1397 - 14:00:21
  پاسخ
  1 0

  یعنی واقعا هنوز نفهمیدید 2 ماه با فیلتر نلگرام بازیتون دادن ؟ بعدشم تلگرام طلایی و ... رو راه اندازی کردن ؟ یعنی انصافا هنوز نفهمیدید ؟ در حین بحثهای مکرر فیلترینگ تلگرام ، دلار نزدیک به 2 هزار تومان گران شد ... و مهمتر از همه این بود که برجام آرام آرام داشت پاره میشد ... اما خیلی خیلی سرگرم بودید .

  • رضا
   یکشنبه 4 شهریور 1397 - 08:19:13
   0 0

   داداش دلار 7000 تومن گرون شده نه 2000 تومن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700