سه شنبه 3 مهر 1397
سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:07:30 چاپ

تبعات رژه سریال‌های غمناک صداوسیما روی اعصاب مردم!

مصطفی مهر‌آیین، جامعه‌شناس: گمراهی، هدایت و رستگاری، فرمت مورد علاقه صداوسیما!

جامعه > آسیب‌ها - از زاویه اجتماعی پخش این سریال به شکل عجیبی همزمان شده، با مقطعی که مردم ایران با گرانی، چالش‌های اقتصادی و اجتماعی دست و پنچه نرم می‌کنند و حجم بالای غم در این سریال در بهترین ساعت پخش صدا و سیما باعث شده اعتراضات و انتقادات زیادی نسبت به این سریال در میان مردم در شبکه‌های اجتماعی مطرح شود.

فاطیما فردوس: رسانه‌ ملی در پخش سریال‌های غمناک رکورد عجیبی را جابجا کرد. دختر و پسری که پس از چالش‌های زیادی باهم ازدواج می‌کنند و در شرف بچه‌دار شدن هستند که یکباره پسر جوان در حادثه‌ای همراه مادر و پدر همسرش فوت می‌کنند و تازه همه چیز شروع می‌شود: روایت غمناک و تلخی از زندگی خانواده‌ای عزادار و گرفتار.

از زاویه اجتماعی پخش این سریال به شکل عجیبی همزمان شده، با مقطعی که مردم ایران با گرانی، چالش‌های اقتصادی و اجتماعی دست و پنچه نرم می‌کنند و حجم بالای غم در این سریال در بهترین ساعت پخش صدا و سیما باعث شده اعتراضات و انتقادات زیادی نسبت به این سریال در میان مردم در شبکه‌های اجتماعی مطرح شود.

طبق یک دیدگاه سنتی اما برخی تهیه‌کنندگان و کارگردانان صدا و سیما معتقدند تم غمناک و درام در سینما و تلوزیون ایران طرفدار بالایی دارد. اما میزان فروش فیلم‌های طنز در سینمای ایران عکس این ماجرا را نشان می‌دهد. با این حال مهم‌ترین مساله در پخش این سریال و موردهای مشابه صداوسیما وقت نشناسی این رسانه است. در روزهایی که مردم با چالش‌های بسیاری در حوزه اقتصادی و اجتماعی مواجه هستند، پخش و تولید سریال‌های از این دست آیا چیزی جز رژه رفتن روی اعصاب مردم است؟

پیش از این نیز خبرآنلاین در گفت و گویی با حامد عنقا فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده سریال «پدر» ابعاد مختلف این سریال را بررسی کرد.

از پرت کردن خود از پنجره یا غم بالای سریال

بخشی از این سریال، که به صورت فلاش‌بک روایت می‌شود، دختر و پسر جوانی را نشان می‌دهد که علیرغم همه چالش‌ها و تفاوت دیدگاه‌ها میان خود و خانواده‌شان، در یک فرآیند پر چالش باهم ازدواج می‌کنند. اختلاف دیدگاه آنها تا حدی است که وقتی پسر مذهبی، در دانشگاه در جمع دختران قرار می‌گیرد و دختران سعی دارند او را برای جلب توجه بیشتر اغوا کنند، پسر خود را از پنجره بیرون پرت می‌کند و این همین سکانس جنجال زیادی را در شبکه‌های اجتماعی برپا می‌کنند.

پس از آن بالاخره دختر و پسر جوان باهم ازدواج می‌کنند و به خانه لاکچری پسر می‌روند. از این جا به بعد روایت این سریال به جای گره‌های داستانی گره‌های کوری همچون مرگ پسر، افسردگی شدید همسر او و خانواده او، مرگ پدر و مادر دختر، چالش‌های مالی ناشی از ورشکستگی پدر دختر، عدم پذیرش نوزاد مشترک آنها توسط دختر جوان و چالش‌های زیادی را ایجاد می‌کند و به جرات می‌توان گفت در هر قسمت از سریال نکات یا زاویه‌های غمباری را در خود جای می‌دهد.

