جمعه 27 مهر 1397
دوشنبه 28 خرداد 1397 - 06:31:00 چاپ

محمدرضا تاجیک: ما تنها کشوری هستیم که مرگ بر آمریکا می‌گوییم، بیشترین نخبه را هم به آمریکا می‌فرستیم

سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - محمدرضا تاجیک از ایده پردازهای اصلاح طلب به روزنامه اعتماد گفت: زمانی که بالاخره ترامپ رای آورد یک ادبیات خاص در جامعه ما شکل گرفت. یک فضای خاص شخصیتی برای او ترسیم شد و فرض بر این بود که احمق است.

اگر او يك احمق و يك آدم سخيف است و موفق مي‌شود در يك تسابق بزرگ و پيچيده سياسي پيروز ميدان شده تصميم‌ها و تدبيرات احمقانه خود را بر جهان عاقلي تحميل و سياست‌هاي خود را ديكته كند؛ آن جهان بايد يك‌بار در آيينه خود را نگاه كند و ببيند كه كيست و چيست كه توسط يك احمق به اين راحتي در بازي قرار مي‌گيرد.

ترديد ندارم كه اروپاي امروز با كارت ترامپ بازي خواهد كرد و حركت امروز اروپا قسمتي از بازي بزرگي است كه قبلا مشخص شده است. ترديد ندارم كه يكي از طراحان بزرگ اين بازي ترامپ و تيم ترامپ است.

بستگي دارد كه در اين شرايط پيچيده جهاني ما چه نقشي براي خود قايل هستيم و چه نقاشي براي خود ترسيم مي‌كنيم. تابلويي كه مقابل خود مي‌گذاريم چيست و به كجا مي‌رويم؟ اگر به بن بست رسيديم چه خواهيم كرد؟ اگر به شرايطي رسيديم كه يكي بعد از ديگري آشكارا در بازي ترامپ رفتند، چه خواهيم كرد؟

اين امر نيازمند اين است كه علاوه بر داشتن يك رويكرد بيروني عقلايي، بر درون تمركز كنيم. در دورن بايد تلاش كنيم كه سرمايه اجتماعي را تقويت كنيم. اين سرمايه اجتماعي كه هر روز كمتر مي‌شود را مي‌توان تقويت كرد. بايد همبستگي ملي كه به اشكال گوناگون در حال خدشه‌دار شدن است را ترميم كنيم. بايد روح ملي و هويت ملي را تقويت كرد و قدري از حاشيه‌هاي بازي و قدرت زمختي كه در جامعه هست كم كنيم. بايد از خروج سرمايه انساني و اقتصادي جلوگيري كنيم. نبايد اجازه دهيم كه نخبگان جوان گروه گروه بروند و به همان كشورهايي بپيوندند كه ما با مشت گره كرده عليه آنها شعار مي‌دهيم و هر روز مرگ براي‌شان مي‌خواهيم. پرچم‌شان را زير پا گذاشته و سرودها مي‌سازيم. اينها پارادوكس است. پارادوكس امروز جامعه ما اين است كه بر اساس سياست‌هاي اعلامي هيچ كشوري نيست كه مثل ايران عليه غرب و خصوصا امريكا باشد. اما هيچ كشوري نيست كه به اندازه ايران امروز نخبه و سرمايه اقتصادي به امريكا بفرستد. آيا ما عملا امريكا را فربه نمي‌كنيم؟ آيا ما هر روز با فرستادن بهترين فكرها و نخبه‌ها و سرمايه‌داران خود امريكا را تقويت نمي‌كنيم؟ آيا نبايد جلوي خروج سرمايه‌هاي ملي از كشور را بگيريم؟ بايد به اينها توجه كنيم. بايد مقداري با خود و آنچه هستيم فاصله نقادانه بگيريم.

45302
کلید واژه‌ها : ایران و آمریکا - نخبگان - مهاجرت -
9 دیدگاه
 • دانشجو
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 06:50:13
  پاسخ
  0 0

  و البته ژن های خوب و آقازاده‌ها اونجا دارند زندگی و تحصیل میکنند

 • بی نام
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 07:17:58
  پاسخ
  0 0

  اینقدر مرگ بر این و آن گفتیم که کشور به مرگ رسیده با این اوضاع و احوال

 • محمد علی
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 07:40:22
  پاسخ
  0 0

  قدیما گفتن حرف مرد یکی در قرن ۲۱ برای ما ایرانیا حرف مرد یکی دوتا نمیشه گفتگو منش به چند به جنگ تا به جنگیم خدا را چه دیدی جنگ جنگ تا پیروزی

 • حام
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 07:47:11
  پاسخ
  0 0

  مرگ بر آمریکا را شما میگید ولی نخبه را شما نمیفرستی، خودشون میروند، بهش هم میگن فرار مغزها

 • بی نام
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 07:49:50
  پاسخ
  0 0

  بیشترین سیاستمدار فارغ التحصیل امریکا را هم در بدنه حاکمیت داریم البت

 • بی نام
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 08:15:02
  پاسخ
  0 0

  الان مشكا جوانان اين حرفاس؟ كه براي خودت داري حمايت غرب رو جور ميكني.

 • بی نام
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 09:16:21
  پاسخ
  0 0

  البته بیشترین آقازاده ها هم در همین آمریکا درس می خوانند و ساکن هستند.

 • احمد
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 09:42:46
  پاسخ
  0 0

  واغلب مسئولین فرزندانشان درخارج تحصیل می کنند

 • بی نام
  دوشنبه 28 خرداد 1397 - 12:35:00
  پاسخ
  0 0

  کی حرف شما رو گوش میده ؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700