علاوه بر این برخی اعتقاد دارند سریال «پدر» دارای یک نگاه تکراری است که شاید پیش از این مخاطب در سریال "تنهایی لیلا" یا خیلی عام‌تر در "دل‌شکسته" با این سوژه که یک دختر مدرن عاشق یک پسر متدین مذهبی می‌شود، روبرو شده باشند. اما مهم‌ترین نقدی که از نظر اجتماعی به آن وارد است، پمپاژ غم به مردم در شرایطی است که آنها نیاز به شادی دارند.

پوستر سریال پدر

گمراهی، هدایت و رستگاری؛ فرمت اصلی صداوسیما

در مورد سریال پدر انتقادات متعددی مطرح می‌شود اما یکی از مهم‌ترین‌های آن دور بودن مضامین آن با دغدغه‌های امروز جوانان و خانواده‌های ایرانی است. در همین رابطه مصطفی مهرآیین، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه درباره سریال پدر به «خبرآنلاین» می‌گوید: «دختر غیرمذهبی در این فیلم مذهبی می‌شود. این هم مثل داستان سووشون است؛ یوسف پسر مبارزی است و زری دختر پولداری است که زندگی مرفهی دارد و می‌خواهد در مادیات غرق باشد. یوسف هم او را به عاشقی و مبارزه دعوت می‌کند، زری هم مقاومت می‌کند اما وقتی یوسف در مبارزه کشته می‌شود، زری هم مبارز می‌شود و در راهپیمایی‌ها جلوتر از همه شعار می‌دهد. در واقع زری متحول می‌شود. این سریال هم احتمالا همین است و باید کل زندگی را هم لحظه‌های خوب و هم لحظه‌های بدش را دید. در واقع اثر برجسته اثری است که بتواند کلیت زندگی را نشان دهد؛ اگر بخواهد یک بخش را نشان دهد ایدئولوژیک و بی‌معنا است؛ اما اگر کل زندگی را نشان دهد قطعا در شادی و تحول هم می‌آید. در واقع به‌جای اینکه بر وقت‌نشناسی صدا و سیما تمرکز کنیم باید به این بپردازیم که چه چیزی دارد نمایش داده می‌شود؟ و این چقدر در راستای جامعه است و چقدر نیست؟ اگر نتواند بحران و غم موجود در جامعه را نشان دهد، دروغ بزرگی است.»


این جامعه‌شناس درباره محتوای آرمانی این سریال می‌گوید: «ما اگر هزار فیلم صدا و سیما را هم ببینیم، در همین قصه‌ها غرق می‌شویم. محتوای تمام آنها تقریبا یکی و بسیار ساده است؛ در ابتدا یک گمراهی وجود دارد و یک آدمی می‌آید و در جایی این دو نفر به‌هم می‌رسند و هدایت می‌شوند. این کل ساختار صدا و سیما است؛ مانند تمام فیلم‌‌های هندی. در همه موقعیت‌‌ها از بیمارستان گرفته تا بازار و دانشگاه دو نفر همدیگر را می‌بینند که یکی گمراه است و دیگری هدایت‌کننده. این دو به‌هم می‌رسند و هدایت می‌شوند. حتی اسم این سریال نشان می‌دهد که احتمالا در ستایش جایگاه پدر و مردانگی و ستون خانواده و ... تاکید بر بزرگی مردان و این قبیل باورهاست. بهرنگ توفیقی هم از این قاعده مستثنی نیست و همین روند را در پیش گرفته است.» مهرآیین در پاسخ به این سوال که رابطه‌های آرمانی و عاشقانه بدون مشکل و بحران در این سریال، چه تاثیری بر افکار عمومی با وجود این حجم مشکلات می‌گذارد؟، می‌گوید: «در واقع این اثر نیست، ایدئولوژی است. یک طرف بسیار مذهبی و طرف دیگر آزاد و بدون مذهب است و عشق همه چیز را حل می‌کند. عشق در واقع میانجی ایدئولوژیک است که این دو را به هم نزدیک کند. بنابراین فانتزی‌ای که ایدئولوژیک می‌سازد باید بدون ایراد و مشکل باشد.»

سریال پدر اثر نیست، ایدئولوژیک است
نکته دیگر مربوط به شکل رابطه‌ها در این سریال است، مهرآئین در این‌باره می‌گوید: «اما در شرایط فعلی اکثر رابطه‌ها کوتاه‌مدت است و همان‌طور که فست‌فود می‌خوریم به همان شکل هم در رابطه‌ایم. یک اثر اگر بخواهد عشق را توضیح دهد باید در همین بستر توضیح دهد؛ اما این اثر ایدئولوژیک است و کلیت را نمی‌بیند. یک اثر ساده می‌سازد. همزمان با این سریال می‌شود درباره فیلم عصبانی نیستم هم صحبت کرد. ما در این فیلم می‌بینیم که بهم رسیدن دو نفر با چه بحران‌ها و مشکلاتی مواجه می‌شود. ایدئولوژی اما باید همه چیز را زود به نتیجه برساند و همه چیز خوب باشد. احتمالا در این سریال هم فرزند این دختر و پسر مذهبی می‌شود، همان راه پدر را ادامه می‌دهد.» این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این سریال مصداقی از کل جامعه نیست، می‌گوید: «اثر اگر اثر باشد باید کلیت جامعه را نشان دهد. در جامعه‌ای که فقر و بحران اقتصادی هست، چقدر از افراد جامعه ما می‌توانند همه چیز را با پول حل کنند؟ یا مگر می‌شود یک پسر خودش را بین ۴ تا دختر ببیند و خودش را از پنجره به پایین پرت کند؟ در بهترین حالت این است که پسر عذرخواهی کند و از کلاس خارج شود؛ طبق همان ایده مذهبی که می‌گوید دو نامحرم نباید در یک فضای بسته با هم باشند.»

۴۲۴۲

مطالب مرتبط
84 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:25:47
  پاسخ
  563 25

  مگه كسي تلويزيون هم ميبينه؟

  • حاتمی
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 17:43:31
   171 1

   با این گرانیها تورم رانت اختلاس تجاوز خشونت و.... بایدم سریالها غمناک باشه

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 18:42:16
   132 4

   چند سال هس که تلویزیون نمیبینم اعصابم ارومتر شده.

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 19:46:54
   107 3

   به قران قسم حتی یک لحظه از این سریال رو ندیدم در طول ماه شاید 1 ساعت صدا سیما ببینم

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 19:49:20
   79 2

   من اصلا تلویزیون گکاه نمی کنم بازیگرها رو هم نمیشناسم

  • محمد
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 23:01:47
   28 115

   آره عزیز، بعضیا نگاه میکنن. نمی دونم چه پز روشنفکری شده تلوزیون نگاه نکردن

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 23:56:00
   11 86

   چه کینه ای از این سریال دارید. این حرفها رو یک آدم معمولی هم می‌تونست بگه. نیاز نبود الکی یک جامعه شناس پیدا کنید.

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 00:37:39
   65 1

   همیشه همین بوده اصلا شما حتی توی سریال های طنز هم مرگ و میر میبینی حتما یه بهشت زهرایی قبرستونی گریه ی بچه ای بدبختیی چیزی داره.که الان طنزشم کم کردن فقط مرگ و میر و بدبختیش مونده. علاوه بر اون دقت کرده باشین سریال های ما همه تاریک و سیاه و کم نوره که ناخداگاه حس افسردگی میده به آدم ولی سریالهای توی ماهواره بیشتر پر نور و خوش رنگ و لعابه.حالا همون سریال خارجی رو صدا سیما نشون بده باز تاریک میشه . نمیشه گفت اتفاقیه فکر میکنم این جزو خواسته های خود صدا سیماست حالا چرا نمیدونم. به شخصه تقریبا غیر برنامه نود و بعضی وقتا خندوانه هیچی نمیبینم

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 10:46:39
   54 1

   سريالهاي بي محتوا و غمبار كه با هزينه هاي ميلياردي ساخته ميشه بدون اينكه هيچ بيننده اي داشته باشه. صدا و سيماي ما كي ميخواد از خواب غفلت بيدار بشه.

 • سمانه
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:26:27
  پاسخ
  347 19

  مگه کسی اصن تلویزیون نگه میکنه هنوز؟

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 22:00:13
   26 53

   جالبه تو مخاطب های خبر آنلاین کسی تلویزیون رو نمی بینه ولی همیشه منتقد سخت تلویزیون هستند و جالب تر اینکه همه هم پیام می ذارن

  • پسرک
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 00:25:42
   7 59

   اره ولی فک کنم شما تو غار زندگی میکنید و به رادیو هم به زور دسترسی دارین چه برسه تلویزیون

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 14:37:09
   3 0

   خانواده ما فقط برنامه هاي شاد و مفرح و اخبارهاي ماهواره را نگاه ميکنند

  • جعفر ضنبیقی
   جمعه 26 مرداد 1397 - 20:22:07
   1 0

   نگاه کنید که این از برای شما که خواهان حفظ نهضت هستید زیبنده تر است.

 • علی
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:38:19
  پاسخ
  346 14

  خندیدن به ریخت ما نمیاد خندیدن ممنوعه شادبودن گناه حساب میشه بعد میگن چرا مردم ماهواره نگاه میکنن

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:40:15
  پاسخ
  28 92

  خدارو شکر من همیشه سریالای ایرانی بعداز اینکه 5 یا 6 قسمت گذشت با توجه به بکگراند نظرات مردم شروع به تماشا می کنم تا حداقل بدونم ارزششو دارن برای دیدنشون وقت بزارم یا نه

  • منتظر النظریان
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 22:11:02
   4 25

   شما خیلی خوبی.... افرین..منتظر نظر مردمی.... داشتن نظر شخصی چه فایده ای داره؟؟

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:41:43
  پاسخ
  26 158

  سریال زیر تیغ هم زمان دولت قبل پخش میشد صداتون در نیومد

  • ...
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 20:45:49
   48 2

   تا افرادی امثال شما که این دولت اون دولت میکنید تو این مملکت زندگی میکنن این مملکت آباد نخواهد شد. این فیلم تلخه به شدت هم تلخه و بسیار کار اشتباهیه پخشش توی اون ساعت از شبانه روز که خانواده ها دور هم هستن. حالا توی هر دولتی که باشه

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 23:06:23
   41 0

   الان ملت داغونن حوصله ی خودشونم ندارند چ برسه به سریال گریه دار

  • بی نام
   پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 12:59:22
   1 0

   آخه مگه صدا و سیما زیر نظر دولته داداش ؟ من کلا از هیچ کدام از دولتها دل خوشی ندارم این آش تلخ و شور و بد مزه و مسموم که برای ما پختن دست پخت همه ی جناحهاست ولی ربط دادن همه چیز به دولت فرافکنیه

 • میترا
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:46:12
  پاسخ
  204 10

  ما که سالهاست تلویزیون نمیبینیم هنوز هم کسی مجبورمون نکرده ببینیم اگر مردم میبینند یعنی میپسندن

 • شهلا
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:49:38
  پاسخ
  182 2

  برنانامه های تلویزیون در افسردگی ملت نقش مهمی دارد. امیدوارم قبل از اینکه خیلی دیر شود مسئولین یک فکر اساسی بکنند.

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 22:02:47
   36 0

   شما هنوز منتظرید مسئولین به ظاهر محترم کاری کنند؟

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 08:00:26
   27 0

   غیر از ماجرای دردناك داستان ,حس بی اعتمادی در جامعه را رواج میدهد , در همین سریال داماد به پدر زن خیانت می كند عمو به برادرزاده خیانت میكند شریك به شریك خیانت میكند یعنی به هیچكس چه فامیل چه دوست چه آشنا نمی توان اعتماد داشت

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 10:34:53
   24 0

   باور کنید ثانیه به ثانیه این فیلم جوری طراحی شده که اعصابتون رو داغون کنه. باور نمیکنید بشینید یه قسمتشو ببینید

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:58:39
  پاسخ
  150 4

  پرمخاطب ترین سریال های تاریخ تلویزیون طنز بودن بعد تم غم و سیاهی میسازن که چی؟

 • امیر
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:12:25
  پاسخ
  154 6

  خیلی هم عالیه... با همین سبک و مدل نصایح و اندرزهای انسانی و دینی و تزریق اشتباهی دورویی به جای انسان بودن امروز شاهد این هستیم که مردم حتی به یک کامیون چپ شده هم رحم نکردند و بارش را غارت کردند... آفرین برشما .

 • فرهاد
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:17:47
  پاسخ
  145 1

  عناصر اجباری در هر فیلم و سریال ایرانی: عشق طلاق خیانت اعتیاد جنایت بهشت زهرا شیون فریاد و دعوا

  • پسرک
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 00:26:35
   2 32

   خب نبین مگه مجبورت کردن

  • فرهاد
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:46:39
   30 0

   پسرک بودجه صدا و سیما از جیب من و شماست دوما محصولات فرهنگی شکل دهنده فرهنگ و اثر گذار در جامعه ست به دبدن من و شما ربط نداره مثل اینکه اب شیر گل الود باشه بگی خوب نخور

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 11:35:26
   3 20

   آخه فیلم های مزخرف ماهواره هم دقیقا همین محتوا رو داره

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:33:39
  پاسخ
  110 1

  پول توشه

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:34:04
  پاسخ
  111 6

  مگه تا حالا جشن و شادی نشون میداده؟ چی شده یهو اعتراض می کنین؟

 • اسماعیل
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:38:35
  پاسخ
  86 1

  با سلام حقیقتا من اصلا سریالهی صدا وسیما که موضوع قتل غارت ومرگ و فساد وفحشا وطلاق هست نگاه نمی کنم چون معتقدم انسان هر چه تصور کند جذب در ضمن چیزهای که باعث تکدر خاطر می شود توصیه می کنم نبینید در عوض سریاله وبرنامه های طنز ویا ورزشی را می بینم

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:53:25
  پاسخ
  78 6

  به نظرم این سریال رو با اون صحنه تاریخی باید در ژانر طنز طبقه بندی کرد. جدای از شوخی خوشبختانه سالهاست صداو سیمای میلی تماشا نمیکنم.

 • اسماعیل
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:54:58
  پاسخ
  11 79

  سریال نسبتا خوبیه، فقط واقعا وقت مناسبیو برای پخش این سریال انتخاب نکردند، مردم تو این شرایط نیاز به سریال هایی دارند که برای دقایقی لبخند روی لبشون بیاد و کمی از فشار روانی که روی ذهنشون هست کمی کاسته بشه، ماه رمضان زمان مناسبی برای پخش این سریال بود. البته از صدا و سیما توقعی غیر از این نمیشه داشت، همیشه خلاف جهت سلیقه مخاطبین گام برداشته ...

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 16:07:02
  پاسخ
  121 3

  منی که اصلا دنبال ماهواره نبودم اونقدر از دست صدا و سیما سرویس شدم که حتما میرم میخرم نه برای دیدن ماهواره بلکه برای ندیدن برنامه های مزخرف صدا و سیما.

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 16:18:15
  پاسخ
  76 3

  والا مدت زمان طولانی هستش که دیدن سریربالهای صدا و سیما رو به حداقل رسوندم. اگر از این سریالها انتقاد می کنید ولی به حرفتون گوش نمیدن خب چرا نگاه می کنید. از قدیم گفته اند خلایق را هر چه لایق.

 • علی
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 16:36:02
  پاسخ
  53 2

  به مرگ می گیرن تا به تب خودمان راضی باشیم

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 16:36:27
  پاسخ
  66 2

  سریالهای مزخرفی که دیدنشون کفاره داره.

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 17:05:18
  پاسخ
  25 4

  شما که سانسور حقایق تلخ، رویه همیشگی اتان است اما به عزیزان برادر حق دهید که وقتی بخش های جذاب برون مرزی شبکه الماس نشان را با تمامی امکانات آرشیوی دوران ستم شاهی برقرار می کنند و با جدیدترین سریالهای جذاب ترکیه و نیز ینگه دنیا انهم در بیش از 50 کانال متنوع تلویزیونی و کاری هم به شما ندارد که چه می بینید و چگونه می گردید، شما نیز کاری به خروجی شبکه تلویزیونی میلی انها نداشته باشید. یک لقمه نون و نفت خودتان را بخورید و خدا را شکر کنید که اکنون امنیت دارید. تا یکی دو دهه دیگر خوش باشید و از مواهب رانتی در اختیار بهینه و حداکثری استفاده کنید بعدها هم خدا بزرگ است ...

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 17:15:04
  پاسخ
  76 3

  کلا صدا و سیمای میلی دوست داره مردم را با گریه زاری مشغول کند و خودشون دنبال خوشی باشن غافل از اینکه کسی تلویزیون نگاه نمیکنه

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 18:10:18
  پاسخ
  68 1

  بیمارستان مسجد بهشت زهرا کلانتری زندان لوکیشن‌های سریال‌های ایرانی با شیون در اکثر سکانس‌ها.... اینها اجزای سریال‌های ایرانی هست

  • بی نام
   سه شنبه 23 مرداد 1397 - 19:50:04
   13 1

   توانایی این رو ندارن سریالی بسازن اینا توش نباشه

 • ناشناس
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 18:23:58
  پاسخ
  44 2

  من فقط نود و بازی های فوتبال و خندوانه می بینم

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 08:08:52
   5 3

   منم همینا رو غیر از نود می بینم

 • سهیل
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 18:26:14
  پاسخ
  70 2

  خدا رو شکر بیشتر از ده سال هست که اصلا صدا و سیما رو تو خونه خودم ندیدم. رو تمام کانالها هم پارازیت بندازن حاضرم کانال اخبار بنگلادش رو نگاه کنم ولی صدا و سیما هرگز.

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 00:23:47
   1 3

   چرا ده سال

 • علی
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 18:50:58
  پاسخ
  15 1

  خودشون دنبال عشق حالن .مردم همیشه باید تو ماتم عزا باشن

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 18:52:00
  پاسخ
  14 1

  سلام،متاسفانه صدا وسیما دربروزبیماریهای روحی وروانی مانندافسردگی وپرخاشگری وکاهش تحمل روانی مردم در جامعه نقش پررنگی دارد .سریالهای اکشن وپراز زد وخورد وجرح وقتل خارجی وایرانی ،سریالهای ایرانی غمگین که بلا استثنا شما در همه آنها آمبولانس ،اورژانس،سی سی یو،آی سی یو،بخشهای بستری بیمارستان ،مرده شورخانه،قبرستان،کشتن،مردن ومرگ،مجلس تعزیه،لباس سیاه،گریه وزاری،غم وغضه ونا امیدی را می بینید.شبکه خبرهم که در اکثرخبرهایش صحنه های جنگ وخرابی شهرها وکشتارمردم بیگناه رانشان میدهد.بنده خودم سریالهای ایرانی را بدلیل انرژی منفی فراوان آنها به هیچ وجه نگاه نمیکنم وبه خانواده ام هم توصیه می کنم که نگاه نکنندوفقط برنامه های شاد،شبکه مستند وسفرنامه هاوبرنامه های علمی شبکه 4 وشبکه نسیم را نگاه می کنم.

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 19:20:04
  پاسخ
  8 1

  مگه بی این چیزایی که از تلویزیون پخش میشه سریال میگن؟؟

 • علی
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 19:20:06
  پاسخ
  23 2

  خداروشکر۱۰سال است تلویزیون میلی روتماشانمیکنم.

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 20:43:46
  پاسخ
  5 2

  اگه می تونستن فیلمش کنن و یکم بدبختی مردم رو نشون بدن به همراه گریه و زاری و داد و بیداد و ... حتمن اسکار می گرفت.

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 20:45:19
  پاسخ
  13 2

  گند میزنن به روحیه مردم

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 22:05:01
  پاسخ
  14 1

  بابا مردم به شادی نیاز دارند این چه سریالی است دیگه؟

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 22:06:05
  پاسخ
  16 1

  تموم سریالا شده مرگ و میر و دزدی و اعتیاد و قتل

 • محمد
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 22:50:29
  پاسخ
  14 1

  من حاضرم برفک تلویزیون ببینم اما سریال های ایرانی رو نه...

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 00:24:49
  پاسخ
  20 0

  مطالعه از همه چیز بهتره

  • وحید
   شنبه 27 مرداد 1397 - 07:36:03
   2 0

   واقعا هیچی مطالعه نمیشه... هر اتفاقی خوبی اگه قرار تو مملکت بیفته از مطالعه میگذره که مهم ترین اثر بخشی اش افزایش آگاهی مردم هست که باعث میشه هر حرفی رو قبول نکنن.

 • ناشناس
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 06:22:52
  پاسخ
  13 1

  یه نکته بگم. در سریال های مثلا 30 قسمتی ایرانی در 29 قسمت همه با هم سر لج و دعوا و پدرکشتگی دارن اما اما در قسمت 30 همه آدم و مهربان می شن و همه چی آروم

 • شهلا
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 06:53:22
  پاسخ
  12 1

  شاید ما در تهران یا شهرهای بزرگ بتوانیم از دیدن برنامه های صدا و سیمای ایران اجتناب کنیم اما در بسیاری ازشهرهای کوچک و روستاها این برنامه ها تنها سرگرمی آنها محسوب می شود و ما اکنون شاهد هستیم که چقدر افسردگی و خودکشی در این مناطق بیشتر شده که ازنظر من تلویزیون نقش تاثیر کذاری در افسرده کردن آنها داشته و دارد.

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 06:58:05
  پاسخ
  14 1

  فكر كنم نويسنده سريال پدر تو قبرستان نويسندگي را شروع كرده باشه

 • mohsen
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 07:05:03
  پاسخ
  19 1

  یک سالو نیمه انتن خونه رو باد برده ترجیح میدم همونطوری بمونه

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 07:42:32
  پاسخ
  7 1

  پشت پرده این اشک و ماتم هنرپیشه ها، بسی کارها انجام میشه که فقط خودشون خبردارن. بعضی وقت ها هم گندش در میاد/

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 07:44:12
  پاسخ
  10 1

  تقصیر خود مردمه که این چرندیات رو میبینن. پولش رو یکی دیگه بزن به جیب . غم و ناراحتی رو ما بخوریم

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 07:45:14
  پاسخ
  12 1

  در تلویزیون دو سریال عمناک دارد که پشت سر هم پخش می شود بعد از نگاه کردن به قدری حال من بد می شد باور کنید فکم قفل می کرد وبا بغض می خوابید م تصمیم گرفتم که دیگه نگاه نکنم من نمی دانم با این همه گرفتاری مردم این چه سریالهایی است که پخش می کنند

  • بی نام
   چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:45:28
   2 0

   نظرتو دوس داشتم مخصوصا اون تیکه ش که فکت قفل میکرد. اتفاقا دیشب داشتم به بابام میگفتم غم سریال کانال سه ایه از کانال دو ایه کمتره🤣

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 07:56:42
  پاسخ
  17 2

  این فیلم کپی فیلم هندی است که در ان امیتاباچان نقش مهدی سلطانی و سلمان خان هستند و سلمان خان فوت می کند و روحش در تمام فیلم حضور دارد و امیتاباچان تمام سعی خود را می کند تا برای عروس افسرده اش شوهر مناسب پیدا کند.

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 08:18:25
  پاسخ
  9 1

  آقای صدا و سیما خیلی عذر می خوام فیلماتون کلیشه ای و اعصاب خورد کن، بی محتوا، به جای پر کردن اوقات فراغت آدم رو یاد بدبختیهای روزمره می اندازد، برید تو بطن جامعه و فکر ساختن سریالهایی مثل پایتخت باشید.

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 08:28:52
  پاسخ
  4 0

  جالبه اقای جامعه شناس هم تلویحا رابطه هایدفست فودی رو تایید می کنه

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 08:42:19
  پاسخ
  24 1

  اصلا كي نگاه ميكنه كه انقدر نگرانيد.حيف وقت.به شخصه حاضرم به ديوار زل بزنم ولي سريال هاي تلوزيون رو نگاه نكنم.

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 10:00:14
  پاسخ
  3 1

  يه دوري ميزنم توي شبكه ها اگه برنامه جالب نبود اينو ميبينم ولي نشنال جو گرافيك فارسي از همه بهتره حتي پسرم كه 4 سالشه ميگه بزن نشنال نگاه كنيم

 • رضا
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 14:32:14
  پاسخ
  0 1

  توجه کردید از وقتی دولت روحانی اومد سر کار صداوسیما هم سریال درست حسابی که نمیده هیچ اصلا خیلی چیزاشم حذف شد ؟؟؟ میدونید چرا ؟ چون دولت بودجه بش نمیده ... خبرآنلاینم که طرفدار دولته ، یقینا منکر واقعیته و نظر منو تایید نمیکنه .

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 14:35:24
  پاسخ
  1 0

  من و خانواده ام صدا و سيماي را تحريم و فقط ماهواره نگاه ميکنيم

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 14:51:23
  پاسخ
  2 0

  خیلی سریال بدی هست تو دو قسمتش من با صدای بلند گریه کردم آخه چرا با روح و روان مردم بازی میکنید خدا ازتون نگذره

 • بی نام
  پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 08:18:56
  پاسخ
  0 1

  اشکال نداره مردم دوست دارن مردمی که سریال های جم رو نگاه میکنن ازین فیلم هم خوششون میاد..

 • بي نام
  پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 08:50:27
  پاسخ
  0 1

  با سلام اين سريال دقيقا از روي يه فيلم هندي كپي شده حتي جزعيات و ... يه فيلم هندي 3 ساعته يه سريال 50 قسمتي ساختن .

 • بی نام
  پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 11:59:20
  پاسخ
  2 0

  اگه قبرستون از نویسنده بگیری چی میمونه؟کی میدونه ؟چی میمونه؟کی میدونه نمیتونه 😅😅😂😂

 • sadegh
  پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 17:10:11
  پاسخ
  3 0

  همون ساعت شبکه ای فیلم سریال نقطه چین رو میزاره ، پیشنهاد میکنم نقطه چین ببنید ، کارای مهران مدیری هم طنزه هم اموزنده

 • بی نام
  پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 17:13:00
  پاسخ
  3 0

  اونی که شعورش میرسه خب نگاه نمیکنه اونی هم که نمیرسه خب دیگه نرسیده دیگه غم و ماتم نوش جونش.الان دوره انحصار رسانه های دیداری نیست که میشه برنامه از ماهواره دید میشه سی دی انواع فیلمها رو تهیه کرد میشه آنلاین تماشا کرد میشه دانلود کرد....

 • بي نام
  شنبه 27 مرداد 1397 - 08:04:19
  پاسخ
  3 0

  واقعا نزديك به 10 سال داريم شاهدسريال هاي غمگين از شبكه صداوسيما هستيم همين طور ادامه پيدا كنه صداوسيما بايد جمع كنه سازمانش و ما تو اين اوضاع و شرايط بد مالي نياز داريم به آرامش فكري يا حداقل دست و كم فراموش كنيم براي چند صباحي مشكلات بي پولي رو همه موضوعات سريال ها كه تكراري نميتونن ايده داشته باشن براي سريال ، سريال هم تهيه نكنن الكي اين همه هزينه هاي بيخود بازم صد رحمت به شبكه هاي ديگه كه حاليشون ميشه شرايط و سريال هاي طنز سال هاي پيش نشون ميدن.

 • م
  شنبه 27 مرداد 1397 - 08:08:17
  پاسخ
  3 0

  من تو کل تلویزیون ایران فقط فوتبالشو می بینم در واقع هفته ای یک الی دو بار تلویزیون روشن می کنم ترجیح میدم نبینم سریالایی که علاوه بر گرانی و بی پولی و فساد به مغزم فشار میارن بعد 12 ساعت کار سخت و درآمد اندک

 • شهلا
  شنبه 27 مرداد 1397 - 09:45:52
  پاسخ
  4 0

  تبعات صدا و سیما: دعواهای خانوادگی افسردگی پل هوایی یا قرص یا... خود کشی و بالاخره بهشت زهرا

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین